Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


sve je to lijepo sto si ti napisao ali ima jedno veliko ALI
fiskalnu politiku treba mjenjati ali otpustati ljude i oštro im rezati place?
Ja nisam za to….

Besmisleno je biti "protiv toga". To je nužno. I to je dobro.


Zamislite ljude koji rade za 3,5-4 k i onda im jos rezati 10-20 %?
A cijene svega divljaju…

Poslodavac nije karitativna ustanova.
A tko to u javnom sektoru ima 3,5 k plaću? U javnom sektoru imaju vrlo često dosta veće plaće nego u privatnom, a to rezanje kao ključni rezultat mora imati do da plaće u javanom sektoru postanu ZNAČAJNO manje nego one u privatnom kako ljudi ne bi bili motivirani radi u javnom sektoru.
Važno je da ljudi državu ne doživljavaju kao dobrog poslodavca nego da teže raditi u privatnom sektoru "gdje vide bolje prilike". Ako tamo prilike nisu "dovoljno dobro", očito da ovdje moraju postati "dovoljno loše". Samo će to pomoći da i tamo i u apsolutnim terminima postanu bolje što će omogučiti rast gospodarstva koji bi ovim potezima poboljšanja poslovne klime bilo moguće.
Naime rezanje poreza koji pogađaju biznise (i posebice parafiskalnih nameta) nije jedini efekat. I ovo smanjivanje deficita znači i pad kamatnih stopa tj. firme u konačnici imaju jeftiniji kapital, niže troškove radne snage, niže "bespotrebne troškove" (kao što su razne naknade/nameti) i niže poreze što pomaže konkurentnosti tj. omogućava preuzimanje dijela domaćeg tržišta koje je danas u rukama uvoznika i istovremeno povećanje mogućnosti izvoza. To doprinosi rastu poslovne aktivnosti u poduzećima, rastu zarada, rastu zaposlenosti, u konačnici i rastu plaća… i onda i obnavanjanju a ovaj puta na održivim razinama domaće potražnje i time daljnjem rastu zarada kompanija na domaćem i inozemnim tržištima… i tako u krug, kotač ekonomije se konačno pokreće…


ponekad se slazem sa sindikatima da treba vlada pritisnuti banke, lupiti im poreze, oporezivati kapitalnu dobit, dividendu

Banke poreze plaćaju, tko nam je kriv što nisu u vlasništvu domaćih dioničara.
Porez na kapitalnu dobit i dividende je upravo u suprotnosti sa svime ovime što navodim. Treba poticati investiranje a ne destimulirati, izuzvev toga što je to još i nepošteno (porez na dobti je plaćen, čemu sad dvostruko oporezivanje, zar uvijek moramo od drugih pokupiti one najgore običaje?? – u svakom slučaju dok se ne razvijemo ovakve stvari su puno više štetne nego što mogu donijeti novca u proračun, a u kojem i tako ne smije biti puno novca jer je taj novac loše alociran, bitno je da što veći dio gospodarstva bude u privatnom sektoru kojega su vlasnici ti građani kojima želimo dobro. Kroz proračun se nikome ne može donijeti dobro – to je put u pakao popločen dobrim namjerama)

A sto bi trebali srezati?
Dajte napisite kome bi trebali srezati?

Treba srezati isisavanje proračuna po naruđbi raznih lobija koji kontroliraju stranke a ponajviše HDZ.

Jedan najsvježijih primjera je M San Grupa i sestrinska tvrtka King ICT koji su, samo od kada je Krstičević postao savjetnik ostvarile promet s državom od 31,9 milijuna kuna.
U 2008. i 2009. godini s državnim institucijama i tvrtkama u državnom (su)vlasništvu potpisale 112 ugovora u vrijednosti minimalno od 610 milijuna kuna, u prosjeku više od jedan tjedno.

Javna je tajna da je najplodnije tlo za dobivanje poslova M Sani i King ICT-iju su Autocesta Rijeka – Zagreb, Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, HŽ infrastruktura, Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja i Zagrebački holding s kojima su sklopili po sedam ugovora, ukupno 40 posto svih dobivenih natječaja. Slijedi ih Hrvatska pošta koja je kod te dvije tvrtke nabavljala usluge i robu u šest navrata te Hrvatska elektroprivreda koja je potpisala pet ugovora. Najmanje vrijedan ugovor bio je od 13.000 kuna s HŽ Infrastrukturom, dok su najvrijedniji, od 80 milijuna kuna, potpisali sa Zagrebačkim holdingom. Prosječna vrijednost ugovora kojega su dobivale tvrtke su 5 i po milijuna kuna.

Gotovo polovica vrijednosti svih ugovora u spomenute dvije godine potrošeno je na šest ugovora: dva ugovora sa Zagrebačkim holdingom, HEP-om, Zavodom za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar i Središnjim državnim uredom za e-Hrvatsku (ukupna vrijednost navedenih ugovora iznosi 295 milijuna kuna). Najveći pojedinačni ugovaratelj bio je Zagrebački holding koji je sklopio sedam ugovora u vrijednosti 152,5 milijuna kuna (25 posto vrijednosti svih ugovora). Preko tvrtke kćeri KimTec M San se širi i na bosanskohercegovačko i srbijansko područje, a vrijedne ugovore dobili su i na Kosovu.

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

Pitajte milijun penzionera koji jedva krpaju kraj s krajem, skupljaju boce po smeću i jos toliko ljudi koji svaki dan smisljaju uvece kako da djeci ujutro kupe doručak……
DRASTICNO OPOREZIVANJE KAPITALNE DOBITI, DIVIDENDE I BANAKA pod hitno uvesti, a ti imas pravo na izbor, ako ti se ovdje ne svidja , mozes investirati vani… gladni nemaju izbora

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]


Pitajte milijun penzionera koji jedva krpaju kraj s krajem, skupljaju boce po smeću i jos toliko ljudi koji svaki dan smisljaju uvece kako da djeci ujutro kupe doručak……
DRASTICNO OPOREZIVANJE KAPITALNE DOBITI, DIVIDENDE I BANAKA pod hitno uvesti, a ti imas pravo na izbor, ako ti se ovdje ne svidja , mozes investirati vani… gladni nemaju izbora


Problem je u tome što bi na ovaj tvoj način oni dugoročno bili još gladniji, sve gledaniji, i sa sve manje šanse za izlazak iz tog žačaranog kruga nazadovanja.

Moj način znači kratkoročnu žrtvu (i to "zasluženu", živjeli su mnogi do sada iznad svoih mogućnosti) radi dugoročnog prosperiteta.

Kod nas su najviše gladni oni koji nemaju posao. Moj prijedlog upravo znači otvaranje radnih mjesta u privatnom sektoru. Mislim da je sasvim jasno da je svima više koristi od tih radnih mjesta koja stvaraju novu vrijednost nego od ovih koji na proračunu troše ono što sve manje ovih stvaratelja stvara. S vremenom bi svi otpušeni našli posao u privatnom sektoru i više od toga, ukupna nezaposlenost bi se smanjivala, a onda kasnije i dalje uz smanjivanje nezaposlenosti a rast plaća i tako dugoročno održivo. Čista suprotnost od ovog tvoga "završnog metenja mrvica sa stola" nakon kojega slijedi vječna glad.

Umjesto vječne gladi biram trajni prosperitert uz malo žrtve na početku. A ti biraj što god želiš.



Pitajte milijun penzionera koji jedva krpaju kraj s krajem, skupljaju boce po smeću i jos toliko ljudi koji svaki dan smisljaju uvece kako da djeci ujutro kupe doručak……
DRASTICNO OPOREZIVANJE KAPITALNE DOBITI, DIVIDENDE I BANAKA pod hitno uvesti, a ti imas pravo na izbor, ako ti se ovdje ne svidja , mozes investirati vani… gladni nemaju izbora


Problem je u tome što bi na ovaj tvoj način oni dugoročno bili još gladniji, sve gledaniji, i sa sve manje šanse za izlazak iz tog žačaranog kruga nazadovanja.

Moj način znači kratkoročnu žrtvu (i to "zasluženu", živjeli su mnogi do sada iznad svoih mogućnosti) radi dugoročnog prosperiteta.

Kod nas su najviše gladni oni koji nemaju posao. Moj prijedlog upravo znači otvaranje radnih mjesta u privatnom sektoru. Mislim da je sasvim jasno da je svima više koristi od tih radnih mjesta koja stvaraju novu vrijednost nego od ovih koji na proračunu troše ono što sve manje ovih stvaratelja stvara. S vremenom bi svi otpušeni našli posao u privatnom sektoru i više od toga, ukupna nezaposlenost bi se smanjivala, a onda kasnije i dalje uz smanjivanje nezaposlenosti a rast plaća i tako dugoročno održivo. Čista suprotnost od ovog tvoga "završnog metenja mrvica sa stola" nakon kojega slijedi vječna glad.

Umjesto vječne gladi biram trajni prosperitert uz malo žrtve na početku. A ti biraj što god želiš.
[/quote]
Kratkorocno kazes…
pa ja ne mogu bez hrane ni tri sata a ne tri godine…
Shvati da ljudi moraju jesti, moraju piti, moraju im djeca ici u skolu…
POREZI NA IMOVINU, BANKE, KAPITALNU DOBIT I DIVIDENDU..
MJENJANJE FISKALNE POLITIKE…
A ne da ljudi gladuju

iako imam jako puno u dionicama( za moje pojmove) , prije svega sam covjek, ne zelim preko leševa zaradjivat…sto se mene tice nek i zatvore trziste kapitala u hrvatskoj, a svi đabalebaroši i koji imaju pare za investiranje , pravac NYS

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

Problem je u oporezivanju jer država sve i svašta oprezuje, milijun malih naknada, banalni primjer
vode plaćaš a još ti dodatno dolazi račun od Hrvatskih voda……. u takvoj klimi oporezovanja ne može se razvijati…… Država pod hitno mora prestati oporezivati nova radna mjesta, i nove usluge kako bi se poslovi kreirala……..

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


… da plaće u javanom sektoru postanu
ZNAČAJNO manje nego one u privatnom kako ljudi ne bi bili motivirani radi u javnom sektoru.
Važno je da ljudi državu ne doživljavaju kao dobrog poslodavca nego da teže raditi u privatnom sektoru "gdje vide bolje prilike". Ako tamo prilike nisu "dovoljno dobro", očito da ovdje moraju postati "dovoljno loše". Samo će to pomoći da i tamo i u apsolutnim terminima postanu bolje što će omogučiti rast gospodarstva koji bi ovim potezima poboljšanja poslovne klime bilo moguće.
…. (porezi)

ovo ti je malo u konfliktu s pojmom "razvoj". Prije bi se moglo nazvati pronalaženje ravnotežnog stanja na nižoj razini. Kad bi privatni sektor bio efikasan, onda bi on trebao s lakoćom nadmašiti profesroske plaće od 4-5000 kn ili lijčničke od 6-7000 kuna.

Mislim da se problme neće riješiti ako profesorima i lijčnicima smanjimo plaće, jer ćemo u konačnici dobiti glupu i nezdravu populaciju. Zapravo, puno gluplju i bolesniju – no što već jeste.


u svakom slučaju dok se ne razvijemo ovakve stvari su puno više štetne nego što mogu donijeti novca u proračun
….

s obzirom da se po tvome konceptu nećemo nikada razviti onda će "ovakve stvari (porezi)" ostati trajno previše štetni.

A sad za zbiljač. Zašto misliš da su u ovom drštvu svi drugi budale i nepoštenjakovići (od kojih bi trebalo uzimati) osim poduzetnika (kojima bi trebalo davati)? Pa mnogi su već dobili kojekakve povlastice (Pliva, INA, …), a za uzvrat kontrahiraju business i otpuštaju radnike. Oni umješniji poput koncesionara na istarskom ipsilonu čak dobivaju iz budžeta i subvencije !!! Seljacima svakog odojka najprije platiš kroz porez, a tek onda, još jednom tog istog odojka platiš u mesnici. Kao posljedicu imaš da se sve više hrane uvozi. Hoćeš još poduzetničkih priča … ma nema smisla, mogao bih do sutra nabrajati takve nebuloze.

Za kraj, možda priča HT. Nijemci najprije otpuste ljude (od kojih mnogi umru prijevremenom smrću), pokupe dividendu, pa onda dadu kredite grcima (naprimjer) koje ovi nemogu vratiti. Na krajuniti radnih mijesta (u HT-u) niti novbca od zarade.

Za kraj drugi puta. Hvali se jedan forumaš kako je zaradio dosta novca na dionici INE, pa kaže da će si sada nabaviti jednog Mercedesa. Tako je INA popslužila samo kao transmisija novca prema Mercedesu. Hrvatska će dobiiti samo još jedan problem, ak se ovaj slupa s autom uživajući u vožnji od 240 km/h.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

Priča uvijek ima dva kraja. Ako uzmeš direktno sa plaća u državnom sektoru to automatski ima posljedicu u padu prihoda privatnom sektoru, pad prihoda i dobiti u privatnom sektoru opet se odražava na slabije punjenje proračuna i tako redom. Nije ovo jednostavna priča za razpetljat. Po meni treba djelovat na više frontova, a naglasak dati investitorima i investicijama koje će otvarati nova radna mjesta koja bi mogla biti dugoročno održiva i njima dati maksimalne potpore. Drugi front smanjenje plaća u javnom sektoru (razumno i umjereno) treći front smanjnje razno raznih parafiskalnih nameta normalno koliko se to može smanjiti. Četvrti front platni promet laganini prisiljavat razne todoriće da u maks 3 mjeseca plate svoje obveze (pod ovim mislim da fina ili neka druga državna agencija automatski pušta zadužnicu i otvara blokadu računa nad dužnicima, trenutno puštaju zadužnice samo kad su u pitanju državna potraživanja) Paralelno sa ovim razvijat ovrhe na trgovačkim društvima i faktoring društva koja će otkupljivati potraživanja i mrtvo ladno AGROKORU i velikanima razvaljivat po 15% kamate na neplaćene račune u roku. Normalno i država bi svoja plaćanja morala dovest u razumne rokove.
Jednom kad bi se zaštilo odnosno stavilo u ravnopravan položaj male proizvođače i velike distributere
potakao bi se i interes za malim poduzetništvom pa bi i netko iz državne službe prešao u privatne vode
i tako malo po malo bi se zakotrljala ekonomija.

Za provedbu ovakvih mjera trebat će i dosta vremena tako da baš i ne očikavam brzi put oporavka i
boljim vremenima.

@MMM

Iz tvojih odgovora na moje postove sasvim je razvidno da ne razumiješ koncept stvaranja vrijednosti. Zato valjda i nije jasno to da netko mora zaraditi te novce koje bi potrošili preko proračuna. Ne znam zašto je to problem shvatiti ali i iz svojih osobnih financija ti je valjda intutivno da ne možeš vječno zarađivati manje nego trošiš.

A što se tiče onih primjera "poduzetnika", očito da moje postove niti ne čitaš. Bezbroj puta sam naglašavao kako sam protiv prodaje poduzeća stranim državljanima, da sam protiv neefikasnih subvencija i sl. Eto u tome se onda barem slažemo. Samo su nam metode razrješavanja trenutnog lošeg stanja očito jako različite.
Glavna razlka je u tome što bi moje metode ga u konačnici i popravile, dok bi ga tvoje trajno pogoršale.

@Deluxe

Moji prijedlozi su upravo u svrhu toga da manje ljudi postanu leševi. Ne znam tko će gaziti po njima, ali podržavanje trenutnog stanja ili čak onako produbljivanje njegovih negativnosti koje ti predlažeš upravo uzrokuju to da leševa bude više. Ja sve što govorim upravo je zato da ih bude manje, da RH postane zemlja prosperiteta a ne nova Sj. Koreja.

Što se tiče mojih ulaganja, pa naravno, slobodno neka se ZSE zatvori na 20 godina. Svaku dionicu i kupujem na način da se burza može zatvoriti na proizvoljno dugo. Ti očito ne shvaćaš da ja i kad govorim o porezu na kapitalnu dobit (koja me se čak niti ne bi puno ticala jer većinom ne bih prodavao u tako kraktim razdobljima koja podliježu oporezivanju ) i dividendu to govorim radi interesa svih građana RH i stvaranja uvjeta za razvijanje trajnog prosperitetata RH.


Pitajte milijun penzionera koji jedva krpaju kraj s krajem, skupljaju boce po smeću i jos toliko ljudi koji svaki dan smisljaju uvece kako da djeci ujutro kupe doručak……
DRASTICNO OPOREZIVANJE KAPITALNE DOBITI, DIVIDENDE I BANAKA pod hitno uvesti, a ti imas pravo na izbor, ako ti se ovdje ne svidja , mozes investirati vani… gladni nemaju izbora

Drago mi je vidjeti da ima ljudi koji razumiju bit, ali nažalost ovaj narod je priglup i puši svakojake priče kvazifilozofa, motivirane poznatim hrvatskim jalom(nek susjedu crkne krava). Nas uništavaju razni mudrinići, lukovići, prke i ini izdajnici sa smiješkom na licu i plaćicom od par milijunčeka. I pričat će nam bajke o konkurentnosti, produktivnosti, teškim uvjetima poslovanja… dok beru enormne dobiti kakve im matične kuće mogu samo sanjati. Sve to u paketu sa lopovima i bundevama na vlasti. Al onda dođu likovi s famoznim riješenjem o rezanju plaća u javnom sektoru. Imam i ja takvo riješenje: pobijmo siromahe, ko nema pola miliona keša bacimo ga u Savu. Bili bismo ko švicarska.

kolega lynx

lijepo je to sto si ti dugorocni ulagaac( nemoj se ljutiti ali cijenei po kojima si kupovao kodt i adrs su takve da ti nista drugo ni ne preostaje nego biti dugorocan, iako osobno me ne zanima po koliko sam sto kupio, ako mislim da ide dolje rezem s minusom ako treba)

Tvrtke u hrvatskoj se trebaju ugledati na kraš( stabilno poslovanje zadovoljni radnici, prava socialna tvrtka)
A banke, ht ernt, kodt kada bi im se lupio porez od 80 % na dividendu, bi itekako razmislili da li bi je isplatili…radije nek te novce reinvestiraju a ne da nam stranci sisaju kapital van zemlje…
tako im treba napraviti…ako imaju visak novca, nek povise radnicima place.

Brzo bi se to dalo dovesti u red
i zato , iako ne voli SDP dao BOG da pobjede i uvede HRPU poreza na kapital, a rasterete malog čovjeka

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

Vani veliki rast…..

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

New Report

Close