Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

lojtra*
ako tebe veseli rast od 1.3% nakon kaj su trilijuni ukucani u sustav onda svaka čast…
btw si platio članarinu na adpl?
– 5% bez naznaka odbijanca…

Moji postovi ne predstavljaju nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!


lojtra*
ako tebe veseli rast od 1.3% nakon kaj su trilijuni ukucani u sustav onda svaka čast…
btw si platio članarinu na adpl?
– 5% bez naznaka odbijanca…

DOW raste a vi pu..te puta 3. [lol]

RBA FOND IZGUBLJEN U VREMENU I PROSTORU BIJEŽITI IZ OVOGA FONDA IZABERITE AZ FOND ZA VAŠU BOLJU BUDUĆNOST I SIGURNU MIROVINU

kratko trajala euforija vani ….taman za iskrcaj [cool]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak


kratko trajala euforija vani ….taman za iskrcaj [cool]

Ovako će to sada danima svaki dan po 1-2%.

RBA FOND IZGUBLJEN U VREMENU I PROSTORU BIJEŽITI IZ OVOGA FONDA IZABERITE AZ FOND ZA VAŠU BOLJU BUDUĆNOST I SIGURNU MIROVINU

Evo za tehničare i nekretnince jedno pitanje. Ja sam se malo ovdje nešto igrao, škrabao po ovom grafu, pa bih pitao za vaša gledišta/mišljenja, kako vi to vidite, da li ovo danas izgleda kao predstanje jednom depresivnom razdoblju poput druge četvrtine 20. stoljeća, ili je ipak ono u što sam ja skloniji vjerovati: uvod u konačno stabiliziranje cijena u skladu sa dugoročnim povijesnim pomičnim prosjekom tj. jedno lijepo plesanje oko te plave crte slično posljeratnom tj. da je zapravo ovaj špic iz prvog destljeća 21. stoljeća nešto slično onome špicu iz zadnjeg destljeća 19. stoljeća pa onda samo ako ne budemo imali neke nove duboke gospodarske poremećaje kao što je bila Velika Depresija da nemamo zašto gledati ovdje neki daljnji pad nego da je razumno da će vrijednosti a s njima dugoročno u prosjeku i cijene biti negdje stabilno oko aktualnih u finom plesanju oko plave linije slično kao zadnjih 50-ak godina 20. stoljeće u kojima je gospodarstvo slično kao što očekujemo i sada bilo više-manje stabilno, jako, izdržljivo…

Pa tako da obzirom na povijesno niske nominalne kamatne stope na fiksne hipotekarne kredite (cca. 4 %) i očekivanja barem povijesno prosječne inflacije (a vjerojatno i više), da se zbilja čini da je njima danas kupnja jedna lijepe, kvalitetne, razumne veličine nekretnine pa možda i posebice na kredit, danas jako dobra ideja? Ja mislim da je, da je to njima sad dobra ideja, premda sam svjestan da većina ljudi to neće učiniti, da će se sada baš bojati itd., i da možda zbog toga cijene mogu još nešto padati, ali ne spomena vrijedno, onima koji nisu "market timeri" nebitno, i svima koji kupuju (jer im treba, i imaju čime) za razliku od većina koja se boji da je to zapravo sada dobra ideja tj. solidna zamijena za unajmljivanje, pa čak i koliko-toliko prikladna diverzifkacija investitorskog portfelja portfelja.

Ima li tko da misli drugačije?? Da im slijedi depresivno umjesto "stabilnog" vremena?? Naime, ako ne gledamo samo ovaj glupi graf, nego malo i "fundamente", prilično izgleda jasnim da su im cijene sada vrlo vrlo razumne. Jednog dana ćemo i mi to doživjeti!

Jel ti -3% do -5% godišnje sljedećih 5 godina dovoljno stabilno?
Trend koji ode 2,3 standardne devijacije u jedan ekstrem (kao tržište nekretnina) sasvim sigurno u povratku k trendu neće stati na prosjeku, nego će otić 1, 2 standardne devijacije ispod njega. A drugo usporedba američkog i hrvatskog tržišta nema nikakvog smisla. Amerika ima oba growth drivera u plusu (pozitivnu demografiju, ekspanzivnu monetarnu politiku) pa cijene padaju kontinuriano i neće još neko vrijeme znatnije rasti. Hrvatska ta oba drivera ima u minusu, a cijene nisu ni blizu prosjeka trenda još.


Jel ti -3% do -5% godišnje sljedećih 5 godina dovoljno stabilno?

Da, naravno da je dovoljno stabilno, to su mali postoci, ako će nakon toga uskoro (npr. narednih 5 godina) rasti (recimo bilo koliko +0 do +5 %), bitno je samo da se ukupno gledajući naredno duže vrijeme (recimo bar 10-20 godina) cijene kreću negdje oko ove tanke plave crte uz odstupanja bila kolika razumna pod uvjetom da idu na obje strane više-manje podjednako kroz taj period, dakle po sličnom principu kako je ova druga polovica 20. stoljeća.

Ja sam se samo pitao kolika je šansa da suprotno mom mišljenju doživimo "prekid" u toj praksi sličan prekidu kojega vidimo onih 20-ak godina depresije i predratnog vremena kada su se cijene duže vremena zadržale "ispod plave crte".
Mislim da postoje osnove i za takve zaključke pa se pitam imali tko za to bolje obrazloženje. Ja osobno više logike vidim u mojem zaključku u kojem neće biti reprize tog predratnog doba, nego uz evenutalno par godina dodatnog pada (u koji ne možemo biti sigurni, ali treba ga ostaviti relativno izvjesnim) ali onda više manje ipak repriza "posljeratnog vremena" umjesto one neugodne prijaratne.

A drugo usporedba američkog i hrvatskog tržišta nema nikakvog smisla. Amerika ima oba growth drivera u plusu (pozitivnu demografiju, ekspanzivnu monetarnu politiku) p

Naravno, što se tiče RH, nisam vukao nikakve usporedbe :rotfl:, ovo je bilo samo o Amerima jer me njihovo gospodrastvo posebice zanima. Zadnja rečenica se odnosi na "valjda ćemo i mi jednom ponovno doživjeti razumne cijene (od kojih izgledamo tako svjetlosnim godinama daleko)".

Što se tiče našeg tržišta kod nas je stanje još uvijek tamo negdje pri ovom zadnjem "špicu" tj. našem špicu jer ne treba ovdje vući neke anologije, daleko je još od ovog ispuhivanja kao njihovih 40-ak %, jer je naše tržište puuno tromije, i naravno da je stvar fundamentalno (dugoročno) bitno drugačija zbog bitno drugačijih demografskih očekivanja tj. naše ispuhivanje bi moglo biti "vrlo veliko", ali posljedicom prirode našeg tržišta (tromost) zapravo ne ovako kao kod njih 40 % u par godina, nego na način jednog vrlo vrlo vrlo dugačakog postepenog ispuhivanje o čemu sam već puno puta pisao, o dolaženju u "novu normalu", gdje će ljudi suprotno današnjem "nekretnine stalno rastu, normalno" početi govoriti "nekretnine stalno padaju, to je normalno" (ljudi si uvijek smisle neko narodsko objašnjenje, možda će tada govoriti "stalno padaju, dakle sve si lakše priuštimo nekretninu, to je znak rasta našeg standarda, napredujemo, super!").

BULSI ,,pogledajte semafor vani [cool]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak


BULSI ,,pogledajte semafor vani [cool]

Odlično, to nam je trebalo a ne da nas uvijek zahebu. U ponedjeljak će po danu biti zeleni.


Jel ti -3% do -5% godišnje sljedećih 5 godina dovoljno stabilno?
Trend koji ode 2,3 standardne devijacije u jedan ekstrem (kao tržište nekretnina) sasvim sigurno u povratku k trendu neće stati na prosjeku, nego će otić 1, 2 standardne devijacije ispod njega. A drugo usporedba američkog i hrvatskog tržišta nema nikakvog smisla. Amerika ima oba growth drivera u plusu (pozitivnu demografiju, ekspanzivnu monetarnu politiku) pa cijene padaju kontinuriano i neće još neko vrijeme znatnije rasti. Hrvatska ta oba drivera ima u minusu, a cijene nisu ni blizu prosjeka trenda još.

napokon netko priča jezikom koji ja razumijem. Svaka ti dala James.

Možda ipak ima neke šanse za Hrvatsku. Jamesa za ministra.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

U 10.15 Američki futuresi će biti u plusu. Taman dok strašljivci kod nas prodaju. [wink]

EU burze povukle su nas u minus…DAX je bio na skoro -4%, sad je na -2,7%…. a i s tim padom je oko +8% iznad ovogodišnjeg dna, dok je crobex s -1,5% na najnižoj razini ove godine. Jest da je taj pad danas na malom prometu, ali jasno pokazuje pokušaje manipuliranja cijenom i stvaranja panike…Do sada niti 3 milje kuna prometa – fondovi su bez problema crobex mogli održati danas na 0 s malo keša, ali očito im odgovara rušenje crobexa, drastično smanjivanje vrijednosti dionica koje su kupili našim novcima na vrhuncima cijene i uništavanje našeg TK!

moje poruke nisu poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje

New Report

Close