TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pa, mislim da je prilika za kupnju po 2600-2700 od veceras (zuvik?) zavrsila i postala stvar proslosti, jer je evo javilo da se US Congress dogovorija oko bailout plana i da je prvih 250mlrd USD vec alocirano, a ostatak do 700mlrd ce se investicijskim bankama dostavljati u ratama.

Tako da je fin. trziste vani stabilizirano do daljnjeg, vjerojatno do dalnjeg i na znatno nizim razinama od onih koje su bile "normalne" proslih par godina, ali ipak, pisholoska sigurnost ce bit znatno veca.

I da, slazem se da je tih 5000kn ili cca 1000$ nekakva donja granica fair price za TNPL, ali i to ako NE BI racunali ova dva zadnja broda (Dugi Otok i ovi Olib koji ce bit isporucen za 4 miseca) i rezerve cashovine u samoj firmi.

Vecina (svi?) mojih postova na ovom forum se bavila razlozima te izuzetne podcijenjenosti TNPLa, a kako je tko nagadja razloge i motive za te postove, tu ja ne mogu nista.

1. SILBA PARTICIPATIONS B.V. 519.104 82,87 Osnovni račun
2. TANKERSKA PLOVIDBA D.D. 11.000 1,76 Osnovni račun
3. PBZ D.D. 10.633 1,70 Skrb. račun
4. FINTRADE D.O.O. 6.081 0,97 Osnovni račun
5. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 4.655 0,74 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.864 0,62 Skrb. račun
7. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.617 0,58 Skrb. račun
8. NAVA BANKA D.D. ZAGREB 1.472 0,23 Osnovni račun
9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 1.201 0,19 Skrb. račun
10. PBZ D.D. 912 0,15 Skrb. račun
Ukupno: 89,81

broj 7 -15kom
broj 6 -220 om
broj 10 + 17kom

Ni lose ni katastrofalne godine nije bilo ni za Tankersku ni za bilo koju drugu (ozbiljnu) tankersku kompaniju u svotu u zadnjih 7 godina.

Toliko o tome.

Jel mozes konacno pogledati dobit u q3 i q4 za 2007 i usporedit ju s proslom kao i BDTI (u kunama ili bez), kao i WS kojeg usporedis s breakeven tockom u tom razdoblju pa da jednom zavrsimo s najlosijom godinom
U suprotnom znas da cu opet morat napisati "diskreditacija"

1. SILBA PARTICIPATIONS B.V. 519.104 82,87 Osnovni račun
2. TANKERSKA PLOVIDBA D.D. 11.000 1,76 Osnovni račun
3. PBZ D.D. 10.630 1,70 Skrb. račun
4. FINTRADE D.O.O. 6.081 0,97 Osnovni račun
5. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 4.655 0,74 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.808 0,61 Skrb. račun
7. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.617 0,58 Skrb. račun
8. NAVA BANKA D.D. ZAGREB 1.472 0,23 Osnovni račun
9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 1.201 0,19 Skrb. račun
10. PBZ D.D. 932 0,15 Skrb. račun
Ukupno: 89,80

broj 6 -56 kom
broj 10 + 20 kom

Momci, kolika bila ili kolika će biti dobit trenutno nije bitno.

Sad ovisimo o par prd.nja u amerikom senatu, koliko god to nekome glupo zvučalo.

Ako Bush ovo progura do ponedjeljka, onda nastavimo o podcjenjenosti i dobiti (već vidim Lopinu s onim lancunima od postova), a do tada [pray].

P.S. Danas odigrao do posljednjeg aduta, TNPL nije bila izostavljena.

Kada imaš dobru robu potrebna je i reklama,a treba isticati prednosti.
Tnpl je najbolja roba,a sada se može dobiti po niskoj cijeni.Za kupiti ovu podcijenjenu dionicu ne treba imati novaca,dovoljno je imati neku drugu dionicu i napraviti konverziju.
Problem naših neiskusnih ulagača je što oni nemaju vremena za dubinske analize,već više rade onako odoka,a zato bi mogli imati i dubinske pušione.Najveća opasnost prijeti ako razmišljamo da
će se dionica vratiti na barem onu cijenu po kojo smo je kupili ili na ATH.DA ako ima pokriće u
fudamentima kao TNPL,ali neke druge teško.Iako na ovom tržištu kapitala ništa nije nemoguće,pa čak
da prostite gov… se može prodati/kupiti/kao zlato.

Najgora moguća stvar koja se može dogoditi ulagaču je da se sentimentalno veže za neki firmu.
Za mene je TNPL u ovom trenutku najbolja kupnja,i ja lagano izlazim iz svih dionica i dokupljujem
te sam čak previše izložen TNPL.I ja se trudim da ona što prije dođe na fair cijenu,ali na način da
je ne želim uspoređivati sa stranim brodarima ,nego sa domaćim,jer je sigurno najjeftiniji brodar
bila i prije nego su se pojavile ovako drastične razlike u vozarinama u korist mokrih u odnosu na suhe.
Tko shvati da su se u međuvremenu promjenile okolnosti u korist tankera,zaraditi će više.To bi bila
matematička logika.Ja protiv matematike neću,osim kod kratkoročnih špekulacija.
Bio sam a LPLH,ULPL,JDPL,ATPL i još se pokoji kratkoročno zaletim.Ali za sada TNPL ostaje jedina
dugoročna investicija.

Međutim,vozarine su toliko prevrtljive i nepredvidljuve da bi bilo glupo reći rok koliko je to dugoročno.
Mislim da ću sigurno dočekati u dionici FI 3Q 2008,porinuće Oliba krajem sječnja.2009,FI 2008. i
FI 1Q 2009.i to radi zarade,jer su to sve dodatni okidači i prilike za privući pozitivnu pažnju.
A mi imamo pravog konja za trku.

Gosp.Sakai ove moje lancune zove manifest.Bitno da nije Komunistički …..

Zanimljiv graf

http://omrpublic.iea.org/world/wb_wodem.pdf

ja bih ipak pricekao s kupnjom sve dok cijene nekretnina i mortgage applications porastu… jer tu je srž problema a ne dal ce senat izglasati 700 mlrd. posto postoji sumnja kolko ce taj paket pomoci


ja bih ipak pricekao s kupnjom sve dok cijene nekretnina i mortgage applications porastu… jer tu je srž problema a ne dal ce senat izglasati 700 mlrd. posto postoji sumnja kolko ce taj paket pomoci

Valjda se ovaj komentar ne odnosi samo na TNPL,već općenito na cijeli burzu.Ja se sa ovakvim vašim
pristupom ne slažem.I u ratu se trguje.Žuto za žuto.Palenta za zlato.Kupuje se kada je kriza,kada je
jeftino,a TNPL je već toliko jeftina da je upitno da li može niže.
Zanemarujete mogućnost da se može uvijek nešto prodati,a kupiti nešto bolje.Konverzija.Mislim,
da ni jedna dionica nije podcijenjena kao tnpl.Samo treba analizirati i donijeti odluku.Konkretno,
ja sam prodao ATPL na 3.060 i kupio TNPL 4.100.
Omjer je bio

3.060:4.100=o,746

zadnje trgovanje: 1.931,99:2.669=o,723
Ostvarena dividenda na TNPL 55 kn

Ukupno povoljnije za 5%.

S obzirom da BDTI/tankerski indeks/ raste,a istovremeno BDI pada očekujem još veću razliku u korist
TNPL.Ovakav razvoj vozarina najviše pogoduje TNPLradi:
suhi mokri
TNPL 13%——-87%
ATPL 100%
JDPL 100 %
LPLH 100%
ULPL 40 —60%

S obzirom na strukturu flote jasno je da je TNPL u najboljoj situaciji s obzirom na rast tankerskih
vozarina ,ULPL ima nešto veću izloženost BDI,a ostali su pogođeni na cijelu flotu.Za kontejnerski
dio JDPL/dva boda/ I LPLH nemam točne podatke,pa to može komentirati bilo koji poznavalac
tog segmenta.
Dakle u ovom trenutku možemo zaključiti da je TNPL s obzirom na kretanje vozarina izvrsna kupnja,
a vi kažete da treba pričekati.Pošteno i korektno s vaše strane,jer vi analizirate svjetske trendove u
ekonomiji,ali to nije tema za ovu stranicu već za komentare trgovanja.Netko bi mogao shvatiti da
nije vrijeme za kupovanje TNPL,već da treba kupiti nešto drugo.A to drugo je u 99% slućajeva
gora kupnja s obzirom na fundamentalne pokazatelje.Osobno smatram da je to 100%.Volio bi da mi
netko spomene bilo koju dionicu,osim fantomskih bivših pifova/proficio,Licidus .korf i sl/koja ima
bolje trenutne pokazatelje i bolju perspektivu.

hr burza je odradila svoj zlatni šut.
prave prilike su negdje vani…

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

Vlad grdno se varaš.

SAM PROTIV SVIH


hr burza je odradila svoj zlatni šut.
prave prilike su negdje vani…

Pred godinu dana sam proša Inteligentnog investitora.Komentirano je hrvatsko tržište kapitala i P/E.
Mislim da je Croatia osiguranje imala prije četiri godine P/E oko /5/pet.Razmišljao sam kako je onda
bilo lako biti ulagač.Kupiš i čekaš.U svijetu postoje bolje prilike ali i neprilike.Kupiš banku koja je pala
95%,a ona u slijedeću sedmicu padne za dodatnih 50% i više.
Kod nas kupiš TNPL i u slijedečih pet šest mjeseci možeš očekivati sigurnih 50%,a vrlo vjerovatno i 100%,ali zicer.Jer P/E bi za 2008 po ovim cijenama trebao biti ispod 5/pet/.
O MCAP ne treba trošiti rijeći.Pokrivaju ga tri nova broda i dobit 2008,a na poklon kao osigurač dvanaest.
I sva ostala materijalna imovina,i specifična znanja,i sve poslovne veze i stabilno poslovanje zadnjih
godina itd.je dodatni poklon.Za dugoročnog investitora prilika kakva se rijetko pruža u životu.

New Report

Close