Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ja se svakim danom sve više divim Kini.

Naivni su oni koji misle da recentna zbivanja idu u smjeru opovrgavanja tržišno-kapitalisitčke paradigme, sasvim suprotno, ne radi se o tome da USA postaju socijalistička država, glavno obilježje našeg svijeta danas je to da Kina postaje kapitalisitčka, to je srž, to je poanta i to je ono glavno, i to je ta prava pobjeda kapitalizma (a ne u vidu onoga prvoga poraz).


Od prve rečenice mi se digla kosa na glavi, odvrtaniju države od Kine ne mogu ni zamislit.
Sustavnu uništavanje čovjeka, prirode, okoliša, obitelji, slobode mi nije ništa za divit se, za sve ostalo se slažem, fino si to ispričao.


http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=a2e1a733-d71a-4338-babf-34f1990fdb89&open=sec

Ja se svakim danom sve više divim Kini, u jednu ruku blago zabrinut zbog takvog razvoja stvari (transfer moći od Zapada/"mi" prema Istoku/"oni") a u drugu ruku to gledam na ona naš stari način ("Graecia capta ferum victorem cepit et artes intulit agresti Latio. ")… dakle… "mi" (kapitalistički Zapad) možda ćemo biti na neki način "poraženi" u ovoj igri svjetske stvarnosti, ali zapravo će pobijediti naša kultura i naše kapitalističko nasljeđe, jer Kina koliko god oni to nazivali "tržišnim komunizmom" zapravo postaje najjača "tržišno-kapitalistička" sila svijeta.

Samoizrastanjem jednog kapitalizma, pravog kapitalizma, gotovo spontanim… iz čiste komunističke države još je jedan dokaz fundamentalne nužnosti tržišnog kapitalizma kao osnovice društvenog uređenja, superiornost ove naše kulture/sustava nad svim ostalim sustavima, jer i ovi drugi prirodnim putem izrastaju u naš sustav.

Kao što su "odvratni Rimljani" pobijedili "superiornu" Grčku kulturu, no zapravo tada sve živo od njih naslijedili/preuzeli, tako i danas, kada Istok pobijedi, preuzet će od Zapada ono najbolje, a zapravo njegovu samu srž, i time dokazati da je naša kultura iako "možda privremeno poražena" zapravo superiorna.

Naivni su oni koji misle da recentna zbivanja idu u smjeru opovrgavanja tržišno-kapitalisitčke paradigme, sasvim suprotno, ne radi se o tome da USA postaju socijalistička država, glavno obilježje našeg svijeta danas je to da Kina postaje kapitalisitčka, to je srž, to je poanta i to je ono glavno, i to je ta prava pobjeda kapitalizma (a ne u vidu onoga prvoga poraz).

Ako Ameri slučajno nekako prežive (a lukavi su pa bi i mogli), ako Europa izdrži (brojni su razlozi koji mogu dovesti do njenog raspada, ali Njemačka pokazuje da ne mora otići baš sve k vragu, i da mi imamo pameti, čak možda i više od Amera, gotovo kao Kinezi :P)… ako Japan nađe svoj put… i Kina kada nam se zapravo pridruži: cijeli svijet će zapravo postati jedan novi i jači nego ikada: kapitalizam!

Kako svijet nekada izgleda "kontradiktorno", danas kada "svi" kroz trenutnu krizu gledaju i "zamišljenu krizu samog ustava" zapravo doživljavamo sasvim suprotno: doskoro bitno ojačanje (evoluiranje!) našeg sustava (i uz proširenje njegove domene zapravo!), ali kao i uvijek, ne samo revolucionarne nego tek i ove obične evolucijske promijene: "na prvi pogled su zbunjujuće i uznemirujući". Kao i naše ljudske promjene (pubertet…) tako i ove društvene, burne su… nije odmah jasno što će biti sutra, a zapravo je baš ovo: naš sustav sazrijeva!, svijetski poredak se ne za-mijenjuje (ne umire jedan da bi došao drugi) nego se samo mijenja tj. sazrijeva, više svijet nije u burnim tinejdžerskim godinama nego ulazi u rane dvadesete! – zar nisu to najljepše godine?! 😉 Nakon što prođe ove kriza, očekujem i manje ratova, i više pameti (okoliš!), i ponovnog "i šireg" blagostanja, a Kina je kao najmnogoljudnija i jedna od "najpametnijih" država (i najduže "kontinurano" živuća civilizacija na zemlji!) važan čimbenik svega ovoga u novoj stranici povijesti koja se otvara.


sta mislite kako ce se ova vijest odraziti na brodare kako svjetske tako i nase,tim vise ako uspiu u naumu da se potisne dolar i da slijedeci njih i ostali pocnu sa krcanjem svojih rezervi…???ne znaci da ce biti tako,samo pitam…

moji postovi nisu poziv na kupnju ili prodaju..odraz su mojeg misljenja......



Ja se svakim danom sve više divim Kini.

Naivni su oni koji misle da recentna zbivanja idu u smjeru opovrgavanja tržišno-kapitalisitčke paradigme, sasvim suprotno, ne radi se o tome da USA postaju socijalistička država, glavno obilježje našeg svijeta danas je to da Kina postaje kapitalisitčka, to je srž, to je poanta i to je ono glavno, i to je ta prava pobjeda kapitalizma (a ne u vidu onoga prvoga poraz).


Od prve rečenice mi se digla kosa na glavi, odvrtaniju države od Kine ne mogu ni zamislit.
Sustavnu uništavanje čovjeka, prirode, okoliša, obitelji, slobode mi nije ništa za divit se, za sve ostalo se slažem, fino si to ispričao.
[/quote] Demkk
Kao da SAD nije bio gori prije 30-40 godina. Čak je Kina i dobra kakav je bio SAD. Demokracija kakva njima odgovara. Jeli demokracija rat u Iraku,iako su priznali da su pogriješili za oružje za masovno uništavanje, još i dalje se bore? Jeli demokracija rat protiv terorizma u Avganistanu? Jeli demokracija Guatanamo? Jeli demokracija nacionalizacija banaka?

Prije nego potrošim i 1 lipu pogledam da li je proizvod hrvatski ili uvozni, i kupim hrvatski!


MMF predviđa dugotrajniju i dublju globalnu recesiju

Međunarodni monetarni fond – MMF prognozira dugotrajniju i dublju svjetsku recesiju, slabi i spori oporavak, te slabi dotok kapitala u gospodarstva u nastajanju koji će pogoditi istočnu Europu.

"Aktualna recesija vrlo će vjerojatno biti neuobičajeno duga i ozbiljna, a oporavak spor", zaključuje MMF u objavljena prva dva poglavlja iz polugodišnjih Svjetskih gospodarskih prognozi. Multilateralna institucija nije, međutim, iznijela pojedinosti vezane uz trajanje oporavka u svjetskom gospodarstvu pogođenom prvom recesijom u posljednjih šest desetljeća. "Postoji tračak nade da pritisak popušta", kazao je Stephan Danninger, ekonomist MMF-a, na tiskovnoj konferenciji. No, ustvrdio je da će svaki pomak nabolje tek podrazumijevati da će se umjesto "ekstremnih razina" pritisaka moći govoriti o "vrlo visokim razinama" pritisaka u gospodarstvu.

MMF napominje da su njegovi istraživači promatrali obrasce gospodarskih ciklusa u 21 razvijenom gospodarstvu u razdoblju od 1960. do danas. Analiza je pokazala da se mjere fiskalnih poticaja čine "posebno učinkovitima" za privođenje recesije kraju, dok monetarna politika, kao i smanjenje poreza, može pomoći kraćem trajanju recesije, no s manjom učinkovitošću. U SAD-u postoje dokazi negativne povratne sprege između cijena imovine, kredita i ulaganja, kaže se u izvješću. U ostatku svijeta, kako tumače, aktualne su recesije uvelike sinkronizirane, što dodatno smanjuje izglede za početak normalnog oporavka.
Financijska kriza koja je počela u rujnu prošle godine nakon propasti američke investicijske banke Lehman Brothers nije ostala ograničena samo na razvijena gospodarstva već je zahvatila i ostatak svijeta. MMF je upozorio da bi slabiji dotok kapitala u gospodarstva u nastajanju mogao biti dugotrajniji, s obzirom na probleme sa solventnošću s kojima se suočavaju razvijena gospodarstva, izvor značajnih financijskih sredstava za gospodarstva u nastajanju.

Istočnoeuropska gospodarstva u nastajanju posebno su ranjiva, s obzirom na veliku prisutnost zapadnoeuropskih banaka u financijskim sektorima i gospodarstvima te regije. "S obzirom na njihovu veliku izloženost, gospodarstva u nastajanju mogla bi biti snažno pogođena", navodi se u izvješću.

MMF također ističe potrebu globalne koordinacije u suzbijanju krize i obuzdavanju financijskih previranja. "Potreban je koordinirani odgovor razvijenih i zemalja u razvoju kako bi se spriječilo daljnje izbijanje i širenje financijskih pritisaka", poručuje MMF. "Smanjenje ranjivosti pojedinih zemalja ne može gospodarstva u nastajanju zaštititi od financijskih šokova u razvijenim gospodarstvima".
(Hina/pd)


Ja ne vjerujem MMF-u. Kakvi su to stručnjaci? Jesu li predvidili krizu prije 1 god? Kako MMF tako i drugi samo daju nekakve svoje prognoze koje su svaka 2 dana drugačije. Danas kažu pad gospodarstva 1%, nakon tri dana 2%, nakon 10 dana 4%. Imam osjećaj da bi bolje pogodila baba s placa nego oni. Prvo su predviđali krizu, ali nisu predvili krizu. Sada predviđaju oporavak, ali mislim da neće ni sada predviditi ništa, i tako će ubrzo iznijeti drugačije predviđanje za koji tjedan. 🙂

Prije nego potrošim i 1 lipu pogledam da li je proizvod hrvatski ili uvozni, i kupim hrvatski!

Azija malo u +,malo u -,nšta posebno.

Futures U.S oko -0.75%

Azija zelena, futuresi će do otvaranja pozeliniti jer su trenutno nešto malo u minusu, pa zar opet zelenilo i kod nas pa do kada ovako više se i ne sjećam kako izgleda crvena boja [bye]

SVE ŠTO JE DANAS SKUPO SUTRA ĆE BITI JOŠ SKUPLJE A BITI ĆE VAM JEFTINO?????????

[/quote]
Ja ne vjerujem MMF-u. Kakvi su to stručnjaci? Jesu li predvidili krizu prije 1 god? Kako MMF tako i drugi samo daju nekakve svoje prognoze koje su svaka 2 dana drugačije. Danas kažu pad gospodarstva 1%, nakon tri dana 2%, nakon 10 dana 4%. Imam osjećaj da bi bolje pogodila baba s placa nego oni. Prvo su predviđali krizu, ali nisu predvili krizu. Sada predviđaju oporavak, ali mislim da neće ni sada predviditi ništa, i tako će ubrzo iznijeti drugačije predviđanje za koji tjedan. 🙂
[/quote]
kolega,kao sto sam u jednom postu prije naveo,MMF daje izjave koje odgovaraju velikim korporacijama koje zapravo i u sustini vladaju svijetom,bar zapadnim dijelom,svi znaju da je rat u kuvaitu zatim u iraku bio zbog nafte,i korist imaju uglavnom velike naftne kompanije ali ne i obicni amerikanci,sve se vrti oko kapitala,MMF je na dobrom putu da svojim procjenama srusi TK istocne europe jako nisko,da bi iste velike korporacije mogle prakticki za nista love kupiti cijelu istocnu europu mislim na TK,kako njih tako i nas,pa nam to isto kroz godinu dvije prodati po visestrukim cijenama,stoga apeliram nemojte se ponasati poput uplasenog krda,mislite svojom glavom….po predvidjanjima MMFa mi smo davno trebali bankrotirati….

moji postovi nisu poziv na kupnju ili prodaju..odraz su mojeg misljenja......

NEW YORK – Azijske dionice u blagom su plusu nakon komentara kineskog premijera Wen Jiabao da plan stimulacije daje rezultate “bolje od očekivanih”.

Vaš link

SVE ŠTO JE DANAS SKUPO SUTRA ĆE BITI JOŠ SKUPLJE A BITI ĆE VAM JEFTINO?????????

kolega,kao sto sam u jednom postu prije naveo,MMF daje izjave koje odgovaraju velikim korporacijama koje zapravo i u sustini vladaju svijetom,bar zapadnim dijelom,svi znaju da je rat u kuvaitu zatim u iraku bio zbog nafte,i korist imaju uglavnom velike naftne kompanije ali ne i obicni amerikanci,sve se vrti oko kapitala,MMF je na dobrom putu da svojim procjenama srusi TK istocne europe jako nisko,da bi iste velike korporacije mogle prakticki za nista love kupiti cijelu istocnu europu mislim na TK,kako njih tako i nas,pa nam to isto kroz godinu dvije prodati po visestrukim cijenama,stoga apeliram nemojte se ponasati poput uplasenog krda,mislite svojom glavom….po predvidjanjima MMFa mi smo davno trebali bankrotirati….

Moram se složiti s tobom. Inače, provjereno, MMF nije znao niti ima pojma kamo će svjetska ekonomija, uglavnom, zaključci se temelje na povijesnim podacima, što znači, ono što kažu za sutra, ne znači da će zaista biti. Sad, da li je manipulacija ili nije, ne znam, ali oni tamo stvarno nemaju pojma. Iz prve ruke. Nisu nikakvo mjerilo. TA bolje funkcionira.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Stimulus package doing its job
China Daily 2009-04-20 07:59
http://www.chinadaily.com.cn/bizchina/2009-04/20/content_7693528.htm

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!

NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta pada zbog straha da će oporavak gospodarstva biti spor
Autor/izvor: SEEbiz / Bloomberg News
NEW YORK – Sirova nafta pada zbog straha da će ovotjedni izvještaji pokazati da će oporavak američkog gospodarstva, najvećeg svjetskog potrošača energije, biti sporiji nego što su analitičari to ranije očekivali.

http://www.seebiz.eu/hr/analize/nafta-pada-zbog-straha-da-ce-oporavak-gospodarstva-biti-spor,43153.html

NAJAVA
Fortune 500: Exxon Mobil pretekao Wal-Mart na prvom mjestu
Autor/izvor: SEEbiz
NEW YORK – Energetski div Exxon Mobil postao je najvrijednija svjetskja kompanija na Fortuneovoj listi 500 najvećih kompanija prema prihodima.

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/fortune-500-exxon-mobil-pretekao-wal-mart-na-prvom-mjestu,43159.html

New Report

Close