Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@inveter – divno, onda je stvarno genijalna meta za preuzimanje, baš bih volio da od toga nešto i bude. Ali pustimo dalekoistočna preuzimanja, krenulo je od bližih stvari i od onih "manjih" igrača.

Dakle evo jedna strateška akvizicija upravo u tijeku. Za cca. 30 % keša iz bilance super jake američke firme sa minimalno duga kojega se slobodno može po ovim super uvjetima podebljati do mile volje…. a i tako novi keš kontinuranim poslovanjem stiže u potocima…
http://www.bloomberg.com/news/2011-08-15/google-agrees-to-acquisition-of-motorola-mobility-for-about-12-5-billion.html

E sad koliko im je to pametno, naravno da nitko od nas ne može znati a ne znaju niti akteri…, ipak to nije (za sada) ona moja romantična ideja dalekoistočnih preuzimanja 😛 Ali u svakom slučaju Motorolin mobilni sektor sam za sebe nema budućnosti, za njihove dioničare je stoga ovo odlična vijest!, jedino ne znam koliko će Google od toga stvarno imati koristi da li je i za njega jednako odlična vijest i je li tu stvarno onda stvorena tako masovno (“svima”) velika vrijednost "pametnim potezom" (to su ti rijetki primjeri kada se vrijednost stvara "dobrim potezima", inače je stvar postepena, nizom malih dugotrajnih evolucijskih koraka tj. "skvakodnevnog rada i razvoja", ali i to je moguće, ako “sinergija” stvarno postoji), ali tko zna, možda nešto i bude, možda ovo bude osnova za čak dva jaka američka brenda u post-PC eri, da nemamo baš "monopol", nego pravu konkurenciju sa Apple i Google brendovima kao vodećima, a možda im se pridruži i Microsoft ako ne uništi i sebe i "svoju" Nokiju obzirom kako im je krenulo… (tko zna možda je onaj Elop tamo stvarno na zadatku uništenja Nokije, kako bi je Microsoft jeftino kupio… ali sve mi se čini da je više stvar nesposobnosti nego namjernog uništavanja), uglavnom svatko uzme svoj dio tržišnog kolača i to je to. Jedni koji nude najbolje proizvode, drugi najjeftinije, za sve ima mjesta na tržištu jer su potrošači različiti. Jedni teže najboljemu, ili najboljem omjeru kvalitete i cijene, drugi najjeftinijemu bez obzira na sve (uključivo bombardiranje reklama iz svakog kutka, još malo ćeš morati prije nego pročitaš SMS poruku morati svaki puta pročitati Google-ovu reklamu, ali tko zna… možda tada Android telefoni budu skroz besplatni i telefonski račun također?). Svaki ukus treba zadovljiti a američke kompanije će to uspjeti! Tržišna utakmica će svima donijeti dobro: potrošačima neovisno gdje se nalazili i američkim građanima (dioničarima/zaposlenicima).

Nakon dugo vremena u najuzbudljivijem području potrošačke elektronike zajedno sa onim uskoro glavnim radi kojega uopće postoje ti uređaji(digatalnim sadržajima!, što je za Amerikance upravo i najprikladnije područje, u skladu sa njihovom poviješću, kulturom… softver/Silicijska dolina, ali i doline poput Hollywood-ske, Disney, Sony Music itd.) dominirati će američke kompanije sa svojim krovnim brendovima u tom području: Apple, Google, Microsoft. Tri komada, to je već dovoljno za zdravu konkurenciju i zdravu diverzifikaciju uz završavanje većine konačne i solidne zarade u rukama građana USA, dioničara i zaposlenika ne samo ovih krajnih kompanija nego i njihovih ponekih i američkih dobavljača dijelova (s vremenom možda sve više takvih bude!), digitalnih sadržaja i drugih autora/stvaratelja vrijednosti čineći tako velike "multiplikativne efekte", a potom u rukama Korejaca, Japanaca, Finaca – svih koji budu pošteni/tržišni, ali ako budu varali i krali kao za sada nepristojni Samsung (kojemu se može oprostiti, jer je sav zbunjen i ne zna što radi), onda ništa, vrijeme/sudbina će ih uništiti kao i sve nečasne ljude, jer dobro uvijek pobjeđuje!

Lynx @ taman si spomenuo preuzimanje
http://finance.yahoo.com/q?s=MMI&ql=0
nokia je moguca sljedeca meta http://finance.yahoo.com/q?s=NOK&ql=0

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak


Lynx @ taman si spomenuo preuzimanje
http://finance.yahoo.com/q?s=MMI&ql=0
nokia je moguca sljedeca meta http://finance.yahoo.com/q?s=NOK&ql=0

Ah, tko to zna… mislim MSFT nije u frci kao Google koji svoj Android izgradio na hrpi tuđih tehnologija vjerojatno vrlo često neovlašteno, i što sada rješava Motorolinim patentima itd., i da MSFT na temelju partnerstva kojega je sklopio s Nokiom zapravo nema potrebu preuzeti cijelu kompaniju, osim ako bi stvarno odustao od svoje strategije (a dobro je za tržište da imamo različite stretegije koje istovremeno koegzistiraju!) proizvodnje isključivo softvera kao odvojene komponente a da nezavisni šaroliki proizvođači svako po svom nahođenju ga ugrađuju u svoje uređaje… (iako niti to nije skroz istina, navodono MSFT i Nokia sada toliko surađuju da je to efektivno zajednički razvoj sofwarea i hardwarea, a ostali proizvođači su tu onda u podčinjenom položaju koliko god MSFT tvrdio da su oni ostali "jedini koji ravnopravno svima nude svoj OS") a čak i Google tvrdi da je za sada tobože i dalje na tom starom principu, da će nastaviti davati svima svoj Android (samo da ga je trebalo ovime učvrstiti, da se ne raspadne po šavovima), Motorola da će poslovati kao do sada u dizajnu hardware-a itd., ali budemo to vidjeli, teško mi je vjerovati da će Motorola biti potpuno ista kao do sada i da je ovo samo radi patenata, teško mi je vjerovati da neće doći do puno dublje suradnje Android tima i Motorolinih hardwareskih timova, tj. da efektivno neće Google+Motorola u suradnji slijediti onu staru pametnu "ako zaista želiš raditi vrhunski software, moraš dizajnirati vlastiti hardware" jer to bi bio put kako bi Motorola mogla postati najbolji proizvođač Android uređaja, što bi gotovo i sama po sebi postala da je nije zeznuo Samsung svojom strategijom kopiranja Apple-a u dizajnu hardware-a i sučelja, naime Appleova i kopija bolja je od svega ostaloga 🙂

Sve mi se čini da je u tom pogledu suradnje hardware/software ovo preuzimanje i partnerstvo MSFT-Nokia efektivno slična stvar samo drugačije izvedene obzirom na drugačije ostale okolnosti (specifični problemi Androida i način kako se mogu riješiti), da nema potrebe od strane MSFT za preuzimanjem cijele Nokie, ali to samo oni znaju, radit će što misle da je najpametnije premda MSFT baš nema dobra iskustva sa preuzimanjima, nadam se da neće i ovdje pogriješiti nekim skupim nepotrebnim preuzimanjem.

Ja svima troje: Apple, Google, Microsoft držim fige da naprave dobre stvari, da zdravo konkuriraju, svatko nađe svoj "okus", tj. svoje korisnike koje će najbolje zadovoljiti tj. svatko da uzme svoj dio tog kolača, kao glavni igrači a onda kojima se naravno mogu pridužiti neki drugi kao npr. HP sa svojim webOS-om, RIM itd., i možda u svemu tome zaista i dalje preživi danas tako jaki Samsung (možada i SE, LG i ostali čak…) koristeći vanjske OS-ove, kao nezavisni proizvođač hardware-a samo…, kao što i kažem različiti pristupi da istovremeno koegzisitiraju je dobro, to je pravo tržište, prava tržišna utakmica, pravi način da se "evolucijskim mehanizmima" iskristaliziraju pobjednici tj. da dobijemo ono najbolje, da svijet napreduje, a najbolji u tome najviše zarade itd.

To je tako komplicirano područje da nitko ne može znati kako će se stvari u konačnici razviti, kakve će tko imati uspjehe na tržištu u konačnici, ali moj je feeling da su Apple, Google i Microsoft konačni "pobjednici" i drago mi je zbog toga, a sve ono ostalo da je u velikoj neizvjenosti a među svima njima da za sada najjasniju viziju, najbolju strategiju, uz daleko najbolje upravljanju kompaniju i time najveće šanse za dugoročno najveći uspjeh ima Apple (bez obzira koliko Android danas "dominirao" i koliko je ovo mu iznenadni vjetar u leđa, baš sada kada je mogao mu biti početak kraja).

German economy grew 0.1% in 2Q vs 1Q: estimates 0.5%


German economy grew 0.1% in 2Q vs 1Q: estimates 0.5%

idees ,fino [bye]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

Karl Marx je bio u pravu, kapitalizam se samouništava’

Poznati ekonomist Nouriel Roubini rekao je kako je rizik globalne recesije veći od 50 posto te da će iduća dva, tri mjeseca otkriti smjer ekonomije.

U intervjuu za The Wall Street Journal Roubini je rekao da svoj novac stavlja u gotovinu. ‘Nije vrijeme za rizičnu imovinu’, rekao je. Za izbjegavanje nove recesije tvrtke bi trebale vrlo malo toga raditi, smatra Roubini. Odnosno, trebale bi gomilati profit uz izgovor da se zbog nedostatka potražnje ne mogu upustiti u nove investicije i zapošljavanja.

No, nastavlja Roubini, ako nema zapošljavanja nema ni potrošnje. Rezovi troškova tvrtkama nečiji su prihod, objašnjava i dodaje kako je to samouništavajući proces. Tu se pozvao i na Karla Marxa prema kojemu će kapitalizam na kraju neizbježno biti razoren proturječnostima koje sam stvara.
dnevnik.hr

[rolleyes]

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

German GDP Misses Estimates
http://www.bloomberg.com/news/2011-08-16/european-stock-index-futures-decline-as-germany-s-growth-trails-forecasts.html

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!

Recession ‘Three Months’ Away
http://www.cnbc.com/id/44156006?__source=yahoo|headline|quote|text|&par=yahoo

German Economic Growth Slows in Second Quarter
http://www.cnbc.com/id/44154906/

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!

ja sam skroz u cashu i u strahu, ali ovo me sve neodoljivo podsjeca na vrijeme poslije flash crasha kad su svi drukali na dolje i vristali o slomljenojm trendu i neizbjeznoj recesiji.
vidim po PDu se isto jako druka na dolje, članci o njemačkoj i crtanje na TA.
a Dinkec kupuje…

kome vjerovati ovih dana?
budem malo da se dim raziđe [proud]

KAD NEMA BOOKA, NEMA NI DRUKA!

I ja sam večinom u kešu (oko 65%).
Mislim da razloga za zabrinutost ima i više nego dovoljno.
Evidentno je da oporavak ne ide prema planu. Ni u USA, a evo sad ni u EU. Nešto treba poduzeti. A što god se poduzelo, to će koštati i netko će to platiti.
U USA se govori o većim porezima za bogate. A kad bogatima povećaš poreze, to ima utjecaj na burzu.
U EU se govori o euroobveznicama za sve države EU što će značiti veće kamate za dugove Njemačke i Francuske pa će i one morati povećati poreze da bi platila veće kamate. Ako se ne uvedu euroobveznice, onda treba nekako otpisati trenutne dugove onima koji ih ne mogu vratiti. A to znači gubitke u bankarskom sektoru koji onda neće imati novca za kreditiranje privrede.
Svaki stimulans je na početku trošak za koji očekuješ da će ti se kroz neki period vratiti.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.


ja sam skroz u cashu i u strahu, ali ovo me sve neodoljivo podsjeca

kome vjerovati ovih dana?

promijeniš papirušinu u pravu valutu i mirno spavaš…….[wink]

Premješteno iz teme: Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

EU tone sve jače, DAX je na -2,5%
izgleda da će ponovo biti tsunami na burzama [angry]

New Report

Close