Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



a šta je kapitalizam meritum za sve?
dakle ako si kapitalist onda si dobar?
i Pinochet je bio kapitalist, i Sukarno i eskadroni smrti i vojne hunte, da ne nabrajam dalje…

zanimljivo kako ne pozivas na svrgavanje Saudijske dinastije, doduše i oni su kapitalisti.valjda zato… teokracija vahabitskog tipa[bye]


Liberalna demokracija nije dovoljan uvjet za "pravedno društvo", ali je nužan uvjet!

Nisu svi kapitalisti nužno "dobri", daleko od toga, kapitalizam nije etička kategorija, ali oni među njima koji su dobri, ti su "moji ljudi", oni s kojima dijelim zajednički svjetonazor.

Na kraju krajeva, urediti svoju državu na kapitalističkim načelima, najsigurniji je način za nahraniti svoje ljude. Nisam baš pun simpatija prema onima koje ne briga to da li će ili neće moći nahraniti svoj narod.

Kinezi imaju preko milijardu ljudi, i poduzeli su odlučne korake ka tome da bez kockanja, "na sigurno", dođu blagostanja za svoje ljude. Vjerojatno odgovorne osobe niti nisu mogle drugo izabrati, sve ostalo bio bi prevelik rizik, kockanje sa milijardu života – ne znam postoji li netko na ovome planetu tko bi se to usudio uopče?? To mogu samo krajnje neemoralni ljudi.
Smiješ se kockati sa svojom imovinom, pa i svojim životom, ali nipošto tuđim životima, ili čak milijardu njih.

Za kraj:

Pustimo čak i moje vjerovanje kako "znam procijeniti kada su ljudi iskreni ili ne", ali ne možete reći, da barem i kao retorika, kao pozitivna retorika, ovo nije puno ljepše nego li npr. retorika koju vodi iranski predsjednik.

Ovo je je nešto što bi trebao svaki čovjek "zapadnog svijeta" pažljivo poslušati od početka do kraja:
http://www.youtube.com/watch?v=C7Qy2KUpjIk

Otvorite dušu, i probajte bez predrasuda poslušati ove poruke mira.
[/quote]

Lynx, podsjecas me na olinjalog boljševika koji tamo negdje 1968, dakle nakon gulaga, nakon Staljinovih čistki, nakon katyna uvjerava svijet da je SSSR oaza mira i blagostanja.samo, naravno, sa suprotnim predznakom. ti to misliš za neokonzervativni kapitalizam [lol]
iza tvog liberalnog kapitalizma su također krvavi tragovi, vrlo krvavi!
a što se tiče Kineza, smiješan si…
kao prvo, kapitalizam je uveo Deng, a ovaj tvoj je tek 3. u nizu.i nema nikakve veze kako mu je ćaća zaglavio.revolucije jedu svoju djecu, pogotovu kineske kulturne revolucije.nebitno pod kojom optužbom.a kao drugo, ako ćemo birat kome ćemo "izvest demokraciju" onda bi Kina bila prije Irana na popisu.

..a kao 3. na tvom omiljenom fox-newsu, CNNu ili sličnoj debilani, nikad se neće postavit pitanje ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji ili Pakistanu, jer su zasad vjerni psi koji zasad slušaju gospodara.to će biti izgovor za naivne samo kad će opet trebat … zbog viših ekonomskih interesa u sljedećoj Nedođiji a la Irak, Iran etc.

a ti nastavi vjerovat u vilenjake, liebralnu demokraciju, fox-news, Loch Ness…

over and out.

KAD NEMA BOOKA, NEMA NI DRUKA!

@LoodyAllen

Ne gledam Fox, niti CNN, niti opčenito TV skoro nikad.

Znam da je sve počelo sa Dengom, ali koliko ja vidim nije stalo i ide sve bolje i bolje, i ovaj predsjednik mi je daleko najdraži.

Što sad opet o izvozu kapitalizma u Kini, pa u Kinu smo kapitalizam izvezli, u procesu je njegovo "montiranje na terenu" 🙂 Poanta je samo da u nekim projektima "montaža" oduzme najviše vremena. Dakle samo strpljenja još! 😉

Što se tiče Saudijske Arabije, ja ne izbjegavam taj problem – slažem se da za razliku od "prosvijetljeno-apsolutističkih" vladara u Emiratima ovi u Saudijskoj Arabiji nisu baš slični… no što im ja mogu, doći će i oni na red valjda jednom. Uskoro ćemo prestati biti ovisni o nafti pa ćemo se moći lakše upustiti u "društveno-odgovorno djelovanje" još i šire (dakle uključivo Saudijce), ali kao što kažem: i oni iznutra moraju imati snagu za promjene, ako želimo sve mirnim putem… ako nemaju tu snagu tko im je kriv, neka žive kako žive, njihov problem.

U liberalnu demokraciju ne mogu ne vjerovati. U vilenjake ne vjerujem.

Često kažu za meni slične, koje uglavnom nazivaju "libertarijancima", da smo naivni… ja osobno kao ipak dosta pragmatičan, vrlo nepovjerljiv prema većini ljudi… teško mogu biti naivan.

Ako je za vas naivnost kada netko nastoji vidjeti tračak nade, tračak ljudskosti, kada netko želi pružiti ruku mira… čak i ljudima poput Kineza i sl, onda neka vam bude.
Ali ja mislim da to ne mora biti nužno naivnosti, nego baš više u domeni "praktičnosti", obostranih interesa…

Kina je jako važna karika svijeta koji dolazi, i ljudi poput mene sigurno će se potruditi da tu državu uklope u našu zajedničku svjetlu budućnost.

Što se tiče Arapa raznih vrsta, oni jesu velik izazov… priznajem da niti ja ne vidim tu puno nade (što se tiče većine arapskih država), ali vjerujem da i tamo ima neke ljudskosti, pa da će i te države moći dijeliti našu zajednički mirnu i sretnu budućnost. Nadam se da nećemo biti prisljeni od njih se niti na koji ružan način "braniti".

U svakom slučaju napori koje ulažemo u odvikavanje od ovisnosti zvane "nafta" sigurno će nam se isplatiti, i u takvoj budućnosti ("ne-fosilno električnoj") neke stvari će ipak biti lakše uslijed promijenjenih odnosa snaga (naših međuovisnosti). A kao optimist nadam se da ta lakoća neće značiti lakoću ratovanja nego lakoću mirnog suživota.

lynx je http://www.youtube.com/watch?v=rjXVRw_rsVE

znamo argumente zašto biti protiv USA, al dajte dva argumenta zašto biti za Iran?

ma pragmatični ste vi i previše.
u tom i jest problem što nema tog univerzalnog morala, nego se radi i djeluje prema interesima zaogrnutim u celofan morala,demokracije, mira, ljudskih prava i ostalog.

ništa osim najprizemnijih interesa, koji se kriju iz fasade nekakve demo(n)kracije.

niste "vi" uopće naivni, nego gledate samo svoje dupe i džep, a prodajete priču o nekom općem dobru.

kao što si i sad sam napisao, boli tebe tuki za ljudska prava u Saudijaca, jer, jebiga nije oportuno sad čačkati tamo kad trebamo nafte, jelte, a oni daju i klimaju glavom. surađuju!
dok je tako mogu radit šta hoće, nikad niko neće postavit pitanje terorizma u Saudijskoj Arabiji, ljudskih prava, slobode tiska, demokracije, prava žena…

ali ako Čileanci, demokratskom većinom, na poštenim izborima izaberu socijalista Allendea, e, jebiga, onda ćemo im izvest demokraciju, liberalni kapitalizm, ljudska prava, bla bla u obliku krvavog nedemokratskog vojnog udara i instalirat tiranina Pinocheta [thumbsup]
onda će i Milton Friedman i cijela kamarila da pogura malo tu priču.

i nema to veze s Arapima, špranca je ista, na svim kontinentima.

ajd živio
i pogledaj malo i drugu stranu medalje, a ne ponavljaj ofucane parole ko pokvarena ploča.
kazem, bio bi dobar pionir, a kad malo narastes primit ce te i u SKOJ.
držiš partijsku liniju skoro ko drug Sava [kiss]

KAD NEMA BOOKA, NEMA NI DRUKA!


lynx je http://www.youtube.com/watch?v=rjXVRw_rsVE

znamo argumente zašto biti protiv USA, al dajte dva argumenta zašto biti za Iran?

država koja vješa pedere samo zato što su pederi je pederska država.nisam neki obožavatelj ni Homeinija ni teokracije, ali oni nisu nikad nikog napali.a ove priče o izvozu demonkracije ja baš i ne pušim.i odakle nekom pravo da ruši i postavlja vlade po svom nahođenju?
iran kakav god da je, ima najrazvijeniju demokraciju na tom trusnom području. više oni smetaju vahabitskim Saudijcima, nego židovima.pa ako baš moram birat, onda ću odabrat šijitiski Iran rađe nego ove vehabijske koljače.

KAD NEMA BOOKA, NEMA NI DRUKA!

Iranska nuklearka počela s radom usprkos svemu

Iran je završena priča. [lol]



lynx je http://www.youtube.com/watch?v=rjXVRw_rsVE

znamo argumente zašto biti protiv USA, al dajte dva argumenta zašto biti za Iran?

država koja vješa pedere samo zato što su pederi je pederska država.nisam neki obožavatelj ni Homeinija ni teokracije, ali oni nisu nikad nikog napali.
[/quote]
Jednom rečenicom pobijaš drugu. Sad kao nisu "nikoga napali" a prvo si i sam priznao "da vješaju pedere samo zato što su pederi"??
Da si peder, u Iranu, vjerojatno ti ne bi bilo svejedno.

Spominješ Saudijsku Arabiju kao primjer nedjelovanja Zapada a onda sam priznaješ koliko smo ovisni o njihvoj nafti. Pa ne možemo biti baš djeca, moramo shvatiti da neke stvari treba odvagnuti. Možemo mi koliko god želimo htjeti invaziju na Saudijce "da spasimo njihove pedere od vješala" ali što onda na drugoj strani sa našim ljudima, sa ljudima diljem trećeg svijeta… koji će umirati od gladi zbog nafte na 300 $??
Zar život "N" pedera u Saudijskoj Arabiji vrijedi više od "100 x N" života u "crnoj Africi"?

Stvari nisu tako jednostavne, i zato ne možeš reći da ne-djelovanje na području Saudijske Arabije automatski znači nevjerodostojnost zapadne politike…

Ne kažem ja da su Amerikanci na pravom putu, da čini uvijek dobro, itekako ne podnosim onog Busha i sva sranja koja je napravio… ali moramo biti svjesni da nije sve tako crno-bijelo i tako jednostavno, čak i neovisno o svim grijesima bivšeg američkog presjednika.

Da se mene pita, svi koji krše ljudska prava svojih građana, bili bi u istom košu, na sve njih bih ja vršio pritisak da uvaže neka bar osnovna načela koja su usvojili Ujedinjeni narodi… ali nisam ja taj kojega se pita, ne mogu ja na to utjecati i da mogu vjerovatno ne bi bilo to sve tako jednosatvno… i nije na nama da idemo silom "donositi demokraciju i slobodu" nego je na nama da pokušamo mirnim metodama na njih utjecati, pomoći njihovim ugnjetavanim građanima… a silu bih osobno prije svega rabio u samoobrani, a u drugu svrhe… "jako teško", samo ako se "baš mora".


Iranska nuklearka počela s radom usprkos svemu

Iran je završena priča. [lol]


Ja vidim da nitko tu na ovom linku ni slovo nije pročitao a čovjek je napisao o tome samo na prvoj strani više nego svi vi zajedno na par.
http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2010/09/the-point-of-no-return/8186/1/
Koleg danas se u rat nitko ne upušta bez aviona, a ne kako ste Vi rekli da se rat ne dobija iz aviona. Ako ne vjerujete pitajte Srbe zašto su se povukli s Kosova.
Kolega Delux vam je to svima slikovito objasnio u samo dvije rečenice, a sve drugo je citiranje raznoraznih novinara koji o vojnoj tehnologiji znaju samo nešto iz proteklih balkanskih ratova koji su bili na razini luka i strijele.

who dares, wins

saudijci huškaju izrael na iran više nego itko zadnje vrijeme.
izrael i jordan su jedine razvijene zemlje u toj regiji, svi ostali se nisu makli iz 14. stoljeća.
libanona mi je žao, da im daju 10 minuta mira, vinuli bi se u nebesa.
za sve ostale tu je Timur Lang.

Ne to je Slobodan Lang ono je bio Timur Lenk [lol]

who dares, wins




lynx je http://www.youtube.com/watch?v=rjXVRw_rsVE

znamo argumente zašto biti protiv USA, al dajte dva argumenta zašto biti za Iran?

država koja vješa pedere samo zato što su pederi je pederska država.nisam neki obožavatelj ni Homeinija ni teokracije, ali oni nisu nikad nikog napali.
[/quote]
Jednom rečenicom pobijaš drugu. Sad kao nisu "nikoga napali" a prvo si i sam priznao "da vješaju pedere samo zato što su pederi"??
Da si peder, u Iranu, vjerojatno ti ne bi bilo svejedno.

Spominješ Saudijsku Arabiju kao primjer nedjelovanja Zapada a onda sam priznaješ koliko smo ovisni o njihvoj nafti. Pa ne možemo biti baš djeca, moramo shvatiti da neke stvari treba odvagnuti. Možemo mi koliko god želimo htjeti invaziju na Saudijce "da spasimo njihove pedere od vješala" ali što onda na drugoj strani sa našim ljudima, sa ljudima diljem trećeg svijeta… koji će umirati od gladi zbog nafte na 300 $??
Zar život "N" pedera u Saudijskoj Arabiji vrijedi više od "100 x N" života u "crnoj Africi"?

Stvari nisu tako jednostavne, i zato ne možeš reći da ne-djelovanje na području Saudijske Arabije automatski znači nevjerodostojnost zapadne politike…

Ne kažem ja da su Amerikanci na pravom putu, da čini uvijek dobro, itekako ne podnosim onog Busha i sva sranja koja je napravio… ali moramo biti svjesni da nije sve tako crno-bijelo i tako jednostavno, čak i neovisno o svim grijesima bivšeg američkog presjednika.

Da se mene pita, svi koji krše ljudska prava svojih građana, bili bi u istom košu, na sve njih bih ja vršio pritisak da uvaže neka bar osnovna načela koja su usvojili Ujedinjeni narodi… ali nisam ja taj kojega se pita, ne mogu ja na to utjecati i da mogu vjerovatno ne bi bilo to sve tako jednosatvno… i nije na nama da idemo silom "donositi demokraciju i slobodu" nego je na nama da pokušamo mirnim metodama na njih utjecati, pomoći njihovim ugnjetavanim građanima… a silu bih osobno prije svega rabio u samoobrani, a u drugu svrhe… "jako teško", samo ako se "baš mora".
[/quote]

kolega, šuplja ti je priča,a i logika šepa. ne da mi se zagadjivat temu više i drobit ovdje.nema koristi ni za mene ni za tebe, evo još jednom ukratko:

naravno da nisu napali nikog, jer Pederistan ne postoji, a Irak je napao njih, a evo sad se spremaju i ovaj neoliberlani tabor (Izrael, US i saudijci).
lakše bi bilo razmontirat Saudijsku teokraciju i izvest im tu tvoju demonkraciju, nego etnicki heterogeni osinjak od Sadamova Iraka, ili nego će biti ovaj nadobudni Iran. [kiss]
poanta je da Sudijci i Pakistanci nikad nisu ni na tapetu, nisu osovina zla, nisu pod ostalom verbalnom paljbom, iako su to zaslužili prije Irana u svakom pogledu.

da stvari nisu crno-bijele, upravo ti pokušavam dokazat ovim beskorisnim litanijama, a ti i dalje drobiš o zlatnom teletu neoliberlanog kapitalizma.nema tu općeg dobra i borbe za neki moral, već samo prizemni interesi.nije priča zli Iran-dobri Saudijci nova, imao si tkavih primjera kroz povijest koliko hoćeš, Nikaragva, Čile, Argentina, Indonezija, Angola..etc..etc..
često je tvoj kapitalizam birao od 2 zla gore (Iran-Suadijci), nego i od čisto zlo umjesto dobrog (Čile), a nekad je socijalista i diktator Saddam bio good guy( 80’ih), a onda arhineprijatelj 2003.
nekad su islamisti u Afganistanu bili "freedom fighters" i dobijali su od Stingere da ruše Sovjetske Mi24, a danas s tim istim, iste osobe, koje danas nazivaju teroristima, pucaju po amričkim AH64.pa ko je tu lud?
kakav moral, kakva ljudska prava, kakva demokracija, kakvi bakrači…
samo lova & interes!!!
ljudožderski kapitalizam.kažeš ti ne bi upotrebljavao

a ti se držiš svoje partijske linije ko pijan plota [undecid]

..i molim te, šta ti bi da s neoliberalne pozicije spominješ gladne u crno

KAD NEMA BOOKA, NEMA NI DRUKA!


saudijci huškaju izrael na iran više nego itko zadnje vrijeme.
izrael i jordan su jedine razvijene zemlje u toj regiji, svi ostali se nisu makli iz 14. stoljeća.
libanona mi je žao, da im daju 10 minuta mira, vinuli bi se u nebesa.
za sve ostale tu je Timur Lang.

koje li ironije, upravo je Timur spasio zapadnu civilizaciju [smiley]

KAD NEMA BOOKA, NEMA NI DRUKA!

New Report

Close