Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Moody’s cut 8 greek banks 2 notches; all carry negative outlook…
bit će danas opet potopa na financijama…a vjerojatno će one potegnuti i ostale za sobom…

Uva uzburkana površina ne znači da je to neka PANIKA!
Odgovor na pitanje šta se događa može se izvući iz činjenice da RASTE dolar.
A dolar raste samo iz jednog razloga – dobar dio najvećih svjetskih banaka počeo je prilagodbu Basel III standardima glede strukture imovine. Da je to tako potvrđuje činjenica da je USA monetarna i fiskalna politika donijela mjere koje će omogućiti tu prilagodbu – posebice FED koji je odobrio SWAP dugoročne u kratkoročnu imovinu težak 400 milijardi dolara.
Problem ogromnog pada u EU leži u činjenici da je odlučivanje o ključnim monetarnim i fiskalnim pitanjima kompleksno i dugotrajno.
To koriste rejting agencije – ruše rejting i država i banaka te time potiču bijeg kapitala iz eurozone.
No poanta je u činjenici da je EU našla odgovore na sva ključna pitanja – dakle šta god oni radili sada to bi se moglo pokazati kontraproduktivno u bliskoj budućnosti jer gospodarstvo eurozone je dobro prebrodilo krizu te i dalje bilježi rast aktivnosti.

Primjer kako se pokušava naštetiti EU je Grčka.
Svi trube o padu Grčke, izlasku iz eurozone i slične gluposti iako je situacija sasvim drugačija – paralelno s ispunjavanjem uvjeta za slijedeću tranšu zajma EU radi paketu pomoći od
30 milijardi eura do 2013. kojom bi se potakao gospodarski rast a uključivao bi novce iz strukturnih fondova EU i dijelom iz privatnih izvora.


bez obzira na panike i depresije, kad o tome razgovaramo, to ne može biti dobro…ma koliko vi trubili o tome da onda treba kupovat…treba biti svjestan i toga da su se neki već ispucali i nemaju više keša, a tko zna koliko će ovo još kliziti prema dolje…
ja ne kažem da nema podcjenjenih dionica na zse…ali smatram da trenutno to ne znači ništa s obzirom na situaciju koja bi se mogla razviti i mogle bi te dionice biti još jeftinije…

To ne trubim "ja", to je stara poslovica, koju je "trubio" stalno sir John Templeton, a mislim da izvorno zapravo potječe još od Barona Rotschilda.

Naravno, možemo mi raspravljati jesmo li dosegnuli točku "maksimalnog pesimizma", ali to je ipak malo besmisleno, to ne možemo znati osim a posteriori. Mnogi vrhunski investitori kupuju nešto "podcijenjeno" pa im se to s vremenom još prepolovi u cijeni, ali to njih ne zabrinjava, kupuju još ako mogu! Pravi investitor se prepoznaje baš po tome da ga ne zabrinjava npr. i prepolavljanje cijene. To nije nikakav problem ako znaš koliko vrijedi.

Inače, postoje neka gruba pravila, o držanju bar 20-25 % keša uvijek itd., međutim jasno je da ta pravila ne uspijemo uvijek ispoštivati…

Međutim, i kada bi "ispucao" zadnju kunu moraš biti svjestan da jednu stvar uvijek imaš: dividende! Čovjek i ako dođe u situaciju da završi 100 % u dionicama a dionice i dalje nude sve atraktivnije i atraktivnije prilike, tada ako ništa drugo reinvestiraš da taj keš od dividendi i veseliš se kako ga uspijevaš posebno povoljno reinvestirati 🙂


i zašto onda sada srljati kad je sve neizvjesno, zašto ne pričekati razvoj situacije…pa ukoliko razvoj bude negativan kupovati te iste dionice na još nižim razinama, ili ako bude pozitivan to će odrediti smjer i možda propustite zaradu od 5-10%, ali ste sigurni da će tržište ići gore, a pogotovo ako kupujete podcjenjenu dionicu…

Nikad ne možete biti sigurni na TK, nikad ne možete znati hoće li tržište gore ili dolje. Market timing je glupo uopće pokušavati prakticirati. Još jednom ponavljam: nije mi niti na kraj pameti prognozirati hoće li dionice kroz mjesec ili godinu dana +100 % ili -50 %, ja odgovor na to pitanje ne tražim.


unatoč toj dobroj turističkoj sezoni rast bdp-a nam je 0.8%…to govori u kolkoj smo banani…

A što ako su dionice nam na razinama kao da je rast -20 %? 🙂

A ja sad odoh na mali put, čujemo se navečer, uživajte svi danas na toj našoj ZSE, svatko će naći svoje razloge, vidimo da se neki kao kolega marcipan vesele padu čak i kada ne misle kupovati, dakle svi su sretni, lijepo!



bez obzira na panike i depresije, kad o tome razgovaramo, to ne može biti dobro…ma koliko vi trubili o tome da onda treba kupovat…treba biti svjestan i toga da su se neki već ispucali i nemaju više keša, a tko zna koliko će ovo još kliziti prema dolje…
ja ne kažem da nema podcjenjenih dionica na zse…ali smatram da trenutno to ne znači ništa s obzirom na situaciju koja bi se mogla razviti i mogle bi te dionice biti još jeftinije…

To ne trubim "ja", to je stara poslovica, koju je "trubio" stalno sir John Templeton, a mislim da izvorno zapravo potječe još od Barona Rotschilda.

Naravno, možemo mi raspravljati jesmo li dosegnuli točku "maksimalnog pesimizma", ali to je ipak malo besmisleno, to ne možemo znati osim a posteriori. Mnogi vrhunski investitori kupuju nešto "podcijenjeno" pa im se to s vremenom još prepolovi u cijeni, ali to njih ne zabrinjava, kupuju još ako mogu! Pravi investitor se prepoznaje baš po tome da ga ne zabrinjava npr. i prepolavljanje cijene. To nije nikakav problem ako znaš koliko vrijedi.

Inače, postoje neka gruba pravila, o držanju bar 20-25 % keša uvijek itd., međutim jasno je da ta pravila ne uspijemo uvijek ispoštivati…

Međutim, i kada bi "ispucao" zadnju kunu moraš biti svjestan da jednu stvar uvijek imaš: dividende! Čovjek i ako dođe u situaciju da završi 100 % u dionicama a dionice i dalje nude sve atraktivnije i atraktivnije prilike, tada ako ništa drugo reinvestiraš da taj keš od dividendi i veseliš se kako ga uspijevaš posebno povoljno reinvestirati 🙂


i zašto onda sada srljati kad je sve neizvjesno, zašto ne pričekati razvoj situacije…pa ukoliko razvoj bude negativan kupovati te iste dionice na još nižim razinama, ili ako bude pozitivan to će odrediti smjer i možda propustite zaradu od 5-10%, ali ste sigurni da će tržište ići gore, a pogotovo ako kupujete podcjenjenu dionicu…

Nikad ne možete biti sigurni na TK, nikad ne možete znati hoće li tržište gore ili dolje. Market timing je glupo uopće pokušavati prakticirati. Još jednom ponavljam: nije mi niti na kraj pameti prognozirati hoće li dionice kroz mjesec ili godinu dana +100 % ili -50 %, ja odgovor na to pitanje ne tražim.


unatoč toj dobroj turističkoj sezoni rast bdp-a nam je 0.8%…to govori u kolkoj smo banani…

A što ako su dionice nam na razinama kao da je rast -20 %? 🙂

A ja sad odoh na mali put, čujemo se navečer, uživajte svi danas na toj našoj ZSE, svatko će naći svoje razloge, vidimo da se neki kao kolega marcipan vesele padu čak i kada ne misle kupovati, dakle svi su sretni, lijepo!
[/quote]

kolega lynx…pa vi pišete kao da Vam je svejedno hoće li dionice iz Vašeg portfelja gore 20% ili dole….bitno da ste Vi kupili podcjenjenu dionicu…a sad da li će njena vrijednost pasti u narednih godinu ili dvije 40%, to Vas ne brine…
ne znam…teško mi je vjerovati u to…jest da kupovina podcjenjenih dionica daje neku sigurnost, ali s obzirom na globalne neprilike, ta podcjenjenost im neće pomoći…
ja sam mislio da je cilj na burzi zarađivati, a ne imati podcjenjene donice u portfelju koje iz dana u dan gube na svojoj vrijednosti…šta vam onda to vrijedi da vi znate kolko to vrijedi, ako je cijena duplo manja nego po kojoj ste kupovali…to mi se čini kao slaba utjeha….
nitko kod kuće nema štampariju keša…ima puno onih koji su do sada ulupali već i zadnju kunu u papiriće loveći dno…nemaju s čime više kupovati…
lako je fondovima kupovati tuđim novcem….koji imaju stalni priljev keša….
ja se uopće ne veselim padu i ovoj neizvjesnosti….meni keš stoji neiskorišten…bio bih puno sretniji da vlada optimizam i da se nazire nekakvo rješenje…da mogu ubrizgati keš u papiriće i nešto zaraditi…ali istina je da se veselim što trenutno nisam u papirićima…

sretan put i povrtak kući…


Moody’s cut 8 greek banks 2 notches; all carry negative outlook…
bit će danas opet potopa na financijama…a vjerojatno će one potegnuti i ostale za sobom…

mogla bi ZABA kod nas malo jače zaroniti ovaj put….

forumsko pisanje nije investicijsko savjetovanje niti preporuka za kupnju ili prodaju dionica !!!

Vani zelenilo do bola. Kreće novi krug rasta a vi kolega marcipan i ekipa neznam što radite na burzi ako ne kupujete i n prodajete. Hvala, ne trebaju mi vaši besplatni savjeti, to možete navući jedino neke novake…. [sad]
http://www.forexpros.com/indices/indices-cfds

Lojtra @ [lol] samo si cekao da se negdje pojavi zelena brojkica bilo gdje i evo te [lol] [lol] [lol] prejak si

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

Ovo je bilo gdje? Trenutno samo jedna crvena brojka…
http://www.forexpros.com/indices/indices-cfds
Ministri G-20 su preokrenuli stvar čemu sam se i nadao. A tek prek vikenda…. [thumbsup]

ma nema problema….bull je zapoceo zar ne ? [tongue]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

Odbijanac do 2000 bodova taman da prodam 15 % skuplje. [thumbsup]


ma nema problema….bull je zapoceo zar ne ? [tongue]

Daj potroši više tih svojih 100$ dolara što ti je ostalo još od kada si 2008 prodao na dnu da nas prestaneš cijepiti svojim visokoumnim postovima, svaki drugi post je tvoj, ajde malo oladi.

RBA FOND IZGUBLJEN U VREMENU I PROSTORU BIJEŽITI IZ OVOGA FONDA IZABERITE AZ FOND ZA VAŠU BOLJU BUDUĆNOST I SIGURNU MIROVINU

Vani burze opet tonu
http://finance.yahoo.com/intlindices?e=europe

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

New Report

Close