TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




meni je broker također potvrdio da je prosječna cijena malo ispod 325kn. pa kad se to zasigurno zna zašto nije i javno objavljeno od recimo uprave, tada bi ostao jedino datum otkupa kao relevantan, a koji će biti utvrđen nakon održavanja skupštine pretpostavljam.

pa ljudi moji , zato jel su to osnove matematike zbrajanje i djeljenje , samo treba malo truda i volje
[/quote]

dok ne bude službene objave, najbolje nikome ne vjerovati. to je za one koji hoće van. za one koji su odlučili pukovnik ili pokojnik, svejedno je

[/quote]

što je je istina u pravu si

pepe7



vidim da se opet stvara pomutnja vezano za prosječnu cijenu po kojoj će kupovati trezor, moja brokerka kuća mi je potvrdila cijenu od 324,70 kn.

mislim da griješe jer to je običan prosjek, tj. ukupno protrgovan iznos podijeljen s brojem dionica, a ponderirani prosjek je nešto drugo… ali slažem se da bi sama uprava TNPL trebala dati točan podatak jer ovo ignoraranje malih dioničara je najblaže rečeno nekorektno! [emo_mrgud]
[/quote]

Kolega a što je po vama ponderirani prosjek onda? Zbrojiti sve zaključne ili prosječne cijene dana i podijeliti sa brojem dana? A gdje je tu onda ponderiranje ili vaganje? To znači da jednaku vrijednost ima cijena u danu u kojem su se protrgovale 4 dionice kao i dan u kojem je protrgovano 1000 dionica? Stoga ta metoda nema nikakvog smisla i drži vodu eventualno zato što u HR mnoge stvari nemaju smisla.

No ipak, ovdje se traži prosječna cijena SVIH transakcija ostvarenih na burzi u zadnja 3 mjeseca. A to ne možete dobiti samo iz podataka o dnevnoj cijeni bez obzira koju uzeli (prosječnu ili na zatvaranju), već trebate uzeti u obzir cijenu SVAKE protrgovane dionice, dakle pojedinačno. A to se dobije jedino tako da se cijeli promet razdoblja podijeli sa količinom protrgovanih dionica.
U ovom slučaju dobije se 324,xx kn po dionici.


Kolega a što je po vama ponderirani prosjek onda? Zbrojiti sve zaključne ili prosječne cijene dana i podijeliti sa brojem dana? A gdje je tu onda ponderiranje ili vaganje? To znači da jednaku vrijednost ima cijena u danu u kojem su se protrgovale 4 dionice kao i dan u kojem je protrgovano 1000 dionica? Stoga ta metoda nema nikakvog smisla i drži vodu eventualno zato što u HR mnoge stvari nemaju smisla.

No ipak, ovdje se traži prosječna cijena SVIH transakcija ostvarenih na burzi u zadnja 3 mjeseca. A to ne možete dobiti samo iz podataka o dnevnoj cijeni bez obzira koju uzeli (prosječnu ili na zatvaranju), već trebate uzeti u obzir cijenu SVAKE protrgovane dionice, dakle pojedinačno. A to se dobije jedino tako da se cijeli promet razdoblja podijeli sa količinom protrgovanih dionica.
U ovom slučaju dobije se 324,xx kn po dionici.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ponderirana_aritmeti%C4%8Dka_sredina


…Kolega a što je po vama ponderirani prosjek onda?

Po njemu je to link na wikipediju kako narucit kumpire iduci misec s obzirom na potrosnju u protekla 3 mjeseca.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Evo imam i ja link..

http://office.microsoft.com/hr-hr/excel-help/izracun-srednje-vrijednosti-grupe-brojeva-HP010342216.aspx#BMcalculate_a_weighted_average

Samo zamijenite riječ proizvod s riječi dionica [emo_namigusa]

Uočite da koriste funkciju SUMPRODUCT kako bi pomnožili cijenu sa količinom čime se dobije promet. A onda taj promet dijele sa ukupno prodanom količinom (SUM) da dobiju ponderiranu prosječnu cijenu.

U opisu piše: “Dijeli ukupnu cijenu sve tri narudžbe s ukupnim brojem naručenih proizvoda (24,66).”
Znači dijeli ostvareni promet sa količinom.

viša ili niža matematika su sporedni ovdje, bitno je da igrači žele uzeti što više mogu (a nažalost mogu kao i prije) … kad samo pomislim na njihovu visoku razinu empatije muka mi je

Barona za moderatora a šefa za direktora ... moji postovi nisu nagovor na kupnju ili prodaju vrijednosnica

A tko su igraci?

Ako nije problem poimence i ekipe, ako postoje?

BDTI -28 🙁

citiram “prvi će u novu tvrtku ući brod koji se za Tankersku plovidbu gradi u Južnoj Koreji.”

Jel netko ima info o kakvom brodu je riječ, koliko košta te kad se očekuje isporuka?


citiram "prvi će u novu tvrtku ući brod koji se za Tankersku plovidbu gradi u Južnoj Koreji."

Jel netko ima info o kakvom brodu je riječ, koliko košta te kad se očekuje isporuka?

Vaš link …

Da, radi se o MR product tankeru nosivosti 50.000 DWT. Cijenu ne znam sad točno, ali nije baš jeftin, naručen dok su novogradnje bile na višim razinama. Ono što je dobro je da se radi o brodu tzv. eko-dizajna s manjom potrošnjom goriva.

Evo ako koga zanima kako u praksi izgleda to što TNPL najavljuje kao smjernicu..

TNP (Tsakos Energy Navigation) trenutno u minusu oko 7%.
Razlog? Upravo prikupljaju novac dokapitalizacijom.
Trenutni mcap im je oko 400 mil usd, a dokap iznosi oko 75 mil usd ili oko 19% mcapa.

http://finance.yahoo.com/news/tsakos-energy-navigation-ltd-announces-141000813.html

Nisam radio kalkulaciju NAV-a za TNP, ali ako je suditi prema drugim brodarima koje sam zagledao, za pretpostaviti je da se i TNP trži iznad NAV-a?
Ako je tako, onda ova dokapitalizacije de facto pridonosi povećanju NAV-a po dionici pa je dobra i za postojeće dioničare. Još ako se novac kvalitetno upotrijebi..
Da TNP ima tu nesreću da je izlistan na ZSE, za pretpostaviti je da bi ova dokapitalizacija išla po puno nižoj cijeni, moguće upola pa i nižoj, recimo po 0,3-0,5 x NAV. U tom slučaju ta dokapitalizacija bi imala negativan utjecaj na NAV po dionici i bila bi loša za postojeće dioničare. Nimalo atraktivno.

Ako se o tome malo promisli, držim da bi trebalo malo ozbiljnije shvatiti crticu iz objave TNPL o listanju na BURZAMA, kao i posljednju rečenicu u ovom članku:

“Plan je da u budućnosti svoje dionice izlistaju i na nekim od velikih inozemnih burzi.”

Tankerska povlači dionice s burze i osniva novu tvrtku

..ili mislite da im je u interesu raditi dokapitalizacije na ZSE po 0,3-0,5 NAV-a?

New Report

Close