TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Negativne vijesti tresu svijet.Strah ulazi u kosti,ali u ovoj dionici više kratkotrajno pozitivnih vjesti
od loših.Dolar u odnosu na euro na 11% veći nego prije 11 mjeseci,raste i dalje i kažu da ide prema 1,35,a to je izvrsna vijest jer se otvara prostor za daljnji pad nafte.

Dugi otok se upravo preuzima a to je porast tankerske flote sa 1.017.000 na 1.131.000 DWT.

Čak i u vremena velikog pada vozarina za suhe,BDTI jedini u rastu što nije bitno,ali je bitno da se održava na preko 1.400 punata i već dvadesetak dana stagnira,a bilo bi normalno da sezonski slabi.

I nafta stalno klizi prema dole što smanjuje troškove prijevoza,a na spotu je to dodatna dobit.

Suhi segment handysize flote od cca 180.000 DWT sada pada na 14% od ukupno 1.311.000DWT.
Suhi indeksi padaju i možemo reći da imaju lošije uvjete nego lani u isto vrijeme,ali svi ugovori
na dugoročne TCT postaju sve profitabilniji zbog rasta US$.Ipak,ukupno suhi bi trebali biti manje profitabilni, ali na našu sreću najveći dio flote,tankeri,imaju puno bolju situaciju nego lani.

Vrlo dobra situacija,a u odnosu na prošlu godinu izvrsna godina.

Ovo je ujedno i odgovor na komentar da će 2008.biti kao 2007.Skoro pa duplo bolja.

Nitko ne komentira jučerašnji intervju Mustaća na mislim Kapital TV ili pak neka lokalna televizija.Bar mi je tako rekla ona.

Postavio bih jedno pitanje:
Zašto je ulaganje u TNPL po ovim cijenama,a i u ova za većinu firmi krizna vremena,ulog sa minimalnim
rizikom iako se radi o supervolatilnoj branši.Mislim da bi i ostali vlasnici ove dionice trebali dati
ruku.Pa niste valjda svi na kupnji?

Znaci, uprava svojim izjavama dobit na kraju godine? Ma dobro, ne bi to bila iznimka [smiley], ali ja nisam bezveze spominjao VB i njegovo: "proucite upravu".

Svatko donosi odluke za sebe, neka dobit bude i trostruko veca nego prosle godine (od srca vam to zelim), samo ako je ipak info sa GS tocna nemojte nestati sa foruma ili i dalje usporedjivati neusporedivo.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Znaci, uprava svojim izjavama dobit na kraju godine? Ma dobro, ne bi to bila iznimka [smiley], ali ja nisam bezveze spominjao VB i njegovo: "proucite upravu".

Svatko donosi odluke za sebe, neka dobit bude i trostruko veca nego prosle godine (od srca vam to zelim), samo ako je ipak info sa GS tocna nemojte nestati sa foruma ili i dalje usporedjivati neusporedivo.

Nemoj tako uvaženi magistre sakai, nama je znanac rekao da ćemo dobiti 300 kuna dividende, doduše to je bilo prije dvije godine, i da samo trebamo biti strpljivi.
Možda je to i sad slučaj, ne treba prejudicirati, iako poznavajući te periodične nickove, oni imaju sklonost netragom nestati nakon nekog vremena, hihi

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!

Znaci, uprava svojim izjavama dobit na kraju godine? Ma dobro, ne bi to bila iznimka [smiley], ali ja nisam bezveze spominjao VB i njegovo: "proucite upravu".

Svatko donosi odluke za sebe, neka dobit bude i trostruko veca nego prosle godine (od srca vam to zelim), samo ako je ipak info sa GS tocna nemojte nestati sa foruma ili i dalje usporedjivati neusporedivo.


U intervjuu prije dva mjeseca Ive Mustać je govorio o dobiti od preko 300 mil kn,a sada se odjednom priča o 200 mil.Moje analize se zasnivaju na temelju meni dostupnih informacija,uglavnom
brojčanih:bilanca,sastav flote,vozarine.Vlasnička struktura je isto bitan faktor.Međutim,za sada
koliko pratim ovu dionicu uglavnom se promet,dobit i gubitak poklapalo sa mojim očekivanjima.

Ne slažem se sa vama da firme nisu usporedive.Čak i u različitim branšama su usporedive,a sve
multiple upravo za to služe.Dobar ulagač na temelju analize prošlosti i sadašnjosti pokušava
predvidjeti blisku budućnost i naći firmu koja je prema pokazateljima jeftina sada prema pokazateljima koja će biti vidljiva za nekoliko mjeseci ili maksimalno godinu dana .Ja sebe svrstavam u tu nižu kategoriju.
Ulagati na pet godina se isto može,ali teško je predvidjeti i sutra a,nemoguće na tako dugo razdoblje.

Što se tiće friziranja FI TNPL predstavlja dobar primjer,na ovoj našoj burzi.Naravno da to očekujem i dalje.Korektnu i poštenu igru .Logično.Bez toga nema posla.Ako igra bude nepoštena,gubitnici se znaju.Mali dioničari.I to vrijedi za sve firme,s time da smo mi kao Balkanci opasniji ,jer je naš zakon tolerantniji.Pa valjda je to razlog da stranci traže dodatni diskont od 30% ako ulaze kao nevećinski dioničari u naše firme.Kažu da ga zovu:Diskont na balkansku kurbariju.

U ova vremena nestašice Zaba mirovinac je kupio najveći dio ponuđenih dionica.Trpeza je bogata.,a oni se odlučili baš na TNPL.Ne treba vjerovati nikome,ali ovo je dobra vijest.Problem je što su i oni
Balkanci.Ali mene i većinu nas ovdje ćeka Balkan.Još se nismo otisnuli u svijet.Ali tko ispeće
zanat ovdje mislim da može u svijet.
Svima puno uspjeha!

U ovom trenutku BDTI je veći za 70% ,a prosječno i više ,nego lani,a i dolar se oporavio za desetak posto u odnosu na kraj 2Q.Kroz srpanj smo prošli
trogodišnji maksimum i firma će raditi kao lani.Malo morgen.

Biće da bi htjeli/trezor/kupiti jeftino dionice da bi dobili veće nagrade,tj veći broj dionica.Kada ih
dobiju dionice firma će početi bolje raditi.Reći će da su procijene bile krive i da se situacija popravila.
Sve ispod 3oo mil kn dobiti,tj ispod 500 kn po dionici će biti loš rezultat.
Prognoziram da će biti barem jednu kunu više,tj za peko 50% bolje nego lani,a operativna dobit
čitavih 100% veća nego lani.

[/quote]

Lijepo je imati snove, i biti pohlepan,ali..ali..

(P)ostao san dugoročni dokupljivač


U ovom trenutku BDTI je veći za 70% ,a prosječno i više ,nego lani,a i dolar se oporavio za desetak posto u odnosu na kraj 2Q.Kroz srpanj smo prošli
trogodišnji maksimum i firma će raditi kao lani.Malo morgen.

Biće da bi htjeli/trezor/kupiti jeftino dionice da bi dobili veće nagrade,tj veći broj dionica.Kada ih
dobiju dionice firma će početi bolje raditi.Reći će da su procijene bile krive i da se situacija popravila.
Sve ispod 3oo mil kn dobiti,tj ispod 500 kn po dionici će biti loš rezultat.
Prognoziram da će biti barem jednu kunu više,tj za peko 50% bolje nego lani,a operativna dobit
čitavih 100% veća nego lani.

Lijepo je imati snove, i biti pohlepan,ali..ali..
[/quote]
Moj komentar se zasniva na objektivnoj analizi meni dostupnih podataka.A što vi ne izlazite kada
su saznanja /tajne informacije/vama dotupne.Primjetio sam da od održane sjednice prodaja
popušta,a kupnja jača.Na prodaji zaluta pokoji daytreder koji je ušao između 3.150 i 3.250.Pa bilo
bi logično istresanje na kupnji.A toga istresanja nema,čak ni danas kada je sve oko nas crveno.
Vlasnici nerado prodavaju.Pa nije valjda da su te crne informacije dostupne samo uskom krugu.
Jednostavno,ne vjerujem u teoriju zavjere,iako je to uvijek moguće.

Snovi su dio ovog posla,ali da ih treba prizemljiti potpuno se slažem.

I pohlepa je dio ovog posla i važan psihološki faktor.Međutim,kupnja dionice koja po svim pokazateljima vrijedi više nije pohlepa nego mudar poslovni potez.

Kada završi ovaj kvartal,ja ću izbaciti dobit prije izvještaja.Za sada u ova dva mjeseca dobit
iznosi preko 100 kn po dionici.Ali rujan je malo lošiji pa bi trebalo biti nešto manje od pedeset
kuna,ali kako dolazi i Dugi otok ne bi trebalo biti isod 40 kn i to bi trebalo biti 140 kn u ovom kvartalu.

Uz dobro vino,škampe velike kao Dugi otok i ostale delicije vrlo lako domaćin može ubaciti gostu
bubu u glavu.

Bitno je tko daje informaciju i zašto.

Bitna je samo dobra cijena za ulaz, a meni se čini da će ovoga biti uskoro ispod 3.000 kn.
Onda će imati još bolje fundamente, a možda i maržu sigurnosti.

Spekuliranje nije za glupane, mentalne lijenčine i osobe inferiorne EIQ

stanje nakon onog ponedjeljka kada je ušao AZ i aktivnosti prvih 10 od tada do danas (zapravo danas manje 3 dana):

1. SILBA PARTICIPATIONS B.V. 519.104 82,87 Osnovni račun
2. FINTRADE D.O.O. 17.081 2,73 Osnovni račun
3. PBZ D.D. 10.664 1,70 Skrb. račun
4. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 5.169 0,83 Skrb. račun
5. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 4.255 0,68 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.662 0,58 Skrb. račun (+1)
7. NAVA BANKA D.D. ZAGREB 1.472 0,23 Osnovni račun
8. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 1.301 0,21 Skrb. račun
9. PBZ D.D. 895 0,14 Skrb. račun
10. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 882 0,14 Skrb. račun

Smirili su se ovi iz top10….što nam to govori? svi su se namirili ili….??? prodavatelj namirio dovoljno novaca, kupci za sada kupili dovoljno???


Bitna je samo dobra cijena za ulaz, a meni se čini da će ovoga biti uskoro ispod 3.000 kn.
Onda će imati još bolje fundamente, a možda i maržu sigurnosti.

Potpuno se slažem sa vama.Ako padne na 1.000 kn imati će najbolje fundamente na svitu.Ja sam
proša tri komada na 3.135,a još čekam na 3.000.To je realnost ovog trenutka.A u odnosu na jučerašnju zadnju cijenu 3000 je pad od desetak posto.Zaista teška mora za marginaše,koji se uopće ne trude da sebi malo olakšaju i žrtvuju stotinjak kuna da se dionica malo napumpa,radi izlaska iz margine caala.Ista stvar i na ostalim dionicama.Neke banke kao POBA uzimaju u obračun zadnju cijenu ,a ne prosječnu,pa se na taj način može duže izdržati u margine caalu.A možda se bolje predati bez borbe,jer što si žilaviji više gubiš. Moj stil je borba do posljednje kapi krvi.


Bilo je…pršuta, sira,repova kozica umotanih u pršut,pa…je bilo…liganja,škampih većih od Dugog otoka,pa je bilo kolača svih vela,lipega vina..i to je to.
Drugi put, pravac Zadar,i ne jest ništa dva dana.Doć na gladno.

Bila je i dosta zanimljiva, iako unaprijed izgubljena rasprava, o smislu i moralu odluke Uprave da od dijela dobiti (veceg nego dio za dividende) na ZSE otkupi dionice po "prosjecnoj (?) cijeni" i podili ih ka nagradu Upravi i zaposlenicima tj. sebi samima.

Ali da, skampi i prsut su ipak bitniji.

Kuna, ili si na bidu, ili si udarao po svedkom stolu pa nisi ni slusao sto se prica.
Dobit iz osnovnog poslovanja samo u prva dva kvartala 2008 je 50 % od cijele 2007.
Merlin je sigurno na bidu .

New Report

Close