Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.business.hr/hr/Naslovnica/Burza/Bikovi-ovaj-put-nema-mjesta-za-pogresku
dobar [thumbsup]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

Mislim da je krajnje vrijeme za američke korporacije koja sjedi na hrpi keša, imaju nula duga, te imaju nevjerojatno uspješno trenutno poslovanje i ugled u poslovnoj, investicijskoj i općoj javnosti, da sada (ako već nisu prije 2 godine, ali i ako jesu!) sada daju sve od sebe da iskoristim trenutno stanje niskih kamatnih stopa i trenutno stanje npr. svog velikog ugleda kompanije ("rejtinga") da povuku neku lijepu polugicu… npr. izdavanjem potencijalno vrlo povoljnih 2-5 godišnjih obveznica, pa i 10-godišnih ako se uspije dobiti dobru kamatnu stopu, ako su već propustili prije 2 godine izdati 20-30 godišnje obzvenice koje su se tada mogle dobiti po povijesno povoljnim uvjetima. A tko zna… možda se i sada tu nešto isplati

Zamislite što bi američke korporacije koje sjede na doslovno PLANINAMA keša, mogle sve napraviti, kada bi sada toj hrpi keša kao "vlastitog kapitala" prirodali i pristojnu količinu "čini se vrlo povoljnog duga" pa da dobiju jedan lijepi miks kapital/dug sa kojim bi mogli krenuti u osvajanje Svijeta?!

Najbolje američke kompanije bi mogle, ako se potrude, dati jedan veliki vjetar u leđa cjelokupnosti američkog gospodarstva, vratiti nekadašnji ugled američkih proizvoda, američkog izvoza…

Nevjerojatna je stvar to što FED ovim niskim kamatnim stopama onima koji su stvarno dobri omogućava. Samo se oni moraju konačno i odlučiti dokazati da su stvarno tako dobri, na način da te prilike i iskoriste!

Ma čemu služi hrpa keša u bilanci??? Pa ničem drugom nego tome da se možda i čak još tolika hrpa posudi, i onda s time sve skupa krene u "rast" biznisa!!

Eh, što bi se sve američke kompanije mogle preuzeti diljem svijeta (npr. u Japanu, J. Koreji, Kini, EU…), što bi dalo određenu sinergiju sa dotadašnjim biznisima, što bi sve dodatno "green field" mogle učiniti diljem svijeta (otvaranjem raznih "dućana", distribucijskih kanala i sl.) za podršku svom širenju na ta izvozna tržišta… što bi sve mogle učiniti i u zemlji, u svrhu optimiranja efikasnosti svojih operacija, u svrhu daljnjeg razvoja R&D, inovacija…

http://www.business.hr/hr/Naslovnica/Ekonomija/Euro-ce-propasti-u-narednih-godinu-dana-i-to-je-dobra-stvar [bye] [bye] [bye] [bye] [bye]

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti


Eh, što bi se sve američke kompanije mogle preuzeti diljem svijeta (npr. u Japanu, J. Koreji, Kini, EU…)

ništa s ovako slabim dolarom. gledaš jednostrano.
a šta će im uopće novi kapaciteti kad ne mogu ni postojeće uposlit?
ako bi tko trebao krenut u šoping onda su to japanci, švicarci, australci, kanađani…


Ma čemu služi hrpa keša u bilanci???

reče on i uloži u adrs.



Eh, što bi se sve američke kompanije mogle preuzeti diljem svijeta (npr. u Japanu, J. Koreji, Kini, EU…)

ništa s ovako slabim dolarom. gledaš jednostrano.
a šta će im uopće novi kapaciteti kad ne mogu ni postojeće uposlit?
ako bi tko trebao krenut u šoping onda su to japanci, švicarci, australci, kanađani…
[/quote]
Pa to i kažem: Japanci, Švicarci, Australci, Kanađani… u šoping!, u novim Apple dućanima koje im treba otvarati diljem njihovih zemljica 😉

Pa eto, jedan Apple npr., koji sjedi na gomili keša, zašto ne bi sada i zadužio se za jedno par desetaka mlrd USD?? Pa da ima u rukama spremnih npr. cca. 100 milijardi USD?? Zašto ne? Ma lako bi Steve Jobs bankare GS i ostale u jednoj inspirativnoj prezentaciji uvjerio da je Apple "de facto i manje rizičan od Države" pa da dobije kamate iz snova, zašto ne napraviti jedan tako genijalan miks kapitala?

Zamislite što bi se sve moglo napraviti sa 100 milijardi? Moglo bi se krenuti u pametnu djelomičnu vertikalnu integraciju (tamo gdje je to bolje od taktike "žongliranja dobavljačima"), pa sa druge strane otvaranje Apple dućana u svakoj državi svijeta i svakom značajnijem gradu čime bi se ostvario neposredni kontakt s kupcima kakvog niti jedan konkurent ne može ostvariti (ispuhivanjem nekretniskih balona diljem svijeta idealno je vrijeme za takvo što, kupovanje/izgradnja ili potpisivanje dugoročnih najmova za dućane) a tamo gdje se nastavlja sa "žongliranjem" bi se i dalje moglo nastaviti politku plaćanja unaprijed kako bi se dobile sigurne količine i niže cijene komponenti…

Mislim da su USA obzirom na stanje svojih kompanija u situaciji tako se dobro izvući iz ove krize, da na kraju ispadnu jače nego ikada prije. Samo se treba priliku iskoristiti. Nije FED uzalud na tren spustio kamatne stope, neće dolar uzalud oslabiti, i ne služi sav taj "investicijski potencijal" tome da propadne nego da se iskoristi onako kako nitko drugi to sada ne može jer nitko nema takvu kombinaciju tehnologije, inovativnosti, brendova, kapitala. Amerika ponovno može postati svjetski izvoznik broj 1, i to mora postati jer će u protivnom bankrotirati. Ako žele uvoziti 2.000+ milijardi USD dobara godišnje, moraju početi i izvoziti barem toliko. A taj očekvani slabi dolar i sl., uopće nije u suprotnosti sa izvozom, dapače.

A NIJE Apple jedini, američke korporacije su na povijesno visokim razinama keša i povijesno nisko zadužene. To je vrijeme za iskoristiti niske kamatne stope i "pokrenuti" kapital veći nego ikada prije i veći nego što ga itko drugi može, koji u sinergiji sa svime ostalom (brendove imaju nevjerojatne…) može "tamo gdje su kupci" (a ima ih diljem svijeta) ostvariti nevjerojatan povrat. Amerikanci dovoljno troše to je jasno, ali druga tržišta ne troše američke proizvode koliko bi mogla, stoga ja tu vidim veliki potencijal za rast američkog gospodarstva i time okretanja ovih ružnih trendova tj. amerika bi mogla u 21. stoljeću ponovno kao sredinom 20. postati "sinonim za izvoz vrhunskih proizvoda", za mjesto gdje nastaju najbolje stvari koje kupuju svih diljem Planeta.


Pa eto, jedan Apple npr., koji sjedi na gomili keša, zašto ne bi sada i zadužio se za jedno par desetaka mlrd USD[/quote]
Zato što se ekonomija nalazi tik do nove velike krize i pametne kompanije svoj keš neće utrišiti na gluposti a kamoli se zaduživati.
Zato što Apple ne vode nadobudni usamljeni studenti bez socijalnih vještina, već vrhunski stručnjaci koji razmišljaju i stvari sagledavaju realno, onako kako stoje.
Oni krizu gledaju kao priliku, a da bi se kriza tako mogla gledati, na vrijeme treba konsolidirati bilancu, a ne dočekati raspad spuštenih gaća ( sjeti se sebe u 2008.)

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti

@T1000

Ti zbilja ne znaš što govoriš. Očito o Apple-u ne znaš ništa, o "trošku kapitala" i sl. pojmovima koji su ti valjda SF, o "krizi" pogotovo, a o mom portfelju ponajmanje ili si jako nadobudan kada ti to moje tako loše. Ti možeš biti bolji od mene, ali to ne znači da je pristojno tako se rugati drugima koji su slabiji, to baca sumnju na to kako je prošao i tvoj tobože ludo sjajni portfelj.



Pa eto, jedan Apple npr., koji sjedi na gomili keša, zašto ne bi sada i zadužio se za jedno par desetaka mlrd USD?? Pa da ima u rukama spremnih npr. cca. 100 milijardi USD?? Zašto ne?

[/quote]

[/quote]
[/quote]

Zato što se ekonomija nalazi tik do nove velike krize i pametne kompanije svoj keš neće utrišiti na gluposti a kamoli se zaduživati.
Zato što Apple ne vode nadobudni usamljeni studenti bez socijalnih vještina, već vrhunski stručnjaci koji razmišljaju i stvari sagledavaju realno, onako kako stoje.
Oni krizu gledaju kao priliku, a da bi se kriza tako mogla gledati, na vrijeme treba konsolidirati bilancu, a ne dočekati raspad spuštenih gaća ( sjeti se sebe u 2008.)

Da ti ponovim post, izgleda da nisi dobro vidio.



@T1000

Ti zbilja ne znaš što govoriš. Očito o Apple-u ne znaš ništa, o "trošku kapitala" i sl. pojmovima koji su ti valjda SF, o "krizi" pogotovo, a o mom portfelju ponajmanje ili si jako nadobudan kada ti to moje tako loše. Ti možeš biti bolji od mene, ali to ne znači da je pristojno tako se rugati drugima koji su slabiji, to baca sumnju na to kako je prošao i tvoj tobože ludo sjajni portfelj.


pod broj jedan
Trenutno u komunikaciji s tobom ne govorim nego pišem
pod broj 2
svoje znanje si imao prilike demonstrirati u posljednje 4 godine, od kada te se može pratiti.

pod broj 3

moj portfelj je vecinom uvijek keš
ja sam kratkoročni trejder i ne zanimaju me gluposti o fundamentima kojima hraniš druge i tražiš podsvjesno potvrdu od drugih da si u pravu.
Koliko si u postocima u plusu od kada si se počeo baviti burzom?

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti


Koliko si u postocima u plusu od kada si se počeo baviti burzom?

A gdje su nestali onih tvojih 20-30 % koje sam pročitao prije zadnje izmjene 14:18? 😛

Uglavnom, svaka ti čast! Meni je dosta i nešto manje od tih tvojih 20-30 %, ali eto ove godine je već 22,16 % – vraški dobra godina (tj. pola godine) ha :rotfl: Trejder bi valjda tako rekao. Investitor je svjestan da to nema veze s vezom. Moguće je ne samo dijelove godina nego i po niz godina za redom (!) ostvarivati rezultate više ili niže od npr. tržišta, a da to još nema veze s time kakav će dugoročni prinos biti u odnosu na to tržište.

P.S. Pod broj jedan, komentari su ti loše otvoreni/zatvoreni.

P.P.S. Pod broj dva, rekao sam već jako puno o svom portfelju, ne želim to stalno svima koje ne zanima ponavljati (pitaj na PM ako te zanima), ali ugrobo: uglavnom nisam tako dobar kao ti, nisam kroz globalnu krizu ostvario 20-30 % godišnje u zadnje 3,75 godine koliko aktivno ulažem, nego otprilike 20 % godišnje manje (prema zadnjem što piše u mojedionice je to dollar weighted 12,37 % kroz te 3,75 godine tj. otprilike 3,16 % anualizirano kada bi sve bilo uloženo na početku, ali nije, pa je zapravo malo više od toga, no to sad nije važno… a time weighted što je naravno negativno, bolje je od crobex-a i to mi je za sada kao početniku glavno, a kasnije će možda biti bolje…). Baš bih volio vidjeti kako si ti kroz to razdoblje pada crobexa za 60 % uspio bez short pozicija ostvariti godišnje 20 % tj. sve skupa 98 % kroz to razdoblje kroz koje sam ja pišljivih 12,37 %. To bi bilo baš zabavno, možda bi i mene uvjerio da prijeđem u trejdere.

Nadam se da moderatori neće ovo obrisati, jer pažljivi korisnici bi ovdje (na kolegi T1000, naravno i na meni) mogli proučavati čak nekoliko bihevioralističkih elementa koji jako utječu na investiranje i analiziranje/shvaćanje vlastitog investiranja i kod investitora i trejdera (naravno puno bolje da su stvari malo elaborirane, da vidimo npr. kako su "ostvareni onih 20 %" i sl., možda nam to kolega još dopuni u narednim postovima!).

Ja garantiram za T1000……….
čovjek je kronično-dobar trejder na stranjskim burzama sa vrhunskim poznavanjem TA

dugo nisam vidio bolje analize od njegovih, naravno šalje mi ih na mail. [thumbsup]

government policy is to risk the value of our savings in the future.....

Kolega Lynx
20 % godišnje

evo jednog recepta…
prvo morate jako dobro znati TA
drugo morate biti strpljivi i ćekati pravu priliku
treće opet biti strpljivi i čekati pravu priliku
četvrto morate iskoristiti tu priliku
peto morate prihvatiti da ćete ponekad i pogriješiti i znati raditi stop loss
šesto nekada će indexi narasti i 50 % a vi morate biti zadovoljni sa svojih 20%
sedmo u godinama korekcija vi ćete ovim pristupom biti na nuli , bez gubitaka .

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti

"Ne trebamo europski novac" – I ne treba im ga dati!
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/135630/Grci-paralizirali-drzavu-zbog-masakra-radnickih-prava.html

Ne znam zašto su u toj EU sve takvi luđaci koji idu bacati novac u bunar, uzimati svojim čestitim građanima i davati onima stranim kojima nije pošteno ništa dati (osim ako se to ne zove "kazna").

Da su te države (Njemačke, Francuska…) takve pametne, poštene, principijelne… za kakve se izdaju, oni bi izveli jednu koordiniranu akciju otkupa grčkog duga od svih svojih građana/društava, čime bi ih spasile gubitaka, a onda bi te države međudržavnim odnosima sa Grčkom išle u pregovore kako naplatiti ta svoja potraživanja. Kao što sam već rekao, kao idealan način kako jedna država može od druge naplatiti takav veliki dug je prebijanjem za stvari, konkretno ovdje najpraktičnije: teritorij. Zaista jednoj Njemačkoj i Francuskoj ništa ne bi falilo steći neke nove prekomorske teritorije. Država si može priuštiti takvu zamijenu likvidne za nelikvidnu imovinu a to uopće i nije tako loša imovina jer bi sa tih novih teritorija ipak bili genirarni neki neto porezni prihodi… (na temelju diskontirane vrijednost kojih bi se valjda i odredila otprilike vrijednost tih teritorija u svrhu određivanja za koliki dio duga se to može zamijeniti).

Što bi Nijemcima falilo da npr. dobiju jednu novu saveznu pokrajinu pod imenom "Kreta"??
A Grci kojima se ne bi svidjelo živjeti u Njemačkoj, kojima se način rada/zakoni ne sviđaju, oni bi selili u ono što je još uvijek Grčka, a ovdje bi npr. doseljavali njemački umirovljenici koji bi na sunčanoj Kreti mogli provoditi svoje zlatne godine, uživajući u suncu, moru… a oni Grci koji ostanu na Kreti bi tu lijepo radili u njemačkim staračkim domovima i sl. što se tu bude otvaralo. Barem bi imali siguran posao u kulturnom svijetu, funkcionirajuće pravne države i sl., a to ako im je slučajno plaća mala i sl., pa onda će seliti u Grčku, a kao gastarbajteri će dolaziti susjedni Turci, na koje su Nijemci i u ostalim (kontinentalnim) saveznim pokrajnima već naviknuli…

Jednostavno ne mogu podnijeti takvu nepravdu. Da Nijemce pljačka njihova vlastita država kako bi nekim barabama dala njihove novce. To je jednostavno neprihvatljivo i sramota Europe, i baca ljagu na cijelu ideju europskih integracija jer one nisu zamišljene tako da jedni koji ne žele raditi žive na račun drugih koji žele, to je odvratna i skandalozna situacija. Takvo se što više ne smiije događati!

New Report

Close