Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Ovo su već lagane perverzije. Mislim si da je njihaljka otišla predaleko.
http://seebiz.eu/hr/nekretnine/nemate-novca-za-stan-u-zagrebu%3f-kupite-ga-na-floridi-za-19.700-eura!,89681.html

Tržišta (SVA, dakle i nekretninska!) uvijek idu iz sfere ekstemne precijenjenosti do ekstermne podcijenjenosti i tako u krug (tj. po sinusoidi :D).

Ovo, ako ima u tome tračka istine (nisam provjeravao), svakako bi spadalo u ovu drugu krajnost 😛 Obzirom da prihodi obitelji na Floridu u prosjeku sigurno nisu u rangu 400 € mjesečno neto [lol]

Neka ravnotežna linija oko koje vrluda ta krivulja gore-dolje-gore dolje, kažu da je gledajući na dugoj skali "ukupni dvogodišnji neto prihodi prosječne obitelji" = "ukupna cijena prosječnog stana za prosječnu obitelj" na nekoj mikrolokaciji.

Dakle, što se nas tiče, ako pretpostavimo da u prosječnoj obitelji radi 2 osobe (roditelji npr.) tada je ta dugoročna ravnotežna crta u svakom trenutku jednaka 48 x prosječna mjesečna neto plaća u tom konkretnom gradu u tom trenutku.

Ako je u ZG prosječna mjesečna plaća 5.800 kn neto (a je li? :D), tada je točka te zamišljene crte danas u vrijednosti 48 x 5.800 kn = 278.400 kn.

E sad si mi dalje moramo pretpostaviti što je to za Hrvatsku odnosno ovdje konkretno Grad Zagreb "prosječna nekretnina za prosječnu zagrebačku obitelj" danas, i kada sa tim brojem kvadrata podijelimo ovih 278.400 kn tada ćemo dobiti koliko je to po kvadratu (u kunama, tko hoće srednji tečaj HNB-a gledati može to prevesti i u eure).

Kao što znamo, cijene se rijetko kada nađu na toj ravnotežnoj točki (nazovimo je fundamentalnoj, "realnoj vrijednosti"), uvijek odu i u drugu krajnost.

Očito je da smo još visoko visoko u onoj gornjoj krajnosti, vjerojatno će još trebati dosta vremena da se prođe kroz točku koja sijeće ovaj "fundamentalni pravac", i onda još malo dok ode tamo do "neke krajnosti"… kada će ljudi odlučiti da je to već smiješno (kao ovdje u ovom članku) pa će odlučiti svoj suvišni keš plasirati u nekretninu shvativši da im se to ipak puno više isplati nego plaćati rentu (unatoč tome što toliko jako vole svoj keš, likvidnu imovinu…, jer ulupati u nešto nelikvidno poput nekretnine naravno da ipak ima smisla, npr. ako je presmiješno jeftino i pogotovo u odnosu na alternativu/rentu, bez obzira ako ne znaš kako će se cijena nekretnine mijenjati u budućnosti, npr. zbog neizvjesnoti demografskih kretanja RH a velikog broja nekretnina na tržištu).

Dakle preostaje nam čekati (tržište nekretnina je puno tromije od dioničkog, koje je za svega godinu i pol došlo sa vrha na dno 9.3.2009.) da se stvari riješe svojim tokom, da građani slobodni od kredita i svake financijske neizvjesnosti usitnu masovno postanu u tako velikom suvišku keša da ga odluče mijenjati za nelikvidne stvari…

Eh, ali onaj koji će se loše provesti u ovom ispuhivanju cijena su banke… naši bi ih sad dodatnim haračom oporezovali a nisu možda niti svjesni da za nekoliko godina će ih možda trebati bail-out-ati kada hrahiraju ovi stambeni krediti kada građani krenu masovno "izšetavati iz svojih stanova" svjesni da im se više isplati da im banka zaplijeni stan nego da otplaćuju rate za kredit koji košta nekoliko puta više nego li tržišna cijena stana.
[/quote]
Vaš link

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima

@Mcinha
[lol] [lol] [lol]
Smiješno.
Frajer je malo uranio (zar ne zna da te stvari idu gooooodinama, još je dalek dan do 1000 € u Zagrebu. Danas je takva cijena možda u Požegi samo :P), a i više nego "malo" je smiješan "sa torbom keša".
Što briga prodavača odakle novac. Keš ili kredit briga je kupca koji odlučuje želi li se zadužiti ili ne. Ovisno o svim racionalnim i iracionalnim (češće je ovo drugo) idejama.

bravo za Slovake i Radčovu

http://seebiz.eu/hr/makroekonomija/svijet/iveta-radcova-sto-hoce-rehn%2c-on-je-ionako-samo-administrator,89692.html

"Ovo je bio jedan od najinteresantnijih dana u financijama ikad, bliži se kraj
"Svjetsko gospodarstvo krenulo u krivom smjeru

"Ovo je bio jedan od najinteresantnijih dana u financijama dosad. Došli smo na rub. Prinosi će se dodatno srušiti, a dionice će se okrenuti. Kraj igre nam dolazi vjerojatno u narednih nekoliko tjedana", izjavio je za Telegraph šef kreditnog odjela RBS-a Andrew Roberts.

Roberts upozorava da su burze do sada u potpunosti zanemarivale opasnost od novog pada vjerujući da će središnje banke, ako zatreba, ponovo uskočiti u pomoć.

No rast jena na 15-godišnji maksimum prema dolaru i pad indeksa Nikkei ispod 9000 bodova sugeriraju suprotno. Prokletstvo je Japana da mu valuta jača u "krivo" vrijeme, što ga tjera u deflaciju. Jen je trenutačno precijenjen prema dolaru 20 posto, ali za Japan je još gore što je precijenjen prema kineskom juanu.

Prinos na 10-godišnje japanske obveznice pao je na 0,92 posto, prinos njemačkih je 2,23 posto, britanskih 2,88 posto. SAD-u prinos je sa 2,47 posto pao na razinu iz Velike depresije. Irsku je pogodilo sniženje rejtinga pa je osiguranje rizika na dug najveće od ulaska u EU, a grčki rizik se popeo iznad 900 bodova, kao da se pomoć od 110 milijuna eura nikada nije ni dogodila.

SAD je pogodio podatak da je prodaja nekretnina u slobodnom padu, odnosno da je pad prodaje nekretnina 27 posto, a neprodani stanovi i kuće na najvećoj razini su od Velike depresije.

"Drastičan pad prinosa na obveznice sugerira da će gospodarstva stagnirati desetljećima", tvrdi Stephen Lewis iz Monument Securitiesa.
business.hr

NIJE DOBRO, NIKAKO NIJE DOBRO [bye]

moje pisanje je moje osobno mišljenje, nije savjet ili poziv za kupnju ili prodaju dionica!

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize


nadamo se

Kakve su to gluposti – CROBEX će rasti a P§P će padati??? Malo sutra. Dajem punu podršku kolegi hillibillyju jer sam optimista. Svjetsko se gospodarstvo oporavlja i to se neće samo tako zaustaviti. Neki lošiji podaci iz SAD-a kao nezaposlenost, prodaja kuća i cijena kuća i slićno samo su trenutni problem koji će se svim sredstvima nastojati riješiti. A neka su sredstva- npr. porezna riješenja. Ekonomija je na pravome putu a to će prepoznati i TK!

...biti najbrži čovijek na svijetu...

Dobri rezultati

Claimsi 473 k

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]


Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

nadamo se

Kakve su to gluposti – CROBEX će rasti a P§P će padati??? Malo sutra. Dajem punu podršku kolegi hillibillyju jer sam optimista. Svjetsko se gospodarstvo oporavlja i to se neće samo tako zaustaviti. Neki lošiji podaci iz SAD-a kao nezaposlenost, prodaja kuća i cijena kuća i slićno samo su trenutni problem koji će se svim sredstvima nastojati riješiti. A neka su sredstva- npr. porezna riješenja. Ekonomija je na pravome putu a to će prepoznati i TK!
[/quote]

to baš i nije dobar znak, na 666 ste bili težak pesimista [undecid]

Frankly my dear, I don't give a damn!

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize



nadamo se

Kakve su to gluposti – CROBEX će rasti a P§P će padati??? Malo sutra. Dajem punu podršku kolegi hillibillyju jer sam optimista. Svjetsko se gospodarstvo oporavlja i to se neće samo tako zaustaviti. Neki lošiji podaci iz SAD-a kao nezaposlenost, prodaja kuća i cijena kuća i slićno samo su trenutni problem koji će se svim sredstvima nastojati riješiti. A neka su sredstva- npr. porezna riješenja. Ekonomija je na pravome putu a to će prepoznati i TK!
[/quote]
Bravo Raikkonen!

Ispravno i korektno razmišljanje. Znao sam da nas ima još koji smo nanjušili što se zapravo događa, a to što smo trenutno velika manjina itekako ide u našu korist. Dok ostali shvate, mi ćemo zbrajati dobitke. I vjerojatno prodavati dionice tim istima, samo će cijena tada biti malo drugačija. [wink]

Pretpostavljam da je najveća greška trenutno misliti da je Bernanke nemoćan, itekako je moćan, pa tek je počeo. A cijela serija loših podataka u posljednje vrijeme i pad tržišta mu itekako trebaju da ima dobru pregovaračku poziciju za nastavak štampanja i ostale opcije, a sve prema detaljnom planu koji je izradio puno godina prije nego se svo ovo financijsko sranje i dogodilo. Koji se lako nađe na internetu, samo je na engleskom. [lol]

I na kraju nagradno pitanje, kad ovih dana/tjedana pukne balon u USA treasuryima, kamo će fond manageri sa svom tom lovom? Što je trenutno jeftino, a što skupo?

Premješteno iz teme: BEZ CENZURE – OPĆENITO

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize



nadamo se

Kakve su to gluposti – CROBEX će rasti a P§P će padati??? Malo sutra. Dajem punu podršku kolegi hillibillyju jer sam optimista. Svjetsko se gospodarstvo oporavlja i to se neće samo tako zaustaviti. Neki lošiji podaci iz SAD-a kao nezaposlenost, prodaja kuća i cijena kuća i slićno samo su trenutni problem koji će se svim sredstvima nastojati riješiti. A neka su sredstva- npr. porezna riješenja. Ekonomija je na pravome putu a to će prepoznati i TK!
[/quote]
kolega citajte

aa gdje sam ja napisao da ce jedni rasti a drugi padati…ja bih zelio da oboje padaju

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

GADNOOOOOOO
DJIA pao ispod 10.000 bodova !!!

crne prognoze analitičara koje smo danas čitali se potvrđuju, dolazi sumrak tržišta dionica!!!
[shocked] [pray] [undecid]

moji postovi nisu investicijski savjeti niti poziv na kupnju ili prodaju dionica!!

EU indexi opet u minusu….
http://finance.yahoo.com/intlindices?e=europe

moji postovi na forumu su moje mišljenje, nisu financijski savjeti niti poziv na kupnju/prodaju dionica ili ulaganje u iste


Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize



nadamo se

Kakve su to gluposti – CROBEX će rasti a P§P će padati??? Malo sutra. Dajem punu podršku kolegi hillibillyju jer sam optimista. Svjetsko se gospodarstvo oporavlja i to se neće samo tako zaustaviti. Neki lošiji podaci iz SAD-a kao nezaposlenost, prodaja kuća i cijena kuća i slićno samo su trenutni problem koji će se svim sredstvima nastojati riješiti. A neka su sredstva- npr. porezna riješenja. Ekonomija je na pravome putu a to će prepoznati i TK!
[/quote]
Bravo Raikkonen!

Ispravno i korektno razmišljanje. Znao sam da nas ima još koji smo nanjušili što se zapravo događa, a to što smo trenutno velika manjina itekako ide u našu korist. Dok ostali shvate, mi ćemo zbrajati dobitke. I vjerojatno prodavati dionice tim istima, samo će cijena tada biti malo drugačija. [wink]

Pretpostavljam da je najveća greška trenutno misliti da je Bernanke nemoćan, itekako je moćan, pa tek je počeo. A cijela serija loših podataka u posljednje vrijeme i pad tržišta mu itekako trebaju da ima dobru pregovaračku poziciju za nastavak štampanja i ostale opcije, a sve prema detaljnom planu koji je izradio puno godina prije nego se svo ovo financijsko sranje i dogodilo. Koji se lako nađe na internetu, samo je na engleskom. [lol]

I na kraju nagradno pitanje, kad ovih dana/tjedana pukne balon u USA treasuryima, kamo će fond manageri sa svom tom lovom? Što je trenutno jeftino, a što skupo?
[/quote]

kolege raikkonen i hillibilly ; cijenim optimizam i drukerski stav. nađite se na kafu negdje, i podijelite taj optimizam; nađite i zajedničke tickere pa ulažite, zarađujte i veselite se. no biti optimista u ovakvoj situaciji može značiti samo dvije stvari – ili ste zajedno pobjegli iz neke ustanove ili ste upucali sve pare u TK pa se nadate najboljemu. živjeli vi meni 100 godina i ubirali krasne dividende, no davati neutemeljene izjave o oporavku i pravom putu ekonomije i poreznim rješenjima – takve priče ostavite djeci za laku noć. utočište će još jedno duže vrijeme biti u poznatoj cash-r-a.
manite se gluposti i pazite na dvostruko dno

it takes 20 years of hard work to make an overnight success - Eddie Cantor

New Report

Close