TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Moram priznati da me jako uznemirio post uvaženog kolege Volksbanka koji je ovdje prenio izjavu Kapetana Jerkovića:

http://www.poslovni.hr/Forum/Thread.aspx?ThreadID=720&pg=3613

Nisam siguran da je ovdje situacija bolja. Dolaze još navodno 2 broda koja će raditi što? Koliki će im biti utilisation? Hoće li pokriti troškove održavanja? Da li su ugovori u dolarima (majko moja)? Također me muči izjava kolege gardiste da su oni iz Podravke djeca u pelenama za ekipu ovdje. Izuzetno bih cijenio ako se netko može osvrnuti na gore napisano jer sam u velikoj nedoumici što napraviti počevši od sutra. Unaprijed hvala.

Keš je trenutno princ, do kraja godine biti će kralj a u 2010 car ili diktator!

Gardist, to što si pun ATPL je znači da moraš drukat ovdje , i slat PM-ove cijelom forumu.

Šalješ okolo da će bit loš 4q, a vozarine su već puno bolje nego u 3q. Također ti mora biti jasno da kad tankerima slabije ide, VLCC se konvertiraju u bulkere, pa tamo imaš više brodova.

A ti viribus ni ne razlikuješ bulkere i tankere

[lol] [lol]

Pa zar nema Tankerska plovidba i bulkere………………


A ti viribus ni ne razlikuješ bulkere i tankere [lol] [lol]

Meni baš i nije smiješno. Kako stvari stoje bojim se da je svejedno tanker, bulker, jedrilica ili sve izglednije čamac za spašavanje.

Keš je trenutno princ, do kraja godine biti će kralj a u 2010 car ili diktator!



A ti viribus ni ne razlikuješ bulkere i tankere [lol] [lol]

Meni baš i nije smiješno. Kako stvari stoje bojim se da je svejedno tanker, bulker, jedrilica ili sve izglednije čamac za spašavanje.
[/quote]
Situacija za brodare nije bajna.
Ali TNPL s obzirom na velike rezerve kešovine,a i dosadašnje stalno pozitivno poslovanje sa minimalnom isplačenom dividendom,sa najmanjim zaduženjem s obzirom na veličinu i vrijednost flote
u odnosu na sve naše ostale brodare,osim JDPL /koji će s obzirom na dva nova broda iz brodosplita izgubiti tu prednost/predstavlja odličnu priliku za dugoročne investitore.
TNPL ne obnavlja flotu jer je flota mlada ,već povečava flotu za šest novih brodova ,te će u slijedečih
godinu i pol povečati flotu sa 1,4 mil.na cca 1,7mil. DWT tj otprilike kao ATPL,ULPL i JDPL skupa.
A imat će daleko manju zaduženost od njih.
Postavlja se samo pitanje kada će to tržište prepoznati.
Meni osobno ne odgovara rast TNPL.Dapaće.Što bude jeftinija biti će interesantnija za dokup.
Govoriti o cijeni na ZSE nebi bilo mudro.Iskustvo nas ući da naše tržište ne valorizira fundamentalne
pokazatelje.
Dugoročno TNPL predstavlja ,vjerovatno,najsigurniju kupnju i sigurnu dobit.
Naravno za strpljive.
Sedam mršavih biblijskih krava je zamijenilo sedam debelih.Da li će kriza brodara trajati sedam
mršavih godina.Za to nismo kompetentni,ali ipak ako se dogodi i taj scenari TNPL če dočekati
svoj trenutak.Ona će opstati,jer to garantiraju velike vlastite rezerve.




A ti viribus ni ne razlikuješ bulkere i tankere [lol] [lol]

Meni baš i nije smiješno. Kako stvari stoje bojim se da je svejedno tanker, bulker, jedrilica ili sve izglednije čamac za spašavanje.
[/quote]
Situacija za brodare nije bajna.
Ali TNPL s obzirom na velike rezerve kešovine,a i dosadašnje stalno pozitivno poslovanje sa minimalnom isplačenom dividendom,sa najmanjim zaduženjem s obzirom na veličinu i vrijednost flote
u odnosu na sve naše ostale brodare,osim JDPL /koji će s obzirom na dva nova broda iz brodosplita izgubiti tu prednost/predstavlja odličnu priliku za dugoročne investitore.
TNPL ne obnavlja flotu jer je flota mlada ,već povečava flotu za šest novih brodova ,te će u slijedečih
godinu i pol povečati flotu sa 1,4 mil.na cca 1,7mil. DWT tj otprilike kao ATPL,ULPL i JDPL skupa.
A imat će daleko manju zaduženost od njih.
Postavlja se samo pitanje kada će to tržište prepoznati.
Meni osobno ne odgovara rast TNPL.Dapaće.Što bude jeftinija biti će interesantnija za dokup.
Govoriti o cijeni na ZSE nebi bilo mudro.Iskustvo nas ući da naše tržište ne valorizira fundamentalne
pokazatelje.
Dugoročno TNPL predstavlja ,vjerovatno,najsigurniju kupnju i sigurnu dobit.
Naravno za strpljive.
Sedam mršavih biblijskih krava je zamijenilo sedam debelih.Da li će kriza brodara trajati sedam
mršavih godina.Za to nismo kompetentni,ali ipak ako se dogodi i taj scenari TNPL če dočekati
svoj trenutak.Ona će opstati,jer to garantiraju velike vlastite rezerve.
[/quote]

Di si Lopina druže stari. Interesantan post kolega. [thumbsup]

I'LL BE BACK

Istina tnpl je velik brodar. Al uprava prema malim dioničarima ponaša se ka prema smeću. A rezultat toga je ova likvidnost koja sve više pada. A čime ohrabrit ulagaće u tnpl? Tim da će za 4god. Tnpl vrijedit barem 6x više,možda. Al malo je ovdje toliko dugoročnih ulagača. Kad se očekuje izvješće?
Ima li kakav info o vozarinama?
Dal se radi još uvijek sa prije pogođenim cijenama il postoje novi ugovori?

Bolje zaraditi malo nego izgubiti puno.



A ti viribus ni ne razlikuješ bulkere i tankere [lol] [lol]

Meni baš i nije smiješno. Kako stvari stoje bojim se da je svejedno tanker, bulker, jedrilica ili sve izglednije čamac za spašavanje.
[/quote]

Haha , a to si ti Ivek – dakle jedino jahte za direktore drzavnih poduzeca ce ici
[lol]


Gardist, to što si pun ATPL je znači da moraš drukat ovdje , i slat PM-ove cijelom forumu.

Šalješ okolo da će bit loš 4q, a vozarine su već puno bolje nego u 3q. Također ti mora biti jasno da kad tankerima slabije ide, VLCC se konvertiraju u bulkere, pa tamo imaš više brodova.

A ti viribus ni ne razlikuješ bulkere i tankere

Kolega,
čemu ovoliko žuči, samo sam Vas želio upozoriti na određene analitičare i moje osobne procjene kretanja na tržištu tekućih tereta. Nikad, ali baš nikad nisam napisao da je TNPL loša firma, ali o dionici imam diametralno suprotno mišljenje, a o načinu privatizacije TNPL još nešto lošije (najblaže rečeno). No, uživajte u živoj trgovini sa TNPL na zse danas i ako Vam zatreba nešto gotovine prodajte nešto drugo iz portfelja.

[tongue]

Izrazito me zanima gadist na čemu se temelje tvoje vrle prognoze koje se tiću vozarina za prijevoz sirove nafte ( što jedino ima TNPL).

Recimo ovo je jedan od faktora – pa molim te komentiraj

http://www.farmersalmanac.com/weather/a/frigid-2010-forecast-how-cold-will-the-winter-weather-be#

Tanker new building orders at lowest point in 30 years
Tuesday, 27 October 2009
With the tanker freight market experiencing something of a “rollercoaster” ride, owners are puzzled as to what their strategy should be. On the face of the world economic crisis, the majority keeps a “wait and see” approach to the market, despite renewed signals of an end to the recession and the first signs of a potential recovery. With this recovery still pale and with many obstacles to overpass, most tanker owners are refraining from placing new building orders. This, although most energy organizations, OPEC included, are forecasting increased oil demand for 2010 and even better market conditions from then forwards. Some analysts have compared today’s investment drought in the tanker market with the oil crisis of 1979, 30 years ago, when a similar trend was noted in terms of orders placed.
Brokers have reported that the new building orders (in terms of deadweight tonnage) placed this year are down by a whopping 90% compared to 2008. During the nine month period, just 24 tankers were ordered, representing a carrying capacity of 5 million tons. At the same period of 2008, the figures stood at 300 tankers, able to transport 49 million tons. Not only that, but this year’s disappointing figures have mostly been a product of state-controlled companies, rather than private ones. Not to mention that half of the number of ships ordered, or 12 VLCCs if you like were ordered by just one company, NITC (National Iranian Tanker Co.), which is – guess what – government controlled. The supertankers were commissioned with yards in China.
Eight more tankers (Suezmaxes and Aframaxes) are to be built for state oil conglomerate Petrobras of Brazil. From Hellas, the only order was placed by the Tsakos Group, which signed an agreement with South Korea’s Sungdong for the building and delivery of two Suezmax carriers, bearing a capacity of 158,000 tons. The duo will cost $145 million and is intended for TEN (Tsakos Energy Navigation).
Things aren’t expected to alter significantly during the remainder of the year as well. Struck by difficulties in financing, but mainly because most ship owners are waiting for an improvement of market conditions and of course earnings, new building orders have seen an almost unprecedented drop. When comparing figures, Hellas-based shipping companies placed orders for 68 tankers of 12 million tons during the whole of 2008 (of course during the fourth quarter no orders were reported). When taking into account all ship types, Hellenic ship owners invested a total of $12.28 billion in 2008, for 172 vessels, with an aggregate carrying capacity of 19.2 million tons. Similarly, during the record-breaking 2007, the orderbook had reached 547 ships of 42.8 million tons, with a total value exceeding $30 billion.
Nevertheless, this year’s numbers should be seen as a blessing for the market, as the combination of increased oil demand and limiting of tonnage supply (together with an improved and longer ton/mile ratio) could trigger a significant rebound for tanker rates. But, this scenario should be seen as something that may – or may not – materialize in the not so close future (maybe from 2011 onwards). For today, conditions are far more challenging for most owners, whose first priorities are revolving around limiting costs and in some cases cancelling orders, if it’s possible.

Čini se kao dobra pozicija za niskozaduzenu i punu casha TNPL. Još godina dana je do stupanja na snagu zabrane single hull-ova.

New Report

Close