TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dakle, one 55kn po dionici za zadnje dvi godine, a prije toga jos manje.
A i jos si ti napisa u svom postu sinoc, "ne bi se tribale ocekivati velike dividende u naredne dvi tri godine".

2001 godine 300 kn dividenda


………..
…………..
Poznata je stvar da su tankerske vozarine najveće u zimskom razdoblju i da bi bilo normalno da i dalje
rastu u odnosu na izvrsne sadašnje.Kod vozarina sigurnosti nema,ali i ovdje možemo očekivati rast.
Nafta,vjerovatno ostaje ispod 100 $,ali to je nepredvidljivo i zato neka bude neutralna.

Dakle,u 4Q sve ispod 15% više na 3Q 150×1,15 172,50

1Q 2008 dobit po dionici 114
2Q ——————————136
3Q ——————————150
4 Q——————————172 Ukupno 572 kn po dionici 2601:572= 4,55 P/E 4,55

Svaka čast kolega lopina, neki bi rekli da je ovo preoptimističan izračun, ali meni izgleda sasvim realan. Da bude i 450-500 kn dobiti na kraju godine, bilo bi to fantastično, a kamo li ako se ostvari ova računica. [thumbsup]

moje poruke nisu poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje


Dakle, one 55kn po dionici za zadnje dvi godine, a prije toga jos manje.
A i jos si ti napisa u svom postu sinoc, "ne bi se tribale ocekivati velike dividende u naredne dvi tri godine".

2001 godine 300 kn dividenda

Je, samo sto te 2001. godine Tankerska uopce nije bila jos izlistana na Burzi.
Cudno kako netko tako dobro infrmiran poput tebe, sad odjednom zanemari takav "detalj", a?

Ali kad si vec spomenija tih meni tako dragih 300Kn dividende iz 2001, oces pokusati ovdi meni i ostalim ucesnicima rasprave objasniti kako je to dividenda za 2000. godinu mogla biti cak 6 puta veca nego za 2007 i 2006 godinu?!

Da te podsjetim, u 2006 i 2007 je Tankerska imala osjetno vecu i znatno mladju flotu nego u 2000.toj, vozarine i indexi su bili znatno veci u 2006 i 2007 nego u 2000.



Tako je, kome zubi cvokoću bolje da ode s burze zauvijek, pogotovo tko se boji kupiti TNPL po 2600 kn! Jeste vi svjesni koliko je ovo jeftina dionica po ovoj cijeni?? Koliki je P/E, koliki je BV? Jeftina je i na 3500 kn, a ovo sada je poklon bon fonda koji nema love za isplate ulagača.
Uzmite dok ima, valjda ste nakon zadnjih 20 stranica o TNPL svjesni koliki je ovo bingo na ovoj cijeni! Bez pretjerivanja, ova dionica može bez problema donijeti preko 100% zarade čim se tržište malo oporavi: rekordne vozarine, sve veće zarade, novi tankeri, povećanje flote, redovna dividenda…

evo kolega, imate na asku koliko hocete, pa kupite [thumbsup]
moje mišljenje je da ima i jeftinijih (KODT, ADRS, DLKV..)
[/quote]———–P/E ——————-P/BV p/E puta p/BV
ADRS ———8,12 ————- 0,95 7,71
KODT -R-A—8,95 ————–2,34 20,94
DLKV———20,06————–2,94 58,98
TNPL———4,55—————-o,88 4,04

Preporuča se da ovaj umnožak ne bude veći od 22,5.Što manji to bolji.
Međutim P/BV kod TNPL je u ovoj tablici je podcijenjen do boli.Uspredbom sa JDPL koji je napravio revalorizaciju vrijednosti brodova ispada da stvarno BV je barem dva do tri puta veća.Stvarni P/BV je sigurno ispod o,40
Dakle,umnožak za
TNPL P/E puta P/BV= 4,55 xo,40= 1,82

Inaće se u luda vrimena kao što su ova sada preporuča ulagati u firme koje imaju veliko pokriče u
kapitalu,malo zaduženje,a ako se posluje sa dobiti ne škodi.
Bolje prilike od TNPL teško naći.To pokazuje elementarna matematika.

Predlažem forumu da utvrdimo stvarni kapital TNPL na osnovu dostupnih informacija,jer mi se ovih

P/E puta P/BV=1,82 ćini preveliki. Treba ga malo skresati prema stvarnoj vrijednosti flote.

Kodt je dobra firma,ali njena vrijednost je toliko mizerna ,jer i najmanji brod TNPL vrijedi više
od cijelog kapitala TNPL.
DLKV _brojevi govore sve
ADRS Odlična firma_,likvidna,umjereno zadužena,previše izložena u ulaganje u niskoprofitabilni turizam,sa sve laganijim rastom.
TNPL u strahovitoj ekspanziji sa povečanjem flote od 18% ove godine,a samim time i porasti i prometa i dobiti,sa dolaskom novogradnji u slijedećih dvije godine 1.700.000 DWT što
predstavlja porast od cca 70% u tri godine.Jednostavno neuporeduivo u ovom trenu s obzirom na cijenu.Firma sa odličnom prošlošću ,izvrsnom sadašnjošću i izvjesno fenomenalnom budućnošću.

Mene inspiriraju brojevi.A vas.Matematika je majka svih znanosti,a burze, naročito.Ali zna djelovati
sa zadrškom i tko na temelju brojeva predvidi barem tri do šest mjeseci može dobro zaraditi.
Mislim da na duži rok od šest mjeseci spada u nemoguću misiju.

ajd Lopina nemoj raditi ono sto ne znas, a to je fair cijena dionice
raditi usporedbe o preceijenjenosti – podcijenjenosti na temelju P/E x P/BV je tolika glupost i na razini osnovne skole

imam nesto sitno tnpl

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


@ cod puno hvala


@bestiale
– očeš li konačno dati usporedbu s drugim dionicama, da vidimo koje to su davale bolju dividendu ?


Konacno?!

Evo recimo dionica ATPL.
Pocetkom 2006. godine kostala je oko 770Kn. Od tada je Atlantska isplatila ukupno 95Kn dividende po dionici (30+15+50)

Pocetkom 2006. god TNPL je bil na oko 2850Kn. Od tada je Tankerska isplatila ukuono 140kn div po dionici (30+55+55).

Laganom aritmetikom:

ako si pocetkom 2006. kupija 100 dionica ATPL za 77,000 Kn od dividendi si do danas zaradija 9,500Kn. Tj. 12,3% ulozenog.

Ako si pocetkom 2006. kupija 100 dionica TNPL za 285,000Kn od div. si zaradija 14,000Kn tj. 4.9% uloznog.

Ili, za zaraditi samo 50% vise prihoda od dividene TNPL od ATPL, tribalo je uloziti skoro 4 puta vise novca u dionice TNPL nego u ATPL.

Uz to, onih 100 dionica ATPL sad kosta 195,000Kn (cca 150% vise nego pocetkom 2006), a onih 100 dionica TNPL 265,00Kn (cca 8% manje nego pocetkom 2006).

Kak ti se ovo svidja?

[cry] A tek danas padanja na Atlanskoj. [bye]

DELUX,Brankica,Croman.Rekvijem,Lyux,vatreni,valentine,vodavoda,fajrunt,kanabis,lanicaCroman,=ista osoba



Dakle, one 55kn po dionici za zadnje dvi godine, a prije toga jos manje.
A i jos si ti napisa u svom postu sinoc, "ne bi se tribale ocekivati velike dividende u naredne dvi tri godine".

2001 godine 300 kn dividenda

Je, samo sto te 2001. godine Tankerska uopce nije bila jos izlistana na Burzi.
Cudno kako netko tako dobro infrmiran poput tebe, sad odjednom zanemari takav "detalj", a?

Ali kad si vec spomenija tih meni tako dragih 300Kn dividende iz 2001, oces pokusati ovdi meni i ostalim ucesnicima rasprave objasniti kako je to dividenda za 2000. godinu mogla biti cak 6 puta veca nego za 2007 i 2006 godinu?!

Da te podsjetim, u 2006 i 2007 je Tankerska imala osjetno vecu i znatno mladju flotu nego u 2000.toj, vozarine i indexi su bili znatno veci u 2006 i 2007 nego u 2000.

[/quote]

Je u pravu ste gospodine Bestiale, u prošlim vremenima postojao je štand na zadarskoj pijaci gdje su se iste dionice mogle kupiti.

Evo ja se nisam mako s bida, 2502 i 2220 su moji nalozi pa udarajte [proud]

Sefe – ??? ovo su tankeri, ATPL baš nije neka referenca

@bestiale- ne možeš tako gledat moraš gledat prosječnu cijenu , ti si baš za primjer uzeo dionicu koja je najviše rasla [cool]


Je, samo sto te 2001. godine Tankerska uopce nije bila jos izlistana na Burzi.
Cudno kako netko tako dobro infrmiran poput tebe, sad odjednom zanemari takav "detalj", a?

Ali kad si vec spomenija tih meni tako dragih 300Kn dividende iz 2001, oces pokusati ovdi meni i ostalim ucesnicima rasprave objasniti kako je to dividenda za 2000. godinu mogla biti cak 6 puta veca nego za 2007 i 2006 godinu?!

Da te podsjetim, u 2006 i 2007 je Tankerska imala osjetno vecu i znatno mladju flotu nego u 2000.toj, vozarine i indexi su bili znatno veci u 2006 i 2007 nego u 2000.

Je u pravu ste gospodine Bestiale, u prošlim vremenima postojao je štand na zadarskoj pijaci gdje su se iste dionice mogle kupiti.
[/quote]
ah ah.
U slucaju nezgodnog pitanja, odgovori pokusajem (usiljenog) humora, a?

No dobro, meni je drago sto st vi (nehotice?) podsjetili ovaj forum na cinjenicu da je Tankerska isplacivala 6x ili cak 10x vecu dividendu u godini kad nije bila na Burzi, od dividende u godinama kad je TNPL na Burzi.

Zamisli, za jednu mrsavu 2000. godinu isplatiti 300Kn po dionici, a za 3 debele godine (2005, 2006, 2007) sve skupa isplatit 140Kn dividende po dionici.

Ali vjerojtno se radi samo o slucajnosti sto one 2001. TNPL jos uvik nije bilo na Burzi, zar ne?
Jer bi covik pomislija da Uprava isplacuje visoke dividende samo kad dionice Tankerske nisu na Burzi.


@bestiale- ne možeš tako gledat moraš gledat prosječnu cijenu , ti si baš za primjer uzeo dionicu koja je najviše rasla [cool]

Ma ne, ne moran ja nista.

Ti si inzistira na primjeru dionice koja nosi vecu dividendu od TNPL, ja sam ti u svom postu naveja taj primjer te ga jasno argumentira.

New Report

Close