Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Jedan članak za pozitivce bez osnova:
http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/8721151/Market-crash-could-hit-within-weeks-warn-bankers.html%5Bquote%5D
rovadC, 28.08.2011. u 19:41
Insurance on the debt of several major European banks has now hit historic levels, higher even than those recorded during financial crisis caused by the US financial group’s implosion nearly three years ago.

Prilično je loše. Cijena osiguranja od bankrota za "senior bank debt“ iznosi preko 250.000 $, a za kolapsa Lehman B. 2008. je bila 210.000$. (da bi se osiguralo 10mil $)

No mnogi se i pitaju, nije li to čisto zbog pragmatičnog razloga da se „credit defeault swaps“ više koriste zbog „hedge the risk of further losses on falling bank shares“ – piše Financial Times od 22. kolovoza 2011.

Također i nakon „dvomjesečne suše“ Ing i Unicredit su uspjeli prodati „covered bonds“ za 6bn što je stanovito olakšanje za likvidnost banaka.

Euribor je porastao, no daleko je to od razina iz 2008.

Mislim da tu i nema puno sličnosti sa 2008. i više sam sklon onima koji kažu da treba iskoristiti ovaj pad cijena.
Lijep pozdrav

@rovadC

Ovo meni prije svega zvuči kao da sugerira jednu stvar: tržište se danas ponaša malo "efikasnije" nego onda. Očito su oni CDS-i bili bili preniski (iracioanalno su malom ocjenjivali vjerojatnost bankrota banaka), a ovi možda niti nisu iracionalno viskoi nego možda baš kako treba (a onda "nisu bili kako treba"!). Ali naravno nije isključeno da je iracionalnost obostrana, da su onda bili prenisko a sad previsoko, naime to je inače normalan obzrazac ponašanja tržišta (uvijek se ide iz precijenjenosti u podcijenjenost i obratno, općenito kod svih financijskih instrumenata, klasa imovine).

Sto ce bit s eurom ako se transformira eurozona? (npr. neke clanice izadju ili ih istjeraju (Grcka, Spanjolska, Italija …) Jel se onda Njemacka vraca na marku ili na neki novi euro 2.0?

@integral

Kako 2.0?, zašto?? To je taj isti euro, kojega s vremena na vrijeme poneka nova članica uvede, evo ovako možda neke i ukine. Ništa čudno da varira broj članica koje su u eurozni, i do sada je varirao, povećavao se, a može i obratno, da se smanjuje, zašto ne.

Neke članice (Njemačka, Nizozemska…) u skoro vrijeme (a onda vjerojatni niti ikada) neće izaći iz eurozone jer bi njih uvođenje vlastite value u ovakvoj situaciji uništilo (naime ta valuta bi se smatrala "sigurnijom" od tog eura kojega bi recimo još uvijek koristile slabije članice ili njihovih valuta ako bi bile vlastite/pojedinačne, investitori bi prodavali euro ili te value kupovali njihovu valutu, koja bi strašno jačala i dotukla njihova izvozna gospodarstva).

Tako da euro postoji dokle god zadnje članice iz euroze ne istupe, a ja vidim bar 2 koje ne bi istupile, koje bi ostale ako treba i same u svojoj monetarnoj uniji, a vjerojatno bi i Francuska ostala s njima tako da je je to bar 2-3 velike članice kojim ne pada na pamet izaći (uz vjerojatno i neke male poput Luksemburga…).

Jedino što bi u slučaju da sve loše članice istupe a ove bolje ostanu ta valuta slično da je samo DM fundametalno vrijedila više tj. postajala bi opasnost da pretjerano jača u odnosu na ostale… međutim kako članice ne mogu brzo tako u masovni egzodus, i ako bi euro tako smanjene eurozne jačao to bi išlo postepeno čime bi se gospodarstva prilagodila, tj. u praksi bi kroz kraća razdoblja čak možda psihološkim i drugim efektima bilo sasvim obratno, možda bi na neko vrijeme i slabio iako to nema smisla, što bi Njemačkoj, Nizozemskoj i drugi izvoznim gospodarstvima išlo na ruku tako da tko hoće izaći neka izalzi, njegov problem, one glavne i čestite države bi možda tim tržišnim iracionalnostima kroz kraće vrijeme i profitirale a dugoročno bi sve bilo normalno i uredno, jedna ozbiljna valuta obziljnih država… bez straha za ovim spašavanjima posrnulih članica jer u svojoj eurozoni takvih ludih država ne bi imali… tako da za prave države što god bilo sa brojem članica eurozone zapravo win-win situacija. Jedini koji mogu nešto izgubiti su oni koji bi možda nebivanjem u eurozoni sa nešto manjom lakoćom poslovale sa euro-državama, imali veće kamatne stope od njih, njihovi građani konačno realnim tečajevima valuta nižu kupovnu moć kada izađu van tj. uvoznih dobara itd. jer to je i razlog zašto bi neke izlaze (da mogu devalvirati svoju valutu, što bi im kratkoročno tobože pomoglo, ali još duugo bi kupovna moć njihovih građana time ostala takva kava valjda i mora biti jer je to realno…)



@rovadC

Ali naravno nije isključeno da je iracionalnost obostrana, da su onda bili prenisko a sad previsoko.

– ovo prije-kad se opeče tad se puše i na hladno

ovako Marzipan piše ako je vani zeleno:

A ti sigurno ulažeš na frankfurtskoj berzi? a?

i ne znam kako si niste više dosadni s tim na koliko je DAX ili DOW…kao što rekoh to vašim papirićima ne pomaže…ali kad se zacrveni tamo, budite sigurni da će CROBEX pratiti…a to će biti uskoro…a to što više raste vani, a vi više to pratite, čini vas još više frustriranim…
tak da ak te veseli to što je DAX trenutno na +3.40%…samo naprijed…

ovako ako je crveno:


a dok se silno trudite izvući neke moje stare postove i dok mi dijelite kečuge…
da bacimo malo oko što se dešava vani…

FTSE -0.71%
DAX – 2.05%
CAC40 – 0.83%


US economy grew at 1.0% rate in 2q revision…
konsenzus je bio 1.1%…
potvrda da samo usporavaju…a reći će to i striko Ben za sat i pol…
ništa dobroga preko bare ne stiže…

onda naglo vanjski faktori dobijaju na važnosti…jelte..
ovako piše ako će biti stimulansa:

Ne zazivaj QE3…
dakle u slučaju QE3 market će reagirati ovako nekako…
sve zeleno u USA i EU…ludilo od 4-5%…a onda vrlo brzo, možda samo nekoliko sati poslije zelenilo će se zamijenit crvenilom…a i to crvenilo će se produžit na cijeli drugi tjedan…
QE3 nije rješenje…kao što nisu bili ni QE1 i QE2…

a ovako ako neće biti:


Bernenke doesn’t signals new steps for promoting US growth…

marketi tonu…
molim?
jel netko rekao potop?
a da…ja sam rekao…još jutros…a i trubim cijeli tjedan o njemu…
[bye]

šta na kraju zaključiti o takvom čovjeku?
da ima "podstanara"?
[huh]
bilo je još toga, ali nije mi se dalo kvotat sve.

molim mirovince, ili koga već da mu spusti burzu di ‘oće sam da ga više ne moram čitat svaki sat [pray]

http://www.kucilooro.com/forum/11-kutak-za-retardirane-investitore

Napiso sam euro 2.0 jer su neki analiticari predlagali podjelu eura na dvije zone. U kojoj bi bila 2 eura. Jedan euro za dobrostojeca, a drugi (slabiji) euro sa svinje i ostale papkare.

Zapravo, ono sto me zanimalo (a na to si vec sam ponudio odgovor, iako nisam najspretnije postavio pitanje) jest …

je li Njemackoj vise u interesu (u slucaju transformacije eurozone):
(1) "izbacit" nesposobne iz eurozone i sacuvat euro ili
(2) izac iz eurozone i instalirat marku?

@integral

Da, možemo ih zvati "zlatni" i "srebrni" euro. To bi značilo ukidanje sadašnjeg eura i dobivanje dva nova ali to je tek jedna teška špekulacija, nema puno realne osnove za ostvarenje takvog nečega. Ovaj zlatni bi bio jači, srebrni slabiji, prilično jednostavno i zapravo slično kao da su ove druge ("srebrne" države) izašle iz eurozone i imaju svoju/svoje valute tj. zlatni euro je kao stari obični euro u slučaju da su zemlje izašle, a srebrni kao njihove stare valute.

To ne bi bilo previše dobro za Njemačku, Nizozemsku, Francusku i druge "zlatne" države jer bi investitori preferirali njihovu valutu, svi bi prodavali srebrni i kupovali zlatni, zlatni bi bio sve skuplji pa bi izvoz bio otežan, pogotovo u te srebrne zemlje, sasvim slično vrlo naglom izlasku tih zemalja iz eurozone.

Njemačkoj je više u interesu da te "loše" članice postepeno izlaze jer tako euro ne bi naglo ojačao nego možda čak i privremeno slabio, puno više joj je to u interesu nego ova podjela eura koja je de facto "trenutni" izlazak svih tih zemalja. A najviše joj je u interesu da sve zemlje ostanu, ali pod uvjetom fiskalne harmonizacije svih država, da više nema ovakvih pojava, neodgovnornosti bilo kakve vrste, nikakvog “spašavanja” nikada više i sl., da cijela Europa (“milom ili silom”) postane kao zapadna i sjeverna Europa, što se tiče financijske odgovornosti.

Što se tiče instaliranja marke, kao što sam rekao, to znači trenutni bankrot Njemačke (ili samo "jako jako teško gospodarsko stanje", nešto slično kao da Švicarskoj preko noći njen CHF dođe na 0,5 EUR u sadašnjim okolnostima, to bi bio nepodnošljiv teret izvoznom a time i svemu ostalome jer je vezano gospodarstvu). To im nije u interesu.

Ovo koliko čujem od frendova nije moguće jer bi izlazak Grčke iz eurozone značio okidač sa CDSovi i ode sve u materinu [embarass] A opet ni Nijemci nisu skloni plaćati Mediteran catering [lol]


ovako Marzipan piše ako je vani zeleno:

A ti sigurno ulažeš na frankfurtskoj berzi? a?

i ne znam kako si niste više dosadni s tim na koliko je DAX ili DOW…kao što rekoh to vašim papirićima ne pomaže…ali kad se zacrveni tamo, budite sigurni da će CROBEX pratiti…a to će biti uskoro…a to što više raste vani, a vi više to pratite, čini vas još više frustriranim…
tak da ak te veseli to što je DAX trenutno na +3.40%…samo naprijed…

ovako ako je crveno:


a dok se silno trudite izvući neke moje stare postove i dok mi dijelite kečuge…
da bacimo malo oko što se dešava vani…

FTSE -0.71%
DAX – 2.05%
CAC40 – 0.83%


US economy grew at 1.0% rate in 2q revision…
konsenzus je bio 1.1%…
potvrda da samo usporavaju…a reći će to i striko Ben za sat i pol…
ništa dobroga preko bare ne stiže…

onda naglo vanjski faktori dobijaju na važnosti…jelte..
ovako piše ako će biti stimulansa:

Ne zazivaj QE3…
dakle u slučaju QE3 market će reagirati ovako nekako…
sve zeleno u USA i EU…ludilo od 4-5%…a onda vrlo brzo, možda samo nekoliko sati poslije zelenilo će se zamijenit crvenilom…a i to crvenilo će se produžit na cijeli drugi tjedan…
QE3 nije rješenje…kao što nisu bili ni QE1 i QE2…

a ovako ako neće biti:


Bernenke doesn’t signals new steps for promoting US growth…

marketi tonu…
molim?
jel netko rekao potop?
a da…ja sam rekao…još jutros…a i trubim cijeli tjedan o njemu…
[bye]

šta na kraju zaključiti o takvom čovjeku?
da ima "podstanara"?
[huh]
bilo je još toga, ali nije mi se dalo kvotat sve.

molim mirovince, ili koga već da mu spusti burzu di ‘oće sam da ga više ne moram čitat svaki sat [pray]
[/quote]

Da ne bi bilo da kad se burze nešto zelene, da marcipan ništa ne piše…nego čami u mišjoj rupi…
Sve moje postove koje si izvuko samo pokazuje da imaš viška vremena…bolje da si radio nešto korisno nego tražio moje komentare na "utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska"…
reko sam više puta i ponovit ću…da vam nikakvo zelenilo preko bare a ni u EU ne pomaže…jer ovo je kre kre burza…što se vidi i po prometima…nema tu više stranih investitora, a oni vode igru…
kao što rekoh, tko će ulagat u te naše (vaše) papiriće kad nam je država u banani…
dakle, trgovanje na kre kre burzi se može svesti na ovo…
ivana7 proda lopini, lopina proda domachu, domach proda lojtri, lojtra proda tebi…i tako onda u krug…i uz malo sreće jedino je ivana7 zaradila za auto srednje klase…
dakle, nemate razloga se veseliti kad je DOW na +5% ili DAX na +7%…jer vam crobex neće biti više od 1% u plusu…
A kad eurozona popuca po šavovima, a svakim danom smo sve bliže tome, e onda ćete vidjeti kako će vaš omiljeni indeks pratiti DAX…
Ne znam što vidite loše u mojim postovima kad kažem da QE3 neće pomoći američkom gospodarstvu i da ih neće izvuć iz dreka u kojem se nalaze…imate više forumaša koji misle na isti način…
rast gdp-a u SAD-u od samo 1% ukazuje da ekonomija usporava, a tk je dosta osjetljivo na takve podatke i pitanje je dana kad će se opet sve zacrveniti…jedan loš jobless claims ili employment situation i ode sve u hipu…bit će tih pokazatelja dovoljno ovaj tjedan…a svi će ukazivati da se tržište rada i ekonomija presporo oporavljavju…
vama ako smetaju moji postovi ili ako se ne slažete s menom, možete iznijeti na forumu svoje viđenje cjelokupne situacije u eurozoni i USA…i navesti argumente svojeg optimizma…nitko vam to ne brani…ili me možete jednostavno staviti na ignore listu…
ali zapamtite…jedna lasta ne čini proljeće…

o marcipan, pa di si, nije ni 20% sve naraslo od prošlog puta… [lol]


o marcipan, pa di si, nije ni 20% sve naraslo od prošlog puta… [lol]

a tko je tebi danas uvaljo skupe papiriće?
ivana7, lopina ili lojtra? [lol]

New Report

Close