Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Spominjete neko "dobro", "poštenje", "pravdu", a gdje je bilo to "dobro" kad je taj zapad napadao Irak, Afganistan, Libiju i ostale? Kad su namamili Grke u monetarni sustav u kojem dug vječno MORA rasti?

Ne znam detalje, ali suštinski su akcije u Iraku, Libiji (ne znam za Afganistan, to je sumnjivo) bile ok.

Grci su bili u istoj vrsti monetarnog sustava (koji je sasvim ok ako ga razumiješ, pa nisu sve države previše zadužene, i ne moraju biti, niti USA nisu bile nekada i nisu morali biti niti sada da nisu glupi političari krenuli put socijalizma…), samo su promijenili valutu tj, ušli u drugu monetarnu uniiju a gdje su ušli zato što im je odgovaralo, za trgovinu, za jeftnije zaduživanje… međutim, oni su to zloupotrijebili umjesto da iskoriste. Jeftini krediti ne služe da ih uzmeš i pojedeš i popiješ, nego da s njima napraviš nešto korisno, što je tada još bolje/korisnije nego da si to isto radio a sa skupljim kreditom.

Grke ne žalim, zapad žalim.


A ako su baš toliko oštećeni, zašto ne pošalju vojsku u Grčku i ostale zemlje da naplate dugove? To bi bilo jako zanimljivo.

Pa, danas privatne kompanije više ne raspolažu svojim vojskama, i zbog toga nije moguće takvo što očekivati.

Jedini način bi bio, u skladu sa onim mojim idejama, da država otkupi potraživanja svojih građana prema Grčkoj, i onda ona ide u naplatu, koja u slučaju nemogućnosti dogovora može rezultirati donošenjem odluke o opravdanosti odmazde u obliku vojne intervencije. Međutim i svi ti projektili koštaju, bacati ih tako bezveze na njih?? Meni je to skroz glupo. Em duguju em još trošiš na njih lansirajući te raketice sa brodova u Mediteranu? (o čemu sam nešto baš i sam u šali rekao). To je glupo i neisplativo, a uvijek u svakom ratu nastradaju i oni nevini i zato je u duhu naše zapadne kulture i u duhu neke osnovne etičnosti uvijek i baš uvijek izbjegavati rat, kada ga je ikako moguće izbjeći. Tek kada nema drugog izbora (a ovo nije takav slučaj) onda se mora prihvatiti ratna opcija.

Pa moja najdraža od svih "zapadnih država" (Švicarska) upravo tako rat izbjegava uvijek, i moja druga draga (Njemačka) također u zadnje vrijeme rati jako izbjegava, moja treća draga država (Nizozemska) također je puno naučila svih grešaka i zala iz prošlosti pa više ne radi takve nasilne stvari, a sam USA koji bi nekada i pod nekim uvjetima u buduće mi bio skroz uz Švicarsku po omiljenosti, sad je možda tu negdje na trećem mjestu sa Nizozemskom, možda se čini da previše ratuje… ali ja se nadam, da se trude rat izbjegavati kada god je to moguće, a valjda je svijet tako kompleksan da to često nije moguće, obzirom na njihov položaj velesile kada su jedini koji to mogu predvoditi. Mislim da bi i oni bili sretniji da "ne moraju" sve oni, nego da npr. vodi Francuska/Italija kao ovo u Libiji i sl. U svakom slučaju, da sam ja predsjednik USA, nastojao bih utjecati na to da se manje vode ratovi, da se uvijek što je moguće objektivnije, zdravorazumskije, i dugoročnije gledano, pokuša shvatiti što su pravi interesi USA, i u skladu s time i prinpcipom pravde prema svima, postupati. Mislim da bi rat vrlo često bio potpuno isključen kao opcija. Za zemlju poput USA najbolje da ulaže u razvoj i istraživanje novih oružja, nego da bezveze samo štanca ta stara oružja, pa ih baca posvuda po svijetu… to nije lijepo, ne utječe lijepo na imidž, i može završiti kao nepravda makar se krenulo iz sasvim suprotnih pobuda: kao pomoć ljudima u potrebi diljem svijeta, kojima treba svrgnuti diktatote i sl. To je ono, put u pako "popločen dobrim namjerama". Mislim da se diktatori mogu svrgnuti i bez rata.


Grci grade vile od kartona koje tamo stoje već 3.000 godina, a tvoje kamene vile (ideje) će stajati sve dok se ne susretneš realnim svijetom. Kad ćeš grcima poslat zahvalnicu i 100€ što su te pretvorili iz ovčara u građanina?

Ne miješajmo antičke Grke i sadašnje Grke, oni nemaju jedni s drugima veze. A niti ti "antički" nisu bili baš tako divni i savršeni, i oni su vodili svakakve ratove vjerojatno ne uvijek baš "čiste" (mada je to bilo drugo vrijeme, i rat bio drugačije postavljen na ljestivici vrijednosti…), i oni su imali robove (mada je to onda bilo drugačije shvaćano…, ali činjenica je da nisu svi zarobljeni u "pravednom ratu", nego je postojao i odvratni princip da se rob postaje i rađanjem od roditelja robova!!), tako da nisu antički Grci samo filozofija, znanost, umjetnost, nego je i tamo bilo svega i svačega, niti tamo vladavina prava i pravde nije bila uvijek temeljni princip, imali su oni svoje tiranine i sl. Vjerojatno je današnja zapadna kultura puno naprednija od antičke grčke kulture i vjerojatno da su čak i naši ratovi "pravedniji" nego njhovi, tako da Grci sada nisu niti sjena nekadašnjih Grka, niti su pripadnici nove velike kulture, oni su sada u procjepu, procjepu zaostalosti u vremenu. Imali smo vrhunce civilizacije prije 2.500 godina, i sada, oni nisu niti na jednom sada nego negdje između u "bear" dijelu "mega ciklusa".



Grci grade vile od kartona koje tamo stoje već 3.000 godina, a tvoje kamene vile (ideje) će stajati sve dok se ne susretneš realnim svijetom. Kad ćeš grcima poslat zahvalnicu i 100€ što su te pretvorili iz ovčara u građanina?

princip
filozofija
tiranine
mega
ciklusa
[/quote]
Čuo sam se sad sa svojom grčkom braćom. Mole te da više ne koristiš njihove pojmove i riječi,
nego da si smisliš svoje vlastite, pošto si toliko napredan, moderan i tako to.


princip
filozofija
tiranine
mega
ciklusa

Čuo sam se sad sa svojom grčkom braćom. Mole te da više ne koristiš njihove pojmove i riječi,
nego da si smisliš svoje vlastite, pošto si toliko napredan, moderan i tako to.

Već sam lijepo rekao da ti Grci nisu isto što i oni Grci. One stare poštujem, ove nove nemam na temelju čega. Ne valjda samo "imena" kojega nezasluženo nose. Svako kičenje tuđim perjem je prijezira vrijedno.

A sad dosta o Grcima, opletimo malo po Talijanima? 😀 Šalim se, Sjeverni su mi ok, ali Južni… oni su gori od Grka. Ne znam što oni sad više uopće mogu s njima. Jedno sam vrijeme mislio da je rješenej u razdvajanju Sjevera od Juga, ali to možda ipak nije dobro rješenje. Naime kada bi se Sjever odvojio u novu samostalnu državu Italiju a Jug da ostane bez kontrole, sam za sebe, pa to bi tek bilo opasno. Imati takvu divlju državu za susjeda nikad nije dobro. To je baš kompliciran problem. Talijane (sjeverne) zapravo žalim i suosjećam s njima kada vidim kakav problem imaju.

Uglavnom sad ih još i S&P počeo zezati 😛
http://www.poslovni.hr/vijesti/italija-trazi-objasnjenje-od-spa-182638.aspx

A što ćeš, S&P ima svoje ideje… treba u praksi pokazati da su bili u krivu ako misliš da je tako. Ali sve bi bilo bolje da nema Juga. To bi bila sjajna država. Ovako je nažalost država super-kompleksne situacije koja je košta dugoročno bezbroj puta više nego Njemačku problem "istoka". Istočni Nijemci su ipak "normalni i pošteni ljudi", iako pod teškim mentalitetskim posljedicama življenja u komunizmu par desteljeća, kao i svi koji su imali takvo opasno iskustvo, ali Južni Talijani, to ne da je Grčka ili Albanija, to je Grčka+Albanija na kvadrat.

Uvijek je jug i istok problem. Nevjerojatno kako ta "geografija" stvara problema :rotfl: Kao i kod nas, na istoku kronično i bezizlazno siromšatvo, na jugu jednako kronično divljaštvo, sve po uobičajenim obrascu. Fala Bogu da imamo Sjevernu Hrvatsku i Istru+Kvarner, bez toga bismo bili "pravi jugo-istočnjaci", nagore od oba svijeta, ne bi nam niti Grčka, niti Sicilija bila ravna. Fala Bogu da je RH tako raznolika pa da imamo i neke zaista lijepe i ponosa vrijedne stvari.

Odlični rezultati na američkom tržištu, taj rast se prelijeva na cijeli sljedeći tjedan……..

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


Odlični rezultati na američkom tržištu, taj rast se prelijeva na cijeli sljedeći tjedan……..

Mi stvarno u tom svom bull marketu rastemo sporije od zapadnog svijeta (a od kojeg smo puno više bili pali).

Npr. u USA, indeksi porasli cca. 103 % u odnosu na dno u proljeće 2009., a mi cca. 78 %.

Možda je stvarno red da naš bull malo akcelerira 🙂 Naravno mi smo morali više pasti jer smo bili više precijenjeni, ali je dosadašnji rast od tog dna ipak prespor, jer ovim tempom nećemo skoro na realne vrijednosti, a nije baš normalno da dionice budu masovno podcijenjene kroz tako dugačke vremenske periode, to se ipak mora u razumnom roku naći tu negdje sa vrijednošću, inače je stvarno "jako čudno".


Uvijek je jug i istok problem. Nevjerojatno kako ta "geografija" stvara problema :rotfl: Kao i kod nas, na istoku kronično i bezizlazno siromšatvo, na jugu jednako kronično divljaštvo, sve po uobičajenim obrascu. Fala Bogu da imamo Sjevernu Hrvatsku i Istru+Kvarner, bez toga bismo bili "pravi jugo-istočnjaci", nagore od oba svijeta, ne bi nam niti Grčka, niti Sicilija bila ravna. Fala Bogu da je RH tako raznolika pa da imamo i neke zaista lijepe i ponosa vrijedne stvari.

Kolega Lynxs,

Sad su Istok i Jug Hrvatske krivi za sve? A jeli vam palo na pamet da postoje i drugi razlozi zašto su neki krajevi siromašniji a neki bogatiji? Npr. iz vašeg se posta da isčitati da je međuostalim Vukovar kriv za loše stanje gospodarstva Hrvatske, a jeli vam palo na pamet što bi bilo sa tim divnim Zagrebom i Istrom da nije bilo Vukovara, Knina i ostalih krajeva? Da li bi Zagreb bio ovako bogat da je prije 20 godina skoro sve stanovništvo otjerano, skoro sve zgrade srušene, sve što je vrijedilo odnešeno, sve firme doslovno uništene?

U postovima veličate taj zapad i kapitalizam, a taj zapad je nastao na razumu, kritičkom mišljenju, i prilagođavanju novim situacijama, a ovo što vi promovirate je slijepa vjera bez trunke sumnje. Bili bi ste dobar religijski vođa [thumbsup] Čisti kapitalizam nije savršen i nije rješenje, u teoriji i komunizam savršeno funcionira, zašto malo komunističke ideje ne promovirate?


Mi stvarno u tom svom bull marketu rastemo sporije

U čemu……..????
[smiley]



Mi stvarno u tom svom bull marketu rastemo sporije

U čemu……..????
[smiley]
[/quote]
Ispričavam se zbog korištenja stranih naziva :P, dakle "bikovskom tržištu" ako želimo biti jezični čistunci (osim ako nam sad netko neće reći da ni tog izraza nema u Anićevom rječniku… :rotfl:), tj. da budemo skroz precizni "selektivnom bikovskom tržištu" (to je ona "prva faza", prije nego dođe do neselektivnog rasta koji brzo prerasta u nešto loše/iracionalno, u kojoj dionice rastu prema tome koliko su podcijenjene, najpodcijenjenije najivše, ostale manje ili padaju, ono radi dovođenja svih cijena u nekakvu "pseudo-efikasnu ravnotežu", i onda bi se tobože tržište moglo malo igrati "efikasnog tržišta" pa da nakon što se sve "uskladi" moglo sve rasti 100 % korealirano, po nekoj funamentalnoj stopi izvučenoj iz risk-free + nekako dobivene "equity premije", ali što naravno neće potrajati dugo tako, doći će do euforije, rast će ubrzati, i cijene će se početi odljepljivati od fundameltanih vrijednosti prema tamo gdje ne bi smjele biti… i tada možemo govoriti o nastajanju balona… što na efikasnom tržištu ne bi bilo moguće, ali eto, nije efikasno, to smo se dobro uvjerili zadnjih godina).

Ljepota je sada u tome što smo upravo u fazi kada ubraznim korakom grabimo prema “dostizanju svetog grala efikasnosti tržišta”, ali naravno ideli su nedostižni, to kada tobože dostignemo trajati će kratko, kao što sam gore opisao, ide se uvijek iz jedne u drugu krajnost, a najkraće se zadržava na onome koje bi zadržavanje značilo “ideal”, ali eto barem je taj put prema njemu lijepa stvar. Uvijek je lijepo kada se idealu pribiližavaš, bez ozbira što znaš da je ideal nedostižan, ali biti mu sve bliže i bliže samo je po sebi vrijedna stvar.

Uvijek je jug i istok problem. Nevjerojatno kako ta "geografija" stvara problema :rotfl: Kao i kod nas, na istoku kronično i bezizlazno siromšatvo, na jugu jednako kronično divljaštvo, sve po uobičajenim obrascu. Fala Bogu da imamo Sjevernu Hrvatsku i Istru+Kvarner, bez toga bismo bili "pravi jugo-istočnjaci", nagore od oba svijeta, ne bi nam niti Grčka, niti Sicilija bila ravna. Fala Bogu da je RH tako raznolika pa da imamo i neke zaista lijepe i ponosa vrijedne stvari.
[/quote]
Ponekad mi se čini da s tobom nije sve naj naj.
Ti jug naše lijepe države koja ti puni džepove eurima stranih turista nazivaš divljaštvom??
Svaka čast!
Za kog ti sebe smatraš?
Netko tko svaki dan u jedan uvečer piše po forumima je našao djelit zemlju za koju su neki krvarili prije 15 godina na divlje i civilizirane djelove?
Daj si nađi curu, manje ćeš se opterečivati nekim stvarima
[bye]

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti

@lynx

mi nismo u bull marketu nego u market rallyiju …unutar dugoročnog bear marketa… i to rallyiju koji je očito pri kraju……a recesiju i depresiju i da ne spominjem……

dok ne dođu strani investitori sa friškom lovom nema tu ozbiljnijeg pomaka……..osim ovih koje kreira duet Ivana&Lopina
[lol]


a recesiju i depresiju i da ne spominjem……

da, bolje da ne spominješ. [thumbsup]

New Report

Close