TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ono sto mene ipak brine nije ta igrica sama po sebi nego cinjenica da ta igra tako lako uspjeva tj. da se i danas i u petak cijena TNPLa uspila zaustaviti dosta daleko od 3000 uz prakticno zenamariv trosak ovog dumpera.

………
Ili, zar je moguce da je TNPL zanimljiva i "odlicna" dionica samo za AZ Fond?!

Poanta je da nema dovoljno prostora za još jedan fond unutra obzirom na velik udio Silbe. Zato će AZ pokupiti i iscijediti sve što bude mogao od marginaša do 3000 kn, a zatim će napucati TNPL visoko gore, za što će imati pokriće u odličnim rezultatima firme.
Sve mi se više čini da ću od TNPL sebi napraviti čvrstu okosnicu portfelja za duži period. [smiley]

moje poruke nisu poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje

Sve to stoji, ali ja se bojim da prelije li se ovo sranje iz Amerike u Europu,kad i ovdje klekne prva banka,a moglo bi vrlo lako u drugoj polovici 2009. možda i prije,otići će čitava burza i crobex u tri pm,a tad ni super vozarine neće pomoći Tankerskoj da ne ode jako,jako nisko pa i na 1xxx kn jer jednostavno mali će biti preplašeni i bježati će od dionica ko opareni ,tko će kupovati jedino OMF-ovi,a tad bojim se dugo,dugo neće TNPL ni na 2600-2700 ,a kamoli na realne vrijednosti.Igraju se igrice na čitavom marketu i sve mi se više čini da omf-ovi grčevito drže tržište što niže,eventualno dopuste dan-dva euforije ili sitnog rasta kad i vani sve raste, ali pomno pazeći da se ne naraste previše.Kao da su se dogovorili da se crobex malo po malo spušta dok se američka kriza ne prelije u europu, kako bi imali opravdanje ,jer eto i mi smo dio svijeta (valjda samo kad pada)i onda brale tarapana,crobex na 1000-1500.Ne znam ,ne izgleda mi dobro.
Zna li itko,barem okvirno ili pretpostavka barem,koliko ZABA ima još ovih margin dionica?

a sto ako klekne [lol] prva banka tek u 2071?
ajd nemoj pisati gluposti

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

1. SILBA PARTICIPATIONS B.V. 519.104 82,87 Osnovni račun
2. TANKERSKA PLOVIDBA D.D. 11.000 1,76 Osnovni račun
3. PBZ D.D. 10.664 1,70 Skrb. račun
4. FINTRADE D.O.O. 6.081 0,97 Osnovni račun
5. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 4.655 0,74 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 4.145 0,66 Skrb. račun
7. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.637 0,58 Skrb. račun
8. NAVA BANKA D.D. ZAGREB 1.472 0,23 Osnovni račun
9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 1.301 0,21 Skrb. račun
10. PBZ D.D. 887 0,14 Skrb. račun
Ukupno: 89,87

broj 10 +56 kom
Broj 7 -24
broj 6 -23 kom

dionice su prebačene na trezor

Ipak su mali prodavali više nego ZABA u četvrtak

BDI i dalje tone, a BDTI sve više:

Baltic Dirty Tanker Index [BDTI] Sep 23, 2008 1592.00
Baltic Dirty Tanker Index [BDTI] Sep 22, 2008 1575.00
Baltic Dirty Tanker Index [BDTI] Sep 19, 2008 1586.00
Baltic Dirty Tanker Index [BDTI] Sep 18, 2008 1558.00
Baltic Dirty Tanker Index [BDTI] Sep 17, 2008 1534.00
Baltic Dirty Tanker Index [BDTI] Sep 16, 2008 1504.00
Baltic Dirty Tanker Index [BDTI] Sep 15, 2008 1487.00
Baltic Dirty Tanker Index [BDTI] Sep 12, 2008 1462.00
Baltic Dirty Tanker Index [BDTI] Sep 11, 2008 1416.00

moje poruke nisu poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje


Sve to stoji, ali ja se bojim da prelije li se ovo sranje iz Amerike u Europu,kad i ovdje klekne prva banka,a moglo bi vrlo lako u drugoj polovici 2009. možda i prije,otići će čitava burza i crobex u tri pm,a tad ni super vozarine neće pomoći Tankerskoj da ne ode jako,jako nisko pa i na 1xxx kn jer jednostavno mali će biti preplašeni i bježati će od dionica ko opareni ,tko će kupovati jedino OMF-ovi,a tad bojim se dugo,dugo neće TNPL ni na 2600-2700 ,a kamoli na realne vrijednosti.Igraju se igrice na čitavom marketu i sve mi se više čini da omf-ovi grčevito drže tržište što niže,eventualno dopuste dan-dva euforije ili sitnog rasta kad i vani sve raste, ali pomno pazeći da se ne naraste previše.Kao da su se dogovorili da se crobex malo po malo spušta dok se američka kriza ne prelije u europu, kako bi imali opravdanje ,jer eto i mi smo dio svijeta (valjda samo kad pada)i onda brale tarapana,crobex na 1000-1500.Ne znam ,ne izgleda mi dobro.
Zna li itko,barem okvirno ili pretpostavka barem,koliko ZABA ima još ovih margin dionica?

Interesantno razmišljanje da TNPL može na 1.000.
Donat vrijedi oko 120 mil $.To je oko

600 mil kuna.
MCAP 626.385puta 1.000=626.385 Dakle,Donat pokriva ovih 1.000 kn

Višak ili poklon
: Dugi otok 114.000 DWT—–80 mil $ 400 mil kuna
OLIB——–114.000DWT——80 mil $ 400 mil kuna

Ostatak flote 1.030.000 DWT
20% Viktora Lenca
koncesija za ninsko blato
ostala materijalna imovina
očekivana dobit za 2008. 330 mil kuna ,dogodine i više radi veće flote

Na današnju cijenu od 2.600 MCAp je 1.628.601.,a što praktično znaći da ovaj iznos pokriva
tri nova broda/Donat,Dugi otok i OLIB i dobit od početka godine 2008..

A ovaj ostatak je poklon.

Tu je 1.030 mil DWT najvrijednija stavka,a to je ipak više od sadašnje operativne flote ATPL i ULPL
zajedno/opet će me napasti/,ali uz manje zaduženje.

A pošto će se tržiti HT.Ne više od 50 kn.INGRA po 50.Dakle vi govorite o tome da će cijene
biti tako nisko da bi P/E trebao biti ispod dva.Povrat kapitala u jednu i po godinu,maksimalno dvije.
Nažalost to nećemo doživjeti,jer tko to prepozna sigurno je bogat.To je nemoguća mogućnost.


Interesantno razmišljanje da TNPL može na 1.000.
Donat vrijedi oko 120 mil $.To je oko

600 mil kuna.
MCAP 626.385puta 1.000=626.385 Dakle,Donat pokriva ovih 1.000 kn

Višak ili poklon
: Dugi otok 114.000 DWT—–80 mil $ 400 mil kuna
OLIB——–114.000DWT——80 mil $ 400 mil kuna

Ostatak flote 1.030.000 DWT
20% Viktora Lenca
koncesija za ninsko blato
ostala materijalna imovina
očekivana dobit za 2008. 330 mil kuna ,dogodine i više radi veće flote

Da, ali po toj argumentaciji jednako nemoguca mogucnost je i TNPL na 2600 i TNPL na 3200 i TNPL na 1000kn.

Madison,potpuno si u pravu jer naša burza je neselektivna.U Americi i Europi pad je selektivan.Jer ako financijski sektor padne u jednom danu 10 %,Coca cola npr. raste.Kod nas sve pada,osim dionica za koje se zna cijena/INA,ZTNJ,LCDS,MLNR/a sve ostalo pada barem za taj vanjski prosjek,a nešto i više.
Međutim,meni je ipak lakše kada znam da moja dionica ,kao TNPL,ima višestruko pokriče u
kapitalu /floti/,da i dalje posluje bolje jer povečava flotu,da su povoljne tankerske vozarine i da su
predviđanja dobra.Moj papir je pokriven,a ja samo trebam biti strpljiv.
U ovisnosti o strategiji ulaganja treba donijeti odluku.Dionice ili keš.Ja sam gotovo 100% u dionicama.
Normalno da sada kada je sve palo i dalje ostajem u dionicama.Onaj tko je u kešu već nekoliko mjeseci može čekati potop,ali i pogriješiti jer bi povratak mogao biti strelovit.Prodavati će uplašeni i
oni koji moraju,a u TNPL i nekih stotinjak dionica koje su kupili mali na cijeni od 2.400_2.600 i koji
se zadovoljavaju sa desetak posto,a ako stisne bježe i sa malim gubitkom.
A ovaj veliki svakog dana je sve tanji.Sa 11.000 došao je na 4.000/vjerovatno i manje jer na SDA
nemamo tri zadnja dana/.Smanjio se za preko 7.000 komada.A kupnja konstantno navire.

Veliki kupci kao ZB OMF kupuje na način da samo čeka poklon,a očito se ne radi o prodavaču_
institucionalcu već su to individualni računi ,koje su zabini fondovi odlučili ošišati.I tako će biti dok ovaj ne potroši municiju,a onda će se pojaviti i kupnja po asku.A kada vjesti budu lošije može se dogoditi da cijena dionice raste, jer je sadašnja cijena smješno niska.Mirovincima se ne žuri.
Njima je važno kupovati vrijednosti za što manje dok kupuju
od Hrvata,a dok su izlazili informirani stranci i mali od strica INGRa je mogla i po 400/60.000:150/Tehika na 11.000 i sl.

Bestiale,zamisli dionice koje imaju manju dobit po dionici/P/Eveći od 5/,a to sve osim ATPL i LPLH.

Koliko ih ima koje na sadašnju cijenu ne nude poklon/BV veći od jedan/,a to su firme gdje je P/BV
veći od jedan.Gotovo sve firme koje imaju visoku dobit po dionici imaju i veći P/BV.
Pa ne preporuća terija uzalud da bi svaki laik trebao uzeti u obzir da umnožak ova dva faktora
treba biti manje od 22,5 u vremenu barem tri godine unazad,a TNPL nema ovaj umnožak
niti dva na sadašnju cijenu.

Cijena dionice 1.000 kn

BV 8.000 /iviše/
Dobit 550 kn /projekcija dobiti za 2008/

P/BV =1.000/8.000=o,125
P/E=1.000:550=l,818

P/BV puta P/E=0,125×1,818= 0,22725

Točno sto puta manje od dobre kupnje prema teoriji.

TNPL treba kupovati ako bude i dalje padala,a i ako bude i rasla jer kupnja i na 5.000 može garantirati
sigurnu dobit od 20 do 30% godišnje u slijedečih dvije tri godine.U slućaju buma tankerskih vozarina to bi moglo i brže.

Kupujem Tankersku kad padne ispod 1800,kolega lopina se previše drži fundamenata a svi znamo da vrijednost dionica na burzi nisu samo fundament,nažalost


Kupujem Tankersku kad padne ispod 1800,kolega lopina se previše drži fundamenata a svi znamo da vrijednost dionica na burzi nisu samo fundament,nažalost

Barone, radije pazi da opet ne propustis vlakic , kad kongres odobri plan
[lol]

Madison sa 1000 kn bi za jedan brod htio kupiti petnaest brodova viška i ostalu imovinu.

Svjetlane ti si ipak malo pošteniji.Za 1800 kn imaš pokriće u dva broda/Donat i Dugi otok/i samo
1.140.000 DWT viška ili četrnaet brodova i ostalu imovinu.Nisi baš široke ruke,ali da treba kupiti najjeftinije treba.I ja ću biti na kupnji i kada bude išla i prema 5.000,a ako ide niže prodajem ostalo
i ulazim u TNPL.To je jasno.

Prijatelju Svjetlane drž se fundamenata,jer bez fundamenata kuća se sigurno ruši,a ne bi bila sretna
okolnost da mi ili netko od naših u tom trenutku bude u kući.

Ovo sa najboljom namjerom.

New Report

Close