Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Etika je ovdje jednostavna: jedino ispravno ponašanje u Društvima koja se osnivaju radi obavljanja profitne gospodarske djelatnosti (d.d., d.o.o.,…) u okviru tržišne ekonomije (tako i naše hrvatske) je ono ponašanje koje služi na korist kapitala Društva (time zapravo njegovih vlasnika) a u skladu je sa zakonima države u kojoj posluje (u ovom slučaju Republike Hrvatske).

Svi subjekti unutar Društva (prije svega dakle njegovi zaposlenici, odnosno prije svega oni "rukovodeći" jer njima je to uža specijalizacija, sa Upravom na čelu kojoj je to jedina i osnovna funkcija) moraju raditi ono i na onaj način što ostvaruje maksimalni pozitivni efekt na povećanje vlasničke glavnice (kapitala) uz minimiziranje negativnih efekata na nju, dakle težeći trajnom što kvalitetnijem (što većem a dugoročno održivom) rastu kapitala.

To je sva etika: sve se i na svaki način smije i MORA raditi što može maksimalno pozitivno utjecati na rast kapitala; jedino ograničenje u djelatnostima Uprave/zaposlenika je zakon Dražave, i naravno neke opće društvene norme (međutim koje ne treba pak "zlorabiti", tako da Zakon ipak treba biti 99 % -otno mjerilo svega). Ako neki zakoni/propisi države utječu loše na interese Društva (njegovu "profitabilnost", aprecijaciju kapitala) te zakone se smije ići mijenjati isključivo demokratskim metodama poštujući sve važeće zakone Države. Dakle razni oblici legalnog "pritiska", "savjetovanja", lobiranja… ne da su prihvatljivi nego su dužnost i obveza Uprave a time i šireg kruga zaposlenika.

Očito da je ono jedino što je ključno i o čemu ovisi onda sve: funkcioniranje Države: funkcioniranje demokracije (samo kvalitetna zdrava demokracija može jamčiti da ne dođe do nekih ozbiljnih deformacija u sustavu) i prije svega kao osnovnog preduvjeta i demokraciji i cijelom sustavu time: funkcioniranje pravnog sustava. Bez dobrog i funkcionalnog pravnog sustava NEMA NIŠTA, divlji zapad.

Država ima samo jednu ulogu: pružiti sigurnost kapitalu a time i svim građanima, prvi korak ka tome je: besprijekoran pravni sustav!

vidim da bas i nije bilo nekih replika na moje postove…

evo, izdvojio sam vase pasuse koji vas bitno etiketiraju, vi ste cisti neoliberal, zastupate teze (moram to reci, NHF) zadrtih neoliberala
zapravo, zastupate anglosaksonski neoliberalizam, problem je u tome sto u europa u vecoj mjeri ima kontinentalno-pravnu tradiciju, u najvecoj mjeri njemacku pravnu i francusku socijalnu tradiciju

da, definitvno se slazem da je izuzetno bitno da sve funkcionirao u jednom okviru, a to je pravni, medjutim to je jedna sekvenca sustava, mislim da ja vise govorim o drugim sekvencama, a to je socijalna razina i druga razina koja bi se mogla okarakterizirati kao sustainable development

vidim ovdje ste svi neoliberali, osim kolege MMM-a koji vidi i drugu dimenziju sustava
problem je sa takvima raspravljati jer se oni apsolutno drze svojih "istina" i ne dopustaju druge mogucnost (primjer katolicke crkve u srednjem vijeku, ili danasnji primjer vrhunskog intelektualca dawkinsa, jednostavno nista sto prelazi njihov paradigmatski sklop nije i ne moze biti tocno, odnosno istinito)

boldao sam zadnje, to je ono kljucno, ali to je cisti americki nacin razmisljanja, cak i nije u toj mjeri anglosaksonski
ali zato amerikanci imaju cca 5 milijuna beskucnika (mozda i vise, ne bih se cudio) to je skoro 2% stanovnistva, zato imaju vise od 10% stanovnista bez zdravstvenog osiguranja, zato im se dogodi da im propadnu mirovinski fondovi pa nema mirovine…

i vi se zalazete za to? da se to uvede i kod nas?

zalazete se za cca 80 000 beskucnika i cca 400 000 njih bez zdravstvenog osiguranja?

pa covjece, u tom drustvu bit ce te strah izaci na ulicu, a ja se u ovom nasem drustvu u bilo koje doba noci prosecem u bilo kojoj cetvrti u zagrebu…

lijep pozdrav

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

@strateg

kako to misliš da se neda raspravljati? pa šta upravo radimo?

cijenim svačije mišljenje ako iza tog mišljenja stoji nekakvo razmišljanje, istraživanje, proučavanje… ali kada netko dođe sa paušalnim ocjenama onda nema smisla raspravljat.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

savršen sustav ne postoji, također mislim da su usporedbe hrvatske s amerikom besmislene…
naši najveći problemi su korupcija, neefiskanost, neodgovornost (politička posebno) tromost (sustava, reformi, radne snage, kapitala)…..e sad ja mislim da je za te boljke najbolji lijek tržište, a ne država…dapače od nabrojanih oni ih više stvara nego rješava.

moj heroj…
http://en.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%A9d%C3%A9ric_Bastiat
(oprostit ću mu što je francuzić)


Evo katastrofičari uživajte:

Vaš link

hvala na linku

izdvojit cu dva pasusa:

"Freeman : Prema tome, Vi ne vidite rješenje za izlazak iz krize?

Celente : Izaćemo samo u slučaju ako budemo u stanju da pokrenemo novi produkcioni kapacitet, koji ide dalje od novih tehnologija za alternativne energije. To mora biti nešto sasvim revolucionarno, što će biti novi motor za privredu, kao otkriće vatre ili pronalazak točka.

Freeman : Istorija pokazuje : kada su moćnici konfrontirani sa velikim privrednim problemima, oni ih ne rješavaju, već misle da će rat riješiti sve probleme. Postoji li mogućnost velikog rata?

Celente : Nakon zadnje velike depresije je 2. Svjetski rat viđen kao izlaz. Danas živimo u drugom vremenu. Sljedeći rat bi bio rat sa oružjem masovnog uništenja. Današnje ratove je moguće voditi samo protiv nerazvijenih zemalja. Više se ne radi o ispaljivanju interkontinentalnih raketa, već o gerilskom high-tech ratu, kakvog vidimo u Iraku ili Afganistanu. Samo. političari su spremni na sve.

Freeman: Da li sa tim mislite na "operaciju pod lažnom zastavom" (false flag).

Celente: Da, oni lažu konstantno o svemu, kao na primjer da je Sadam posjedovao atomsko oružje i veze sa Al Qaidom. Ko je u stanju da političarima vjeruje i jednu jedinu riječ?

Freeman: Pisali ste da USA idu putem Velike Britanije. Da li sa tim mislite da USA više ne mogu da priušte Imperiju i stacioniranje trupa u 130 zemalja?

Celente: Da, američka Imperija nestaje, otiće istim putem kao i britanska. Jednostavno nemamo više para."

ne znam da li americki imperij nestaje ili ne, ali jedno je sigurno, sve se odvija ciklicki, i prije ili kasnije ce nestati, kroz cijelu povijest imamo primjere velikih civilizacija i kultura koje su bile najmocnije i koje su nestale

Baloni koji su napuhani zadnjih godina u svjetskoj ekonomiji upravo su dobrim dijelom posljedica intervencionizma jer države nisu dopustile da loši propadnu.

kolega conan, vrlo dobro analizirate, ali s ovime se ne mogu sloziti, dajte mi primjere!! ali ne onih industrija koje su strateske i o kojima ovisi jedan dio drustva, nego bas nesolventnih kompanija koje su spasene zbog drzavnog intervencionizma (ali ne u hrvatskoj, nego u razvijenim demokratskim kapitalistickim zemljama, mi smo zemlja u razvoju, odnosno tranziciji)

bojim se da ne vidite spregu kapitala i samog vrha politike, to je u svim drustvima, neovisno o njihovok stupnju "razvoja" (prvenstveno mislim na ekonomski koji je posredstvom neoliberala postao definicijom ne samo covjeka vec ocite i samo politike kao takve)


Ide to sve AP AP AP [lol] [lol]

i da, nakon ovakavih postova covjek i zaista izgubi volju za neku argumentiranu raspravu

forum je definitvno drukerski i neobjektivan, unistava svaku volju za necim konkretnim i argumentiranim

da, to ide ap,ap,ap kad smo u dionicama, a kad smo u cashu onda ide down, down

da, samo se gubi mnogo citatelja, ja sam se ugodno iznenadio kad sam saznao koliko ljudi tu i tamo zna navratiti na forum da bi nesto saznao, koliko novinara ga cita da bi moglo srociti kakav clanak u novinama, samo ljudi kad shvate da se selektivno, drukerski i neargumentirano pise, jednostavno ga prestanu citati…

pozdrav

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti



@strateg

kako to misliš da se neda raspravljati? pa šta upravo radimo?

cijenim svačije mišljenje ako iza tog mišljenja stoji nekakvo razmišljanje, istraživanje, proučavanje… ali kada netko dođe sa paušalnim ocjenama onda nema smisla raspravljat.

pa raspravljamo, ali tesko je s nekim tko se striktno drzi nekih svojih "istina", normi ili vrijednosti
naprosto se ne potrude sagledati i drugu stranu, pokusati dati i drugaciji pogled

dat cu na primjeru; to je kao da sad idemo razgovarati s nekim ekstreminim komunistom, on uopce ne bi prihvatio pojam trzisnog gospodarstva, pojam kapitala (da kapital moze imati i pozitivne funkcije, da nije sve tako crno-bijelo),nego on se sluzi sa svojim alatima i "analizira" kroz svoj paradigmatski sklop, naprosto, da parafraziram kuhna, jednostavno govorimo drugacijim jezikom, ne razumijemo se…

to je to…
i zato je tesko s takvim raspravljati tko se ne pokusa "uzivjeti" u suparnicki sklop, nego iskljucivo tupi po svome…

barem sam tako dozivio kolegu lynxa, mozda grijesim…

a sto se tice kolege MMM-a, cini mi se da razumije problematiku (barem po pvt kojeg smo razmjenili), samo on ju na jednoj drugoj razini promatra

ne znam na sto konkretno mislite pausalno, mozda mi je promakla rasprava izmedju vas i kolege MMM-a

no, ja sam svakako za argumentiranu raspravu [smiley]

pozdrav

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

Baloni koji su napuhani zadnjih godina u svjetskoj ekonomiji upravo su dobrim dijelom posljedica intervencionizma jer države nisu dopustile da loši propadnu.

kolega conan, vrlo dobro analizirate, ali s ovime se ne mogu sloziti, dajte mi primjere!! ali ne onih industrija koje su strateske i o kojima ovisi jedan dio drustva, nego bas nesolventnih kompanija koje su spasene zbog drzavnog intervencionizma (ali ne u hrvatskoj, nego u razvijenim demokratskim kapitalistickim zemljama, mi smo zemlja u razvoju, odnosno tranziciji)

[/quote]

Nema problema:

Long term capital management

98. je spašen bailoutom. I šta je takav bailout napravio?

1) ponudio je oprost za loše poslovanje
2) oduzeo je nekome sposobnijem da preuzme taj dio poslovanja koji je radio LTCM
i najbitnije pod 3) svi drugi na wall streetu su dobili poruku da mogu ulaziti u ogromne rizike sa ogromnim leverageom jer ako zagusti država je tu da ih spasi. Upside potencijal ogroman a država pokriva downside risk. totalna izopačenost kao posljedica državnog intervencionizma. Sva sreća da su sada bar Lehmana pustili da krahira…

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.




@strateg

kako to misliš da se neda raspravljati? pa šta upravo radimo?

cijenim svačije mišljenje ako iza tog mišljenja stoji nekakvo razmišljanje, istraživanje, proučavanje… ali kada netko dođe sa paušalnim ocjenama onda nema smisla raspravljat.

pa raspravljamo, ali tesko je s nekim tko se striktno drzi nekih svojih "istina", normi ili vrijednosti
naprosto se ne potrude sagledati i drugu stranu, pokusati dati i drugaciji pogled
[/quote]

Jedna od omiljenih uzrečica mi je Twain: "Loyalty to petrified opinion never yet broke a chain or freed a human soul".

Mi se ne moramo slagat ali čitajući vaš pogled (što se mene tiče možemo i na "ti") dovest ću se u situaciju da promotrim stvar iz drugog kuta pa možda u nečemu i promjenim mišljenje. A možda me taj drugi pogled samo učvrsti u prijašnjem stavu pa je opet rasprava imala nekakav učinak [wink]

jedino mi se čini da smo na krivoj temi.

ovdje su većinom postovi tipa

nasdaq -xy % pa destak ovih smajlića [bye]

[lol]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


savršen sustav ne postoji, također mislim da su usporedbe hrvatske s amerikom besmislene…
naši najveći problemi su korupcija, neefiskanost, neodgovornost (politička posebno) tromost (sustava, reformi, radne snage, kapitala)…..e sad ja mislim da je za te boljke najbolji lijek tržište, a ne država…dapače od nabrojanih oni ih više stvara nego rješava.

moj heroj…
http://en.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%A9d%C3%A9ric_Bastiat
(oprostit ću mu što je francuzić)

evo i mojih..

http://en.wikipedia.org/wiki/Marx
http://en.wikipedia.org/wiki/Jenna_jameson
http://en.wikipedia.org/wiki/Zastava_M70
http://en.wikipedia.org/wiki/Steak
http://en.wikipedia.org/wiki/Methandienon

etc,etc..
[yawn]ima jos, ovi su mi prvi pali na pamet [yawn]

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM


Baloni koji su napuhani zadnjih godina u svjetskoj ekonomiji upravo su dobrim dijelom posljedica intervencionizma jer države nisu dopustile da loši propadnu.

kolega conan, vrlo dobro analizirate, ali s ovime se ne mogu sloziti, dajte mi primjere!! ali ne onih industrija koje su strateske i o kojima ovisi jedan dio drustva, nego bas nesolventnih kompanija koje su spasene zbog drzavnog intervencionizma (ali ne u hrvatskoj, nego u razvijenim demokratskim kapitalistickim zemljama, mi smo zemlja u razvoju, odnosno tranziciji)

[/quote]

Nema problema:

Long term capital management

98. je spašen bailoutom. I šta je takav bailout napravio?

[/quote]

još 2 godine bulla?
[tongue]

moze mali podsjetnik?
Rusky su odbili platit obveznice?kako im je to proslo?
a LTCM papke u zrak?

mozda sma pomijesao..idem proguglat malo..

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM


problem je u tome sto u europa u vecoj mjeri ima kontinentalno-pravnu tradiciju, u najvecoj mjeri njemacku pravnu i francusku socijalnu tradiciju

Europa ima mnogo svojih problema/mana, mahom baš određenom tradicijom uvjetovanih, mnogi od njih su svojevrsna prepreka daljnjem gospodarskom razvoju i izvrgavaju nas ozbiljnom riziku trajnog zaostajanja za USA, osobno sam vrlo zabrinut zbog toga – jer "europeizam" je čvrsto ukorijenjen u meni, Europu, najpametnije kao ujedinjenu (kroz čvrstu i stabilnu EU, nadajmo se da će takva postati…) želim vidjeti na vrhu – ali to neće biti lako postići!

Međutim Europa ima i mnogo dobrih osobina, mnogo dobre tradicije koja ju baš i čini već danas u nekim aspektima najrazvijenijom civilizacijom (recimo i socijalne politike su u nekim državama odlične). A prije svega ovdje mislim da poštivanje ljudskih prava i sloboda, koji su i koji idu u pravom smjeru.

Kada bismo popravili svoje slabe točke… bili bismo tada definitivno "bolji" od USA i postalo bi pitanje vremena kada ćemo i gospodarski ih sustići.

druga razina koja bi se mogla okarakterizirati kao sustainable development

upravo zdrav odnos prema kapitalu jamac je održivog razvoja.

ali zato amerikanci imaju cca 5 milijuna beskucnika (mozda i vise, ne bih se cudio) to je skoro 2% stanovnistva, zato imaju vise od 10% stanovnista bez zdravstvenog osiguranja

ako je potrebno, neka ih je i 5 puta više, ako nikoga drugog "ne ugrožavaju", ako su to ljudi koji sami si to žele… ako ne stvaraju probleme drugim ljudima, zašto bi se mi miješali u njihov način života? Odakle nekome pravo braniti nekome drugome kako će živjeti? Ljudske slobode smiju i moraju biti ograničene samo jednom stvari: slobodom drugog čovjeka!

Ako je slučajno netko ekstremno siromašan/beskućnik, ili ne uplaćuje socijalno osiguranje ne zato što je to "njegov način života"/želja, nego je prisiljen na to – tada je to problem Države tj. Društva! Država mora čovjeku jamčiti sva njegova prava i omogućavati sve njegove slobode, u to spada i pravo na dostojan život (i "materijalni"/zdravstveni), socijalna pomoć dakle mora biti maksimalno dostupna svima onima koji je uistinu trebaju/zaslužuju.

Ovo što nabrajaš nema veze sa "neoliberalnim kapitalizmom" nego nefunkcioniranjem državnih institucija – država mora tim ljudima omogućiti odgovarajuću socijalnu skrb ako ju traže, pobogu pa zato i plaćamo poreze!! Ako država neće raditi svoj posao onda tražimo u ime kapitala ukidanje poreza na dobit, a u ime savjesnih građana ukidanje poreza na dohodak. Pa ćemo onda mi svojom solidarnošću sami humanitarne slučajeve zbrinuti.

Država dobiva porez između ostalog i kako bi svim onim kojima je pomoć potrebna priskrbila ju na organiziran i pravedan način. Društvo mora pokazati maksimalnu i iskrenu brigu prema najslabijim svojim članovima. Ali to nikakve veze nema sa ovom temom (kapital), čista zamjena teza, ti ideš a priori kapital vezati za društvene probleme druge naravi.


ja se u ovom nasem drustvu u bilo koje doba noci prosecem u bilo kojoj cetvrti u zagrebu…

hrabaro! Možda zato što si odrasli macho muškarac… nitko ništa ti ne smije 😀 A zamisli mladu curu samu kako šeće Dubravom u 2h, dva dečkića držeći se za ruke, skupinicu turista iz Qatara ili pak obične posjetitelje iz istočne susjedne države, možda poslije nogometne utakmice se zadržali do kasno u gradu… E to nema veze sa kapitalom, sve to su problemi druge naravi.

Ameri se danas ohladili.
Možda i dobro da mi sutra ne radimo,jer Azija i EU će sutra također imati hlađenje.

http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/banksandfinance/4110163/Italian-bond-scandal-could-ensnare-banks.html

http://www.forex.ponuda.hr

New Report

Close