Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

jaka reakcija na manje od očekivanog broja novo zaposlenih,
nezaposlenost u amera 9.1% a očekivano 9.0%, ali smanjit će se ti minusi…

ma kakav cash-r-a, 100% in


jaka reakcija na manje od očekivanog broja novo zaposlenih,
nezaposlenost u amera 9.1% a očekivano 9.0%, ali smanjit će se ti minusi…

Ipak je ta reakcija naštimana, FED report trebali bi čitati gdje se govori o nezaposlenosti tijekom 2011. i 2012.

Nakon jučerašnjih podataka bilo je za očekivati da će biti manje, ali minus nije…
i sam guverner USA je najavio kretanje nezaposlenosti oko 9-9.2. još na početku 2011.
tako da projekcije stoje..

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Što mislite o ulaganju u "kvalitetna" vina kao dugoročnoj investiciji? 🙂

Ovo me malo potaknulo na razmišljanje, i odavdje mi se ne čini baš kao atraktivna investicija
http://www.bloomberg.com/news/2011-06-02/world-s-oldest-champagne-from-shipwreck-may-sell-for-145-million-a-bottle.html

Međutim, iako nemam neki izračun bilo koje pouzdanosti/relevantnosti, imam osjećaj da je obzirom na ograničene resurse (klimatsko-prostorne) za proizvodnju a slijedom očekivanja (između ostaloga gonjenog usponom srednje klase u Kini, Indiji, i drugim mnogoljudnim zemljama; ali i povećanja broja "bogatijih građana") možemo očekivati bitni dugoročni porasta potražnje, pa možemo očekivati da u ne jako dalekoj budućnosti dođemo do ozbiljnog razilaska mogućnosti godišnje proizvodnje i godišnje potražnje za kvalitetnim vinima iz "prirodnog uzgoja" (druga stvar sad razne kemije i sl…, ali pitanje hoće li biti adekvatna zamijena).

Slijedom toga, na neko vrijeme bi moglo doći do ozbiljnijeg korištenja proizvodnje iz prijašnjih razdoblja (dok je još proizvodnja bila veća od potrošnje) gdje bi kombinacijom starosti "koja se cijeni" te kombinacijom trajnog pada zaliha ka neizbježnoj nuli cijene starih vina mogle kontinuirano i osjetno rasti (kao npr. nafta zadnjih desetljeća) pa bi držanje zalihe starih kvalitetnih dobro čuvanih vina (a nabavljenih recimo iz tekuće proizvodnje, kad su svježa) dugoročno mogla biti nekakva razumna investicijska strategija u sklopu neke diverzifkacije po klasama?

Vjerojatno prinos na takvu investiciju dugoročno ne bi bio baš nešto pretjerano, ali da bi bio veći od inflacije, dakle i zlata i nekretnina… mislim da je to i više nego očekivano i vrlo vjerojatno da veći od bilo kakvih obveznica i sl.

S time bi se očito mjerile neke druge (koje?) "robe", a što se tiče dionica, vjerojatno nije moguće da im se približi, ali bi se moglo raditi o manjem riziku??, tj. obzirom na rizik bi moglo biti atraktivnO??

Pa bi držanje nešto "vina" u portfelju možda moglo biti nekakvo prikladno sredstvo diverzifikacije? 😀

Moody’s, oštro! 😀
http://www.moodys.com/research/Moodys-Updates-on-Rating-Implications-of-US-Debt-Limit-Long?lang=en&cy=global&docid=PR_220066

zanimljiv osvrt ..mega -bear

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

nastavak…+ cjeli clanak http://seekingalpha.com/article/273354-the-real-mega-bears?source=email_macro_view

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

vani se izgleda nastavlja crvenilo, azija europa i futuresi u minusu zasad, a kod nas zasad čudom još uvijek zeleno!?

ma kakav cash-r-a, 100% in

Nisam vidio njihova izvješća niti ništa konkretno… ali kojeg vraga tu vrijedi 100 milijardi USD??
http://news.cnet.com/8301-13506_3-20070877-17/facebook-planning-ipo-on-$100-billion-valuation/

Što tu vrijedi 150 $ po korisniku?? Planira li netko od vas "kao prosječni korisnik" ostaviti na facebook.com u narednih par godina 150 $ ili planira li u tom razdoblju pogledati par desetaka tisuća reklama?? (u smislu da svaku 20. otprilike kliknete, ako ne, onda ih morate pogledati još 100 puta više)

Osim toga, oni će sada rasti na siromašnim tržištima (Kina, Indija…) gdje ljudi sigurno ne misle ostavljati toliki novac u kratkom vremenu na ovoj stranici (na kakve proizvode/usluge?) niti su toliko zanimljivi oglašivaćima.

Jer u razvijenim državam već opada broj korisnika…
http://www.vecernji.hr/biznis/facebook-gubi-korisnike-zemljama-koje-se-ga-prve-prihvatile-clanak-299852

A tu i su i druge "društvene mreže" tipa Twitter koji će sada integracijom u Apple-ove uređaje novim iOS 5 koji izlazi na jesen dobiti neki vjetar u leđa.
Uostalom, sjeća li se još tko MySpace-a?

Nemam nikakve ozbiljne dokaze, ali dojam mi je da nakon svih tih IPO-a koji se zaredali, najavili, sa kojiam se špekulira…, i bez da te kompanije nešto stvarno zarađuju… je to jedna prava balončina.

Pa facebook u 2010. navodno imao 2 mlrd USD prihoda, ma neka do 2012. imaju i 5 mlrd (moguće??), to će još uvijek biti P/S = cca. 10, a onda P/E vjerojatno u stotinama, ako uopće posluju pozitivno tj. i da ne znam koliko postanu profitabilni (neto marže reda veličine 50 %) to je još uvijek P/E = 100 za razinu poslovanja iz 2010., tj. u najboljem slučaju par desetaka 2012., a što za ovako visoku rizičnu stvar teško da je "fer".

Još će nam ovaj bull na kraju završiti 2012.-2013. ako se ovako nastavi, a ja se baš ponadao da je to jedan pravi duugački bull do cca. 2015. godine.
Jer već "vidovnjaci" izmišljaju da će Kina zapasti u ozbiljnu recesiju 2013., to će sve onda povući tj. balonasta atmosfera oko 2012. taman je u skladu sa svime tim…

Smiješno je ovako "detaljno razmišljati o inače nepredvidljivoj budućnosti", ali kad se ona sama tako nameće, i ne zvuči na dobro.

Imati ćemo možda stampedo na tržištima sad tih narednih cca. 2 godine u komadu, ali to nam je baš bezveze onda, prebrzo će doći i kraj, a nakon ovakve krize ljudi trebaju malo jaču dozu optimizma, koja malo više traje, da izliječi stare rane u potpunosti.


vani se izgleda nastavlja crvenilo, azija europa i futuresi u minusu zasad, a kod nas zasad čudom još uvijek zeleno!?

ništa od S&P 1250 kojeg je cijeli svijet očekivao, retaileri su krenuli u šoping na 1260-1265, iskorigiralo se oko 8% što tehnički i nije korekcija. buy on the dip na tehnologiji je prejak, a SMA 200 se vrlo teško probija. vratit će se ovaj tjedan na 1300 i testirati gornji otpor.

Blue Horseshoe loves Anacott Steel (moje postove shvatite kao moje osobno razmišljanje, ne kao nagovor na kupnju ili prodaju)

skoch, 14.06.2011. u 09:01

ništa od S&P 1250 kojeg je cijeli svijet očekivao, retaileri su krenuli u šoping na 1260-1265, iskorigiralo se oko 8% što tehnički i nije korekcija. buy on the dip na tehnologiji je prejak, a SMA 200 se vrlo teško probija. vratit će se ovaj tjedan na 1300 i testirati gornji otpor.

ma ovo je komentar od prije tjedan dana.
i ja sam očekivao da će se odbiti prije 1250, samo je pitanje koliko će taj odbijanac trajati, sve ćemo vidjeti nakon izvještaja koji stižu ovaj tjedan…

ma kakav cash-r-a, 100% in

shefsale, 14.06.2011. u 09:11
ništa od S&P 1250 kojeg je cijeli svijet očekivao, retaileri su krenuli u šoping na 1260-1265, iskorigiralo se oko 8% što tehnički i nije korekcija. buy on the dip na tehnologiji je prejak, a SMA 200 se vrlo teško probija. vratit će se ovaj tjedan na 1300 i testirati gornji otpor.

… ovaj petak je OPEX petak, a max pain za spx je oko 1.300, što znači da je razmjerno vjerojatno očekivati da će se ova 2-3 dana spx kretati što bliže toj brojki, no što će biti dalje sljedećih tjedana to ćemo još vidjeti. Osobno mislim da će probiti 1250 dobrano, samo je pitanje kojim putem. S obzirom na zadnju korekciju prošle godine od 200tinjak bodova (cca 1250-1050), nije nelogično očekivati da bi SPX morao pasti ispod 1200 bodova (1370-200=1170), pogotovo zato što se ekonomije usporavaju (što se vidi iz raznih brojaka i izvještaja), za razliku od prošlog ljeta kad to nije bio slučaj…

hm ne bi rekao da je prošlo ljeto bio uzlet, to je bila posljedica upumpanih dolara i eura iz FEDa i EU, dakle stimulansi. nitko nije niti očekivao da nastavi istim postotkom rasti sada kada nema upumpavanja. vidjet ćemo što će biti ali vjerujem da će dok konkretnijih brojki najesen za Q2 i Q3 S&P biti u kanalu 1250-1350.

Blue Horseshoe loves Anacott Steel (moje postove shvatite kao moje osobno razmišljanje, ne kao nagovor na kupnju ili prodaju)

New Report

Close