Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Šaravanja: Dolaze još teža vremena

business.hr

Analitičari UniCredit grupe revidirali su naniže svoje prognoze ovogodišnjeg gospodarskog rasta zemalja srednje i istočne Europe koje još uvijek očekuje teško vrijeme.
U "Kvartalnom makroekonomskom pregleda za srednju i istočnu Europu" analitički tim UniCredita očekuje pad regionalnog rasta 3,5 posto u 2009., u skladu s vrlo lošim početkom godine. Za usporedbu, rast u prošloj godini na razini regije iznosio je 4 posto. Iako se analitičari UniCredita slažu da postoji lagani optimizam u vezi s ovdašnjim gospodarstvima, ipak dodaju da se pred 17 zemalja regije, među kojima je i Hrvatska, nalaze još brojne teškoće.

"Pojedini znaci oporavka globalnoga gospodarstva mogu biti pozitivni za regiju, ali u srednjoročnom ih razdoblju ipak očekuju veliki izazovi. Primjećujemo velike fundamentalne razlike među pojedinim zemljama, zbog čega ukazujemo na potrebu razlikovanja između svake zemlje pojedinačno", stoji u analizi.

Zemlje s većim rupama u deficitu nastavit će se suočavati i s većim pritiskom na svoja gospodarstva, tvrde. To se ponajviše odnosi na baltičke zemlje, Bugarsku, Mađarsku i Ukrajinu, o kojima su se analitičari UniCredita slikovito izrazili, doslovno navevši da te zemlje "imaju visok rizik od ispadanja kostura iz ormara i veće tržišne izazove u budućnosti".

Najgore u Letoniji

Najveći ovogodišnji minus BDP-a u usporedbi s prosjekom u zadnjih pet godina očekuje Letoniju – 21,9 posto, dok bi Hrvatska trebala imati minus 7,9 posto, jednako kao i Slovačka, a više od Slovenije, čija prognoze pada do 7 posto. UniCreditovi analitičari primjećuju da je globalni šok ipak počeo slabjeti, što bi u budućnosti trebalo još više povećati razlike unutar regije CEE.

"Razlike će se pojačavati ovisno o makroekonomskoj ranjivosti svake zemlje pojedinačno", navodi se u analizi, uz zaključak da "drugi kvartal neće označiti kraj izazova za regiju, ali će označiti korak naprijed prema cilju". Hrvatska dijeli sudbinu regije i u sljedećem je razdoblju očekuje niz teškoća.

"Izgledi hrvatskog rasta i dalje su loši jer usporen priljev kapitala ograničava domaću potražnju, a međunarodno okruženje ne pokazuje znakove poboljšanja. Turistička sezona donijet će sezonski priljev deviznih prihoda i tako nadopuniti stabilnu valutnu politike središnje banke, ali neće osigurati prostor potreban za olakšavanje općih postavki monetarne politike", navodi Goran Šaravanja, glavni ekonomist Zagrebačke banke, članice UniCredit grupe. Tvrdi da je fiskalna politika prečvrsta za protucikličko upravljanje, što je potvrdila Vladina odluka o poništavanju povećanja plaća u javnom sektoru od 6 posto koje je odobreno na početku godine. Iako su rastom BDP-a 0,2 posto na godišnjoj razini u zadnjem tromjesečju prošle godine nadmašena očekivanja, Šaravanja upozorava: "Struktura rasta hrvatskog BDP-a u zadnjem tromjesečju 2008. godine najavljuje da dolaze još teža vremena".

Svi pokazatelji nesumnjivo ukazuju na snažno usporavanje domaće potrošnje u prvom tromjesečju 2009. U UniCreditu naglašavaju da je osobna potrošnja u Hrvatskoj bila puno slabija te je iznosila -3,2 posto na godišnjoj razini, a ulagačke su aktivnosti dodatno usporene, i to 3,5 posto na godišnjoj razini u usporedbi sa 6,6 posto u trećem tromjesečju 2008. Od početka godine broj nezaposlenih osoba porastao je za 22.000, a veljača je bila prvi mjesec u više od 3 godine u kojem je nezaposlenost povećana na godišnjoj razini. Industrijska je proizvodnja pala 13,3 posto na godišnjoj razini u prva dva mjeseca …

forumsko pisanje nije financijsko savjetovanje za ulaganje na tržištima kapitala

Kolegica mi radi u Zabi i kaže mi da su analitičari krivo procijenili situaciju i da nisu kupili dovoljno dionica. Pametnom dosta! [thumbsup]

Mislim da je FED upravo sad rekao da "tračak nade koji se nazire" kako bi Obama preneseno rekao za katastrofu se produbljuje u svim dražavma naše nam, prijateljske Amerike.

Ne drukam imate na bloomberg.com sve.

Ma kakvi pa dibi ti drukao eto mi smo blesavi pa ne znamo tko stoji iza ovoga nicka

Ameri u plusu a ovih dana će oni biti sve veći i veći.

hihihih

SVE ŠTO JE DANAS SKUPO SUTRA ĆE BITI JOŠ SKUPLJE A BITI ĆE VAM JEFTINO?????????

Neka me netko ispravi, ne pratim sve ovo tako intezivno, ali nije li prošli mjesec "porast" potrošnje Amerikanaca uzrokovao rast burzi? Podatak očito treba malo filtrirati u dužem razdoblju!

čudni se ovdje sveci slave....

Fed says economic weakness slowing

Vaš link

Eto kod njih i Fed druka…

Rast burze u Americi je bio zbog dobivanja našeg posla u Crnoj Gori. Dobro? [proud]


Kolegica mi radi u Zabi i kaže mi da su analitičari krivo procijenili situaciju i da nisu kupili dovoljno dionica. Pametnom dosta! [thumbsup]

Kojih?

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

ne samo da nisu kupili već je vrla i moćna zaba redom prodavala IGH od 2500 do 1700 te ledo masovno do 3000. sve menadžer do mandžera s certifikatom odreda

[i] Moji postovi nisu investicijski savjeti, niti nagovor na kupnju ili prodaju dionica, već osobno mišljenje.[/i]

pa-pa medo [cool] ode FAZ u abis

[i] Moji postovi nisu investicijski savjeti, niti nagovor na kupnju ili prodaju dionica, već osobno mišljenje.[/i]

http://money.cnn.com/data/markets/dow/ bez komentara …

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

ALO LJUUUUUUDI !!
China’s GDP up 6.1% in Q1 2009

http://www.chinadaily.com.cn/china/2009-04/16/content_7683625.htm

Ovo je sa weak consumer spendingom, shebanim exportom, kineskom novom godinom, zimom itd…

Na cnbciju su odma najavili DAX izmedju 4800 i 5000 jer im sva industrija ide na istok!

Iden doli u chinashop izljubt sve kineze!!! [kiss] [kiss] [kiss]

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

New Report

Close