Turistički sektor – usporedba tvrtki, ulaganja, …

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Turistički sektor – usporedba tvrtki, ulaganja, …

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala[/color]

Po meni čemu onda te TZ služe ako nisu riješilo iznamljivanje na crno.

Takvi nam ne trebaju i treba se sve to zatvoriti.

Trebalo bi provjeriti da li se ti direktori i zamjenici bave i privatno iznamljivanjem.
To je sukob intetesa i svima momentalno otkaz.
I zabrana iznamljivanja svojih nekretnina na 20 godina.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala[/color]

Nije u redu da bilo koji oblik ulaganja ima preferencijalni porezni tretman, a pogotovo ne toliko izrazen. I to u zemlji gdje je sve zaklano s poreznim i neporeznim davanjima. Zasto bi apartmani bili porezna oaza? Znamo zasto. Zato jer su tamo glasovi.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala[/color]


Nije u redu da bilo koji oblik ulaganja ima preferencijalni porezni tretman, a pogotovo ne toliko izrazen. I to u zemlji gdje je sve zaklano s poreznim i neporeznim davanjima. Zasto bi apartmani bili porezna oaza? Znamo zasto. Zato jer su tamo glasovi.

takve uopćene floskule nemaju veze s mozgom. netko tko izdaje apartman u kući u kojoj živi NIJE isti slučaj ako onaj tko je kupio ili izgradio viletinu s 5-10 apartmana koje renta tijekom sezone! normalno je da država zaštiti male iznajmljivače koji si iznajmljivanjem popunjavaju budžet, ali ne i one kojima su ti apartmani čisti biznis!
zato je nužno porezno razdvojiti te 2 kategorije, npr. da preferencijalni porezni tretman ima samo onaj tko u istom objektu živi cijenu godinu i tko iznajmljuje do max.10 ležaja! a ne da se viletine koje su otvorene samo ljeti i koje imaju 20-50 ležaja za najam, s bazenom uz tu vilu, tretiraju kao mali iznajmljivači! taj segment svima bode oči i to je ono šte treba razdvojiti jer jedno je rentanje dijela svog doma u kojem ljudi živo, a drugo je biznis!

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/porezna-16-kolovoza-zabiljezila-rekord-u-broju-dnevnog-iznosa-fiskaliziranih-racuna/9255257/

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/spica-ove-sezone-je-neobicna-evo-zasto-jedni-posluju-fantasticno-a-drugi-losije/9255467/

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala[/color]


Nije u redu da bilo koji oblik ulaganja ima preferencijalni porezni tretman, a pogotovo ne toliko izrazen. I to u zemlji gdje je sve zaklano s poreznim i neporeznim davanjima. Zasto bi apartmani bili porezna oaza? Znamo zasto. Zato jer su tamo glasovi.

takve uopćene floskule nemaju veze s mozgom. netko tko izdaje apartman u kući u kojoj živi NIJE isti slučaj ako onaj tko je kupio ili izgradio viletinu s 5-10 apartmana koje renta tijekom sezone! normalno je da država zaštiti male iznajmljivače koji si iznajmljivanjem popunjavaju budžet, ali ne i one kojima su ti apartmani čisti biznis!
zato je nužno porezno razdvojiti te 2 kategorije, npr. da preferencijalni porezni tretman ima samo onaj tko u istom objektu živi cijenu godinu i tko iznajmljuje do max.10 ležaja! a ne da se viletine koje su otvorene samo ljeti i koje imaju 20-50 ležaja za najam, s bazenom uz tu vilu, tretiraju kao mali iznajmljivači! taj segment svima bode oči i to je ono šte treba razdvojiti jer jedno je rentanje dijela svog doma u kojem ljudi živo, a drugo je biznis!

[/quote]
“…rentanje dijela svog doma…” nikad ne vidi poreznu prijavu. Njima ne treba nikakav porezni tretman, odnosno to treba zabraniti. Stambeni prostor ne može biti komercijalni! To treba jasno razdvojiti!
Meni recimo nije OK da neki stanovi u mojoj zgradi budu za iznajmljivanje. To narušava moj mir i cijenu mog stana.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.


netko tko izdaje apartman u kući u kojoj živi NIJE isti slučaj ako onaj tko je kupio ili izgradio viletinu s 5-10 apartmana koje renta tijekom sezone! normalno je da država zaštiti male iznajmljivače koji si iznajmljivanjem popunjavaju budžet, ali ne i one kojima su ti apartmani čisti biznis!
zato je nužno porezno razdvojiti te 2 kategorije, npr. da preferencijalni porezni tretman ima samo onaj tko u istom objektu živi cijenu godinu i tko iznajmljuje do max.10 ležaja! a ne da se viletine koje su otvorene samo ljeti i koje imaju 20-50 ležaja za najam, s bazenom uz tu vilu, tretiraju kao mali iznajmljivači! taj segment svima bode oči i to je ono šte treba razdvojiti jer jedno je rentanje dijela svog doma u kojem ljudi živo, a drugo je biznis!

100% se slažem i podržavam!

Ja sam siguran da od cca 500.000 kreveta u nekomercijalnim privatnim objektima (dakle, vikendice, kuće za odmor, stanovi koji se rentaju a nisu za rentanje) ima sigurno više stotina tisuća kreveta iznajmljenih na crno. Pa ne može se sve svesti pod nazivnik: rodbina i prijatelji i tobože nitko od tih “prijatelja” ne plaća smještaj…možeš mislit. A i takve goste, turiste, jer to oni zapravo i jesu, bi vlasnici nekretnina trebali boravišno prijaviti. Onaj tko nije prijavljen ne ulazi u statistiku ukupnog broja gostiju. Pretpostavite o kojem se broju tu može raditi.
U preostalih cca 700.000 kreveta u komercijalnim privatnim apartmanima također vjerujem da ima iznajmljivanja na crno. Dakle, broj gostiju je zasigurno puno veći nego što to službeni podaci pokazuju. Na kraju krajeva, ukupan prihod od turizma u ovoj godini bit će 1 ako ne i 2 milijarde kuna veći nego prošle godine (do 31.12.2019.).
O kojoj količini utaja poreza tu govorimo…strašno! A dok još uključimo i ugostitelje koji ne izdaju fiskalizirane račune, državni proračun je oštećen zasigurno za nekoliko milijardi kuna godišnje.

_maratonac (registriran od: 05.10.2007.)... neka briše kome smeta!!!

zato je nužno porezno razdvojiti te 2 kategorije, npr. da preferencijalni porezni tretman ima samo onaj tko u istom objektu živi cijenu godinu i tko iznajmljuje do max.10 ležaja! a ne da se viletine koje su otvorene samo ljeti i koje imaju 20-50 ležaja za najam, s bazenom uz tu vilu, tretiraju kao mali iznajmljivači! taj segment svima bode oči i to je ono šte treba razdvojiti jer jedno je rentanje dijela svog doma u kojem ljudi živo, a drugo je biznis!

Ovo se lako zaobiđe, ležajeve prijaviš na različite članove obitelji, čak i svi “žive” na posebnim etažama, i onda opet svak ima “po malo”

Ovako, u Hrvatskoj smo, svaki, ama bas svaki propis kako god da regulirate rentanje ce ljudi pokusati izbjeci ili barem se staviti u najnizu klasu placanja poreza tj. daca. Zato po meni bilo kakav smjestaj koji sluzi komercijalnoj uporabi, bilo da li je u viletini od 5-6 apartmana izgradjenu upravo za to ili bilo da je u zgradi gdje netko izlazi van na par mjeseci da ju iznajmi, sve treba isto oporezovati. Uvijek ce biti mulja da se pokusa viletina objasniti da netko tu cijelu godinu zivi, pa makar i neki rent “rodjak”, uvijek ce se sa tom posebnoscu (zivot u nekretnini godinu dana) manipulirati. A zato nam i turisticki ugled stradava jer ispada da iznajmljujemo sve i svasta. Ako zelis zaradjivati od iznajmljivanja turistima, onda se bavi time, ali i placaj drzavi shodno. Znaci svi placaju isto, i viletina i bilo tko sa bilo kakvim stanom. Tocka. Jos malo pa ce tisuce zatvarati obrte i d.o.o. i sve registrirati pod pausalni turizam zato sto je najmanji porez, i glumiti da oni iznajmljuju sobe a ono radni strojevi u sobama. Vjerujte, sve se kod nas okrece i mulja. Jednostavno, zakonski svima reci – ako iznajmljujes prostorije turisticki – taj porez. I bok.

I sto se tice tih neprijavljivanja boravka. Drzava Hrvatska nikako (namjerno) ne zeli formirati zakone da je sto jednostavnije provjeriti neku informaciju. Uvijek radi zakone koji se mogu izbjegavati, a pored sto ima ogromnu poreznu ne salje inspekcije jer se naravno, nitko ne zeli nikome zamjeriti zbog neke, kao drzave. Tipa, sto ce meni susjedi reci ako ja kao inspektor po gradu drapam kazne jer mi je to posao. Upravo zato jer je cijeli sistem naopako postavljen. Ili tokom ljeta organizirati goleme horde inspekcija koje provjeravaju sve i pisu velike kazne koje se ODMAH naplacuju. Stavljati inspekcije da idu u razlicite gradove (susjedne) da se izbjegne to “sto ce meni susjedi reci” i NAPLACIVATI KAZNE. A ne deset razina prigovora na ociti kriminal. Pa da vidis u godinu dana reda, kada ti za ustedu od 10 000 kn dobijes ovrhu na racun od 30 000 kn pa ces razmisliti da li ces to ikada vise napraviti. Ja ljudima na more koji me ne prijavljuju ne zelim ni ici. Shvatite, sve te male sitne zarade sto oni stede ne placajuci ovo i ono na kraju ide u velika kreditiranja drzave koje svi mi placamo kroz povecan PDV ili ostale namete. Tako je svuda drugdje, ti moras ljude privoliti da zive po pravilima drzave ili snose velike kazne koje se odmah naplacuju. Da vidite kako bi sljedeca sezona, sa realno 20 posto manje dolazaka, bila rekordna za poreznu. Ah, inspiracija..

Bravo whiterose.

New Report

Close