TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Jedino HT mi se ne sviđa.To je zicer 30% zarade.Premalo.Ali kao pokriće za margine može i HT.

– malo ti 30%.
– pa onda uživaj u svojim gubitcima.

– I love this game.
Podzdrav !

p.s. autorica teksta je najvjerojatnije od gospodina Lopine kupila dionice TNPL.
– ne očekujem previše, više zbog disperzije.

Zaba je stala, nema promjena u top 10 zadnja dva dana, što ne znači da neće nastavit, ali nadajmo se. Imaju još 1461 kom.



Trenutačno Tankerska u gradnji ima sedam brodova – jedan u Splitu, dva u Kini i dva u Koreji, a svi bi u floti trebali biti do 2011. godine.

– u ovoj rečenici ipak mi nije puno toga jasno.
– za mene je uvijek bilo dva plus dva su četiri.
– a možda neki mogu lagati i više od mene.

– I love this game.
Pozdrav !

[/quote]

ovo su ipak fulali majstori iz slobodne dalmacije:
http://www.slobodnadalmacija.hr/Zadar/tabid/73/articleType/ArticleView/articleId/27319/Default.aspx

Heaven or Las Vegas

U suštini, jako dobre vijesti. 2008. bi trebala biti rekordna za TNPL, a tržište će to morati vrednovati jer do sada je sve neselektivno padalo, štoje trebalo i što nije. Nadam se da je dobar dio takvih "ulagača" do sada otpao s burze, a oni koji su ostali sigurno će gledati fundamente, zarade i stabilnost firme prije donošenja odluke o ulaganju, a TNPL ispod 2000 kn po meni ulazi u top 5 dionica za kupnju na ZSE (uz ADRS-P, HT, ZABA,PTKM)

A di je JDPL u toj košarici najpodcjenjenijih? Samo cash u bilanci jednak tržišnoj kapitalizaciji. pa to nigdje nisam još vidio. Koeficjent zaduženosti 17%. Konzum primjerice ima 520%, iako ne možemo uspoređivati kruške i jabuke. JDPL na 20% booka. Profitabilnost solidna. Handysize najmanje pogođen padom BDI. Velika amortizacija prividno "prigušila" dobit za 1H, ne može opet. Za 3Q povečo se dolar, a znamo da će ukupna dobit bit 150 milja ako je za vjerovati direktoru. Koliko će onda biti cash u bilanci na GFI 2008 i koliko će onda JDPL biti podcjenjen? SICK.

I'LL BE BACK



Jedino HT mi se ne sviđa.To je zicer 30% zarade.Premalo.Ali kao pokriće za margine može i HT.

– malo ti 30%.
– pa onda uživaj u svojim gubitcima.

– I love this game.
Podzdrav !

p.s. autorica teksta je najvjerojatnije od gospodina Lopine kupila dionice TNPL.
– ne očekujem previše, više zbog disperzije.

[/quote]
Neka ti je sa srićom,ako si kupila od mene.Svaki kredit je opasan,a margini su velika opasnost.
Jučer su na CNBS pričali o pucanju margina u svijetu i domino efekta pada kojeg oni izazivaju.
Ipak se ovakvi padovi burzi događaju svakih dvadeset godina.Najveću grešku možemo napraviti ako se izložimo samo jednoj dionici.To piše teorija,koja je proizišla iz prakse.Disperzija uloga je zakon,ali
pokoji ponekad nam izgleda da neka dionica ne može niže.A dno svake dionice je 1 lipa i o tome treba voditi računa.Ja sam platio svoje greške,ali ni veća disperzija ne bi puno pomogla.Jer kada
pada ,pada sve osim nekih fondovskih dionica.
Sve dionice koje sam imao u portfelju za margine i koje sam prodavao kada je TNPL padala su padale
manje.I PRFC,i SLPF,I EIG,i. sve od reda.TNPL je bila šampion pada i to u trenutku kada su vozarine bile na trogodišnjem maksimumu.
Pa ti budi pametan.


U suštini, jako dobre vijesti. 2008. bi trebala biti rekordna za TNPL, a tržište će to morati vrednovati jer do sada je sve neselektivno padalo, štoje trebalo i što nije. Nadam se da je dobar dio takvih "ulagača" do sada otpao s burze, a oni koji su ostali sigurno će gledati fundamente, zarade i stabilnost firme prije donošenja odluke o ulaganju, a TNPL ispod 2000 kn po meni ulazi u top 5 dionica za kupnju na ZSE (uz ADRS-P, HT, ZABA,PTKM)

A di je JDPL u toj košarici najpodcjenjenijih? Samo cash u bilanci jednak tržišnoj kapitalizaciji. pa to nigdje nisam još vidio. Koeficjent zaduženosti 17%. Konzum primjerice ima 520%, iako ne možemo uspoređivati kruške i jabuke. JDPL na 20% booka. Profitabilnost solidna. Handysize najmanje pogođen padom BDI. Velika amortizacija prividno "prigušila" dobit za 1H, ne može opet. Za 3Q povečo se dolar, a znamo da će ukupna dobit bit 150 milja ako je za vjerovati direktoru. Koliko će onda biti cash u bilanci na GFI 2008 i koliko će onda JDPL biti podcjenjen? SICK.
[/quote]

Ima razloga zašto sam JDPL izostavio, a mnogi koji prate JDPL topic vjerojatno su i sami zaključili slično.
Ovo "ako je za vjerovati direktoru" – problem je u tome što mu ja ne vjerujem i ne vjerujem da s tom upravom JDPL može biti i ostati na zelenim granama. Ovi rezultati koje su do sada imali više su splet sretnih okolnosti u brodarstvu nego stvar sposobnosti managmenta JDPL. Dodaj tome još i većinsko vlasništvo države, vrlo malu šansu za privatizaciju u sljedećih 1-2 godine zbog teškog stanja u brodarstvu i meni je to više nego dosta da JDPL naširoko zaobilazim, a kamo li da ga uvrstim u top 5 dionica, ali svatko ima svoje viđenje i svoje favorite.

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!


U suštini, jako dobre vijesti. 2008. bi trebala biti rekordna za TNPL, a tržište će to morati vrednovati jer do sada je sve neselektivno padalo, štoje trebalo i što nije. Nadam se da je dobar dio takvih "ulagača" do sada otpao s burze, a oni koji su ostali sigurno će gledati fundamente, zarade i stabilnost firme prije donošenja odluke o ulaganju, a TNPL ispod 2000 kn po meni ulazi u top 5 dionica za kupnju na ZSE (uz ADRS-P, HT, ZABA,PTKM)

A di je JDPL u toj košarici najpodcjenjenijih? Samo cash u bilanci jednak tržišnoj kapitalizaciji. pa to nigdje nisam još vidio. Koeficjent zaduženosti 17%. Konzum primjerice ima 520%, iako ne možemo uspoređivati kruške i jabuke. JDPL na 20% booka. Profitabilnost solidna. Handysize najmanje pogođen padom BDI. Velika amortizacija prividno "prigušila" dobit za 1H, ne može opet. Za 3Q povečo se dolar, a znamo da će ukupna dobit bit 150 milja ako je za vjerovati direktoru. Koliko će onda biti cash u bilanci na GFI 2008 i koliko će onda JDPL biti podcjenjen? SICK.
[/quote]
JDPL je sada podcijenjen.Međutim ova najbolja godina za brodare je propuštena i to u vremenu najvećih vozarina.
Petar Dohl je omća,naročito opasna u loša vremena.Uzima skorup.
Veliki broj parazita/pedesetak zaposlenih/predstavljaju u ova loša vremena veliko opterećenje.
Državno vlasništvo-nićije vlasništvo.
Veliki gubitak na tečajnim razlikama u 1Q stvara nepovjerenje u menađment.
Revalorizacije imovine/ispravno/povećava i amortizaciju te prividno smanjuje dobit,što za većinu
needuciranih ulagaća nije dobra firma.Naizgled dobit je manja.
Sada kada keš najviše vrijedi sklopili su ugovor o gradnji dva broda u Brodosplitu.Gori trenutak nije se mogao izabrati.

I pored navedenih mana JDPL je stvarno jeftin,ali manje perspektivan od TNPL.Ipak je to državna
prćija,a takvima nije za virovati.

I pored navedenih mana JDPL je stvarno jeftin,ali manje perspektivan od TNPL.Ipak je to državna
prćija,a takvima nije za virovati.

Pa nije ni da je tvojim janjetinarima baš za vjerovati, pogotovo kad ti maznu dobar dio dobiti i raspodjele si međusobno. Svaka ima neku kvaku. Mislim da je JDPL best buy na ZSE bez obzira na sve, ali ne za velike pare. Nije baš likvidna ako treba brzo reagirat. pozdrav

I'LL BE BACK

… ma greska… brisi moderatoru, briiiiiiiisiiiiiii

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


I pored navedenih mana JDPL je stvarno jeftin,ali manje perspektivan od TNPL.Ipak je to državna
prćija,a takvima nije za virovati.

Pa nije ni da je tvojim janjetinarima baš za vjerovati, pogotovo kad ti maznu dobar dio dobiti i raspodjele si međusobno. Svaka ima neku kvaku. Mislim da je JDPL best buy na ZSE bez obzira na sve, ali ne za velike pare. Nije baš likvidna ako treba brzo reagirat. pozdrav

[/quote]
Ne bi se prepucava što se tiće troškova radne snage.I ovo što su naši janjetinari popasli jedanput,u
Jadroplovu se pase svakog miseca i s obzirom na velićinu flote su najneekonomičniji u troškovima za radnu snagu,kako i prilići državnom poduzeću.

Međutim,ipak kod JDPL imamo mogućnost prodaje i preuzimanja,a to bi trebalo donijeti od 30do 50%.A to bi s obzirom na zadnju cijenu bilo i dalje smiješno niskih 245.

Inaće smatram da je fair cijena JDPL između 500 i 600 kn.A TNPL 6.000 i samim time povoljnija kupnja.Ali treba biti strpljiv.Ovdje uračunat i odgovor Ivani 7 na 30 %.Mene interesira 300 do 400%
u godinu do godinu i po i to baš u TNPL.


I pored navedenih mana JDPL je stvarno jeftin,ali manje perspektivan od TNPL.Ipak je to državna
prćija,a takvima nije za virovati.

Pa nije ni da je tvojim janjetinarima baš za vjerovati, pogotovo kad ti maznu dobar dio dobiti i raspodjele si međusobno. Svaka ima neku kvaku. Mislim da je JDPL best buy na ZSE bez obzira na sve, ali ne za velike pare. Nije baš likvidna ako treba brzo reagirat. pozdrav

[/quote]

JDPL je dobra priča dok je keš na računu.

Međutim ako ne odustanu od ugovora s Brodosplitom (tu bi se mogli ugledati na TNPL), a vozarine ostanu blizu ovi razina, keš će se brzo istopit.

Još uvijek, brodari, suhi posebice, nisu best-buy, bez obzira na trenutne pokazatelje.

Governor, ne zaboravi JDPL ima ravaloriziranu imovinu (vrijednost brodova) na cijenama iz 1Q 2008.g..

Izračunaj sada vrijednost istih …

A BHSI (index za handye) nije sastavnica BDI, ali ni on nije izbjegao strmoglavi pad. Istina pad je trenutno mrvicu manji, ali ništa što bi trebalo JDPL činiti primamljivom.

Uostalom, ako ćeš o vozarinama, među brodarima TNPL je sada svakako best-buy.

JDPL je dobra priča dok je keš na računu.

Međutim ako ne odustanu od ugovora s Brodosplitom (tu bi se mogli ugledati na TNPL), a vozarine ostanu blizu ovi razina, keš će se brzo istopit.

Još uvijek, brodari, suhi posebice, nisu best-buy, bez obzira na trenutne pokazatelje.

Governor, ne zaboravi JDPL ima ravaloriziranu imovinu (vrijednost brodova) na cijenama iz 1Q 2008.g..

Izračunaj sada vrijednost istih …

A BHSI (index za handye) nije sastavnica BDI, ali ni on nije izbjegao strmoglavi pad. Istina pad je trenutno mrvicu manji, ali ništa što bi trebalo JDPL činiti primamljivom.

Uostalom, ako ćeš o vozarinama, među brodarima TNPL je sada svakako best-buy.

Pa kako da ja to revaloriziram? pa nisam brodarski broker.. Ajde, oćeš da prepolovimo, smanjimo za 70%? ajde onda smanji i amortizaciju pa da vidiš P/E derneka. Sve tvoje teze(ali i moje) treba gledati u odnosu na trenutnu cijenu dionice i to je sve sada tu negdje…Dug? Ima nešto i u vlasničkoj strukturi… tko kupuje, tko prodaje… di je pritisak veći… neznam… moj pick je JDPL. Da je JDPL sad 220 a TNPL 1500, moj pick bi bio TNPL. Ali JDPL je sad 170 s tendencijom ka niže.

I'LL BE BACK

New Report

Close