Umirovljeniku iz Norveške država uzima pola mirovine

Naslovnica Forum Komentari članaka Umirovljeniku iz Norveške država uzima pola mirovine

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Liniću legendo čitaš li ti novine,buahahahahaha

jadni norvežanin,ostaje mu samo 18.000kn mjesečno.kako li on krpi od prvoga do prvoga da mi je znat?

Neka si opet uzme norveško državljanstvo i izbjegne plaćanje tog nameta.


jadni norvežanin,ostaje mu samo 18.000kn mjesečno.kako li on krpi od prvoga do prvoga da mi je znat?

A što se tebe tiče koliko on zarađuje? Koja si ti komunistička seljačina da bi nekome govorio sa koliko se treba živjeti i koliko je čovjek zaslužio.

CommodorX : “
Sramotno je to kakve iznose RH traži od primatelja inozemnih mirovina, sramotno je da je zakon doveden bez razrade i rapsrave, sramotno je da su poreznim obeznicima prepustili da se bave time (a da malo do ništa o tome ne znaju), sramotno je da se zakon uvodi preko tv kanala i dnevnih listova (jedna objava), sramotno je kakve se zatezne kamate traže, sramotno je da ni djelatnici u Poreznim upravama nemaju pojma, da čak ne mogu (ne žele?) savjetovati ljude i da porezni obveznici pored takvih perverznih iznosa još moraju raditi gotovo sav njihov posao i još puno toga je sramotno i skandalozno.

Ne bih nikome preporučio da pokušava utajiti porez, način kako RH misli ovo provoditi i već provodi i visina poreza je jedna stvar (bolesno!) ali utaja poreza nije odgovor na to. Malo tko će prihvatiti ovakvo porezno opterećenje, neviđeno u Europi, mnogi će to platiti jednom, dvaput i odlučiti napustiti takvu zemlju i njoj slične (dakle i ostale zemlje u ovoj regiji koje idu putem Hrvatske po pitanju oporezivanja inozemnih mirovina).

Što se pak zateznih kamata tiče, vani su zatezne kamate oko 5%, u RH te zatezne kamate se kreću od 12% do 16%, daleko su veće od europskog prosjeka pa čak veće od aktivnih bankovnih kamata koje banke inače traže od građana koji prekorače račune, čisto sumnjam da bi RH pred nekim europskim sudom prošla s visinom ovim zateznih kamata. Pored zateznih kamata tu je i novčana kazna koju je PU ovlaštena naplatiti, ona se kreće od minimalnih 2.000 kn do maksimalnih 50.000 kn. Novčane kazne su adaptirali/digli u trenutku kad su bez logične razrade i rasprave uveli zakon, koji je takav kakav je stupio na snagu samo pola mjeseca kasnije, 01. ožujka 2012.

Zatezne kamate se obračunavaju kao i vani – zatezna kamata na glavnicu. Mjesec po mjesec, svaki iznos zasebno. Teku od prvog dana duga uz propisanu stopu. Što je dug stariji to je više kamate (novog duga) po dugu, sa ovom perverznom stopom (kamate i porez), taj dug u kratkom roku može narasti u vrtoglavi iznos (višestruki od same glavnice) koje malo tko može platiti, gotovo nitko. Svaki mjesečni iznos je dug za sebe, što je stariji a nepodmiren je, to je veći i raste. Što više vremena prođe i što se više “nakupi” taj dug postaje ogromniji i u biti “nenaplativ” iz redovnih prihoda (!!). A što to znači, neka svatko za sebe prosudi.
Govoreći o zakonu u dužnicima i možebitnim oprostom zateznih kamata dužnicima, to je ipak stvar za sebe. Praksa i iskustvo u RH pokazuju da država obično prašta onima kojima ne bi trebala (privilegiranima, povlaštenim interesnim skupinama itd.) a da je prema vlastitim građanima nepopustljiva i rigorozna. Ne sumnjam da će i po pitanju tog zakona i njegovog provođenja biti jednako i da se građanima/dužnicima neće olako oprostiti (zatezne) kamate i(li) neke vrste dugova.

Hrvatska je uvela porezno zlo, to isto zlo će sada preuzeti zemlje poput BiH i druge novonastale zemlje koje su proizašle iz bivše SFRJ jer su kao i u slučaju Hrvatske nestručni i nesposobni nešto svarati i otvarati (proizvodnja, gospodarstvo, radna mjesta, pravo obrazovanje itd.), jedino što znaju je dizati cijene u nedogled i uvoditi brojne i razne poreze (perverznih iznosa) i stalno trpati ruke u džepove građana te uzimati i otimati što stignu, jedino su “stručni” i “sposobni” za to i ništa više od toga. Pri tome nije bitno o kojoj se političkoj opciji radi, po pitanju toga su svi jednaki bez obzira o kojoj se zemlji radi. Uzimaju (i to kako) a ništa ne daju/ne nude. S druge strane se plaća sve i svašta (povlaštene osobe, otpremnine, neradnike, podmiruju dugovi tvrtkama koje stalno redaju gubitke i koje su faktički odavno u stečaju, besmislene subvencije, državnički luksuz poput voznih parkova i aviona, supernapuhane javne uprave, birokracija itd.), o ostalim sredstvima koje isparuju negdje gdje im nije mjesto da ne govorimo, kad pojedinci za nekoliko mjeseci s običnim plaćama odjednom postaju bogataši i tajkuni…

.

PU traži “samo” porez. Nije njih ili vladu briga da li netko prati NN, vijesti na tv-u ili dnevne listove. Jednako tako ih nije briga kako ćete vi doći do informacija niti im je sporno to da vi u biti obavljate/radite maltene sav onaj posao koji bi oni u PU trebali obavljati/raditi za vas a ti i takvi poslovi obično počinju sa savjetovanjem onih koji nisu upućeni. Aktualna vlada je sredinom veljače 2012., bez rasprave u Saboru, proširila Zakon o porezu na dohodak za inozemne mirovine bez veće razrade zakona, nekih logičnih adaptacija po pitanju inozemnih mirovina tj. primatelja inozemnih mirovina (ne možeš oporezivati strane mirovine po istom standardu kao domaće prihode), oni nemaju ni približno kompletan registar primatelja inozemnih mirovina i to sami priznaju. Zakon je stupio na snagu pola mjeseca kasnije, 1. ožujka 2012. Oporba se nije bunila što nije bilo rasprave o tome a umirovljenici na koje se odnosi Zakon, isti su manje više prešutno prihvatili (mogu li što drugo raditi?), tako da se oko ovoga nije digla bura koju bi normalan i razuman čovjek inače s pravom mogao očekivati.
Oni su proširili zakon, uveli su porezne tarife i stope koje nemaju veze sa zdravom pameti i to je to za njih. To nema puno veze s oporezivanjem dohodaka kao što se to primjera radi na zapadu radi, ovo što se u RH provodi i radi je obična otimačina. Ova država ne mari za dijasporom/povratnicima, niti mari za njih dok žive vani (tu nema veze ni komunikacije) niti ima neki dobro promišljen i razrađen program i plan, preko kojeg ih želi vratiti natrag u RH, niti im što nudi zauzvrat u slučaju da zaista žele doći živjeti tu niti u periodu prije toga (dok žive vani), dakle ne mari za njih niti onda kad se vrate u Hrvatsku. Povratnici su njima isključivo “zlatne koke” koje oni misle muziti do beskrajnosti i do te mjere da od njih stvaraju nove siromahe u zemlji. Nekad su postojale brošure za potencijalne povratnike, prosječan povratnik primjera radi niti ne zna gdje takve brošure može dobiti, niti u tim brošurama piše sve ono što je relevantno znati pri povratku.
Ja ne znam kako je bilo prije, ja sve ovo uspoređujem s onim kako se radi vani. Ovo u Hrvatskoj je još uvijek duboki socijalizam, paklena birokracija – u biti je još gore nego u bivšoj državi. Zakoni su kakvi jesu, država je takva kakva je. Ukratko: Ništa nije kao u naprednom svijetu! Izloženi ste takvim zakonima i takvim praksama, na što se vi možete žaliti ja ne znam. Za njih je to sve gotova činjenica oko koje nema rasprave, to da su neki zakoni kontroverzni i nepravedni po građane, to se njih ne tiče. Oni gledaju samo sebe, vi ste tu u sporednoj ulozi iako vi sve i svašta plaćate i to masno, uvijek i stalno i sve više! Oni očigledno ne shvaćaju što i tko čini državu, ne žele oni znati tko im to daje povjerenje na izborima, ne žele znati u čijem bi oni interesu trebali raditi dok obnašaju svoje funkcije. Uvoditi poreze i dizati cijene a s druge strane ništa ne stvarati, ne otvarati radna mjesta, ne izgrađivati i jačati gospodarstvo i industriju, ne reformirati sve što ne valja, ne prestati dijeliti okolo šakom i kapom i rasipati i trošiti bezveze i još puno toga što ne bi trebali na rashodovnoj strani. Ništa ne činiti i gledati kako sve propada a s druge strane samo teretiti građane na sve moguće načine, to bi znao i čovjek s 4 razreda škole i manje. Za to ne trebate kvazi-političare i kvazi-gospodarstvenike koji glume nešto što nisu.
Na što se vi možete žaliti, koga i gdje možete nekoga tužiti, to vam ja ne mogu reći. Sve se u biti svodi na nekoliko pitanja kad shvatite što je zbilja u jednoj zemlji, zbilja koja nema veze sa zdravim razumom i koja ne odgovara velikoj većini, zbilja koja je na veliku štetu te iste većine a u korist jedne manjine koja sredstva koja prima od te većine čak i ne koristi u svrhe koje bi trebala, iz više razloga, što zbog velikog zaduženja zemlje što zbog štetnih pojava u samom društvu.

.

Commodor X:”
1. Jeste li kao potencijalni povratnik upoznati sa zakonima te zemlje, svakodnevnim životom i praksom unutar te zemlje, pravima i obvezama i puno toga više? Jeste li svjesni mogućnosti tj. pripremljeni na moguće brojne druge promjene unutar tog društva koje bi mogle biti na vašu štetu, prije svega financijski (cijene, porezi) i ekonomski (radno mjesto) gledano ali i u drugim dijelovima društva u kojima se krećete u svakodnevnom životu.

2. Ako ste po pitanju točke 1 na čistom, onda morate odlučiti da li se želite useliti u tu zemlju ili ne, odluka za ili protiv je stvar svakog pojedinca. To što je meni neprihvatljivo nekoj drugoj osobi ne mora biti iz nekog razloga. Svatko ima svoju računicu i kriterije po kojima odlučuje je li ovo ili ono dobro za mene/njega/nju/nas/njih.

3. Ukoliko ste se vratili/uselili u tu zemlju i shvaćate da su obveze brojne a vaša prava možete izbrojiti na prste jedne ruke, da ste u biti samo živući bankomat za državu, grad, selo, općinu, uprave, javne bilježnike, banke, prevoditelje, osiguravajuća društva, tvrtke i koga sve ne i da vas muze maltene i za to što sjedite unutar svoja četiri zida i što udišete zrak unutar granica te zemlje, onda imate samo jedan izbor – napustiti zemlju i odseliti se negdje gdje su (puno) bolji uvjeti za život i gdje ne vladaju zakoni zbog kojih noću više ne možete spavati i ne znate kako ćete sutra preživjeti jer vas skidaju do gola i gule vam kožu usput, slikovito rečeno.

– Visoke porezne stope na te niske tarife: 12% do HRK 2.200, 25% od HRK 2.200 do HRK 8.800, 40% od HRK 8.800 nadalje… (ludilo!!! = otimačina!)

Plaće su uvijek veće od mirovina, bilo gdje – ne samo u Europi.
To da su inozemne mirovine veće od hrvatskih mirovina i prosječne hrvatske plaće, to je činjenica.
Ali te mirovine koje umirovljenici primaju iz inozemstva nisu zaradili u RH nego u inozemstvu i te iste mirovine im ne isplaćuje RH, prema tome se te mirovine ne mogu oporezivati na isti način kao što oporezivaju plaće/mirovine u RH jer se tim činom inozemne mirovine pretvaraju u “luksuzna” primanja i samim time oporezivaju bolesnim/perverznim iznosima. To je ono što hrvatsko zakonodavstvo i hrvatska politika ne shvaćaju tj. shvaćaju oni to ali im je svejedno, jer žele ne bezobrazan način puniti džepove i blagajne.

Malo toga je zaista pošteno u ovoj zemlji, pa tako i oporezivanje plaća/mirovina.
Nije stvar u tome da li je meni ili Vama nešto pošteno.
Vi ako ste rezident RH a primate prihode iz inozemstva, automatski ste obvezani plaćati porez na takav dohodak (od 1. ožujka 2012.).
To je riješeno međunarodnim ugovorima s jedne i suludim domaćim zakonima s druge strane.

Pod “Dohodak iz inozemstva” ulaze primanja poput redovnih plaća od samostalnog/nesamostalnog rada u inozemstvu, honorari, kamate, dividende, prodaja pokretne imovine ili nekretnina, jednokratne isplate kao i slična primanja (= dohodak) koje primate stalno ili privremeno iz inozemstva.”

CommodorX
OPOREZIVANJE MIROVINA IZ INOZEMSTVA

.

To je riješeno međunarodnim ugovorima s jedne i suludim domaćim zakonima s druge strane.
po ovome sve je u redu ali je visina poreza upitna?jesu li oni na bilo koji način diskriminirani?

Po visini poreza i nameta smo svi mi u Hrvatskoj diskriminirani. Priče kako imamo najjeftiniju struju, vodu itd neka si zabiju u ****** dokle god imamo ovakva porezna opterećenja.

Toliko o teorijama kako bi Hrvatska mogla postati Europska Florida, odnosno mjesto gdje ce dolaziti zivjeti bogati umirovljenici iz EU.

Umirovljenici dolaze zivjeti na Floridu jer ima nize poreze nego njihove maticne drzave.

Hrvatski porezi na dohodak su medju najvecim na svijetu (mislim da samo Belgija i Grcka imaju vise poreze na dohodak), PDV je efektivno vjerojatno najvisi na svijetu jer se oporezuje cak i hrana sa 25%.

Ovaj umirovljenik i nije najveci problem. Visoki porezi na dohodak sprjecavaju hrvatske firme da zaposle kvalitetan kadar. Ljudi koji mogu napraviti razliku u poslovanju tvrtke i uciniti je globalno konkurentnom kostaju barem 100000 eura godisnje. Takvi naravno nikada nece doci raditi u HR jer ce im drzava uzeti barem 60% zarade. Iz istog razloga najkvalitetniji domaci kadrovi ce otici iz zemlje.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


CommodorX : "
Sramotno je to kakve iznose RH traži od primatelja inozemnih mirovina

Sramotno je koliko poreza placaju svi oni koji zive u Hrvatskoj. Ne vidim zbog cega bi primatelji stranih mirovina trebali biti izuzetak.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



CommodorX : "
Sramotno je to kakve iznose RH traži od primatelja inozemnih mirovina

Sramotno je koliko poreza placaju svi oni koji zive u Hrvatskoj. Ne vidim zbog cega bi primatelji stranih mirovina trebali biti izuzetak.
[/quote]

TWIXER
pa trebalo bi ih pustit na miru i ne dodatno oporezivat, pa sve su oni to negdje u nekoj drugoj državi platili tj izdvajali da bi imali takvu mirovinu kakvu imaju , trebalo bi gledat na taj novac kao na poklon koji dolazi u rh i namamit ih da tu što više potroše ( pa ova država nije morala ni trepnuti ni lipe izdvojiti a ima novu vrijednost, daj bože da nam se svi vrate s mirovinama i tu požele živiti , e to bi bila največa investicija i investicijski bum ) više bi imalo logike da se mirovina koja je ovdje stečena dodatno oporezuje ( ipak je država tj njeni građani izdvojili lipu i više za nju)
jedino ako nisu viši interesi u pitanju tj “daj bože da pobjegli van a natrag nedaj bože se vratili” a sve izgleda vodi k tome koliko god svima to izgledalo primitivno i čudno

pepe7

New Report

Close