Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


ovakve drukove kakvi su ovi od Pobjede, dugo nisam vidio. Dečec, daj se sredi. vani je trava zelena..
I ja sam na bidu ali ne pišem bedastoće po forumu.

bravo.
sjedi 0.

i nakon kaj je u čet bio potop burze su ipak ljosnule u petak, a ti ispao glavna faca..
btw ovaj pad kojeg navodim ne odnosi se na ovaj tjedan, ili prošli…

govorim da je pravi pad krenuo…a koliko će dugo trajati neznam…ali barem godinu dvije

Moji postovi ne predstavljaju nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!

Premješteno iz teme: Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Vaš link

što dodat !

mi smo ipak zemlja slučaj


Država mora štedjeti u procesu postizanja uravnoteženog proračuna, država danas ne može kejnezijanski poticati gospodarstvo, danas velike investicije koje će "potaknuti" gospodarstvo mogu i moraju napraviti najbolje kompanije. Komapnije tome i služe, a ne država. Poduzetne i hrabre kompanije pokreću gospodarstvo a ne država ili one pasivne, preplašene, izgubljene kompanije.

Daj mi molim te reci kako ce te kompanije zaposliti hrpu mladih ljudi koji sada nemaju posao i koji predstavljaju socijalni problem u smislu potencijalne ugroze sustava? Zasto te kompanije nisu vec rijesile krizu koja je pocela prije 3-4 godine? Nego se sada vidi da su trzista preoptimisticno reagirala a da realni sektor ne prati optimizam ulagaca?

Kako ce kompanije rijesiti opci odnosno javni interes? Da li razumijes razliku izmedju opceg (javnog) i privatnog (partikularnog) interesa? Ako ne, ili netko drugi to ne razumije neka kaze i objasnit cu, jer vise nema smisla ovako raspravljati.

Zasto ne krecu u velike investicijske cikluse odnosno projekte nego cekaju da drzava osigura prostor za investicije? Zasto i te komapnije rezu troskove a ne povecavaju ih? A najcesce ih rezu tako da smanje broj zaposlenih. Jedna od najvecih hrvatskih kompanija (u vecinskom vlasnistvu stranaca ali to u ovom kontekstu nije bitno, jer je obrazac djelovanja isti) smanjuje broj zaposlenih i time povecava nestabilnost. Da li si cuo za HT? Ah, pardon, ovo je forum o trzistu kapitala, pa svi su culi za najlikvidniju dionicu na nasoj burzi.

E upravo taj HT je 11. sijecnja ove godine objavio: "T-Hrvatski Telekom vodeći pružatelj telekomunikacijskih usluga u Hrvatskoj, najavljuje da će u okviru nastavka programa racionalizacije poslovnih procesa i povećanja efikasnosti u 2011. godini smanjiti broj radnika za oko 300. "
Ta vijest je objavljena na sluzbenim stranicama burze. Evo ti izravan link: http://zse.hr/userdocsimages/novosti/MKM36RbjbbOdBbyOTMHaig==.pdf

Druga velika kompanija (koja je za sada u vecinskom domacem vlasnistvu) je u rujnu 2010. pocela sa restrukturiranjem. Ta velika kompanija se zove INA (vjerujem da si i za nju cuo). Eh, ona kaze slijedece: "15. rujna 2010. godine Uprava INA d.d. donijela je Odluku o utvrđivanju viška radnika i pokretanju zakonom predviđenog postupka u svrhu izrade Programa zbrinjavanja viška zaposlenika.Program koji će obuhvatiti 1.500 zaposlenika…"
Ta obavijest je takodjer objavljena na burzi.
http://zse.hr/default.aspx?id=32225

Da li HT i INA spadaju u pasivne i preplasene kompanije. Ne bih uopce rekao. Prije bih rekao da su to kompanije koje stvaraju novac. I to je dobro. Ali ako je tako onda se ne moze od njih ocekivati da stvaraju radna mjesta zato da bi svi ostali donekle dobro zivjeli. To se njih ne tice. A to je javni interes. Njih zanima privatni interes. Privatni interes u ovom konteksu su dionicari/vlasnici. Njihov interes je da imaju dobit na kraju fiskalne godine. Njih ne zanima koliko je u Hrvatskoj nezaposlenih i kako zive umirovljenici. To je problem drzave i drzava to mora rijesavati. A sigurno nece rijesiti stednjom. Jer se onda moze dogoditi nesto slicno sto se dogadja u Londonu, Grckoj ili Spanjolskoj.

Isti obrazac je svugdje po svijetu sto se tice tih velikih kompanija.

Neoliberalna paradigma je svoje rekla i upravo govori sve vecom nestabilnoscu sustava. Mora se iznaci novi model. Mora biti oblik keynezijnizma. Drzava, odnosno politika mora rijesavati problem opceg dobra. To je bit demokracije, opce dobro a ne dobro manjih i povlastenih skupina. Takvi oblici vladavine su monarhija i aristokracija. 1789. i 1848. smo poceli ostvariivati te uspjehe u vidu demokracije, a ti neoliberali tvrde da smo mi (Istocna Europa) tek 1989. dobili slobodu. Ili su to tvrdili jer su se otvorila nova trzista za njihove proizvode i njihovo daljnje bogacanje?

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

@strateg

O kakvom ti sad HT-u i INI pričaš kada govorimo o američkom gospodarstvu? Post na kojega se referenciraš govori o američkom gospodarstvu, o njihovim kamatnim stopama itd.
Situacija koja se stvorila i izgleda mi zanimljivo stvorila se tamo, o tome govorim, naša priča je opet malo drugačija (sa drugim vrstama problema, drugim okolnostima itd., puno ružnija nego ova zgodna stvar koju gledam u USA i sa velikim zanimanjem pratim).

Što se tiče tvog komentara koji ne znam na što se odnosi (na USA ili na RH) jedino što mogu primjetiti da je besmislen i u jednom i drugom kontekstu. Imam osjećaj (ili se ne razumijemo) da ti govoriš o nečemu tipa da bi netko trebao zaposliti nekoga tko mu nije potreban i sl. neshvatljive stvari. Ne mogu više biti siguran šališ li se ti samo, ili o čemu se tu radi ali govoriš stvari koje su krajnje neprimjerene. I Amerikanci imaju određene poteškoće, i naše gospodarstvo ima posebno velike probleme a ti bi sad ovdje širio nekakvu propagandu daljnjeg uništavanja vrijednosti, redistribucije itd., nije mi jasno koji su ti motivi ali takvo nešto ovom jadnom društvu stvarno nije potrebno. Umjesto da gledamo kako naprijed, kako nešto poztiivno učiniti, vi biste najradije sve uništili, htjeli biste nekakvu Sjevernu Koreiju, Kubu i sl. napraviti nam od Lijepe naše. Takve težnje nikada neću moći shvatiti.

Evo vam malo turizma u skladu sa temom u koju ste odveli svojim komunističkim idejama:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/sjeverna-koreja-konfiscirala-juznokorejski-hotel-i-protjerala-njihove-radnike/567669.aspx

@Lynx

O cemu ti pricas? Lijepo sam rekao: Isti obrazac je svugdje po svijetu sto se tice tih velikih kompanija.

Privatne kompanije zanima profit i isto rade kao primjeri koji sam dao za Hrvatsku. Privatne kompanije zanima profit. Zanima ih privatni interes. Znaci interes bijelog protestanta iz Marylanda (koji je dionicar) a ne sudbina "crnje" iz Mississipia koji nema posla i zivi od humanitarne pomoci. Eto ti primjer za Ameriku.

Ti govoris da se treba pokrenuti gospodarstvo, da ga trebaju pokrenuti kompanije. Gospodarstvo se pokrece povecanim zaposljavanjem. A ja ti kazem da ga nece pokrenuti kompanije jer im nije u interesu. Pa nece zaposliti i davati svoj cash da bi se time povecala potrosnja i oporavilo gospodarstvo. Svoj cash ce iskorsititi za svoje vlastito povecanje i sirenje. Povecati zaposljavanje moze samo drzava a ne privatne kompanije koje reduciraju zaposlene i tako se odupiru krizi odnosno slabijoj potrosnji stanovnista a time i manjoj zaradi kompanije.

Tko spominje Sjevernu Koreju i Kubu? Izvrsces stvari. Pravi si demagog. Bavis se politikom u slobodno vrijeme? Dao sam dobar aurgument, ocekujem da ga adekvatno branis. Ako ne mozes, pricekaj da dodje James ili Conan, mozda ce oni znati.

Pozdrav

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti


Neoliberalna paradigma je svoje rekla i upravo govori sve vecom nestabilnoscu sustava. Mora se iznaci novi model. Mora biti oblik keynezijnizma. Drzava, odnosno politika mora rijesavati problem opceg dobra. To je bit demokracije, opce dobro a ne dobro manjih i povlastenih skupina. Takvi oblici vladavine su monarhija i aristokracija. 1789. i 1848. smo poceli ostvariivati te uspjehe u vidu demokracije, a ti neoliberali tvrde da smo mi (Istocna Europa) tek 1989. dobili slobodu. Ili su to tvrdili jer su se otvorila nova trzista za njihove proizvode i njihovo daljnje bogacanje?

stavrno si zadojen ideologijom i guraš je u svaki post imalo smisla ili ne. [undecid]
kontra gotvo svih tvojih stavova sam, a s lynxom ih djelim jako jako malo.



@strateg

O kakvom ti sad HT-u i INI pričaš kada govorimo o američkom gospodarstvu? Post na kojega se referenciraš govori o američkom gospodarstvu, o njihovim kamatnim stopama itd.
Situacija koja se stvorila i izgleda mi zanimljivo stvorila se tamo, o tome govorim, naša priča je opet malo drugačija (sa drugim vrstama problema, drugim okolnostima itd., puno ružnija nego ova zgodna stvar koju gledam u USA i sa velikim zanimanjem pratim).

Što se tiče tvog komentara koji ne znam na što se odnosi (na USA ili na RH) jedino što mogu primjetiti da je besmislen i u jednom i drugom kontekstu. Imam osjećaj (ili se ne razumijemo) da ti govoriš o nečemu tipa da bi netko trebao zaposliti nekoga tko mu nije potreban i sl. neshvatljive stvari. Ne mogu više biti siguran šališ li se ti samo, ili o čemu se tu radi ali govoriš stvari koje su krajnje neprimjerene. I Amerikanci imaju određene poteškoće, i naše gospodarstvo ima posebno velike probleme a ti bi sad ovdje širio nekakvu propagandu daljnjeg uništavanja vrijednosti, redistribucije itd., nije mi jasno koji su ti motivi ali takvo nešto ovom jadnom društvu stvarno nije potrebno. Umjesto da gledamo kako naprijed, kako nešto poztiivno učiniti, vi biste najradije sve uništili, htjeli biste nekakvu Sjevernu Koreiju, Kubu i sl. napraviti nam od Lijepe naše. Takve težnje nikada neću moći shvatiti.

Evo vam malo turizma u skladu sa temom u koju ste odveli svojim komunističkim idejama:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/sjeverna-koreja-konfiscirala-juznokorejski-hotel-i-protjerala-njihove-radnike/567669.aspx


Kolega Lynx sve što si napisao je točno i izgleda kao odličan seminarski rad na ekonomskom faksu. Ipak na stavari u ekonomiji se nikada ne smije gledati pojednostavljeno. Velike kompanije iz SAD-ea su globalne i zapošljavaju radnike širom svijeta, a iz poznatih razloga sve manje u samim Sjedinjenim Državama, s druge strane njihova Vlada je pomalo ne spremno dočekala globalizaciju jer nije uspjela dovoljno zaštiti vlastitu industriju i radnu snagu od globalizacijskih procesa u kojem prednjače njihove komapnije. Svi veliki imperiji u povijesti su se raspali iznutra, zašto bi i ovaj bio iznimka?!?

uzeti HT i INA-u kao primjere velikih kapitalističkih subjekata je smiješno. te su tvrtke do prije nekoliko godina bile državni monopoli, a danas su kvazi monopoli koji apsolutno većinski dio svoje tržišne pozicije zahvaljuju nedavnoj prošlosti i aktulanoj tržišnoj regulaciji, dakle državi.



@Lynx

O cemu ti pricas? Lijepo sam rekao: Isti obrazac je svugdje po svijetu sto se tice tih velikih kompanija.

Privatne kompanije zanima profit i isto rade kao primjeri koji sam dao za Hrvatsku. Privatne kompanije zanima profit. Zanima ih privatni interes. Znaci interes bijelog protestanta iz Marylanda (koji je dionicar) a ne sudbina "crnje" iz Mississipia koji nema posla i zivi od humanitarne pomoci. Eto ti primjer za Ameriku.

Ti govoris da se treba pokrenuti gospodarstvo, da ga trebaju pokrenuti kompanije. Gospodarstvo se pokrece povecanim zaposljavanjem. A ja ti kazem da ga nece pokrenuti kompanije jer im nije u interesu. Pa nece zaposliti i davati svoj cash da bi se time povecala potrosnja i oporavilo gospodarstvo. Svoj cash ce iskorsititi za svoje vlastito povecanje i sirenje. Povecati zaposljavanje moze samo drzava a ne privatne kompanije koje reduciraju zaposlene i tako se odupiru krizi odnosno slabijoj potrosnji stanovnista a time i manjoj zaradi kompanije.

Tko spominje Sjevernu Koreju i Kubu? Izvrsces stvari. Pravi si demagog. Bavis se politikom u slobodno vrijeme? Dao sam dobar aurgument, ocekujem da ga adekvatno branis. Ako ne mozes, pricekaj da dodje James ili Conan, mozda ce oni znati.

Pozdrav


Ja izvrćem stvari i ja demagog? Prouči malo psihologiju: projekcija!

Žao mi je što misliš da izvrćem stvari, to znači da je moje pisanje uzladno što se tiče tebe (nadam se da nekom drugom ima bar malo koristi) tj. da uopće ne razumiješ o čemu ja govorim, jer da razumiješ sasvim bi jasno vidio poveznicu redistribucije, nestvaranja i u konačnici "uništavanja" vrijednosti kojima vode ove tvoje stvari i spomenutih Kube i Sj. Koreje koji su školski primjeri, naravno ekstremni, toga o čemu govorimo.

Politika? Ne, ne bavim se, to me ne zanima.

Da ne razumiješ kako funkcionira gospodarstvo odnosno stvaranje vrijednosti itd., jasno je iz ovog tvog prvog, kažeš "isti obrazac", a ovdje je baš nastala zabuna (i ja pomislio da ti izvrćeš!, ali možda i nije namjerno, samo ne razumiješ) zbog toga što se radi o dvije jako različite situacije i bilo je zbunjujuće tvoje prebacivanje iz jedne stvari u sasvim drugačiju a referencirajući se na prvu kao da se radi o nečemu povezanom/sličnom.

Što se tiče konstatacije da kompanije zanima profit, nema riječi na to, osim ako bih postavio bedasto kontra pitanje: a što drugo? Jer nije mi jasno što tu tebi ili bilo kome nije jasno, o čemu se treba rapspravljati. Valjda ne moramo ponavljati na ovom mjestu osnove osnova, da je pooanta svega taj profit, kompanije postoje radi tog profita itd. Pa nismo na placu. Ali i tamo vjerojatno ne bi bilo puno nejasnoća, mislim da i svaka kumica zna da nju zanima profit i da zato tamo stoji i prodaje sir, ne stoji valjda samo iz zabave, samo zato da uprihoduje jednako koliko je i potrošila na proizvodnju tog sira, pa da lijepo nema profit itd., stvari kakve bi joj ti predložio valjda.

Kada kažeš da kompanijama nije u interesu pokrenuti gospodarstvo još jednom ostajem sav u čudu. Kako to netko može iskreno misliti? Ti to stvarno misliš? Kako ćemo zaraditi ako nemamo kome prodavati svoje proizvode i usluge? Svakoj normalnoj kompaniji je cilj da gospodarstvo buja, da ljudi imaju što bolji životni standard, da troše što više što boljih (skupljih) proizvoda… to je poanta svega. Kako možeš zaraditi ako ljudi ne žele ili ne mogu kupovati tvoje proizvode.

bravo lynx, ovako kratak i koncizan nisi dugo bio. [thumbsup]

I opet ponavljaš nebuloze o državi kao generatoru radnih mjesta. Kakav je tu smisao? Kako će država zaposliti ljude? Što će joj ti ljudi raditi i kako zaraditi tu svoju plaću, cijenu kapitala itd.? Odakle državi uopće taj kapital kojim će pokrenuti te poslove, odakle državi ideje, tj. poduzetnost za te poslove?, odakle jamstvo (pogotovo u ovako "neurednim" poput naše državama) da će se zaista tako i ponašati kao "poduzetnik", odgovorno upravljati svojim biznisom/kapitalom? Van svake mi je pameti pomišljati da bi država kreirala radna mjesta tj. svako mjesto kojega ona "kreira" vjerojatno znači na drugim stranama veći gubitak jer ne može država biti poduzetnik i razmišljati poslovnom logikom. To je jako jako malo vjerojatno. Sve se može dogoditi, može se dogoditi da neka država "razmišlja poslovnom logikom", da upravlja profesionalno (ne populistički), da zapošljava najbolje menadžere, da od njih zahtjeva kao pravi "dioničar" da geniraju što bolji za rizik usklađeni povrat, može se država ponašati kao "mega-korporacija" sa hrpom "tvrtki kćeri" tj. nekakav "fond" koji drži udjele u "kompanijama" i sl., to je moguće teoretski, ali jako malo vjerojatno da može kroz dugoročni period biti održano na nekom mjestu tj. ako se takvo što dogodi to će biti manje 1 % država svijeta pa htjeti se kladiti da će tvoja država uspjeti biti u tih "1 % najboljih", jako je neodgovorno! Ne smije se kladiti na nisko vjerojatne događaje! To se zove neodgovornost! I zato je jako jako neodgovorno zagovarati nekakv "državni kapitalizam", i jedino pametno je prihvatiti ono što je najveća vjerojatnost da će donijeti najbolji rezultat a to je klasična disperzirana poduzetnička i investitorska inicijativa od strane privatnih građana države. Država i ako/dok ima neki kapital, ona ga mora prepustiti "profesionalcima" na upravljanje, ponašati se kao i svaki dioničar, ne smije politiku/populizam miješati sa gospodarstvom.

Danas ima puno zanimljivih makro-ekonomskih objava koje bi mogle odrediti smjer dnevnog trgovanja, to su industrijske naudžbe u Francuskoj i Njemačkoj, zatim ZEW( Cenatra za gospodarska istraživanja iz Njemačke) obajvljuje rezultate raspoloženja institucionalnih investitora u Njemačkoj i EU, a posljepodne će iz SAD-a biti objavljeni rezultati prodaje novih kuća protekli mjesec. Jutros su u 8h Švicarci obajvili odličnu trgovačku bilancu (gotovo 40% bolju od očekivanja) unatoč jakom franku.

New Report

Close