TNSA (Transadria d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNSA (Transadria d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Agencija upućuje na članak 9. stavak 1. Zakona o preuzimanju dioničkih društava (NN 109/07 i 36/09), koji propisuje da je Fizička ili pravna osoba obvezna objaviti ponudu za preuzimanje kad neposredno ili posredno, samostalno ili djelujući zajednički, stekne dionice s pravom glasa ciljnog društva, tako da, zajedno s dionicama koje je već stekla, prijeđe prag od 25% dionica s pravom glasa ciljnog društva (kontrolni prag).

"Eventualni" kupac ovog paketa na dražbi, također prelazi prag od 25%!

Puno lakše je pričati o novcu nego ga stvarati - Voltaire

i zato bi bilo simpatično da ga kupe opet oni koji već imaju obavezu javne ponude od prije,i naka uspiju dobiti bilo pošto manje od 6200,jer na taj način direktno zašparaju 27% dionica koje bi inače platili hfp po duplo većoj cijeni. Isplatilo im se čekati.

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

@smart

upravo tako, ali mogu se javiti i 2 dogovorena kupca.
Pitanje je da imaš mogućnosti da li bi ti kupio tu trvtku ?
Ja bi.

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.


i zato bi bilo simpatično da ga kupe opet oni koji već imaju obavezu javne ponude od prije,i naka uspiju dobiti bilo pošto manje od 6200,jer na taj način direktno zašparaju 27% dionica koje bi inače platili hfp po duplo većoj cijeni. Isplatilo im se čekati.

Oni ne smiju ni kupovati ni prodavati dionice. Članak 40. Zakona o preuzimanju

@frckavi

daj pojasni malo ?

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.


Oni ne smiju ni kupovati ni prodavati dionice. Članak 40. Zakona o preuzimanju

Članak 40???

Puno lakše je pričati o novcu nego ga stvarati - Voltaire

ZABRANA STJECANJA I OTPUŠTANJA DIONICA S PRAVOM GLASA
Članak 40.
(1) Od trenutka sklapanja pravnog posla stjecanja dionica ciljnog društva, kojim nastaje obveza objavljivanja ponude za preuzimanje do isteka roka trajanja ponude, dionice koje su predmet ponude za preuzimanje, ponuditelj i osobe koja s njim djeluju zajednički ne smiju steći niti se smiju obvezivati da će ih steći na drugi način osim ponudom za preuzimanje.
(2) Od trenutka sklapanja pravnog posla stjecanja dionica ciljnog društva, kojim nastaje obveza objavljivanja ponude za preuzimanje do isteka roka trajanja ponude, ponuditelj i osobe koje s njim djeluju zajednički ne smiju otpuštati niti se obvezivati da će otpustiti dionice koje su predmet ponude za preuzimanje.
(3) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i u slučaju objave obavijesti o namjeri objavljivanja dobrovoljne ponude za preuzimanje.

Skroz ste me zbunili. Već sam pomislio da sam pobrkao zakone. U svakom slučaju, gore je tekst. Bilo je još promjena tog zakona, ali nije kačilo ovaj članak.

@frckavi

hvala na komentaru.
Nadam se da vjeruješ da zakon znam čitati, ali nije mi jasna poruka ? Možda se zato nas dvojica ne razumijemo, ne završiš misao, koja je tvoja poruka ?
Po meni ;
situacija je jasna odnosno sada znamo zašto utrka još nije krenula. Od 28.07 ovi zakoni će doći do izražaja i akvizicije će se proglasiti otvorenim .
Ima li još istine ?

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.



i zato bi bilo simpatično da ga kupe opet oni koji već imaju obavezu javne ponude od prije,i neka uspiju dobiti bilo pošto manje od 6200,jer na taj način direktno zašparaju 27% dionica koje bi inače platili hfp po duplo većoj cijeni. Isplatilo im se čekati.

Oni ne smiju ni kupovati ni prodavati dionice. Članak 40. Zakona o preuzimanju
[/quote]

kako se ovdje ne drži nitko zakona,već se gura dok ide,a kad ne ide ( vikneš "netko ide "..ali to je neki drugi štos…)..dakle,ako se već nikog ne drži za jaja vezano za prvi obavezu javne ponude….onda ,ukoliko pokupe i ovo,te budu opet u obvezi davanja javne ponude..možda im čak prođe i ova zadnja cijena…dakle..svi jebu,a nitko zadovoljan..Sve u svemu,ne vidim niti jedan razlog da postojeća banda ( sory – " EKIPA " ),na neki način ne pobere i ove dionice…pa onda svečano objave javnu ponudu za otkup ostalih dionica po cijeni na licitaciji.

Dakle,ovo je samo jedan od hebenijih scenarija .

Quite Hapy End bio bi kad bi izbacili nakon toga ponder ove i one javne ponude . Vuk sit,i većina malih dioničara zadovoljna . Prošli bi bez tužbi i zatvora..a cijena od cca 4700-5000 Kn je OK – meni.

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

Na javnoj ponudi cijena dionice je ponderirani prosjek u kvartalu koji je prethodio danu nastanka obveze davanja javne ponude ili ponderirani prosjek bilo kog kvartala unutar perioda od nastanka obveze davanja javne ponude do dana davanja javne ponude ili najveća cijena unutar godine dana, godine koja je prethodila danu nastanka obveze davanja javne ponude po kojoj je netko od osoba za koje je nastupila obveza kupio makar i jednu dionicu.
u konkretnom slučaju uzimaju se ponderirani prosjeci za sljedeće kvartale
od 01.04. do 30.06. 2008.
od 01.07. do 30.09.2008.
od 01.10. do 31.12.2008.
od o1.01. do 31.03. 2009.
od 01.04. do 30.06.2009.
od 01.07. do 30.09.2009.
od 01.10. do 31.12.2009.
0d 01.01. do 31.03.2010.
od o1.04. do 30.06.2010.

ili

najveća cijena koju je netko od njih platio za jednu dionicu transadrije unutar period
od 15.07.2007. do 15.07. 2008.

Prema važećem zakonu o preuzimanju od svih tih cijena za javnu ponudu se uzima najveća cijena.
Smatram da je najveća cijena ona koju je netko od njih platio unutar zakonom određenih godinu dana prije nastanka obveze davanja javne ponude, a ta cijena bi mogla biti oko 8.000 kuna.

[b]Jednog dana krenuli smo mi putem kojim nisu mogli svi. Bili smo sigurni u svoj hepiend. U svoj dixie band[/b].

CIJENA U PONUDI ZA PREUZIMANJE

Članak 16.

(1) Ponuditelj i osobe koje s njim djeluju zajednički obvezni su za sve dionice istog roda ponuditi jednaku cijenu, odnosno jednak broj zamjenskih dionica.
(2) Cijena u ponudi za preuzimanje ne može biti niža od najviše cijene po kojoj su ponuditelj i osobe koje s njim djeluju zajednički stekli dionice s pravom glasa u razdoblju od jedne godine prije dana nastanka obveze.
(3) Ako je prosječna cijena dionica ostvarena na burzama i uređenim javnim tržištima viša od cijene iz stavka 2. ovoga članka, ponuditelj je obvezan ponuditi višu cijenu, s tim da se prosječna cijena izračunava za svaku burzu ili uređeno javno tržište kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na burzi ili uređenom javnom tržištu u zadnja tri mjeseca prije nastanka obveze na objavljivanje ponude za preuzimanje.
(4) Ako ponuditelj i osobe koje s njim djeluju zajednički nisu u razdoblju od jedne godine prije dana nastanka obveze stekli dionice s pravom glasa, cijena u ponudi ne smije biti niža od prosječne cijene ostvarene na burzama ili uređenim javnim tržištima.
(5) Ako ponuditelj i/ili osoba koja s njim djeluje zajednički, protivno odredbi članka 40. ovoga Zakona, stekne ili otpusti dionice ciljnog društva po cijeni višoj od cijene iz stavka 2., 3. i 4. ovoga članka, obvezan je u ponudi za preuzimanje ponuditi višu cijenu.
(6) Ako ponuditelj zahtjev za odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje ne podnese u roku iz članka 24. stavka 1. ovoga Zakona, prosječna cijena iz stavka 3. ovoga članka izračunava se kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na burzi ili uređenom javnom tržištu za svako sljedeće tromjesečje posebno, počevši od tromjesječja koje prethodi danu nastanka obveze na objavljivanje ponude za preuzimanje do dana podnošenja zahtjeva, s tim da je ponuditelj obvezan u ponudi za preuzimanje ponuditi najmanje najvišu tromjesečnu prosječnu cijenu izračunatu u navedenom razdob­lju, ako je ta cijena viša od cijene iz stavka 2. ovoga članka.
(7) Ako ponuditelj ili osoba koja s njim djeluje zajednički u roku od jedne godine od dana proteka roka trajanja ponude za preuzimanje, stekne dionice ciljnog društva koje su bile predmet ponude, po cijeni koja je viša od cijene iz ponude, obvezan je dioničarima koji su prihvatili ponudu za preuzimanje isplatiti razliku u cijeni u roku od 7 dana od dana stjecanja.
(8) Obveza iz stavka 7. ovoga članka ne odnosi se na stjecanja dionica u slučaju statusnih promjena ili povećanja temeljnog kapitala ciljnog ili u slučaju stjecanja dionica ciljnog društva u zamjenu za isplatu dividende.
_________________________________
Zakon o preuzimanju članak 16

[b]Jednog dana krenuli smo mi putem kojim nisu mogli svi. Bili smo sigurni u svoj hepiend. U svoj dixie band[/b].

Ovim citiranjem članka si sam sebe demantirao. Dakle cijena će biti jednaka ponderiranoj prosječnoj cijeni u zadnjih tri mjeseca prije dana nastanka obveze, a ne u kvartalu prije nastanka obveze. Ostalo je sve jasno.

Inače, mislim da je to potpuno nebitno jer oni ionako nemaju novce niti mogu dobiti bankovnu garanciju da daju ponudu za preuzimanje. Vjerojatno će razvlačiti stvar kao što to radi Galinec na Industrogradnji.
Jedina dobra vijest za ovu "ekipu" je to što je Linić postao potpredsjednik Nadzornog odbora HFP-a. On je do sada držao leđa ovom Ključaričeku pa možda sada i nešto konkretnije može napraviti.

New Report

Close