Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ode EU u mp3, padaju već 4-5 dana za redom, međedi kolju zadnje preživjele bikove [bye]
http://finance.yahoo.com/intlindices?e=europe


ode EU u mp3, padaju već 4-5 dana za redom, međedi kolju zadnje preživjele bikove [bye]
http://finance.yahoo.com/intlindices?e=europe

Ne razumijem, kliknem na link a ono sve zeleno?
Kolega, kad ste zadnji put posjetili okulista?
[rolleyes]

Strah od gospodarske stagnacije pritisnuo svjetske burze

Indeksi na Wall Streetu zabilježili najveći tjedni pad u mjesec i pol dana

Na svjetskim su burzama proteklog tjedna cijene dionica oštro pale jer makroekonomski podaci iz najvećih svjetskih gospodarstava ukazuju na usporavanje oporavka.

Na Wall Streetu je indeks Dow Jones prošloga tjedna pao 3,3 posto, na 10.303 boda, dok je S&P 500 potonuo 3,8 posto, na 1.079 bodova, a Nasdaq Composite 5 posto, na 2.173 boda. To je njihov najveći tjedni pad u mjesec i pol dana. Na najvećoj svjetskoj burzi cijene dionica padaju još od utorka, kada je američka središnja banka Fed upozorila na usporavanje oporavka američkog gospodarstva. Cijene dionica pale su u svim sektorima jer investitori očekuju da će svi sektori trpjeti ako gospodarski oporavak nastavi slabiti.

Strahu ulagača od gospodarske stagnacije pridonijele su i naznake usporavanja kineske gospodarske ekspanzije, odnosno usporavanje rasta industrijske proizvodnje i prometa u maloprodaji. Investitori kupuju i prodaju dionice na temelju procjena kakva će biti poslovna situacija za šest do devet mjeseci. Problem leži u tome što makroekonomski pokazatelji u posljednje vrijeme ne daju jasnu sliku o tome hoće li se američki oporavak održati.

Fed je u utorak poručio da će poduzeti nove korake da dodatno smanji troškove kreditiranja. "Dodavanje likvidnost u financijski sustav putem kupnje trezorskih zapisa neće pomoći prosječnom čovjeku na cesti. To neće doprinijeti stvaranju novih radnih mjesta, ni pomoći tržištu nekretnina", kaže Robert Pavlik, strateg pri Banyan Partnersu.

Ulagače, naime, muči što kompanije oklijevaju sa zapošljavanjem novih radnika i kupnjom opreme sve dok se ne poboljša povjerenje potrošača. A da Amerikanci nisu skloni potrošnji kao prije recesije pokazuje i slab rast prometa u trgovini na malo. U srpnju je, naime, potrošnja porasla mršavih 0,4 posto, što je manje od očekivanih 0,5 posto.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,07 posto, na 5.275 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 2,39 posto, na 6.110 bodova, a pariški CAC 2,86 posto, na 3.610 bodova. Europske ulagače nije ohrabrio ni podatak o snažnom, 3,7-postotnom rastu njemačkog gospodarstva u drugom kvartalu u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je njegov najveći rast u zadnja dva desetljeća. Na Tokijskoj je pak burzi Nikkei indeks prošloga tjedna potonuo 4 posto, na 9.253 boda.

(Hina/pd)

EU burze ušle su u crveni niz, višednevni pad od prošlog tjedna nastavlja se i danas

http://finance.yahoo.com/intlindices?e=europe

crobex je za sada oko nule, ali samo je pitanje kad će početi iskrcaj kao kod Ingre [cry]

moje pisanje je moje osobno mišljenje, nije savjet ili poziv za kupnju ili prodaju dionica!

Kina prestigla Japan: Do 2020. postaje vodeća ekonomija svijeta
http://seebiz.eu/hr/makroekonomija/kina-prestigla-japan-do-2020.-postaje-vodeca-ekonomija-svijeta!,88680.html

a jedu samo rižu

izgleda da će DAX opet ispod 6000 ,to će povuč dolje cijelu EU a nas da ne pričamo [cry]


izgleda da će DAX opet ispod 6000 ,to će povuč dolje cijelu EU a nas da ne pričamo [cry]

Deca draga,

Teško da će DAX uskoro ispod 6000, usput treba zatvoriti gap koji je malo više.
A o ostalim stvarima da ne pričam. Jeee, tak je, kak je.

"GUSKE U MAGLI, I KOKOŠ U TANJURU, BABU PO TURU"

Oporavak mijenja smjer

Na azijskim burzama cijene dionica danas ne bilježe znatnije promjene, dok su investitori na oprezu zbog sve većih zabrinutosti glede usporavanja globalnog gospodarskog oporavka.

Zbog nastavljenog jačanja jena prema dolaru, na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u minusu oko 1 posto, no kasnije je nadoknadio dio gubitaka te je sada na gubitku 0,4 posto i iznosi 9161 bod.

Treći put u zadnja četiri trgovinska dana pad Nikkeija zaustavljen je iznad 9100 bodova zbog intenziviranja kupnji dionica oko te razine.

No tržišni sudionici ističu da će daljnje kretanje Nikkeija ovisiti o tečaju jena. Ako se nastavi jačanje japanske valute, Nikkei bi ubrzo mogao pasti ispod te psihološke razine.

"Mnogo je zabrinutosti u vezi s tim što bi se moglo dogoditi ako Nikkei padne ispod 9000 bodova. Ta je razina već dugo vremena potpora, no mogla bi biti probijena ako se nastavi jačanje japanske valute", kaže Toshiyuki Kanayama, analitičar pri Monex Incu.

Na ostalim azijskim burzama najvažniji indeksi u blagom su plusu, i to između 0,2 i 0,5 posto.

Prateći stagnaciju indeksa na Wall Streetu, MSCI indeks dionica na azijskom-pacifičkim tržištima osim japanskih danas je veći dio trgovanja stagnirao, a trenutačno je u blagom plusu, 0,6 posto.

Pogoršanje sentimenta američkih građevinarskih kompanija u kolovozu te sporiji od očekivanja rast indeksa regionalne industrijske aktivnosti, zajedno s jučerašnjom podatkom o stagnaciji japanskog gospodarstva u drugom tromjesečju, oživjeli su strah investitora od recesije te potaknuli kupnju sigurnije imovine poput državnih obveznica i zlata.

Cijena zlata porasla je 0,8 posto, na 1225 dolara za uncu.

U potrazi za utočištem za kapital investitori kupuju i jene. Stoga dolar trenutačno stoji 85,26 jena, a tijekom jutarnje trgovine dosegnuo je i 85,11 jena. To je nadomak najviše razine u zadnjih 15 godina od 84,72 jena.

Prema euru tečaj jena dosegnuo je najvišu razinu u zadnjih šest tjedana, 109,7 jena, no sada je nešto oslabio pa euro stoji 109,43 jena.

Rastući tečaj japanske valute potiče zabrinutosti glede budućnosti japanskog gospodarskog oporavka jer su japanske kompanije, suočene sa snažnom valutom, manje konkurentne na izvoznim tržištima. Sve to jača spekulacije na tržištu da bi Bank of Japan mogla intervenirati kako bi spriječila spuštanje tečaja dolara ispod 85 jena.
business.hr

moje pisanje je moje osobno mišljenje, nije savjet ili poziv za kupnju ili prodaju dionica!

Ljudi moji 9. ili 10. 09. je Bajram. Poslije toga je sve moguće na relaciji Iran vs Izrael. Pošto su svi političari teški vjernici mislim da neće početi pucati prije toga. A sve se nekako lijepo poklapa jer je 9.mj. ko stvoren za pizdarije na burzi i okolici. Juče je bio neki članak gdje onaj Amer koji je zastupnik u UN (bio ili je još ne sjećam se) kaže da Izrael ima još cca 2 tjedna vremena da napadne prije nego što ovi stave gorivo u novo otvorenu nuklearku jer će poslije biti radijacije.
Je li se to meni samo pričinjava ili bi to stvarno moglo uskoro nešto da krene? O posljedicama na cijenu nafte i ostalih kerafeka mislim da u tom slučaju i ne treba biti puno pametan da se dođe do nekih zaključaka.

who dares, wins


Je li se to meni samo pričinjava ili bi to stvarno moglo uskoro nešto da krene? O posljedicama na cijenu nafte i ostalih kerafeka mislim da u tom slučaju i ne treba biti puno pametan da se dođe do nekih zaključaka.

Ja se nadam da se tebi samo pričinjava.

U svakom slučaju Republika Hrvatska mora prva ući u anti-ratnu inicijativu za mir na Bliskom Istoku, da zaštiti gospodarske interese svojih kompanija koje tamo djeluju!

Još nam samo fali to da nam neka zalutala izraelska raketa sruši tvornicu u pol gradnje :grrr:


Ljudi moji 9. ili 10. 09. je Bajram. Poslije toga je sve moguće na relaciji Iran vs Izrael. Pošto su svi političari teški vjernici mislim da neće početi pucati prije toga. A sve se nekako lijepo poklapa jer je 9.mj. ko stvoren za pizdarije na burzi i okolici. Juče je bio neki članak gdje onaj Amer koji je zastupnik u UN (bio ili je još ne sjećam se) kaže da Izrael ima još cca 2 tjedna vremena da napadne prije nego što ovi stave gorivo u novo otvorenu nuklearku jer će poslije biti radijacije.
Je li se to meni samo pričinjava ili bi to stvarno moglo uskoro nešto da krene? O posljedicama na cijenu nafte i ostalih kerafeka mislim da u tom slučaju i ne treba biti puno pametan da se dođe do nekih zaključaka.

Šteta što tude nema neke dobre tražilice, jerbo sam, ima godina, kod prepucavanja " burza će pasti zbog najezde moljaca u Turkmensitanu", ja odvratio da jedinu opasnost za belosvetsku i našu burzu vidim ak Izrael krkne Iran, što sam već onda smatzrao izdašnom i skorom opcijom.

Sadašnja situacija mi je malo smrdljiva, vijest koji navodiš objavili su prekjučer , bez neke veće panike na burzama, dapače burzice su pomaličku rasle.

Dakle, il je ta vijest vijest zbog sezone kiselih krastavaca, il ovaj pomalički rast priprema teren za istrpavanje.
Izrael je bio poznat po britkim, brzim, učinkovitim i smišljenim akcijama , no i njima nešto u poslijedn je vrijeme ne ide.
Iran pak nekako djeluje pomirljivo ( kombinacija unutrašnje nestabilnosti i vanjskih pritisaka).
To ja onako ko analitačar volonter velim. nemam svježijih informacija jer par dana zbog obaveza ne idem u birtiju gdje uz gemišt rješavamo domaće i strane probleme.

Naftne dionice bile su najveći gubitnici, pogođene padom cijena nafte na svjetskim tržištima nakon objave izvješća o snažnom rastu američkih naftnih zaliha.
Ovi su se natrpali pa sad mogu zatvoriti Ormuz na par dana dok ne stigne kaznena ekpedicija. Sigurno ni Rusi ne bi imali ništa protiv da nešto ekstra zarade.

who dares, wins

New Report

Close