Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

a dok imamo papirnate optimiste…ovakvi nas naslovi bombardiraju iz dana u dan i najgore od svega je što su postali realnost…

Slovačka ‘bomba’ prijeti EU: Ako nitko neće, mi ćemo blokirati spas Grčke

Geithner: Europska kriza i američka politika ugrožavaju globalno gospodarstvo

Stark na odlasku: Dugovi država prijete opstanku eura

Soros: Amerika je već u novoj recesiji

@marcipan,
u Americi su dionice trenutno 20% niže od ATH-a. A kod nas su 90% niže od vrha. Imamo još 800% rasti da se izjednačimo. Pametnom dosta.
P.S: Ja danas maksimalno dokupio adpl po 107. Sutra se nadam cijeni od 212 kn.
A ti sanjaj. Pa sve dane si pričao da mi nemamo veze sa svijetom. Kako si se to danas predomislio? [shocked]



de su oni bullići koji marcipana i mene prozivaju kada dax naraste 1% a sada kada pada po 4,5,6% šute???

ahh znam piju apaurine…

ajde ekipa kada se naspavate poslije droge koja vas drži pozitivnima razmislite malo u kakvim je govnima eu i SAD…

kako pobogu možete biti bullovi kada se sve raspada…

medo ih razbucao…
a šta će ljudi…ja ih razumijem…zaglavili u papirićima, logično je da budu optimisti i da ih pere pozitiva…i u tome nema ništa loše…jednimo su napravili jednu malu grešku…a to je šta su napravili krivu procjenu kada kupiti….
inače treba biti pozitivan u životu…

dow -3.5%
nasdaq -2-91%
s&p500 -3-12%

crobex završio danas -2.62%
naravno da će se naći opet oni koji će tvrditi da su još uvijek u plusu i kako to još nije ništa palo…da je to mačji kašalj…da su na kupnji itd itd…
[/quote]
Nikad nećete shvatiti… pa baš se kupuje u vremenima najvećih pesimizama (a prodaje u vremenima najvećih optimizama).

Danas nam postate CDS-ove na obveznice jednog od najpouzdanijih dužnika na svijetu, koji su očito zanimlijv indikator razine "straha", "pesimizma" i sl., i umjesto da rekordne vrijednosti tog indikatora vam predstavljaju "signal za kupnju" vi ovdje skroz obratno, a stvar još toliko tuče u oči sa onim kada gledate sličnosti iz ožujka 2009. kada ste svi bili tako preplašeni i pesimistični a lijepo smo vam mi malobrojni govorili da su to vremena kada se kupuje!

Govorite sada o plusovima, minusima, tobože nitko nije u plusu. Pa ljudi Božji, zar ne možete pogledati i graf samog CROBEX-a, dostupan vam je javno kao i ovi njemački CDS-ovi, i lijepo ćete vidjeti da je kroz tih 2 i pol godine baš od ovome sličnog "vremena straha" do danas čak i naš jadni crobex u lijepom plusu. I kako onda bi netko bio u minusu?? O čemu vi? Pa svi koji su kupovali tada kada ste vi ostali širili paniku baš ti koji su tada kupovali u takva teška vremena danas su u plusevima u prosjeku od 50 % jer crobex je od tog "pesismističnog ožujka" koji vam onako strši špicasto na onom vašem grafu CDS-ova narastao za punih 50 % i do dan-današnjeg novog pesimizma.

I sad umjesto da nešto naučite iz povijesti, da vidite što znače panike, kako se trebaju iskoristiti, vi biste opet bili kadri još jednom podleči jednoj te istoj greški.

Jednostavno mi recite slažemo li se oko jednoga: jesmo li sada u teškom, neizvjesnom, nervoznom, pesimističnom, paničnom vremenu?? Jesmo li? Govore li tome u prilog ovi vaši CDS-ovi i današnja kretanja na dioničkim tržištima? Ako se slažemo oko toga da je panika i pesimizam na vrlo nadprosječnim razinama, onda mi nije jasno kako se ne možemo složiti oko ostaloga jer ostalo proizlazi iz toga sasvim logično i čak na jednim te istim vašim grafovima i "empirijski potvrdeno".

Vi možda niste u plusu od 50-ak % od te prošle panike, ali to je onda zaista posljedica upravo ovoga što radite, što radite sve kontra, što bi se igrali market timinga, što trejdate i sl. aktivnosti nezahvalnog odnosa mogućnosti ostvarivanja prinosa i rizika koji njima preuzimate.



@marcipan
,
u Americi su dionice trenutno 20% niže od ATH-a. A kod nas su 90% niže od vrha. Imamo još 800% rasti da se izjednačimo. Pametnom dosta.
P.S: Ja danas maksimalno dokupio adpl po 107. Sutra se nadam cijeni od 212 kn.
A ti sanjaj. Pa sve dane si pričao da mi nemamo veze sa svijetom. Kako si se to danas predomislio? [shocked]

Nije istina da sam pričao kako nemamo veze sa svijetom…samo sam isticao činjenicu da kre kre zse burzi ne može pomoći rast dax-a ili dow-a od 3-4%…što se i pokazalo u više navrata kada su vani indexi završavali po 4% u pozitivi, a crobex tek do 1 %…a to je dokaz da su se na zse burzi usidrili mali igrači…koji istu ne mogu dignuti a niti srušiti u danom momentu…zato je crobex tako trom u praćenju rasta ili pada stranih indexa…a to je vidljivo i na prometima…pola prometa na zse odigraju mali, drugu polovicu fondovi…na prometu od cca 10 mil kuna…to govori sve…i pametnom dosta….
a naravno da će se eventualni raspad eurozone ili koračenje Amerike u novu recesiju osjetiti u Hrvatskoj…ipak mi nemamo svog kapitala…sve nam uvjetuju i financiraju stranci…pa će tako i pokazatelji biti za nas još i gori…još veće stopa nezaposlenosti, još veća nelikvidnost, još manji rast bdp-a (ako može biti još niži od ovog)….
a ti gledaj samo koliko su dionice i indeksi u americi od svojeg ath-a, a koliko u Hrvatskoj…i nek ti to bude misao vodilja u ulaganju…i čekaj crobex da dogura do nove godine na 3000 bodova…

Nikad nećete shvatiti… pa baš se kupuje u vremenima najvećih pesimizama (a prodaje u vremenima najvećih optimizama).

Danas nam postate CDS-ove na obveznice jednog od najpouzdanijih dužnika na svijetu, koji su očito zanimlijv indikator razine "straha", "pesimizma" i sl., i umjesto da rekordne vrijednosti tog indikatora vam predstavljaju "signal za kupnju" vi ovdje skroz obratno, a stvar još toliko tuče u oči sa onim kada gledate sličnosti iz ožujka 2009. kada ste svi bili tako preplašeni i pesimistični a lijepo smo vam mi malobrojni govorili da su to vremena kada se kupuje!

Govorite sada o plusovima, minusima, tobože nitko nije u plusu. Pa ljudi Božji, zar ne možete pogledati i graf samog CROBEX-a, dostupan vam je javno kao i ovi njemački CDS-ovi, i lijepo ćete vidjeti da je kroz tih 2 i pol godine baš od ovome sličnog "vremena straha" do danas čak i naš jadni crobex u lijepom plusu. I kako onda bi netko bio u minusu?? O čemu vi? Pa svi koji su kupovali tada kada ste vi ostali širili paniku baš ti koji su tada kupovali u takva teška vremena danas su u plusevima u prosjeku od 50 % jer crobex je od tog "pesismističnog ožujka" koji vam onako strši špicasto na onom vašem grafu CDS-ova narastao za punih 50 % i do dan-današnjeg novog pesimizma.

I sad umjesto da nešto naučite iz povijesti, da vidite što znače panike, kako se trebaju iskoristiti, vi biste opet bili kadri još jednom podleči jednoj te istoj greški.

Jednostavno mi recite slažemo li se oko jednoga: jesmo li sada u teškom, neizvjesnom, nervoznom, pesimističnom, paničnom vremenu?? Jesmo li? Govore li tome u prilog ovi vaši CDS-ovi i današnja kretanja na dioničkim tržištima? Ako se slažemo oko toga da je panika i pesimizam na vrlo nadprosječnim razinama, onda mi nije jasno kako se ne možemo složiti oko ostaloga jer ostalo proizlazi iz toga sasvim logično i čak na jednim te istim vašim grafovima i "empirijski potvrdeno".

Vi možda niste u plusu od 50-ak % od te prošle panike, ali to je onda zaista posljedica upravo ovoga što radite, što radite sve kontra, što bi se igrali market timinga, što trejdate i sl. aktivnosti nezahvalnog odnosa mogućnosti ostvarivanja prinosa i rizika koji njima preuzimate.

ti isti o kojima ti govoriš da su u plusu, su zapravo u debelom minusu…jer su popušili od 2008. godine prema vamo daleko više nego li su zaradili od 2009. do danas…
a ti isti su tako kupovali kad je crobex zviznuo s 5400 bodova na 4000 bodova…isto je bila panika, neizvjesnost, tražilo se dno…svi ti pokazatelji o kojima vi pričate su postojali i onda…i index je već roknuo za više od 1000 bodova…znači trebalo je po vama kupovati…jer treba ići kontra strahova, pesimizma itd itd…pa je onda index zaronio još 1000 bodova….pa je isto trebalo kupovati…pa tako sve do 1300 bodova…bome…tolko love nema ni lojtra da bude stalno na kupnji…
slažemo se da postoji panika…slažemo se da postoji neizvjesnost…da pesimizam vlada…al ne da je pravo vrijeme za kupovinu papirića….jer ukoliko se obistine svi strahovi (a postoje dobre šanse da bude tako), ode ovo još sve niže za dodatnih 20-30%…
a onda će trebati dugo dugo čekati da se dođe na nulu…
istina je da je sad nezahvalno ulagati…nema čiste situacije…nema temelja ni uporišta…
voditi se sad mišlju da treba ići kontra svih je suludo…dno se ne nazire…
ali tko voli nek izvoli…ako netko u tome vidi priliku i voljan je kockati i smatra da će se u narednih pola godine nešto razrješiti u pozitivnom smislu…ako vidi signale za to…onda neka kupuje…ja to ne vidim…ni jedna jedina stvar ne upućuje da će se nešto popraviti…a to mi je ravno kockanju…
koja je razlika onda između ulaganja i kockanja? ne znaš šta će biti sutra…hoće se sve raspast ili ne…a isto tako ne znaš hoće li okrenut crveno ili crno…


Nikad nećete shvatiti… pa baš se kupuje u vremenima najvećih pesimizama (a prodaje u vremenima najvećih optimizama).

Danas nam postate CDS-ove na obveznice jednog od najpouzdanijih dužnika na svijetu, koji su očito zanimlijv indikator razine "straha", "pesimizma" i sl., i umjesto da rekordne vrijednosti tog indikatora vam predstavljaju "signal za kupnju" vi ovdje skroz obratno, a stvar još toliko tuče u oči sa onim kada gledate sličnosti iz ožujka 2009. kada ste svi bili tako preplašeni i pesimistični a lijepo smo vam mi malobrojni govorili da su to vremena kada se kupuje!

Govorite sada o plusovima, minusima, tobože nitko nije u plusu. Pa ljudi Božji, zar ne možete pogledati i graf samog CROBEX-a, dostupan vam je javno kao i ovi njemački CDS-ovi, i lijepo ćete vidjeti da je kroz tih 2 i pol godine baš od ovome sličnog "vremena straha" do danas čak i naš jadni crobex u lijepom plusu. I kako onda bi netko bio u minusu?? O čemu vi? Pa svi koji su kupovali tada kada ste vi ostali širili paniku baš ti koji su tada kupovali u takva teška vremena danas su u plusevima u prosjeku od 50 % jer crobex je od tog "pesismističnog ožujka" koji vam onako strši špicasto na onom vašem grafu CDS-ova narastao za punih 50 % i do dan-današnjeg novog pesimizma.

I sad umjesto da nešto naučite iz povijesti, da vidite što znače panike, kako se trebaju iskoristiti, vi biste opet bili kadri još jednom podleči jednoj te istoj greški.

Jednostavno mi recite slažemo li se oko jednoga: jesmo li sada u teškom, neizvjesnom, nervoznom, pesimističnom, paničnom vremenu?? Jesmo li? Govore li tome u prilog ovi vaši CDS-ovi i današnja kretanja na dioničkim tržištima? Ako se slažemo oko toga da je panika i pesimizam na vrlo nadprosječnim razinama, onda mi nije jasno kako se ne možemo složiti oko ostaloga jer ostalo proizlazi iz toga sasvim logično i čak na jednim te istim vašim grafovima i "empirijski potvrdeno".

Vi možda niste u plusu od 50-ak % od te prošle panike, ali to je onda zaista posljedica upravo ovoga što radite, što radite sve kontra, što bi se igrali market timinga, što trejdate i sl. aktivnosti nezahvalnog odnosa mogućnosti ostvarivanja prinosa i rizika koji njima preuzimate.

ti isti o kojima ti govoriš da su u plusu, su zapravo u debelom minusu…jer su popušili od 2008. godine prema vamo daleko više nego li su zaradili od 2009. do danas…[/quote]

Evo da ne pričamo na prazno, prilažem vam jednog toga o kojima govorimo, dakle o ovome što sam prvo govorio o panici iz ožujka 2009., vidite kako se kretao CROBEX od tada i usporedba s jednim amateskim portfeljom koji pokazuje da i amater može čak i bolje od toga, te zadnjih godinu, zadnje dvije, i zadnje tri godine (koje su ujedno i slika od prve panike svih panika, luda jesen 2008. dakle, propast Lehman Brothers itd.).

Kao što vidimo crobex se nije vratio na pre-Lehman vrijeme, ali to više govori o njegovoj trenutnoj podcijenjenosti nego o bilo čemu drugome, ali od ovog ožujskog pesimizma koji je najsličniji trenutnom pesimizmu vidite lijepo kako stvari izgledaju i na samom crobex-u. A racionalni investitor kao što se vidi iz priloženog može čak i pobijeđivati indeks jer nam je tržište takvo, neefikasno.


a ti isti su tako kupovali kad je crobex zviznuo s 5400 bodova na 4000 bodova…isto je bila panika, neizvjesnost,

Nije istina, tada je (oko 5000) bila euforija, zar se ne sjećate? O dionicama su svi pričali sa velikim optimizmom, uključive i bakice na placu, pa neke su i čekale u redovima za dionice, zaboravili ste to? Normalno je da će zviznuti sa tih razina… i na 4000 je mnogo toga bilo još jako precijenjeno.




de su oni bullići koji marcipana i mene prozivaju kada dax naraste 1% a sada kada pada po 4,5,6% šute???

ahh znam piju apaurine…

ajde ekipa kada se naspavate poslije droge koja vas drži pozitivnima razmislite malo u kakvim je govnima eu i SAD…

kako pobogu možete biti bullovi kada se sve raspada…

medo ih razbucao…
a šta će ljudi…ja ih razumijem…zaglavili u papirićima, logično je da budu optimisti i da ih pere pozitiva…i u tome nema ništa loše…jednimo su napravili jednu malu grešku…a to je šta su napravili krivu procjenu kada kupiti….
inače treba biti pozitivan u životu…

dow -3.5%
nasdaq -2-91%
s&p500 -3-12%

crobex završio danas -2.62%
naravno da će se naći opet oni koji će tvrditi da su još uvijek u plusu i kako to još nije ništa palo…da je to mačji kašalj…da su na kupnji itd itd…
[/quote]
Nikad nećete shvatiti… pa baš se kupuje u vremenima najvećih pesimizama (a prodaje u vremenima najvećih optimizama).

Danas nam postate CDS-ove na obveznice jednog od najpouzdanijih dužnika na svijetu, koji su očito zanimlijv indikator razine "straha", "pesimizma" i sl., i umjesto da rekordne vrijednosti tog indikatora vam predstavljaju "signal za kupnju" vi ovdje skroz obratno, a stvar još toliko tuče u oči sa onim kada gledate sličnosti iz ožujka 2009. kada ste svi bili tako preplašeni i pesimistični a lijepo smo vam mi malobrojni govorili da su to vremena kada se kupuje!

Govorite sada o plusovima, minusima, tobože nitko nije u plusu. Pa ljudi Božji, zar ne možete pogledati i graf samog CROBEX-a, dostupan vam je javno kao i ovi njemački CDS-ovi, i lijepo ćete vidjeti da je kroz tih 2 i pol godine baš od ovome sličnog "vremena straha" do danas čak i naš jadni crobex u lijepom plusu. I kako onda bi netko bio u minusu?? O čemu vi? Pa svi koji su kupovali tada kada ste vi ostali širili paniku baš ti koji su tada kupovali u takva teška vremena danas su u plusevima u prosjeku od 50 % jer crobex je od tog "pesismističnog ožujka" koji vam onako strši špicasto na onom vašem grafu CDS-ova narastao za punih 50 % i do dan-današnjeg novog pesimizma.

I sad umjesto da nešto naučite iz povijesti, da vidite što znače panike, kako se trebaju iskoristiti, vi biste opet bili kadri još jednom podleči jednoj te istoj greški.

Jednostavno mi recite slažemo li se oko jednoga: jesmo li sada u teškom, neizvjesnom, nervoznom, pesimističnom, paničnom vremenu?? Jesmo li? Govore li tome u prilog ovi vaši CDS-ovi i današnja kretanja na dioničkim tržištima? Ako se slažemo oko toga da je panika i pesimizam na vrlo nadprosječnim razinama, onda mi nije jasno kako se ne možemo složiti oko ostaloga jer ostalo proizlazi iz toga sasvim logično i čak na jednim te istim vašim grafovima i "empirijski potvrdeno".

Vi možda niste u plusu od 50-ak % od te prošle panike, ali to je onda zaista posljedica upravo ovoga što radite, što radite sve kontra, što bi se igrali market timinga, što trejdate i sl. aktivnosti nezahvalnog odnosa mogućnosti ostvarivanja prinosa i rizika koji njima preuzimate.
[/quote]

sinko panika nije gotova…panika nije niti počela…
daleko jakoooo daleko je ovo od kraja panike…

jest treba kupovati kada je panika..ali recimo nisam trejder i neda mi se trejdati jer imam posao i nemam vremena za to…

ako si me pratio (priznajem imao sam par bisera sa igh i ingr ali sam malim ili nikakvim gubicima) ali sam među prvima, ako ne i prvi još 2007 govorio prodajte slijedi kaos…a isto tako sam i u ožujku 2009 govorio da treba ići u shoping…

barem meni nije cilj svađa i podjebavanje (premda neki bez toga ne mogu) već pokušati objasniti kaj ja vidim kao ekonomist…

čuvajte se…

Moji postovi ne predstavljaju nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!

Lojtra @ samo LONG pozicija crobi 5000 nema greske [bye] barem ce unuci i praunuci bit jednom na nuli

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak


..
u Americi su dionice trenutno 20% niže od ATH-a. A kod nas su 90% niže od vrha. Imamo još 800% rasti da se izjednačimo. Pametnom dosta.
..

Ti imaš još 800 posto za rasti u znanju o ulaganju da se izjednačiš s prosječnim ulagačem u Americi. Pametnom dosta.

never surrender

@ lynx

Ne znam zašto misliš da je sad panika?? Potkrjepi mi jednim jedinim dokazom da je sad na hrvatskom tržištu kapitala panika!

Od vrha iz 2007 do kraja 2009 je pao enormnih 75 posto.
Od toga je samo u prva 3 mjeseca 2009 pao za 30 posto, i tada se to zvala panika.

Od vrha iz 2011 do sada je crobex pao, obzirom šta se zbiva oko nas, ni mizernih 20 posto.

Ja to ne zovem panikom. Daleko je to od panike.

Da dočaram svježom slikom, panika je bila početkom ožujka 2009 kad su se recimo dionice končara ( koei ) rasprodavale do ibera, kad sam svojim očima gledao i nisam mogao vjerovat da nema nikog na bidu, a zadnja dionica se prodala po 160 kuna, unatoč, pazi ovo: p/s od samo 0.14 i p/e od samo 4.

A onaj koji je kupovao koei samo mjesec dana ranije po 320 kuna, na p/s 0.28 i p/e 8 je mislio da je povukao Boga za bradu. Kadli ono za mjesec dana pušing od 50 posto. A bio je priličan broj takvih dionica s povoljnim fundamentima da ti pamet stane.

Ti sigurno nisi bio taj koji je onda kupovao koei i ostale perjanice jer garant nisi imao novaca, da jesi ne bi solio pamet svima da je sada panika i da sad treba kupovat dionice. Ovaj pad je tek uvertira. Kakvi cds-ovi kakvi bakrači…

never surrender

@peromadjar

Kolege na čije sam postove odgovorio govore o dubokom pesimizmu i nekoj vrsti danas baš i panike na svjetskim tržištima, čemu idu u prilog i njihovi argumenti od CDS-ovima te trenutna kretanja tih svjetskih indeksa. Također, oni tu aludiraju na evenutalni utjecaj (pshihološki ili već kakvi…) tih događanja i na ZSE.
O tome sam ja govorio, o svjetskim tržištima kao onome što može imati neke psihološke utjecaje na naše tržište.

S druge strane, ovo što ti kažeš da kod nas nema panike, slažem da se ima smisla, ovo naše bi se prije trebalo zvati "pesimizmom" nego panikom, a koji naziv je možda čak primjereniji i samom tom ožujku 2009., naime prava panika je bila jesen 2008., a ožujak više "samo pesimizam" uz slučajno žešći pad dionica gonjen kombinacijom faktora među kojima su bile neki potezi određenih fodnova itd., tj. posljedica problema nelikvidnosti u pesimističnom okruženju prije svega, a tek potom je tu bila i neka doza "panike". Tako da današnje vrijeme između pesimizma i panike (više pesimizma, pogotovo kod nas, manje tek trenutne globalne panike u inače pesimističnom okruženju) zaista prilično odgovara onome u proljeće 2009., a puuno manje sliči na ono iz jeseni 2008. Još sličnije u kontekstu valuacija i pogotovo kod nas. U jesen 2008. su valuacije bilo još solidne, u proljeće 2009. i danas posebice kod nas su “jako niske”…

To kada kažeš da kod nas nema panike je posebice točno iz jednog trivijalnom razloga: kod nas panika na ovim valuacijama nema baš smisla, naime naše valuacije uračunavaju "kataklizmu" tj. koliko god se crna budućnost predviđala, naše dionice su već s time i više nego u skladu pa kod nas može trajati samo nekakav "pesimizam" a panika već "prijevremeno odrađena", paničariti sada jedino mogu na tržištima viših valuacija.

Tako da što se tiče investiranja u domaće dionice bilo sa stajališta domaćeg pesimizma bilo sa stajališta globalnog pesimizma i povremenih paničnih epizoda koje se tamo javljaju u svijetu sigurno također a pogotovo kod nas je jako lijepo sada primjenjiva ona stara izreka o kupovanju u točakama najvećeg pesimizma. Kada je pesimizam na toj razini da više "niti panika nema smisla", očito je to jedan "veliki pesimizam", jedna "točka ekstremnog pesimizma".

Inače, da je kod nas malo racionalnosti, pesimizam bi se odagnao u tili čas, dovoljno je pogledati kakvu smo turističku sezonu upravo ispratili, ali za naše tržište se ne treba čuditi što nije primjereno odreagiralo, znamo da ono kod nas uvijek kaska za realnošću 😛

@ lynx

elaborirao si u prethodnom postu značanje riječi "panika" i "pesimizam"…al bojim se da to neće pomoći papirićima…bez obzira što bila panika, a što bio pesimizam, vrijednost papirića će i dalje padati…sutra bi crobex trebao tresnuti još žešće…
panika i pesimizam su trenutno prisutni na stranim tržištima kapitala…i to je vidljivo na njihovim indexima…ali tamo ima kapitala za razliku od našeg tk…na zse je praznik za oči kad promet bude 20 mil kuna…a to u zadnje vrijeme obično bude sve onda u minusu…
panika ne vlada na zse od jeseni 2008. godine, kad su svi pobjegli koji su mislili….a to je većina stranog kapitala…a oni koji su ostali su zatočeni…ako nisu prodali onda neće ni sad…a ima onih koji su prodali i više se nikad nisu vratili…tako da na ovom plitkom tržištu nema više ko ni paniku izazvat…ima još fondova, koji bi mogli izazvat paniku ukoliko stvari krenu nizbrdo…pa ljudi počnu povlačit lovu iz fondova van, pa će ovi biti prisiljeni rasporodavati ostatke portfelja kako bi mogli isplatiti prodavatelje udjela…
bez obzira na panike i depresije, kad o tome razgovaramo, to ne može biti dobro…ma koliko vi trubili o tome da onda treba kupovat…treba biti svjestan i toga da su se neki već ispucali i nemaju više keša, a tko zna koliko će ovo još kliziti prema dolje…
ja ne kažem da nema podcjenjenih dionica na zse…ali smatram da trenutno to ne znači ništa s obzirom na situaciju koja bi se mogla razviti i mogle bi te dionice biti još jeftinije…
upravo kako je peromadjar naveo primjer za koei…
i zašto onda sada srljati kad je sve neizvjesno, zašto ne pričekati razvoj situacije…pa ukoliko razvoj bude negativan kupovati te iste dionice na još nižim razinama, ili ako bude pozitivan to će odrediti smjer i možda propustite zaradu od 5-10%, ali ste sigurni da će tržište ići gore, a pogotovo ako kupujete podcjenjenu dionicu…
što se tiče turističke sezone i racionalnosti…badave nam to sve, kad nam je nezaposlenost tolka kolka je…a bit će još veća s obzirom da ih je dosta bilo sezonaca, unatoč toj dobroj turističkoj sezoni rast bdp-a nam je 0.8%…to govori u kolkoj smo banani…

New Report

Close