TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pretpostavljam da je Lopina ovaj izracun slucajno predvidio, pa evo jos jednom, za svaki slucaj.


Jer rasipništva u ovoj firmi nema,a to pokazuje napredak kroz povečanje flote i dugoročno izvrsni poslovni rezultati.
Specijalno ova uprava zaslužuje velike nagrade što je u 2006.pristupila velikoj obnovi flote,a 2007.je bila katastrofalna godina za tankere i pored toga su uspjeli napraviti veliku obnovu flote bez velikih potresa.

No dobro, buduci da se Lopina nije prihvatio posla i potvrdio onu svoju tvrdnju da su drugi brodari isplatili vise nagrada managerima no TNPL ajmo to malo probat izracunat. Buduci da mi je vrijeme ograniceno, napravit cu to samo onako.

2006.- 95.814.572 dobit – managerska nagrada 3.852.583 kn (4 %)
2007.- 219.559.111,16 dobit – manag. nagrada 8.782.364,45 (3.6%)

2005. – 432.714.000 dobit – managerska naknada 4%? – 17 mil kn?
2004. – nagrada managerima se nije dijelila zbog gubitka prethodne godine
2003. dobit 18 mil kn…. managerska nagrada ???? 720.000 kn

Evo ovako, ovo sto je poboldano se odnosi na pretpostavku da je isplacena managerska nagrada i za te dvije godine, u sto ne vjerujem (2005. velika izvanredna dobit zbog prodaja brodova, a Gospari takvu dobit cuvaju za nove brodove). Ako netko zna neka slobodno javi!

No dobro, ajmo pretpostaviti da su isplatili uobicajenih 4 %. To nam sveukupno daje 30.2 milijuna u pet godina. Sto je za skoro 6 milijuna manje od TNPL koja je to ucinila u samo jednoj godini. Jos jednom napominjem, ove boldane cifre su pod velikim upitnikom!

I ja volim matematiku, matematika ne laze.

#2. Managerske nagrade bi se trebale iskljucivo vezati uz postotak dobiti. To osim sto je transparentno je i jedino ispravno. Eskivaze tipa "nismo dijelili 5 godina pa ajmo sad malo zahebat dionicare" jednostavno ne pale. To je potkradanje dionicara.

#3. Navodna genijalnost Uprave TNPL pomalo i pada u vodu kad nisu dogovorili i ona 2 handya bi se i nezavrsena mogla prodat za koji milijun dolara vise….

Toliko o manifestima.

[/quote]

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Sakai,hvala lijepa na izračunu .
Ipak nebi trebalo zanemariti da su te nagrade trebale biti razdjeljene ranije,pa ovih 20% viška čak
nije dostatno da bi se pokrio gubitak za to zakašnjenje.
TNPL nije isplačivala nagrade dok nije vidjela svjetlo na kraju tunela.Obnova flote i nagrade ne idu
ruku pod ruku.
Ipak bitno je da uračunavajući i ovih 36.mil u odnosu na veličinu flote je još uvijek najekonomičniji brodar ,jer najmanje troši za radnu snagu.
Prema pisanju Techmana to bi bilo logično jer u tom djelu troškova su naši brodaro skuplji za
otprilike 2.000 US$ dnevno po brodu od stranih brodara.Biće da je TNPL u tome otišla najdalje od
svih.Jednostavno to je očito iz financijskih izvještaja 2007.


Ipak nebi trebalo zanemariti da su te nagrade trebale biti razdjeljene ranije,pa ovih 20% viška čak
nije dostatno da bi se pokrio gubitak za to zakašnjenje.

Bojim se da je konstruktivna rasprava nemoguca ovdje. Managerska nagrada za ATPL iznosi, ono sto znamo 12 i pol milijuna kuna. Ove druge izracune sam stavio samo kao eventualnu mogucnost, jer mi se nije dalo kopati.

12 * 3= 36.

U ovom slucaju, TNPL je dala u jednoj godini 3 puta vise nego ATPL u dvije godine. Pametnom dosta. A da ne pricamo o handyima.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


Ipak nebi trebalo zanemariti da su te nagrade trebale biti razdjeljene ranije,pa ovih 20% viška čak
nije dostatno da bi se pokrio gubitak za to zakašnjenje.

Bojim se da je konstruktivna rasprava nemoguca ovdje. Managerska nagrada za ATPL iznosi, ono sto znamo 12 i pol milijuna kuna. Ove druge izracune sam stavio samo kao eventualnu mogucnost, jer mi se nije dalo kopati.

12 * 3= 36.

U ovom slucaju, TNPL je dala u jednoj godini 3 puta vise nego ATPL u dvije godine. Pametnom dosta. A da ne pricamo o handyima.
[/quote]
Samo prošle godine je ATPL za radnu snagu potrošila više nego TNPL kada sam pribrojio i ovih 36 mil
kuna.U tom izračunu nisam pridodao i ovih 4% na dobit kao nagradu menađmentu,tako da je ta razlika
sada malo veća u korist TNPL.
Ponavljam,da što se tiće mogućih nagrada zaposlenicima/oficirskom kadru u pomorstvu/ni jedna svjetska pomorska firma nije konkurentna TNPL,jer fantomska Silba kada se napuni para od
dividende,to dijeli kao nagrade pomorcima,a to ne tereti trškove troškove firme.To bi vam bilo
kao da većinski vlasnici u ATPL do 82,5%/vlasnički udio Silbe uTNPL/kažu da ne žele dividendu
već da se odriču u korist pomoraca da ne napuste firmu radi velike potražnje pomoraca.

Inaće je na ovim stranicama pisano da je udruga Silba loša strana ,kad ono to je komparativna
prednost koju nitko nema.Zamislite,svaki zaposlenik je zaintersiran da firma posluje dobro,da
ostvari dividenda bude veća, jer će dobiti veću nagradu.

Sve u svemu ova privatizacija TNPL izgleda kao najljepša priča hrvatske privatizacije.Firma je
iskoristila radnike ,dala dividendu od 300 kn/radnici nisu platili ništa/ i od toga dijeli nagrade ako firma dobro posluje.
Razlog više za kupiti ili držati.


Ipak nebi trebalo zanemariti da su te nagrade trebale biti razdjeljene ranije,pa ovih 20% viška čak
nije dostatno da bi se pokrio gubitak za to zakašnjenje.

Bojim se da je konstruktivna rasprava nemoguca ovdje. Managerska nagrada za ATPL iznosi, ono sto znamo 12 i pol milijuna kuna. Ove druge izracune sam stavio samo kao eventualnu mogucnost, jer mi se nije dalo kopati.

12 * 3= 36.

U ovom slucaju, TNPL je dala u jednoj godini 3 puta vise nego ATPL u dvije godine. Pametnom dosta. A da ne pricamo o handyima.
[/quote]

Netko je pricao da TNPL podijelila manje nego ATPL. End of story.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


fantomska Silba kada se napuni para od dividende,to dijeli kao nagrade pomorcima,a to ne tereti trškove troškove firme.

Jesi ti siguran u to sto pricas ili je to izjava poput one "TNPL daje manje nagrade od ostalih".?

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Je sakai, kapetan broda npr. ima privremeno u vlasnistvu oko 1200 dionica iz silbe, dakle dobio je
cca 66000 kn dividende.

mislim da je najveci problem ove dionice, prejaka prodaja!
‘ebe se njima sto je ispod booka, sto je P/E takav kakav je, ROE i sto su forecasti za double hull takvi..

iako, se slazem u svemu sa Sakaijem, ne mislim da su ti problemi uzrok ove rasprodaje.
nije ovo jedina dionica fundamentalno odlicna koja pati od rasprodaje.

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM


mislim da je najveci problem ove dionice, prejaka prodaja!
‘ebe se njima sto je ispod booka, sto je P/E takav kakav je, ROE i sto su forecasti za double hull takvi..

iako, se slazem u svemu sa Sakaijem, ne mislim da su ti problemi uzrok ove rasprodaje.
nije ovo jedina dionica fundamentalno odlicna koja pati od rasprodaje.


Sada je prilika kupiti i fundamentalno jake dinice.Fondovi ne rade svoj osnovni posao ,a to je da
kupuju fundamentalno jako,a ono drugo ne.Sve pada neselektivno.Međutim,dali će i sve rasti
neselektivno.Treći kvartal je iza nas.FI3Q 2008 mi možemo mirno očekivati.I početak 4Q je izvrstan,jedino ovi suhi segment da se malo oporavi.

Postavlja se jedino pitanje,ako sam odlučio biti u kešu neću ulazit ni u TNPL.Ali ako smo u dinicama
a nemamo TNPL što to ima bolje.Takve temelje nema ni tvrđava Minčeta u Dubrovniku.


mislim da je najveci problem ove dionice, prejaka prodaja!
‘ebe se njima sto je ispod booka, sto je P/E takav kakav je, ROE i sto su forecasti za double hull takvi..

iako, se slazem u svemu sa Sakaijem, ne mislim da su ti problemi uzrok ove rasprodaje.
nije ovo jedina dionica fundamentalno odlicna koja pati od rasprodaje.


Sada je prilika kupiti i fundamentalno jake dinice.Fondovi ne rade svoj osnovni posao ,a to je da
kupuju fundamentalno jako,a ono drugo ne.Sve pada neselektivno.Međutim,dali će i sve rasti
neselektivno?.Treći kvartal je iza nas.FI3Q 2008 mi možemo mirno očekivati.I početak 4Q je izvrstan,jedino ovi suhi segment da se malo oporavi.

Postavlja se jedino pitanje,ako sam odlučio biti u kešu neću ulazit ni u TNPL.Ali ako smo u dinicama
a nemamo TNPL što to ima bolje.Takve temelje nema ni tvrđava Minčeta u Dubrovniku.


Je sakai, kapetan broda npr. ima privremeno u vlasnistvu oko 1200 dionica iz silbe, dakle dobio je
cca 66000 kn dividende.

Ok, pitam jer uvijek treba provjeriti Lopinu [smiley]. Hvala na info.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


mislim da je najveci problem ove dionice, prejaka prodaja!
‘ebe se njima sto je ispod booka, sto je P/E takav kakav je, ROE i sto su forecasti za double hull takvi..

iako, se slazem u svemu sa Sakaijem, ne mislim da su ti problemi uzrok ove rasprodaje.
nije ovo jedina dionica fundamentalno odlicna koja pati od rasprodaje.

ma naravno! Slazem se i ja s tobom. No posteno je iznijeti obje ‘price’ a ulagaci ce sami odluciti hoce li uci u dionicu ili ne. Pricati bajke, ili pak drukati u down trendu je jednako neukusno.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

New Report

Close