Turistički sektor – usporedba tvrtki, ulaganja, …

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Turistički sektor – usporedba tvrtki, ulaganja, …

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

randopph, 28.01.2024. u 18:44


 

S ovakvim rezultatima, moram priznati da sam vrlo ugodno iznenađen!

Znao sam da je percepcija hrvatske TOP, ali ovo…. iznad svih očekivanja.



A ja uzalud govorim kolegama da nema straha za naš turizam…. druga je priča što su valuacije na većini papira još uvijek povoljne.
Drago mi je da spadate u one rijetke ulagatelje koji prepoznaju turistički potencijal. 🙂 Ako je suditi po prvim glasovima iz svijeta, i ova 2024. godina će biti uspješna. Idemo dalje…

 

@dyonicar

Kolega, što držite od turističkih dionica i u kojim omjerima, ako nije tajna?

RIVP znam da imate..to ni ne tajite..

Za mene znate da imam PLAG. Htio sam prije i ILRA kupit, ali ne znam… PLAG sam i trejdao nešto lani.. Sad mi se čini da se samo trebalo strpit. Imam je dosta svejedno.

@yieldchaser
Imam samo RIVP. Imao bih vjerojatno i PLAG, ali postoji razlog zbog kojeg ih nemam, ne mogu o tome, nema veze s mišljenjem o vrijednosti poduzeća.

Razlika je, ako sam dobro shvatio, da je PLAG od 2018. prestala ulagati u hotele i da sada samo zarađuje, a novac izgleda plasira (ili djelomično plasira?) u svoje financijske udjele u EU. Vidio sam da je Lukšić grupacija bila kupila udio u španjolskoj/portugalskoj baci, nemojte me držati 100% za riječ, provjerite. Tko zna? Možda onamo plasiraju novce i zarade od kamata? To je ona naša diskusija oko marži gdje je neto marža bila viša od EBIT marže.

Kao što ste vjerojatno vidjeli, na listi ESG dionica odnosno ESG angažmana nema PLAG. Dakle, Valamar je taj koji daje relativno velike novce na tu temu, minimalno 2,5% prihoda godišnje što nije zanemarivo. Zaključujem da Valamar ulaže u Poreč, u destinaciju, kao i u ostale destinacije, dok PLAG ima od toga indirektne koristi (promocija destinacije itd.), a bez troškova ili barem bez velikih troškova. Neravnopravna situacija za Valamar, ali oni na stvari gledaju dugoročno, da će im se društveni, ekološki i upravljački angažman dugoročno isplatiti kroz image, kroz odnose s financijerima i investitorima, kroz zakonodavstvo koje, eto, od ove godine propisuje ESG izvješće.

To Vam je ono što je predsjednik Uprave rekao da ne možete razvijati turizam s 4-5 zvjezdica u okruženju koje to nije. Dakle, treba dovesti i okruženje, sadržaje, infrastrukturu na višu razinu i to korak po korak i čine. Uzet ću samo jedan primjer. Doveli su vrhunske kuhare u svoj restoran što je, eto, jedan od naprednih i elitnih sadržaja kojeg mogu koristiti gosti s dubljim novčanikom. Dakle, to je isto vrsta investicije jer dotične kuhare i sve što spada u to trebaju masno platiti. Ali opet, dugoročno…

Valamar će, koliko sam shvatio, stalno investirati i širiti se ili će podizati razinu kvalitete smještaja i sl. Amortizacija će “pritiskati” dobit. Plaćat će stoga i manje poreza dokle god tako investiraju. I tako će korak po korak rasti.

“Sada imamo zakon, odnosno jedan porez koji se doista zove porez na kuće za odmor, ali se on odnosi na širi skup nekretnina, odnosno građevina i dijelova građevina, kao što sam istaknuo, osim onih koje nisu namjenjene za trajno stanovanje i koje nisu u trajnome najmu”, rekao je Marko Primorac.

Moglo bi doći polako do djelomičnog odlijeva kapitala iz nekretnina na burzu, zar ne? Već sada ovdje među nama ima onih koji turističke tvrtke promatraju kao povoljnu alternativu nekretninskog poslovanja i investiranja.

Uvođenje poreza na nekretnine: Stručnjaci pozivaju na oprez

Ukidanje prireza kompenzira se oporezivanjem vikendica. Po maksimalnom povećanju poreza prednjači Istra


Čak 17 istarskih gradova i općina odlučilo se na najveće povećanje poreza na vikendice, a maksimalan iznos uveli su i Zagreb, Rijeka i Šibenik…

Ukidanje prireza kompenzira se oporezivanjem vikendica. Po maksimalnom povećanju poreza prednjači Istra

 

TURISTIČKA PONUDA HRVATSKOG JUGA PRED ŠVICARCIMA

https://tzdubrovnik.hr/get/vijesti/83633/turisticka_ponuda_hrvatskog_juga_pred_svicarcima.html

Zgodan, lako čitljiv komentar o hrvatskom turizmu.

Hrvatska postaje lider u održivom turizmu


https://www.glasistre.hr/kolumna/2024/01/28/hrvatska-postaje-lider-u-odrzivom-turizmu-911257

Odlično je krenulo.  Najvažnija informacija je ta da je u hotelima u siječnju ostvareno 60 tisuća noćenja što je 61% više nego 2019. i 24% više nego li 2023. godine. Tko bi rekao. 

Na Kvarneru ostvareno 43% više noćenja nego li u siječnju 2019. godine!


 

U siječnju je na području Kvarnera ostvarena 31 tisuća dolazaka i 123 tisuće noćenja. Ostvarena noćenja su na razini prošle godine, a čak za 43% veća u odnosu na 2019. godinu.


„Veliko je zadovoljstvo vidjeti da smo i ovog siječnja ponovno ostvarili odlične rezultate. Sigurni smo da je ovo pokazatelj još jedne uspješne predsezone ali i turističke godine koja slijedi Kvarneru. Zahvaljujući kvalitetnoj suradnji s našim turističkim gospodarstvom te ostalim partnerima, u posljednjih 10-ak godina stvorili smo ponudu koja je, kako vidimo, Kvarner stavila na kartu cjelogodišnjih turističkih destinacija. Gotovo sve naše subregije bilježe odlične rezultate u siječnju te pluseve u broju noćenja posebice u usporedbi s 2019. godinom“, ističe direktorica dr.sc. Irena Peršić Živadinov.


Domaći gosti bili su najbrojniji gosti u Primorsko-goranskoj županiji, slijede ih gosti iz Austrije, Mađarske, Slovenije, Njemačke i Italije. Tu svakako treba istaknuti kako je među gostima iz Mađarske ovog siječnja upravo Kvarner bio jedna od najtraženijih inozemnih destinacija. Gosti iz Mađarske ostvarili su fenomenalne turističke rezultate, čak 215% više noćenja od prošlogodišnjeg siječnja.


Hoteli i obiteljski smještaj su bili dobro popunjeni: u hotelima je ostvareno 60 tisuća noćenja što je 61% više nego 2019. i 24% više nego li 2023. godine, dok je u obiteljskom smještaju ostvareno 36 tisuća noćenja.


https://www.turizmoteka.hr/vijesti/hrvatska/na-kvarneru-ostvareno-43-vise-nocenja-nego-li-u-sijecnju-2019-godine/

Švicarci planiraju još više putovati. Brnjac: “Jako je važno da se zadrži dobar omjer cijene i kvalitete”


Mi smo se orijentirali na premium segment naše ponude, istaknuo je Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice

Bogati Švicarci ove će godine, nakon rekordne 2023., putovati još više. Neki turoperatori poput DER Touristik Suisse već se sada hvale porastom bookinga od 20 posto, a kako kažu njihove turističke analize, trošit će na putovanja 10 do 20 posto više novca nego godinu prije. Dobre vijesti za Hrvatsku, koja je ovih dana zemlja partner na najvećem švicarskom sajmu turizma Fespo, koji je danas svečano otvoren u Zürichu. Jer Švicarci su po potrošnji među pet najbolje platežnih gostiju koji dolaze u Hrvatsku, traže luksuzni smještaj u malim, boutique hotelima ili visokokvalitetnim kampovima, luksuznim vilama s bazenima, posjećuju najbolje restorane i traže premium proizvode. Lani ih je u Hrvatskoj bilo više od 301.000, a ostvarili su 1,4 milijuna noćenja, što u odnosu na 2022. predstavlja rast od 8 posto u dolascima i 4 posto u noćenjima. (…)

https://novac.jutarnji.hr/novac/aktualno/svicarci-planiraju-jos-vise-putovati-brnjac-jako-je-vazno-da-se-zadrzi-dobar-omjer-cijene-i-kvalitete-15422092

napisao sam negdje i više puta da nema zime za HR turizam jer ljudi putuju sve više. ako tradicionalno racionalni švicarci bukiraju 20% više i planiraju više trošiti…

druga priča su cijene naših turističara. vjrovatno nam treba neko preuzimanje od velikih europskih ili svjetskih kuća da doznamo pravu vrijednost.

Nasao neka svoja pisanja ( u crnu knjigu ) pa ako su tocna dobijemo sljedece :

Sunce koncern ima 11 hotela i  1 kamp, ukupno 2973 smjestajnih jedinica.

Prodano za cca 24,42 eura po dionci .  Ukupna cijena bi bila cca 175 milona eura.

Dugorcne obveze su bile u tom trenutku 420 milona kuna , kratkorocne 202 miliona i 75 miliona novca na racunu ( kojeg obicno ne shvacam ozbiljno jer se sa njim da manipulirat ) .

Kad se sve zbroji i racuna ispalo bi da je placeno 84 000 eura po smjestajnoj jedinici .

Jos jednom , mozda sam sve krivo izracunao .

https://lidermedia.hr/poslovna-scena/hrvatska/poznat-je-iznos-jako-andabak-prodao-je-70-posto-sunce-hotela-za-760-milijuna-kuna-135970

podijelite sa nama… koliko bi to okvirno bilo za valamar, arenu, plavu, solaris i ostale

New Report

Close