Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Svi u Europi (osim Italije i par drugih iznmiki) više-manje oko nule.. malo i koketiraju sa zelenilom kao Njemačka, Austrija, Norveška, Francuska. Belgija, Portugal, Slovačka…jedino američki futuresi pokazuju negativu čak oko 1 %, ali naši na ZSE se valjda više brinu i od Amerikanaca samih :rotfl:

Što se tiče Italije i sl., što, zar mislite da će sada "zbog svojih (pretjeranih) strahova" odmah svi otkazati ljetovanje ove godine?, sljedećih godina?? Talijani već par godina jako padaju kod nas, i sada moguće da su baš na dnu, da se više nema kamo padati, skroz pogrešni zaključci. Čak ako bi se njihova situacija dramatično pogrošala (što neće) to bi moglo imati možda i kontra efekte, mogao bi se dio onih koji idu u dalje zemlje početi prelijevati kod nas pa bi noćenja talijanskih turista čak i u takvoj situaciji mogla u uzlaznu putanju! A ovako će barem stagnirati (a svi ostali rastu), ako već ne doživimo kakav preokret nakon katrastrofalne prošle godine.

Ili se naši ulagaći boje kiše?? Ako gledate prognozu, kiša je do kraja tjedna, i nakon toga ponovno dolazi sunce! Ova sezona će biti fanstastična, sve ostalo su stvarno iracionalni strahovi.
A osim toga naše turističke i druge vezane dionice ne ovise o jednoj sezoni, ona je samo vjetar u leđa, početak preokreta trenda i sl., ali nije sama jedna sezona osnova za valuacije. Bitno je da ćemo imati dobre naredne sezone, a ova je samo nekaka simbol, simbol uspjeha, tek nekima koji zdravo zarađuju i stvarna kuna novogeneriranog keša više-manje nego bi inače bila tj. više, ove godine svakako više.

Već su počeli dolaziti izvještaji ovog našeg kvartala u kojem smo imali recesijsko dno prema svemu sudeći, a u njemu ovo par malih turista što je već bilježe pozitivne pomake što se nadam da ćemo vidjeti i kod većih a to je recimo naznaka dobre sezone, simobična naznaka. Dakle u dnu recesije a oni već daju pomak, brže od ostalih, što li će tek biti u trećem kvartalu u kojem je cijeala sezona… Jedva čekam to vidjeti. Nažalost za početak prvo moramo gledati ova šarolika izvješća drugog kvartala. U najgorem kvartalu u povijesti ne možemo očekivati baš puno lijepih stvari za gledanje, ali uvijek ima iznimaka i uvijek ima turista koji će stvari malo uljepšati.

A svijet: neka svatko gleda svoja posla!

Još malo svijeta i Amerike: http://www.bloomberg.com/news/2011-07-25/apple-coke-defy-economy-to-lead-earnings.html
"The companies are doing an extraordinary job of managing themselves” – upravo tako, kompanije su motor svijeta, koji očito da radi, dobro radi. Malo su otkazali neki drugi podsustavi, ali za sada je je najvažnije da motor radi, ostalo se popravlja usput. Nije baš da jurcamo svog snagom pa da se moramo brinuti o tome rade li kočnice. Motor radi dobro i zdravo, i to je najvažnije.

Još malo iz svijeta, ovaj puta: Kina.
http://www.bloomberg.com/news/2011-07-25/china-finds-five-unauthorized-apple-stores-in-kunming-city-shuts-two.html

Kinezi su bijesni, opravdano.
Kina je ogromna zemlja, sa ogromnim brojem ljudi, i ti ljudi moraju dobiti mogućnost kupovine svojih omiljenih proizvoda kao i svi ostali.
Nenormalno je da moraju proputovati tisuće kilometara do Beijinga ili Shanghaia samo da bi kupili stvar koju žele imati i pošteno su zaradili svoj novac s kojim je žele kupiti. Putni troškovi, gužva, gubitak vremena, sve su to stvari koje si kineski građani ne žele priuštiti.

Evo samo par njihovih ogorčenih zapažanja:

“In areas outside of the biggest cities, it’s difficult to find Apple products, and there is strong demand,”

“For a big country like China, Apple’s sales network doesn’t go far enough, and the company needs to expand.”

“I am a customer and I don’t want to wait until they open a store in Kunming.”

“Apple should police their supply chain a bit better.”

itd.

Mislim da bi Apple trebao malo bolje osluhnuti bilo svojih kineskih korisnika, približiti im se otvaranjem dućana u više gradova diljem Kine i tako njihovim građanima omogućiti jednostavniju nabavku najboljih proizvoda potrošačke elektronike našeg vremena.

Ljudi koji su Kini uspjeli zaraditi novac za najbolje – zaslužili su to najbolje, i najmanje što Apple može učiniti za svoje korisnike je otvoriti malo veći broj dućana.
Ti ljudi ne rade tako marljivo da bi i dalje ostali na kraju svijeta, tisućama kilomentara daleko od svega, oni žele svoj novac potrošiti u svom "Apple dućanu iz susjedstva".

Kineske vlasti će se pobrinuti da te krivotvorene dućane pozatvaraju, a Apple mora dati sve od sebe da u brzom roku otvori veći broj originalnih dućana kako bi ljudi mogli normalno pošteno kupovati!

Najnovija vijest iz svijeta:

– prvi put u povijesti Svemira, danas 25.07.2011. u 18:54 po našem vremenu, cijena AAPL je došla do 400,00 USD! Valjda svi očekuju nekakvu kinesku ekspanziju 😉

Nakon puno lijepih stvari iz svijet, evo vizualizacija jedne ružne stvari, ali kao što sam čvrsto uvjeren, koja će se uspješno rještiti, čim Obama malo popusti i pristane na razuman dogovor, koji istina hoće privremeno uključivati neko povećanje poreza, ali još bitnije snažnog smanjenja troškova, pa i nekih "nedodirljiv" troškova, nakon kojih tek u nečijem tuđem mandatu ide paraleno smanjenje i poreza i potrošnje dalje u skladu kako bi se proračun održavio uravnoteženim, dug se prirodno nadrastao rastom gospodarstva i inflacijom, i USA ponovno bila na održivom putu trajnog napretka:
http://www.wtfnoway.com/

http://blogs.marketwatch.com/thetell/2011/07/27/apple-microsoft-cisco-lead-corporate-cash-list/

Danas je to sigurno i više nego 1.240 milijardi USD, a uz neku normalnu 50:50 polugu to je investicijski potencijal od danas vjerojatno već preko 3.000 milijardi USD. Ali to i dalje raste, i rasti će, sve više ako investicije budu dobre!

A što se sve može učiniti sa (brzih) preko 3.000 milijardi USD investicija (i tko zna koliko još dalje dodatno kontinuranih)? Ako su dobro odrađene, od strane vrhunskih kompanija koje imaju tehnologiju, imaju know-how, iskustva, imaju ekonomiju obujma, imaju svjetske top brendove, i imaju veliku šansu za pojavljivanje inovacija u svojim sustavima (neki i sa dugom tradicijom takve kulture)?


Nakon puno lijepih stvari iz svijet, evo vizualizacija jedne ružne stvari, ali kao što sam čvrsto uvjeren, koja će se uspješno rještiti, čim Obama malo popusti i pristane na razuman dogovor, koji istina hoće privremeno uključivati neko povećanje poreza, ali još bitnije snažnog smanjenja troškova, pa i nekih "nedodirljiv" troškova, nakon kojih tek u nečijem tuđem mandatu ide paraleno smanjenje i poreza i potrošnje dalje u skladu kako bi se proračun održavio uravnoteženim, dug se prirodno nadrastao rastom gospodarstva i inflacijom, i USA ponovno bila na održivom putu trajnog napretka:
http://www.wtfnoway.com/
[/qu
Stvar uopće nije tako ružna i namijenjena je onima koji imaju uzak pogled, USA dug od 14300 milijardi dolara podijeljen s njihovih preko 300 milijuna stanovnika iznosi nešto manje od 50.000 USD per capita, što uopće nije puno s obzirom na njihove resurse, ekonomsku moč, političku i tehnološku dominaciju (npr u informatičkoj i drugim visoko sofisticiranim industrijama).

Imaš pravo, 44.000 dolara duga po glavi stanovnika u US je svega 3000 dolara više nego u Grčkoj.
Nije strašno

government policy is to risk the value of our savings in the future.....


Stvar uopće nije tako ružna i namijenjena je onima koji imaju uzak pogled, USA dug od 14300 milijardi dolara podijeljen s njihovih preko 300 milijuna stanovnika iznosi nešto manje od 50.000 USD per capita, što uopće nije puno s obzirom na njihove resurse, ekonomsku moč, političku i tehnološku dominaciju (npr u informatičkoj i drugim visoko sofisticiranim industrijama).

Ali nije ni tako lijepa za nas koji idealiziramo "minimalnu državu". Kakva je to minimalna država ako je javni dug cca. 100 % BDP-a. Mi to ne želimo. Smatramo da je loše za gospodarstvo imati tako veliku interevncionističku državu pogotovo ako naginje soclijalizmu i između ostaloga zato takav dug i projekcije državnih obveza u budućnosti.

Kinezi ne mogu Amerima dati zajam ?…Na kraju će sve ionak biti kinesko…

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!


Najnovija vijest iz svijeta:

– prvi put u povijesti Svemira, danas 25.07.2011. u 18:54 po našem vremenu, cijena AAPL je došla do 400,00 USD! Valjda svi očekuju nekakvu kinesku ekspanziju 😉


appleappleappleappleappleappleappleappleappleappleappleappleappleappleappleappleappleapple

Ali djaba, glupi balkanci(kao ja) to ne kuze!

Crtica nema jer ionako ne vjerujete u te vradjbine,ali ima tocka-crtica-tocka-crtica….

Disclaimer–Ne pokusavajte ovo kod kuce

Lijepo Vas pozdravlja balkanski debil leonidas primitivac po priznanju

@leonidas

Zar sumnjaš da će se brzo vratiti nazad iznad 400 USD? Ja ne znam, ne procjenjujem kretanja dionica, i čak mi je Apple kao firmu jako teško procijeniti, ali prilično sam uvjeren da vrijedi bar 400 USD po dionici. To znači da bi bilo teško odlučiti danas npr. uložiti u tu dionicu jer ja moram znati da imam veliku maržu sigurnosti a ovdje to ne znam, ali firma mi se JAKO sviđa, i čak ne mislim da je skupa, gotovo sam siguran da nije skupa, jedino što nisam siguran koliko je točno jeftina. Ali načelno o firmi što govorim i njenom važnosti za gospodarstvo USA i svijeta, u to vjerujem bez obzira što se ne osjećam sposobnim dovoljno precizno procijeniti vrijednost da bih pri ovim cijenama sada mogao razmišljati od investiciji u tu firmu. Ovisno o daljnjem razvoju događaja i cijene, možda jednoga dana čak i ja budem tu mogao nešto reći.
Za takvo što za sada i tako nema potrebe obzirom da na ZSE možemo puno lakše naći puno bolje investicije nego na NYSE, NASDAQ i sl. općenito.

P.S: Dakle što se mene tiče, nekakav pad ove cijene (uz pozitivan razvoj poslovanja…) meni bi bio jako zanimljiv jer bi se mogao naći u poziciji da AAPL ocijenim unatoč svim neizvjesnostima kao buy priliku, što bi mi baš bilo zanimljivo 🙂 Bio bih sretan da jednog dana mogu postati dioničar te firme, ako bude onakva kakvom je zamišljam kroz neke lijepe scenarije…, ali zaista ne znam da li će se to kada u životu dogoditi, mislim da nije baš vjerojatno, primarno zbog toga što je teško vjerovati da ću doći u situaciju da ću moći sampouzdano reći “buy”. Tko zna, možda u nekoj novoj krizi, bear marketu i sl. se i to dogodi nekim slučajem na možda svega par dana koji bi možda bili dovoljno za postati dioničar 🙂

New Report

Close