TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Zadnja 3 dana vlasnika je promijenilo preko 2300 dionica TNPL što je jako puno (br.10 u top 10 ima samo 768 komada) tako da ćemo odgovor tko je novi u top 10 vrlo vjerojatno dobiti u sljedeća 3 dana [smiley]

ali apothekar, po broju protrgovanih dionica u zadnjih recimo mjesec dana, već smo odavno trebali dobiti nekoliko novih igrača u top 10….zato sam pitao zna li netko stanje od recimo prije mjesec dana….čisto da vidim da li je itko od top10 pojačavao pozicije….ako nije, onda je definitivno bilo puno i previšre trade-anja ovom dionicom.

Kako i sam kažeš, deseti ima 768 komada, a znalo se samo u jednom danu puno više protrgovati….hm???

[/quote]
Mislim da imamo i trejdanje ali i šortanje.Trejderi su uglavnom loše prolazili jer je dionica uglavnom
padala.Mislim da smo imali samo dva dana dobrog rasta.Sve ostalo stagnacija ili pad.
Šortanje je bilo jako dobar posao jer je dionica stalno padala.Ali bila su i dva ubitačna rasta.
Jednom od 1.400 na 2.200 /oko 50% u dva dana/ i jučer sa 1.400 na 1.700.Međutim,rijetki su u svemu
tome dobro prošli,jedino povezana ekipa koja vodi igru.
Rast prema fair vrijednosti može nam donijeti samo jaki kupac ili kupci kao što je bilo jučer.I danas
se dobro trgovalo i kupnja je bila jako velika,ali pred kraj dana je popustila.
Izgleda da su nam goste došli
tehničari,koji tehničkoj analizi davaju prednost u odnosu na FA.Izgleda da ćemo ići gore jedino ako
krene i cijelo tržište.A to i nije loše jer se možemo dobro nakrcati.

lopina

Molim da me uputite preko kojeg to brokera mogu šortat sa TNPL i na kojoj to berzi?
Da nije preko SASE?
Hvala

Ich Boss, Du nix


lopina

Molim da me uputite preko kojeg to brokera mogu šortat sa TNPL i na kojoj to berzi?
Da nije preko SASE?
Hvala


Kod nas nema šortanja.Prodaš vlastite dionice koju imaš natašte i kupuješ kasnije jeftinije.To ti je
naše šortanje.Sutra to možemo očekivati jer su Amerikanci dobro roknuli.

Genmar September 2008
Total vessel operating
expenses : $13,484


Kod nas nema šortanja.Prodaš vlastite dionice koju imaš natašte i kupuješ kasnije jeftinije.To ti je
naše šortanje.Sutra to možemo očekivati jer su Amerikanci dobro roknuli.

a što ako kasnije ne uspiješ kupiti jeftinije jer se veliki koji su kupovali zadnja 3 dana stave na kupnju? ili što ako izađe odlično FI koje se očekuje pa cijena odleti na 2000? što onda?
to je k…. a ne šortanje, to tvoje šortanje dođe nešto kao skakanje s balkona pa se nadaš pasti na noge a ne na glavu, ali kako god okreneš, na.ebo si

pod ovom vladom nema nam spasa!!!!!

Ma, kolega lopina, nemojte se nervirati .Sa prodajom možete požuriti ali sa kupnjom ni za živu glavu jer nas očekuje uron i duboki mulj-dao bog se ja zajebo!Ali bude li DUPLO DNO e onda čemo naglavu skakati natrag!ALI kako reče direktor groblja, citiram: dok sam bio mali mislio sam da će nestati cura(p…e (op.a.))pa nije!Sada ljudi misle da će nestati dionica ali NEĆE!Živjela Amerika! [thumbsup]

John Maynard Keynes:dugoročno gledano ionako smo svi mrtvi....veni, vidi......uložih u dionice :) Aristotel kaže - ...pare nisu za budale... :)


Ma, kolega lopina, nemojte se nervirati .Sa prodajom možete požuriti ali sa kupnjom ni za živu glavu jer nas očekuje uron i duboki mulj-dao bog se ja zajebo!Ali bude li DUPLO DNO e onda čemo naglavu skakati natrag!ALI kako reče direktor groblja, citiram: dok sam bio mali mislio sam da će nestati cura(p…e (op.a.))pa nije!Sada ljudi misle da će nestati dionica ali NEĆE!Živjela Amerika! [thumbsup]

Slažem se da nikada neće nestati dionica samo treba imati love.Samo love može biti više ili manje.
A dionica je uvijek isti broj/zanemarimo dokapitalizacije/,ali kupiti jeftino je prava stvar,a najjeftinije mogu kupiti samo najuži krug inseidera.Oni znaju gdje je dno.Barem u nekom kraćem
vremenskom okviru,jer nitko ne može predvidjeti kuda ide ovaj brod/burza/.Ja ostajem član posade na TNPL.A za šortanje na ovim razinama nemam hrabrosti,jer pet šest uspješnih šortanja propadne
u samo jednom ili dva dana ludog rasta.

Napravio sam usporedbu TNPL i 17 svjetskih tankeraša i usporedio kretanje cijena i velićinu pada
dionica od početka 2.008. do 03.11.2008.

Svijet: prosječan pad 49 % M/medijan/51 Dakle pad otprilike za 50%

TNPL prosječna cijena o3.11.2008.

P 1.429 početna cijena 7.100 1.429.7 :7.100= o,20 Pala je za 80 %

Dakle u usporedbi prema svjetskim tankerašima TNPL je potonula za 80. 100-80=20

50:20 je 2,5.

Dakle podcijenjena je za 2,5 puta. i fair cijena u uspredbi prema svijetu bi trebala biti
1.429 puta 2,5 je 3.572.

Ovome treba pridodati benefit ili diskont s obzirom na kreditnu zaduženost.Po mojoj procijeni benefit.

Trebalo bi pridodati i povečanje flote od 9%.

Trebalo bi uračunati i OLIB koji ulazi koncem sječnja/još 8%/

Trebalo bi uračunati i rast US$ od desetak posto.

Sve bi to trebalo dodatno podizati letvicu.

Međutim,imamo i neke diskonte.TNPL kotira na ZSE koja je značajno više pala od burzi na kojima
kotiraju ovi brodari za usporedbu iako je to diskutabilno jer oni su konkurenti na svjetskom tržištu.

Ne bi trebalo zanemariti ni suhi segment od šest handya /oko 13 % /flote koji imaju drastičan pad
vozarina iako Mustać kaže da su na dugoročnim TCT.Ali ipak moramo znati da je u tom segmentu situacija lošija.

Sve u svemu i u ovoj krizi TNPL se nalazi u izvrsnoj poziciji .Kriza je još nije ni okrznula,a to će
potvrditi i FI 3Q 2008.

Na ovaj izračun i komentar me je potaknula analiza ABAKUS brokera koji dodatno stvaraju paniku
kada govore o pada nekih brodara /DRY/pet puta.Jednostavno to nije ozbiljna analiza.
Npr.FREESEAS/bulk/je pao od početka godine 40%.Prosiječno pad je bio oko 66%.
A ATPL,JDPL,LPLH su pali više.

Od tankeraša/17/ najmanje je skliznija NORDIC AMERICAN tj 6%,pa bi TNPL prema usporedbi trebao
biti 7.100 minus 6% je 6.674.
Mislim da ni to nije korektno provlačiti kao relevantnu činjenicu.Bitan je prosjek branše,a u
brodarstvu i segmenta flote.
Ozbiljni analitičari kao ABAKUS su trebali napraviti usporedbu barem prema prosjeku barem trideset ili četrdest svjetskih brodara.

I zato im dajem ocijenu:Sjedi jedan!
To je manipulacija tržištem,a u ovisnosti da li se nalaze na
kupnji ili prodaji.Vjerovatno su ATPL i TNPL prodali iz svojih porfolia i sada bi htjeli nazad jeftino.

@lopina
Cijenim tvoj trud na ovoj temi da sagledaš pravu vrijednost tankerske u usporedbi s ostalim tankerašima, ali i neke prednosti i nedostatke koje tankerska ima u odnosu na njih. Međutim, ova usporedba koliko je cijena pala, bez da se u tu usporedbu uključe fundamentalni pokazatelji nema baš smisla.
Ako ćemo objektivno gledati i ZSE je bila prenapumpana pa bi bilo dobro usporediti Tankersku prema fundamentima, a ne prema padu cijene od početka godine u odnosu na druge slične firme.



@lopina

Cijenim tvoj trud na ovoj temi da sagledaš pravu vrijednost tankerske u usporedbi s ostalim tankerašima, ali i neke prednosti i nedostatke koje tankerska ima u odnosu na njih. Međutim, ova usporedba koliko je cijena pala, bez da se u tu usporedbu uključe fundamentalni pokazatelji nema baš smisla.
Ako ćemo objektivno gledati i ZSE je bila prenapumpana pa bi bilo dobro usporediti Tankersku prema fundamentima, a ne prema padu cijene od početka godine u odnosu na druge slične firme.

Pa, ako ćemo zaista objektivno gledati, onda bi prvo tribalo dokazati i/ili argumnetirati da je TNPL ikad bila prenapumpana tj. precijenjena??

I to bas prema fundamentima i to bas u odnosu na druge firme slicne Tankerskoj.

Kako na ZSE nema firme ni izdaleka slicne Tankerskoj, onda lako moremo usporediti ATH TNPL sa bilo kojom tankerksom kompanijom u svitu i necemo uspit doc do ikakve prenapuhanosti ili precijenjenosti.

Druga je stvar je sto hrvatski "analiticari" i hrvatski "poslovni mediji" zele dresirati i izmanipulirati javnost i male ulagace sa tvrdnjom da je totalna NESELEKTIVINOST na ZSE nesto sasvim normalno i prirodno ka npr. da kad JDPL ili LPLH padaju, da mora padati i TNPL.

Je da je dosta ljudi vec popushilo tu pricu o "nuznoj i neizbjesnoj" neselektivnosti na ZSE, ali eto, nije bas da igdi vidjeh ikakvog razumnog dokaza da bi i ja to mora virovati.

Dakle, TNPL nije bila po nicemu prenapumpana ni precijenjana cak ni onih para dana kad je takla 8,000Kn.
Jednostavno, po fundamentalnoj analizi, niti jedne lipe.

Pozdrav.

Usput, po prometu u ova 2h danas tj. po reakcijama prodaje na ranojutarnji nagl i ostri pad cijene, cini mi se da vecina prezivjelih malih dionicara TNPL ne pada vise bas tako lako na te varke tijelom i driblinge.

Ono, tribalo bi se ipak ponudit malo vise od 15 dionica po 14xx, da vise ljudi poviruje da TNPL zaista pada.

New Report

Close