Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


potop na burzama, jučer EU i USA debelo crvene, a danas se pad nastavio!
DAX jučer -1,8%
DAX sada -1,8%

što će danas biti od ovog jada od crobexa (koji je jučer bio u plusu!!!) strah me i pomisliti [bye]


Smirite živce, ne znam vaš glazbeni ukus, ali evo vam jedan duet za smirivanje živaca! 😉

P.S. I razmišljanje o NASDAQ-u, jer ovaj duet je vezan za preko 10 % NASDAQ-a!

sve EU burze u crvenome izgleda da kreće novi val pada….
http://finance.yahoo.com/intlindices?e=europe

[embarass]

moji postovi ne predstavljaju financijske savjete niti preporuke za kupnju ili prodaju dionica

http://www.bloomberg.com/video/77904764/
JPMorgan Funds’ David Kelly says US growth likely 2-3% in third quarter. You "can’t scare America into a recession"

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!

Goldman Sachs Posts Third-Quarter Loss
http://www.bloomberg.com/news/2011-10-18/goldman-sachs-posts-third-quarter-loss.html

BofA Swings to Profit as Cost of Bad Credit Eases
http://www.bloomberg.com/news/2011-10-18/bofa-swings-to-profit-as-cost-of-bad-credit-eases.html

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!

U.S. Stocks Extend Gain on Report of Rescue Pact
http://www.bloomberg.com/news/2011-10-18/u-s-stocks-extend-gain-on-report-of-rescue-pact.html

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!

Špekulanti razočarani:
http://www.apple.com/pr/library/2011/10/18Apple-Reports-Fourth-Quarter-Results.html [lol]

To je sad P/E za TTM točno 15, a dionica pada u after hours trgovini ko kruška, zanimljivo. Kao da "investitori" misle da će zarade početi padati, ne znam na temelju čega takav zaključak 😛

gotovo je! apple je podbacio!

zato je intel i yahoo pobjedio ocekivanja


zato je intel i yahoo pobjedio ocekivanja

A prije toga Google! 😉 Ne mogu sad baš svi istovremeno 😛


gotovo je! apple je podbacio!


Kako za koga, jedni će prodavati dok će drugi od njih kupovati, kao i uvijek, ljudi imaju različta očekivanja, mišljenja itd.

Iako niti njihovo tržište nije savršeno efikasno, normanlo je nakon ne-ispunjenja očekivanja da dionica trenutno pada za taj iznos promašaja (ako su stvarno prosječna očekivanja investitora u skladu sa tim "očekivanjima analitičara") +/- usklađeno za promjene očekivanja budućeg razdoblja.

Ovdje je ovaj trenutni pad tržišne kapitalizacije prema ovim after hours reakcijama puno veći od razlike ostvarene zarade i od analitačara prognozirane što znači da su paralelno s ovim rezultatima za buduće kvartale/dugoročno smanjili svoja očekivanja i većina ovog pada je onda na račun tog smanjenja.

Ovdje se sad može postaviti pitanje je li to smanjenje očekivanja za buduće kvartale opravdano (u tom iznosu)? Da li promašaj ovog kvartala implicira to smanjenje? Ovo izgleda kao da "investitori" misle da da.

Ja nemam na temlju čega imati tako precizna očekivanja (nemaju niti oni! ;), ali moraju nešto izmisliti) i ne mogu reći koliko točno rezultati prošlog kvartala umanjuju potencijale sljedećih, ali prema svemu što ovdje vidim/znam pa sad i čujem na "conference call" izgleda prilično neracionalno implicirati tako snažnu korelaciju zadnjih rezultata prema budućim jer čak i ovaj prošli kvartal je navodno (i to ima smisla) bio nešto slabiji od mogućih očekivanja zbog neočekivanog usporenja prodaje iPhone-a 4 u drugoj polovici kvartala posljedicom pretjeranih glasina/očekivanja o novom iPhone-u "5" a iz rezultata prodaje iPhone 4S koji su u prvim danima daleko iznad svih očekivanja (i internih Apple-ovih i ovih "analitičara") je očito da se ova razlika smanjenja prodaje iPhone-a 4 iz druge polovice rujanskog kvartala upravo nadoknađuje povećanim prodajama iPhone-a 4S tih cca. mjesec dana kasnije tj. to bi čak i samo po sebi impliciralo da pad "promašajem očekivanja" niti u najmanjem iznosu (evenutalno samo za tu malu razliku vremenske vrijednosti novca u vremenu jedan mjesec!) nije potrebno ugraditi u tržišnu cijenu ovom vijesti jer zapravo je očekivanje "gotovo ispunjeno", tj. samo je premješten jedan dio iz jednog kvartala u drugi, tj. svega mjesec-dva je translatirana ta zaista ostvarena zarada.

Osim toga, ima na temelju čega očekivati (i sam Tim Cook to kaže) daljnu snažnu prodaju iPhone-a 4S koja bi mogla i nakon tog "nadoknađivanja polovice zadnjeg kvartala četvorke" nastaviti prelaziti inicijalna očekivanja, a onda ako se ostvari ono o čemu ja razmišljam za ljeto/iPhone 5, još više bi očekivanja moglo biti "nužno podignuti".

Iz svega ovoga se čini prilično vjerojatnim da je i na tom velebnom "efikasnom" američkom tržištu zapravo ova reakcija ishitrena, da pogrešno uračunava ovaj događj, tj. pogrešno smanjuje (naravno i tako nepouzdana, nitko to ne može "predviđati") predviđanja za buduće kvartale i time se značajno povećava vjerojatnost da je AAPL pod ovim cijenama relativno jeftiniji nego li je bio do prije par sati, tj. otvara se šansa za racionalne kupnje nekim investitorima dok jedni možda pogreškom sada prodaju.

Ali kako ja i tako ne vjerujem u efikasnost tržišta, ne zanimaju me ta njihova fina ugađanja na n-tu decimalu vrijednosti/cijene, mene sada najviše zanima vidjeti kako će se kretati daljnja prodaja iPhoena-a 4S do ljeta, i što će biti u ljeto, hoće li stvarno izaći nešto "fantastično", nešto na čemu se zapravo radi kroz te dvije pune godine! (ovaj 4S je tek hibrid starog 4 i podskupa i okljaštrenih svojstava novog iPhone-a). Velika je šansa da to na kraju posrami ove analitičarske prognoze i stare a kamoli revidirane ovako čudnom logikom.

Kolega Lynx nista se Vi ne brinite, evo pa ni ja jos nisam zashortao Jabolcku!


Kolega Lynx nista se Vi ne brinite, evo pa ni ja jos nisam zashortao Jabolcku!

Hehe, bez brige 😉 I da imam AAPL znaš da se ja ne brinem "oko cijena", slobodno zašortaj, najvijaj za pad itd., jer pad cijene može uzrokovati povoljnu priliku za kupnju, a ja sam uvijek sretan kada dobri i pametni ljudi uspiju naći neku dobru investiciju, tako da zbog onih koji bi iskoristili priliku ja bih bio sretan padom cijena.

Mene ovdje jedino što zanima je prodaja # komada iOS uređaja (iPad, iPhone i evenutalno iPod touch još neko kratko vrijeme, tim redom uglavnom, a potom i prodaja MacBook Air i Pro, pa tek onda sve ostalo što se tiče kratkog roka, premda dugoročno su neke "ostale" stvari cilj ali za sada su tek manji dio, tipa prihod od provizija na iTunes/App/Book store pa i prodaje vlastitog krajnjeg softvera, premda je za sada operacijski sustav glavni softver koji se tu razvija i prodaje u kompletu sa uređajima i kao njihov glavni dio/adut, no s vremenom će se više zarađivati i od kranjeg aplikativnog softvera, premda nikada koliko od provizija za prodaju tuđeg kroz App Store).

Osim broja komada, važna mi je i struktura tržišta, važno je da iOS uređaje kupuje "najbolji dio tržišta" tj. ljudi koji znaju cijeniti uređaj koji imaju, koji ga žele što više koristiti u svom životu, koji će kupovati sadržaje na iTunes/App/iBook dućanima.

Danas Apple što se tiče "mobilnih ručnih računala" (dakle uključivo svih vrsta mobitela) drži 5 % globalnog tržišta, onih najboljih 5 % tržišta!

Sada je cilj povećavati tih 5 %, dakle najboljih 5 % povećati na najboljih 10 % itd., još ime dosta mjesta za rast. Ključno je dakle kojih N % tržišta se drži, ne bilo kojih N % nego "najboljih N %" a uz što veći taj N, to je ovdje cilj i prema svemu što ja vidim dugoročno se prema tome snažnim korakom ide naprijed.

Ovaj iPhone 4S će se iz raznih razloga i stjecaja okolnosti vjerojatno prodati van svih očekivanja, a to je onda genijalni genijalni start za prodaju novog vjerojatno "iPhone 5" vjerojatno predstavljenog u ljeto 2012.

Naime taj iPhone 5 bi trebao biti uređaj na kojemu se radi zadnjih skoro 2 godine, i licka ga se još narednih pola godina, i u koji je i sam Steve Jobs uložio svoje zadnje snage i koji bi prema svemu tome i poznavajući snagu inoviranja ove kompanije trebao biti jednostavno nešto posebno, koji bi u odnosu na prethodnike trebao biti možda i više nego li je iPhone 4 bio, možda nešto gotovo u rangu sa revolucijom koju je pokrenuo originalni iPhone, jedan uređaj kojega će baš svatko tko je ostao na pred-4S uređajima htjeti kupiti, i kojega će veeeelika većina 4S vlasnika htjeti čim prije kupiti ako ikako može (obzirom na ugovore sa mobilnim operaterima, novcem koji si mogu priuštiti s time u skladu itd.), kojega će htjeti kupiti velik broj onih zaostalih na propalim platformama, solidan broj onih i na Androidu te solidan broj onih koji kupuju svoj prvi "smartphone" prelaskom sa "glupih telefona", tj. koji bi tada mogao ozbiljno akcelerirati prodaju tih uređaja, "opet"! 🙂

To mi se sve jako sviđa jer što veći broj vlasnika iPhone-a, to je veća vjerojatnost za bolju prodaju i iPad-a (a kojemu i tako ide jako dobro i svašta se tu još očekuje), a i MacBook računala (većim utjecajem nego li je utjecaj kanibalizacije od strane iPad-a, tj. neto pozitivni, iPad ako ikome jede prodaju onda prvenstveno nekim oblicima PC-računala)

A što je na svijetu više iPad-a, iPhone-a, a i što je većeg udjela Mac na tržištu "PC računala", to će svijet biti ljepše mjesto za sve nas, optimističnije budućnosti vrlo općenito.

New Report

Close