Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Cijena nafte porasla na 48 dolara
Objavljeno: 10.03.2009. 17:00
I
Rast cijena je uzrokovan nagovještajem OPEK-a da bi na svom sljedećem sastanku mogla da smanji proizvodnju nafte.
Foto: Arhiva Sirovom naftom se danas na berzi u Njujorku trguje po cijeni od gotovo 48 dolara za barel pošto je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) signalizirala da će uskoro najaviti novo smanjenje proizvodne kvote.

Cijena američke "lake" nafte za terminsku isporuku u aprilu je na Njujorškoj robnoj berzi porasla za 58 centi – na 47,65 dolara po barelu, dok je istovremeno evropska "brent" nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu poskupjela 1,06 dolara na 45,19 dolara za barel, prenijele su svjetske agencije.

Lideri članica OPEK-a već nedjeljama nagovještavaju da bi kartel na svom sljedećem sastanku, koji se održava 15. marta u Beču, mogao da donese odluku o smanjenju proizvodnje.

Član kuvajtskog Vrhovnog savjeta za naftu, Musa Marafi, izjavio je da bi smanjenje proizvodnje OPEK-a za jedan milion barela na dan izazvalo poskupljenje "tečnog zlata" na iznad 50 dolara za barel do trećeg tromjesečja 2009.

Investitori očekuju da će naftni kartel na sastanku u Beču najaviti novo smanjenje proizvodnje za 500.000 do milion barela na dan, izjavio je analitičar singapurske firme "Hadson kapital enerdži", Klarens Ču.

"Ako smanjenje premaši očekivanja, doći će do kratkoročnog rasta cijene nafte.
Međutim, potrajaće nekoliko mjeseci dok to smanjenje počne da utiče na snabdjevanje u SAD", istakao je Ču.

Irački ministar energetike Husein al-Šahristani je juče na lokalnoj televiziji izjavio da su cijene nafte preniske i da OPEK radi na tome da ih poveća.

Nafta je do danas drastično pojeftinila u odnosu na istorijski rekord od gotovo 150 dolara za barel iz jula 2008. usljed pada tražnje tog energenta u svijetu izazvanog najgorom recesijom u posljednjih nekoliko decenija. Cijena nafte vjerovatno neće značajnije porasti dok se ne oporavi američka privreda i ne poraste tražnja te sirovine, izjavio je Ču.

Tržište novca: pad potražnje, kamata ispod 10 posto
10.03.2009 16:21

Na Tržištu novca promet je danas iznosio samo oko 30 milijuna kuna jer je potražnja za novcem oštro pala, s obzirom da je posljednji dan održavanja obvezne pričuve, a pale su i kamatne stope.
Potražnja je danas pala više od 40 posto, na 133,7 milijuna kuna, dok je ponuda dosegnula 113,7 milijuna, što je oko 55 posto manje nego jučer.

Zbog neusklađenosti oko uvjeta kreditiranja, nepokriveno je ostalo 100 milijuna kuna potražnje, ali je i neplasirano ostalo 80 milijuna kuna ponude.

Većinu prometa, 15,5 milijuna kuna, činili su prekonoćni krediti, pri čemu je kamata pala s jučerašnjih 2,62 na 1,50 posto.

Na rok od tjedan dana plasirano je, pak, 10 milijun kuna po kamati od 17,6 posto, što je za 6,60 postotnih bodova veća kamata nego jučer.

Na rok od dva tjedna plasirano je 4,2 milijuna kuna po kamati od 18 posto, dok je na rok duži od tri mjeseca plasirano 4,0 milijuna kuna po cijeni od 9 posto.

Ukupni promet na Tržištu novca Zagreb iznosio je danas 33,7 milijuna kuna, a prosječna kamata pala je s jučerašnjih 13,37 na 9,22 posto.

Što se Citygroup tiče, očekujem još veći rast sljedećih dana, tehnički gledano.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Read all major stock news
C +36.18%
BAC +25.33%
GE +19.70%
JPM +18.24%

Sukladno ovim bankama u americi, ovakav rast je jedino moguć samo ako se nešto jako pozitivno obznanilo. Pa ljudi moji. CITI je bio na 1$ prije neki dan, a sad je na 1,44$.

Gotova je jeftina kupnja.

HVALA LIJEPO, JA KUPUJEM KAD STVARNO BUDE JEFTINO ......

DOW/6841.99/294.94/+4.5%
NASDAQ/1344.08/75.44/+5.95%
S&P 500/711.93/35.40/+5.23%

Premješteno iz teme: Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

nastavak pozitivnog trenda moguće je očekivati i narednih dana…najveća svjetska banka citigroup počela je ponovo poslovati s dobitkom…mjere američke vlade pokazuju prve rezultate..a jučer je i deutschebank obznanio iste te rezultate…sve ove vjesti povukle su svjetske indekse na gore…sve ove vjesti mogle bi i hrvatskom tržištu kapitala dati nove impulse….

http://www.spiegel.de/wirtschaft/0,1518,612498,00.html

Premješteno iz teme: Oporavak tržišta kapitala

Amerikanci se ne šale.

Ravnom crtom prema gore bez oscilacija.

DOW je trenutno +5,27%

Dugo očekivani RALLY je počeo.

HVALA LIJEPO, JA KUPUJEM KAD STVARNO BUDE JEFTINO ......

Nijemci su završili…

DAX +5.28%

Amerikanci

NASDAQ +7.07%[thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup]

HVALA LIJEPO, JA KUPUJEM KAD STVARNO BUDE JEFTINO ......

Premješteno iz teme: Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Svi koji drukate na oporavak puno uspjeha želim, ali čeka nas još more loših vijesti koje moramo prevladati. Upali smo u vir koji nas vuče na dno, pitanje je što nas može izvući. Po meni jedino neki novi New deal Amera za koji će trebati min. 2-3 godine da se multiplikativni elementi pokrenu, odnosno da se vrati optimizam koji će nakon ove krize biti veoma suzdržan.

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aeDRhNolpJIg&refer=marketoracle.co.uk

I ovaj ciko koji je inace vrlo negativan priziva rally

Ne dajte zlovencima more jer ode u 3pm: terminal, plinovod, petrokemija, janaf, polimeri, brodogradnja, poljoprivreda itd itd


http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aeDRhNolpJIg&refer=marketoracle.co.uk

I ovaj ciko koji je inace vrlo negativan priziva rally


taj čiko je inače navodno dobar pogađač-baba-vračara 😛
Ne vjeruje takvima inače, uvijek mislim da će "baš sada" promašiti, ali tko će ih znati – ne bavim se nadnaravnim fenomenima 😀

Doduše on je ovdje ipak i neodređen dosta, kao i svi "proroci", nikad ne znaš što su rekli prije nego se dogodi nego se tek aposteriori čitaju "proročanstva".

Kaže da očekuje sada rally, ali ne kaže koliko će potrajati (što nakon travanja, koliko dugo nakon travnja još traje njegov rally, ili to znači da nakon toga opet pad?), kako god kaže da je ipak (valjda poslije travnja) mogući dodatni pad S&P-a za 27 % (obzirom na današnju vrijednost) tj. ispod 500 bodova, no da će za 10 godina dionice koštati više nego danas… a to mislim da većina nas misli i bez njega.

Tako da čiko-baba-vračara koliko god je stvari do sada pogodio, ja ne znam što on sada točno pogađa, rally do kraja travnja očito, ali što nakon toga… glavno da će se kada sve prođe govoriti da je "opet pogodio", a tako je to sa prorocima, uvijek su u pravu, no to tek skuže oni u budućnosti dok nama danas pametnije da ih ne shvaćamo imalo ozbiljno 🙂


Nijemci su završili…

DAX +5.28%

Amerikanci

NASDAQ +7.07%[thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup][thumbsup]

Barone barone ko te nezna skupo bi te platio…..

New Report

Close