Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kolika toga ima a koliko nema, mislim da su vam nebitne te špekulacije dok ne znamo kako i po kojoj cijeni to iskoristiti, puno je važnija tehnologija izvlačenja nafte iz toga nego što nam je sada bitno koliko točno ima.

Ali jedna riječ iz svega ovoga je ključna: ConocoPhillips Inc. Ako itko ikada bude mogao uspješno koristiti te izvore, to je moj omiljeni naftaš, oni su sigurno prvi koji će (komercijalno isplativu) razviti/imati tu tehnologiju.

Ekonomski – sadašnjim tehnologijama – utvrđene rezerve su 2.600 milijardi barela, a od te količine 2.000 milijardi barela je u USA. Dovoljno za cca 250 godina potrošnje na ovim razinama!
Dosadašnje tehnologije ekstrakcije nisu bile učinkovite ( iskoristivost do 60% ). Međutim zadnjih godina su se razvile tehnologije čija je efikasnost preko 80%. I što je VRLO BITNO: ekstrakcija počinje već nakon mjesec dana.

Mislim da ste se previše uhvatili za procjene rezervi nafte. Oni imaju male ili skoro nikakve veze
sa sadašnjom cijenom nafte i cijenom u narednih 10 godina. Svatko malo upućeniji iz tehničke
struke zna da je uvođenje novih tehnologija ekstrakcije nafte jako skup i dugotrajan posao.
Ekonomisti obično misle da je dovoljno skupiti 5 inženjera da oni to za vrijeme gableca obave i
hopla evo ganz novog procesnog postrojenja!
I nemojte brkati pojam tehnologije sa konkretnim postrojenjem! Laboratorijska ekstrakcija je sasvim
druga stvar od stvarne u postrojenju.
Vrijeme potrebno da se konkretno počinju koristiti novi izvori nafte je minimalno 10 godina a još
10 je potrebno da se otplate sva inicijalna ulaganja tako da cijena nafte još dugoo, dugoo neće biti
određivana prema tim rezervama.
Pitanje je čak da li će biti potrebno koristiti te rezerve kad su itekako razvili drugi izvori energije
koji bi u narednih 20 godina počeli uzimate sve veći udio.

Kerefek izgleda da slabo prati znanost pa sve novo za njega je SF.
RF/CF tehnologija je vrlo uznapredovala i ne treba puno vremena da se Oil shale stave u funkciju.
Ako se da zeleno svjetlo za već za 2-3 godine može se očekivati znatnija proizvodnja.
A da ne pričam o gorivu iz algi. Razvijene su jednostanični organizmi koji uz CO2 iz zraka, sunčevu svjetlost i otpadne vode stvaraju gorivo.
Vaš link


Mislim da ste se previše uhvatili za procjene rezervi nafte. Oni imaju male ili skoro nikakve veze
sa sadašnjom cijenom nafte i cijenom u narednih 10 godina. Svatko malo upućeniji iz tehničke
struke zna da je uvođenje novih tehnologija ekstrakcije nafte jako skup i dugotrajan posao.
Ekonomisti obično misle da je dovoljno skupiti 5 inženjera da oni to za vrijeme gableca obave i
hopla evo ganz novog procesnog postrojenja!
I nemojte brkati pojam tehnologije sa konkretnim postrojenjem! Laboratorijska ekstrakcija je sasvim
druga stvar od stvarne u postrojenju.
Vrijeme potrebno da se konkretno počinju koristiti novi izvori nafte je minimalno 10 godina a još
10 je potrebno da se otplate sva inicijalna ulaganja tako da cijena nafte još dugoo, dugoo neće biti
određivana prema tim rezervama.
Pitanje je čak da li će biti potrebno koristiti te rezerve kad su itekako razvili drugi izvori energije
koji bi u narednih 20 godina počeli uzimate sve veći udio.

Kolega vjerovatno ste zaboravili da živimo u 21 stoljeću.

SVE ŠTO JE DANAS SKUPO SUTRA ĆE BITI JOŠ SKUPLJE A BITI ĆE VAM JEFTINO?????????

kolega kerefek je pogodio al točno usridu,a vi se samo nadajte da će Exxon (moja miljenica) ulupat par desetaka milijardi u nove tehnologije da bi si na kraju krajeva smanjio profit, moš mislit.


Mislim da ste se previše uhvatili za procjene rezervi nafte. Oni imaju male ili skoro nikakve veze
sa sadašnjom cijenom nafte i cijenom u narednih 10 godina. Svatko malo upućeniji iz tehničke
struke zna da je uvođenje novih tehnologija ekstrakcije nafte jako skup i dugotrajan posao.
Ekonomisti obično misle da je dovoljno skupiti 5 inženjera da oni to za vrijeme gableca obave i
hopla evo ganz novog procesnog postrojenja!
I nemojte brkati pojam tehnologije sa konkretnim postrojenjem! Laboratorijska ekstrakcija je sasvim
druga stvar od stvarne u postrojenju.
Vrijeme potrebno da se konkretno počinju koristiti novi izvori nafte je minimalno 10 godina a još
10 je potrebno da se otplate sva inicijalna ulaganja tako da cijena nafte još dugoo, dugoo neće biti
određivana prema tim rezervama.
Pitanje je čak da li će biti potrebno koristiti te rezerve kad su itekako razvili drugi izvori energije
koji bi u narednih 20 godina počeli uzimate sve veći udio.

Potpuno točno.
Sve ostalo su priče za naivce koje im servira republikanski lobi jer nemaju ništa pametnije za servirati.

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE

@ James Knox

Jedno je sigurno a to je da se vidi iz aviona da dolazite sa brdovit balkana.

Ulaganje u nove tehnologije nije smanjivanje prihoda već se višestruko svaka takva investicija vrati ulagatelju.

Nevjerovatno je kolega da se bavite burzom a tako razmišljate.

SVE ŠTO JE DANAS SKUPO SUTRA ĆE BITI JOŠ SKUPLJE A BITI ĆE VAM JEFTINO?????????


@ James Knox
Jedno je sigurno a to je da se vidi iz aviona da dolazite sa brdovit balkana.
Ulaganje u nove tehnologije nije smanjivanje prihoda već se višestruko svaka takva investicija vrati ulagatelju.
Nevjerovatno je kolega da se bavite burzom a tako razmišljate.

Objasnite kako će jedna naftna kompanija povećat dobit VIŠESTRUKO naspram današnjih.
Jesu te nove tehnologije jeftinije ili efikasnije od njima jefitnih barela iz texasa i arabije?
Volite bit glasni, pa slušam.

@ James Knox

Vi ste vjerovatno kadar ostao nezbrinut poslije raspada socijalizma.

Rusi su jedno vrijeme mislili da je Lada najbolji automobil koji je doveden do savršenstva i da nema nikakve potrebe za uvođenjem naprednih tehnologija, po vama su vjerovatno bili u pravu.

SVE ŠTO JE DANAS SKUPO SUTRA ĆE BITI JOŠ SKUPLJE A BITI ĆE VAM JEFTINO?????????


@ James Knox

Vi ste vjerovatno kadar ostao nezbrinut poslije raspada socijalizma.

Rusi su jedno vrijeme mislili da je Lada najbolji automobil koji je doveden do savršenstva i da nema nikakve potrebe za uvođenjem naprednih tehnologija, po vama su vjerovatno bili u pravu.

Kolega, ovo je odgovor tipičan za osobu kojoj je ponestalo argumenata pa se mora koristiti vrijeđanjem i pošalicama da bi to sakrio.
Ali ne znam zašto to skrivati.
Pa nije sramota nešto ne znati

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE



@ James Knox

Vi ste vjerovatno kadar ostao nezbrinut poslije raspada socijalizma.

Rusi su jedno vrijeme mislili da je Lada najbolji automobil koji je doveden do savršenstva i da nema nikakve potrebe za uvođenjem naprednih tehnologija, po vama su vjerovatno bili u pravu.

Kolega, ovo je odgovor tipičan za osobu kojoj je ponestalo argumenata pa se mora koristiti vrijeđanjem i pošalicama da bi to sakrio.
Ali ne znam zašto to skrivati.
Pa nije sramota nešto ne znati

[/quote]
Ne vrijeđam ja njega kolega on sam sebe vrijeđa svojim izjavama.

Mislim da je njemu teško bilo šta objasniti ako je on zauzeo takav stav kakav ima, pravo je čudo da u 21 vijeku netko kaže da je ulaganje u napredne tehnologije promašaj.

Koliko bi to bilo vremena meni potrebno da mu to objasnim i na kraju bi on opet rekao da je u pravu, ne pada mi na pamet takvima nešto objašnjavati a ubuduće ću sve takva nastojati ignorirati jer se upuštam u raspravu koja nema smisla.

SVE ŠTO JE DANAS SKUPO SUTRA ĆE BITI JOŠ SKUPLJE A BITI ĆE VAM JEFTINO?????????

New Report

Close