Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ipak ne gazi sve vrijednosti, vidiš da se sve više ističe društvena odgovornost i briga za ekologiju, ljudi se sve žešće bune protiv ratova. Prvo je direktna posljedica neoliberalizma, jer kapital gazi bez osvrtanja na žrtve, drugo evolucije valjda. Zaboravio si napisat da su iz ratova također proizašle brojne tehnologije koje su dalje unaprijedile društvo.

tehnologija ne može unaprijediti društvo, niti ga je unaprijedila..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/



ocito da covjek bude sretan i zadovoljan ne treba imati materijalno bogatstvo

pozdrav

Evo da se za početak osvrnem na zaključak s kojim se potpuno slažem. Ali da bi čovjek bio sretan nije mu potrebno ni visoko školovanje pa ipak kao društvo težimo obrazovanju. Nije mu nužno čak ni zdravlje pa ipak težimo boljem zdravstvu.
[/quote]
ne težimo svi višem obrazovanju. to su nametnute norme i iskrivljeni sustav vrijednosti: imaš faks: dobar, pametan. nemaš: glup, lijenčina. Kome nije nužno zdravlje za sreću?

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/



@vergilije


@strateg

ekologija društvena briga i norma
Ekološke norme postavlja sama industrija. Normalno da tu do jačeg utjecaja dolaze visoko razvijene zemlje odnosno njihova industrija. Krajem 20 stoljeća to je bila nova industrijska grana koja je zapošljavala stotine tisuća ljudi. Uzmimo katalizator u automobilskoj industriji, odsuporavanje … itd. Recite mi koje tvornice iz HR i sličnih gospodarstava sudjeluju u proizvodnji tih proizvoda ali iste kupujemo od razvijenih gospodarstava. Normalno da nemam ništa protiv ekologije i ovo pišem s namjerom kako je i to veliki posao i zarada. Standardi koji štete koji bi kočili njihovu proizvodnju su neprihvatljivi tako dugo dok ne pronađu vlastita riješenja. Taj stalan razvoj novih proizvoda, a time i normi omogučuje im da budu stalno ispred ostatka.

zabrana normalnoh žarulja je najnovije.. a patent za novu generaciju štedljivih ima mislim phillips.. no nije ni bitno tko, glavno da postoji.. to što ima žive unutra očito nije ekološki problem..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


dakle, drustvena vrijednost se pocela isticati jer je kapital preuzeo dio uloge drzave, a s druge strane kapitalu je u interesu da stanovnistvo bude na odredjenoj "razini" tako da ga moze nastaviti eksploatirati ()

ako ovako budemo razmišljali: ja Vam tvrdim – nikad ništa neće biti od nas, nikad ništa! Dovijeka ćemo ostati siromašni i eksploatirani, eksploatirani baš zato što sami to tražimo kao da drugačije ne znamo živjeti, kao da uvijek moramo imati nekog gospodara kojemu ćemo služiti, kao kmetovi.

Govoriti negativno o kapitalu je kao i svako samoostvarujuće proročanstvo: propast najgore vrste, propast koju smo sami prizvali i izazvali.

Dok ne krenemo sa jednim sasvim drugačijim pogledom na kapital i kapitalizam – Hrvatska će biti sve jadnija država i život hrvatskoga čovjeka će biti sve teži.

Tek kada preodgojimo sebe, svoje sugrađane tj. svoju djecu odgojimo na zdravim temljeljima filozofije koja shvaća osnovne ekonomske teorije i modele, povijest, i sadašnjost, tek tada ćemo biti svjesni da je kapital važan dio naše budućnosti, najvažniji njen "materijalni dio", dio koji treba poštovati, dio prema kojem se trebao odgovorno ponašati – dio koji treba njegovati kao najnježniju biljku koja nas hrani, kako bi rasla u zdravom i sigurnom okruženju, na korist nas, naše djece, naših unuka, naših praunuka i sve generacije do kraja svijeta.

Tek tada Hrvatskoj će krenuti na bolje – bojim se da ćemo morati dugo čekati.

Shvaćam kada neki političar neke političke frakcije populistički plasira ovakve ideje i na taj način pokazuje lažno suosjećanje sa našim jadnim i ispaćenim građanima, i pokušava tako pridobiti njihove glasove…

Ali da na jednom ovakvom mjestu iz dana u dan masovno čitamo ovakve gadosti, o kapitalu kao nečemu negativnom, o kapitalu koji "eksploatira"… to jako puno govori o tome u kojem smijeru Hrvatska ide i kakva će biti budućnost naše djece.

Mi, građani Republike Hrvatske, ako želimo bilo kada u budućnosti postati netko i nešto, zadnji je čas da shvatimo koliko nam je (mora biti, nužno mora – "po zakonima prirode") kapital važan, naš vlastiti hrvatski kapital koliko nam je važan, da je to jedini kruh koji će hraniti ne samo našu djecu i djecu naše djece nego i mnoge generacije dalje – ako je tog kapitala malo, ako je taj kapital u "lošem stanju", u lošem okruženju, na loš način upravljan… samo je razlog više za brigu i hitno poduzimanje važnih i velikih koraka.

Ako netko još uvijek, vidjevši što sve ima (i može se pojaviti, gledajte malo povijest, cijelu povijest, svih naroda) u politici može vjerovati da Država tj. političari koji je vode mogu biti pouzdan vlasnik i upravitelj kapitalom od kojega ćemo svi živjeti… očito da se sa mnom nikad neće sporazumjeti na istom jeziku.

Za sve one druge: prestanimo prosipati političke floskule populističko-komunističke naravi, shvatimo da je kapital koji imamo jedino ono što nam garantira budućnost, i učinim sve za stvaranje uvjeta njegovog održivog i zdravog rasta!

Ono što smo prodali strancima, djelom je bila nužnost a dijelom sramota koju ne treba nikada zaboraviti, ali jedno je sigurno: samo ono što nam je preostalo hraniti će našu djecu i unuke. Mislim na onaj dio u privatnim rukama, o Državi sam se već izjasnio kakvu ima ulogu u kapitalizmu.


marshallovim planom kojim je europa obnovljena amerika je najvise profitirala; europu su obnavljali amerikanci…

moraš uočiti da je u ww2 europa uništavala samu sebe, a amerikanci se nisu uništavali. koštao je taj rat njih puno (ljudi, novaca), ali ne toliko kao europu. kasnije su obnovom europe, naravno, profitirali – ostalo im je neuništenog kapitala koji su mogli investirati u europu. ali sumnjam da europljani mogu na ratno uništenje, a zatim obnovu gledati kao nešto super za njih i ekonomski korisno.

uglavnom – slažem se conanom. mada mislim da kad ljudi kažu da je rat dobrodošao za naknadnu obnovu zapravo misle na tu situaciju da se rat dogodi negdje drugdje, a ti uskočiš sa sačuvanim kapitalom i profitiraš u obnovi.

dakle, profitiraju oni kojima je kapital ostane izvan rata – nije ih dotakao ili su ga uspijeli na vrijeme skloniti, a nakon rata ga angažiraju. kao da na burzi prodaš sve dionice pri vrhu, pa onda opet pomogneš obnovi pri dnu. oni koji ostanu u dionicama nemaju nikakve koristi od pada burze (uništavanja vrijednosti) i naknadne obnove (ponovnog stvaranja vrijednosti).

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


EVO DOW-a NA 9050

It s a live, it s alive, buaaaahahahaha [shocked][lol]

Bull trap, ili ne, vrijeme će pokazati. Mislim da vijesti ne idu u prilog rastu.

Pa vođe vi vodite blog, sunac mu opandrčim [sad]
Sve romanopisci, ljetopisci, kroničari i analisti [yawn]
Ajde malo radit negđe za promjenu [angry]

JEST ĆU JA I ŽIREVA AKO TREBA




ocito da covjek bude sretan i zadovoljan ne treba imati materijalno bogatstvo

pozdrav

Evo da se za početak osvrnem na zaključak s kojim se potpuno slažem. Ali da bi čovjek bio sretan nije mu potrebno ni visoko školovanje pa ipak kao društvo težimo obrazovanju. Nije mu nužno čak ni zdravlje pa ipak težimo boljem zdravstvu.
[/quote]
ne težimo svi višem obrazovanju. to su nametnute norme i iskrivljeni sustav vrijednosti: imaš faks: dobar, pametan. nemaš: glup, lijenčina. Kome nije nužno zdravlje za sreću?
[/quote]

Napisao sam da kao društvo težimo obrazovanja. Naravno da to ne mora biti i slučaj kod svakoga individualno. Zdravlje nije nužan preduvjet za sreću. Npr mjerenja razine sreće paraplegičara (koji su ostali paralizirani u nesrećama) pokazuju da se godinu dana nakon nesreće njihova razina sreće vrati na onu prije nesreće. Stavio sam link na prošloj stranici o sreći, nakon toga sam malo kopao po internetu, jako zanimljiva tema…

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

@Lynx

100tka za post

na žalost social-komunistički mentalni sklop je dalje dominantan pa se tako i bilo koji političar koji bi odstupao od njega nebi uspio nametnut pored raznih populističkih pokliča tipa "mi smo radili škver, škver gradi nas"….. u kombinaciji sa ovom krizom za koju opet većina misli da je kriv kapitalizam i našim vrlim sindikatima i novinarima spremnim na brzu reakciju obrane socijal-komunizma teško da će nešto brzo promijeniti

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

na žalost social-komunistički mentalni sklop je dalje dominantan pa se tako i bilo koji političar koji bi odstupao od njega nebi uspio nametnut

da ispravim sam sebe. ne političar, nego bilo kakav javni istup koji odstupa od ustaljene prakse socijalističkih floskula nema puno šanse

al zato se u US da čut zanimljivih rasprava…iako i kod njih trenutno dominira "socijalizam" al bar je oporba jaka [wink]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


da li je danas option day, pa se na ovakve makroekonomske pokazatelje raste u americi, or what?

option day ti je svaki treći petak u mjesecu….

no dugovorcno zapadni svijet bojim se da gubi bitku (vrlo vjerojatno da se sve ciklicki odvija, sto imamo mnogo primjera kroz povijest)…

zasto rat nije ekonomski prihvatljivo rijesenje? nakon rata "oporavljuje" se obje strane, i pojednicka i gubitnicka, neka bolje i brze druga sporije i slabije
pitanje je vise eticko nego ekonomsko…

Rat je po meni glavna mana kejnezijanaca. Šteta koju rat nanosi nije samo ekonomska, plus ratno stanje se nikad ne može u potpunosti kontrolirat. Dugotrajan rat poništava sve pozitivne učinke mirnog ciklusa, i tako u krug. Kao što sad vidimo više nitko ne spominje iran. Jer postaje jasno da je problem svejedno nastao u vlastitom gospodarstvu, bez obzira na nazovimo "intervencije"… Kad se izvlačiš na tuđim ekonomijama ili resursima, samo je pitanje vremena kad će vlastita stradati. + sve ovo šta je Conan rekao [thumbsup]

Za kyoto, slažem se da nije savršeno, ali pred 40, 50 godina i tako nešto je bilo nezamislivo.

When speculation has done its worst, two and two still make four.

New Report

Close