Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

nekad je i nafta bila 10 dolara.. sad je 50, a opet ce i na 150.. kad mi izgradimo svoje cudo isto ce biti i sa uranom.. osim ako nas ne istrijebe dotad, a tad mozemo i termoelektrane kurit. 2020 u Hr ce biti pola miliona ljudi manje..

jos uracunaj kamate na kredit u tu nuklearku, a bome nema ni stavke zbrinjavanje nuklearnog otpada..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

sa većom cijenom nafte postaju aktualna nalazišta koja trenutno nije isplativo eksploatirati…
ima i nalazišta koja su netaknuta jer nisu isplativa bez da je nafta 150-200$

ne znam, meni se nekako čini da ćemo prije gledati rat oko nafte i energije nego što će se naći neka vrijedna alternativa

Rumunjskoj i Bugarskoje je EU zatvorila nuklearke, Urana nema za 250 godina ni u najoptimističnijim procjenama http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_uranium
Rocky krivo razmišljaš po ovom pitanju, gledaš unatrag (povjesne podatke) za nešto što će se okrenut naglavačke u sljedećem desetljeću, dva.
Jedan izum ili pronalazak prkeo noći od neisplativog materijala stavraju najisplativiji.
A kad jedan model guraju najmoćnije zemlje svijeta, e onda ja na toj strani želim bit.

mozda da pricekamo mi taj izum onda..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


Rumunjskoj i Bugarskoje je EU zatvorila nuklearke, Urana nema za 250 godina ni u najoptimističnijim procjenama http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_uranium
Rocky krivo razmišljaš po ovom pitanju, gledaš unatrag (povjesne podatke) za nešto što će se okrenut naglavačke u sljedećem desetljeću, dva.
Jedan izum ili pronalazak prkeo noći od neisplativog materijala stavraju najisplativiji.
A kad jedan model guraju najmoćnije zemlje svijeta, e onda ja na toj strani želim bit.

Ne znam baš da li u svemu vjerovati wikipediji…
Meni je ovo za 250 godina rekao čovjek koji se bavi energetikom i istraživanjima vezanim uz to područje.
Ali spomenuo je i to da se već danas koristi uran koji se nije mogao koristiti prije 10-15 godina, kao i to da će se u budućnosti moći koristiti onakav koji se danas ne može koristiti.

A što se tiče novog izvora energije, ti se nadaš da će izumiti ili naći tako nešto. Ali ne mora značiti da će se to dogoditi? Što onda?

I koji to točno model guraju najmoćnije zemlje svijeta? Molio bih te malo preciznije informacije o tom modelu a ne samo da se radi o "nekom zelenom modelu".

A sa uranom će se desiti isto kao i sa naftom, uz porast cijene postaju isplativa nova nalazišta i načini proizvodnje.

Pročitaj za primjer ovaj članak:
Vaš link

Prednosti energije vjetra u cijelome svijetu no financijska kriza usporava njezin rast

"Troškovi energije vjetra od 1980-ih su pali za oko 80 posto, na otprilike 70 eura po MWh te su u nekim trenucima 2008. dosegli tržišnu razinu. S tom se cijenom energija vjetra može natjecati s termoelektranama, i očekuje se da će do 2015. električna energija dobivena iz plina i ugljena biti konstantno skuplja od energije vjetra", rekao je na konferenciji za medije Stephan Lingnau, analitičar Erste Grupe.

U cjelini, globalni kapaciteti u protekle su se tri godine udvostručili. Time se pokriva 1,4 posto globalne potrošnje električne energije u 2006. Očekuje se da će se proširenje energije vjetra nastaviti te povećati za pet puta do 2020., na oko 600 GW. Pri ovoj očekivanoj stopi rasta te troškovima izgradnje od oko 1,4 milijuna eura po MW, procjenjujemo da će industrija energije vjetra godišnje stvoriti oko 40 milijardi eura prihoda u sljedećim godinama. Već su 2007. ulaganja u energiju vjetra bila jednaka ukupnom ulaganju u sunčanu energiju te biogoriva.

U sljedećim godinama, očekuje se daljnji rast u kopnenom segmentu, posebno u SAD-u i Kini. Uz to, offshore segment će se postupno uspostaviti uz povećanje kapaciteta, primjerice zamjenom starih turbina novima, većeg kapaciteta, još povećati kapaciteti. Kratkoročno, i tržište energije vjetra bit će pod utjecajem slabijeg rasta u 2009. zbog ekonomske krize.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/kraj-razdoblja-jeftine-nafte-cijene-nafte-dugorocno-ce-rasti/421854.aspx

Preporučujem investiranje u alternativne izvore energije,to je sektor koji će u budućnosti sigurno donijeti lijep profit.

"Only dead fish swim with the stream"

Upoznat sam sa studijama isplativosti projekata vjetroparkova i mogu ti reći da trenutno ni jedan u HR, a i dosta njih u svijetu ne bi bili isplativi a da nema garantirane otkupne cijene energije stimulirane od strane države.

A da se isplati ulagati u proizvođače alternativnih izvora energije, to se slažem. Sve će to na kraju platiti mali porezni obveznici, pa zašto da i mi ne zaradimo na njima?

Joj deca, sad sam gledala na televizoru kaj nas čeka tam prek bare drugi tjedan. Bilo bu napeto.Sve mi onak trnci prolaziju.Veli spikerica da izvješća imaju Sitigrup,DžejPiMorgan,Intel,Dženeral Elektrik, Džonson i Džonson.Ne kužim kak mogu dve firme nazvati istim imenom.Ko da mi tu imamo dve firme kaj se zovu Ingra. Al dobro ipak je to Amerika, a oni su dosta ispred nas

Evo jedan nadasve zanimljiv članak za pročitati, vezan je za izvješća u USA koja dolaze sljedeći tjedan:

Vaš link


Pitam se koliko je istinito ono što su tvrdili iz BAC, C, WFC i još nekih da su poslovali pozitivno u prva 2 mjeseca ove godine. Ako jest istinito i ako objave malu dobit, ili čak mali gubitak, mislim da bi to moglo pogurati njihove indekse prilično gore, a skupa s tim i europske.

Listam malo stare postove i naletim na ovaj svoj od prije tjedan dana gdje sam dobio ocjenu čistu 1.0… Da, stvarno sam bio u krivu, to je pokazao četvrtak… [lol]

Jedva čekam izvješća ovaj tjedan, biti će zanimljivo.

Rally’s fate turns on bank results

Vaš link

NEW YORK (Reuters) – If Wells Fargo’s (NYSE:WFC – News) strong first-quarter preliminary performance is any sign, stocks could rally further this week on any reassuring news when three other big banks post quarterly results.

The earnings season starts in earnest, with banks Goldman Sachs (NYSE:GS – News), JPMorgan (NYSE:JPM – News) and Citigroup (NYSE:C – News) set to report their latest scorecards. Both JPMorgan and Citigroup are Dow components.

General Electric (NYSE:GE – News), another Dow component, will report earnings on Friday. GE, whose businesses range from broadcasting to making jet engines, is closely watched because its results and outlook may shed light on the broader economy’s health.

Hopes that the economic slump may be abating and some stability may be returning in the banking sector have helped underpin a month-long recovery in stocks from 12-year closing lows hit in early March.

"The market is looking like it wants to continue the rally," said Andre Weisbrod, president and chief executive officer of STAAR Financial Advisors Inc in Pittsburg, Pennsylvania.

"But again, so much of this depends on the news of the day. It looks like we’re going to see the banks showing some improved cash flows, and that’s certainly better than the opposite

ARE BANKS LENDING?

The banking sector’s health has been a major worry after fallout from the financial crisis led the U.S. government to pump billions of dollars into such troubled institutions as Citigroup, which gave Wall Street a surprise last month when it said it was profitable in January and February.

With the economy mired in a protracted recession, investors are eager to see if banks have begun lending again to consumers and businesses, whose spending would serve as a crucial underpinning to an economic recovery.

"The banking sector has been in focus for Wall Street for the last six months, so next week sharpens that a little bit more," said Paul Nolte, director of investments at Hinsdale Associates in Hinsdale, Illinois.

On Friday, the Federal Deposit Insurance Corporation said U.S. regulators closed Cape Fear Bank of Wilmington, North Carolina, and New Frontier Bank of Greeley, Colorado, which became the 22nd and 23rd U.S. banks to fail this year.

When U.S. stock trading resumes on Monday, investors will assess whether the economy is improving and the rally is likely to continue — or whether bears still have the upper hand.

The S&P 500 is up 26.6 percent from its March 9 bear market closing low, but it is still down 45.7 percent from its record high of October 2007.

"The short-term momentum is still bullish. This move off the March lows probably has more legs to it," said Bill Strazzullo, partner and chief market strategist at Bell Curve Trading in Boston.

"But what we’re telling our clients is that once you start to get above the 860 area in the S&P 500, and 8,200-8,300 in the Dow, we want to start getting out of speculative long positions and paring back our equity exposure."

Mindful of the fragility of previous rallies, including one after the November lows, strategists advocate some caution.

Worth noting: The CBOE Volatility Index (Chicago Options:^VIX – News), or VIX, commonly known as Wall Street’s fear gauge, slid on Thursday to its lowest close since September 2008.

"In our opinion, this is still a bear market move," Strazzullo said. "So you’ve got to be careful. It’s been a great run over a short period of time, but we don’t see it as a bigger picture change in trends, so I don’t want to get careless — not at these levels."

New Report

Close