Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/paradoks-katastrofe-svjetsko-gospodarstvo-ce-profitirati-zbog-patnje-japanaca/542731.aspx

Ostajem u Hrvatskoj jer volim izazove, a nema većeg izazova nego pokušati preživjeti u Hrvatskoj!



Može i ovo zaduživanje država iskoristiti kao zaduživanje u vlastitoj valuti, HNB-u da ovih 1,5 milijardu dolara kao pokriće, a HNB da državi u protuvrijednosti 1,5 milijardi dolara po sadašnjem tečaju……… i kada dug krene na naplatu 2021. imaju osigurana sredstva za povrat glavnice a pri tome nisu izgubili ništa i ako smatraju da će američka valuta rasti……..sadašnje dugove mogu vratiti u Euru konverzijom u bankama ili putem HNB-a…..

Poanta je u tome da nitko ne može predvidjeti tečajna kretanja.
[/quote]
Kako to misliš?
Nemoj se ljutiti ali opet t e pitam, jesli li ovog puta cuo za forex?
A za George Sorosa
Procitaj malo o njegovim potezima glede tecaja i zaradama…

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]


A ti znaš da ona to ne zna?
I ti imas povjeranja u vlasnike korfa a ne poznaš ih..
ili mozda poznas

Ona je iza Šukera vodila državne financije i do sada, pa ne vidim zašto očekivati da to sada radi pametnije.
Vlasnik KORF-a sam između ostalih i ja. Ne moramo imati međusobno povjerenja niti se poznavati (zato služi dioničarstvo). Bitno je da uprava dobro radi svoj posao – ja sam zadovoljan njihovim dosadašnjim radom (za razliku od rada državnih financija).


Kako to misliš?
Nemoj se ljutiti ali opet t e pitam, jesli li ovog puta cuo za forex?
A za George Sorosa
Procitaj malo o njegovim potezima glede tecaja i zaradama…


[lol] Dalić-Soros (dobro bi joj stajalo drugo prezime). Pa i on kaže da ne može predivdjeti dugoročna kretanja tržišta, ali uočava kratkoročne “diskrepancije” pa može uspješno raditi kratkoročne špekulacije. Mislim da nema puno takvih kao on, tj. ne možemo očekivati da će naše ministarstvo financija biti s njima u rangu, a i kad bi bilo točno kao Soros opet nema koristi kada njima treba 10-godišnje kretanje tečaja a ni Soros to ne može, bar tako on tvrdi.



A ti znaš da ona to ne zna?
I ti imas povjeranja u vlasnike korfa a ne poznaš ih..
ili mozda poznas

Ona je iza Šukera vodila državne financije i do sada, pa ne vidim zašto očekivati da to sada radi pametnije.
Vlasnik KORF-a sam između ostalih i ja. Ne moramo imati međusobno povjerenja niti se poznavati (zato služi dioničarstvo). Bitno je da uprava dobro radi svoj posao – ja sam zadovoljan njihovim dosadašnjim radom (za razliku do rada državnih financija).
[/quote]
To je u redu sto si ti vlasnik, iako si to vlasnistvo mozes okaciti macku o rep.
korfomNETRANSPARENTNO upravljaju drugi
Pitaj boga koliko groblja ima u njihovoj imovini, zavedenoj po nerealno visokoj cijeni..al dobro, svak zna svoje..jedan xy je istu pricu prodavao i za validus na 25 kn, pa je utekao od tamo glavom bez obzira

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]



Kako to misliš?
Nemoj se ljutiti ali opet t e pitam, jesli li ovog puta cuo za forex?
A za George Sorosa
Procitaj malo o njegovim potezima glede tecaja i zaradama…


[lol] Dalić-Soros (dobro bi joj stajalo drugo prezime). Pa i on kaže da ne može predivdjeti dugoročna kretanja tržišta, ali uočava kratkoročne "diskrepancije" pa može uspješno raditi kratkoročne špekulacije. Mislim da nema puno takvih kao on, tj. ne možemo očekivati da će naše ministarstvo financija biti s njima u rangu.
[/quote]
U redu je da ministrica skromno prica sama o sebi, a zacudio bi se koliko puno ima takvih koji jako uspješno predvidjaju dugorocna kretanja svjetskih valuta..

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

@ Lynks
A gdje će vjerovnici iznaći toliko puno kuna ? Da se država zaduži na domaćem tržištu opet bi posisala svu likvidnost (kako je ono bilo prije godinu dvi kad si se morao naručivati u banaka da bi podigao 20 000
30 000 kn sa svog tekućeg računa) Doduše tada je i HNB branio tečaj kune pa je namjerno istiskivana likvidnost.
Zašto sad ne bi vlada hedgala većina duga je u EUR-ima. Ovo su dugogodišnje obveze tko zna kako će tečaji izgledat za 10 godina. Tako ako bi u dug razbili u 3-4 valute izbjegle bi se tečajne razlike što izgubiš sa jedne strane dobiješ na drugoj a nominalna razina duga ostaje ista.

Inače prosjek u zadnjih 5 godina s američkom valutom je oko 5,25-5,30 Kn za dolar………

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


@ Lynks
Da se država zaduži na domaćem tržištu opet bi posisala svu likvidnost

Točno. Na domaćem se tržištu ne smije zaduživati, a niti na vanjskom. Što to znači? Pa valjda: NE SMIJE se zaduživati uopće! Tj. mora uskladiti prihode i rashode proračuna pod hitno. Srezati socijalna davanja i sve ono što je nepopularno a mora se – međutim, briga njih za hrvatsko gospodarstvo, njima je do dobivanja izbora… pa onda ne rade ono što bi morali nego rade ono što ne bi smijeli…



@ Lynks
Da se država zaduži na domaćem tržištu opet bi posisala svu likvidnost

Točno. Na domaćem se tržištu ne smije zaduživati, a niti na vanjskom. Što to znači? Pa valjda: NE SMIJE se zaduživati uopće! Tj. mora uskladiti prihode i rashode proračuna pod hitno. Srezati socijalna davanja i sve ono što je nepopularno a mora se – međutim, briga njih za hrvatsko gospodarstvo, njima je do dobivanja izbora… pa onda ne rade ono što bi morali nego rade ono što ne bi smijeli…
[/quote]
A sto bi trebali srezati?
Dajte napisite kome bi trebali srezati?
Kamo srece da je više tvrtki na zse kao KRAS npr gdje se vodi briga o radnicima, tvrtka posluje stabilno, a oni koji zele leba bez motike( investitori) nek to rade na stranim trzistima

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]




@ Lynks
Da se država zaduži na domaćem tržištu opet bi posisala svu likvidnost

Točno. Na domaćem se tržištu ne smije zaduživati, a niti na vanjskom. Što to znači? Pa valjda: NE SMIJE se zaduživati uopće! Tj. mora uskladiti prihode i rashode proračuna pod hitno. Srezati socijalna davanja i sve ono što je nepopularno a mora se – međutim, briga njih za hrvatsko gospodarstvo, njima je do dobivanja izbora… pa onda ne rade ono što bi morali nego rade ono što ne bi smijeli…
[/quote]
A sto bi trebali srezati?
Dajte napisite kome bi trebali srezati?
[/quote]
Srezati sve raspoložive stavke koje ne doprinose povećanju dugoročne konkurentnosti gospodarstva (dakle osim obrazovanja i sl., ali koje treba biti efikasnije) a prvenstveno javnog zapošljavanja (značajno smanjivanje broja zaposlenika a ostalima oštro rezanje plaća – cilj je da ljudi nisu motivirani radi za državu) i mirovina osobama mlađim od 65 godina i manje od 40 godina radnog staža te ukidanje svih subvencija osim onih koje mogu pomoći povećanju konkurentnosti (npr. prihvatljivi su poticaji u poljoprivredi ali koji bi se isplaćivali prema prinosima a ne samim hektrima i to vrlo “progresivno”, da su oni de facto “nagrade za postignuća iznimno visokih prinosa”).

Radi uspješnog usklađenaj prihoda i rashoda parelelno s ovim rezovima privremeno povećati PDV (i izjednačiti sve stope PDV-a, osim tamo gdje to može pomoći vanjskoj konkurentnosti, dakle kao jedinu iznimku smanjiti PDV na turističke usluge) te uvesti porez na sve nekretnine koje se ne koriste u komercijalnoj djelatnosti.

Uz ovo jedno povećanje poreza, ona smanjenja rashoda, ostalo bi mjesta i za smanjiti neke poreze koje je najvažnije hitno smanjiti npr. poreze i doprinose zaposlenika, kao i ukinuti sva parafiskalna davanja, a uspjelo bi se (jer to nije velika stavka) smanjiti i porez na dobit (recimo na reinvestiranu "posebno").





@ Lynks
Da se država zaduži na domaćem tržištu opet bi posisala svu likvidnost

Točno. Na domaćem se tržištu ne smije zaduživati, a niti na vanjskom. Što to znači? Pa valjda: NE SMIJE se zaduživati uopće! Tj. mora uskladiti prihode i rashode proračuna pod hitno. Srezati socijalna davanja i sve ono što je nepopularno a mora se – međutim, briga njih za hrvatsko gospodarstvo, njima je do dobivanja izbora… pa onda ne rade ono što bi morali nego rade ono što ne bi smijeli…
[/quote]
A sto bi trebali srezati?
Dajte napisite kome bi trebali srezati?
[/quote]
Srezati sve raspoložive stavaea koje ne doprinose povećanju dugoročne konkurentnosti gospodarstva (dakle osim obrazovanja i sl., ali koje treba biti efikasnije) a prvenstveno javnog zapošljavanja (značajno smanjivanje broja zaposlenika a ostalima oštro rezanje plaća – cilj je da ljudi nisu motivirani radi za državu) i mirovina osobama mlađim od 65 godina i manje od 40 godina radnog staža te ukidanje svih subvencija osim onih koje mogu pomoći povećanju konkurentnosti (npr. prihvatljivi su poticaji u poljoprivredi ali koji bi se isplaćivali prema prinosima a ne samim hektrima i to vrlo “progresivno”, da su oni de facto “nagrade za postignuća iznimno visokih prinosa”).

Radi uspješnog usklađenaj prihoda i rashoda parelelno s ovim rezovima privremeno povećati PDV (i izjednačiti sve stope PDV-a, osim tamo gdje to može pomoći vanjskoj konkurentnosti, dakle kao jedinu iznimku smanjiti PDV na turističke usluge) te uvesti porez na sve nekretnine koje se ne koriste u komercijalnoj djelatnosti.

Uz ovo jedno povećanje poreza, ona smanjenja rashoda, ostalo bi mjesta i za smanjiti neke poreze koje je najvažnije hitno smanjiti npr. poreze i doprinose zaposlenika, kao i ukinuti sva parafiskalna davanja, a uspjelo bi se (jer to nije velika stavka) smanjiti i porez na dobit (recimo na reinvestiranu "posebno").
[/quote]
sve je to lijepo sto si ti napisao ali ima jedno veliko ALI
fiskalnu politiku treba mjenjati ali otpustati ljude i oštro im rezati place?
Ja nisam za to….
Zamislite ljude koji rade za 3,5-4 k i onda im jos rezati 10-20 %?
A cijene svega divljaju…
ponekad se slazem sa sindikatima da treba vlada pritisnuti banke, lupiti im poreze, oporezivati kapitalnu dobit, dividendu
Ljudi su malo sami krivi jer su se upostali u kredite za aute stanove…ako nemas za stan, nemoj ga kupiti ili kupi mali a ne iznad svojih mogucnosti..
No nikako nisam za to da se masovno otpustaju ljudi…
ne treba sve gledati kroz surov kapitalizam, nije sve u parama…
treba više raditi, ali i dati ljudima barem malo dostojanstva u zivotu…

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

New Report

Close