TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

gle zgodna cijena tankerske……………..skoro kao 2006. godine……………kad nam je onaj Znanac ( ngnk ) obećavao 300 kuna divedende……………. [bye] a dobili jedva 30 kuna

obećaj …….ništa te ne košta……… [tongue]

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!



A to da netko jako pametan kupuje se govorilo i za ZABU koja je cistila sve po 6000 i 7000 i jako jako puno ako se sjecate krcala po 5150; prakticki kupili su sve od HYPA tih dana i sada sve prodaju po 2000 kn gubitka po dionici.

Džizziss koji su to debili. [shocked]

[/quote]

Kao da su to njihovi novci, fond postupa jednostavno, kupuje kada ima novaca, prodaje kada nema..
a za cijenu tko pita, eto tako je to jednostavno..

Ja sam brži od brzog, hitriji od hitrog !

Madison,zahvaljujem što poštujete moj trud.Ali to sam radio radi zajedničkog/mog/interesa.

Međutim,ovakav vaš pristup je jako opasan.Kažete da se ovom dionicom trgovalo po 8.000 i da će se
to kod ove dionice dogoditi opet.Ovakav pristup može čitaoce dovesti u zabludu da će se i ostale
dionice vratiti svojim vrhuncima.Ja vjerujem da će ova dionica biti i viša,ako firma bude i dalje
poslovala kao i do sada.
Ali neki baloni koji su napuhani bez pokriča/u kupitalu,u dobiti,u budućnosti/će možda i dalje padati.
Samo napominjem da se kupnja ili ostanak u nekoj dionici nebi trebala zasnivati na pretpostavci
da će se dionica vratiti na neku i to najveću cijenu,ako nema fundamentalnih osnova.

Pametno ste preporučili svima da prije odluke dobro prouće sve dostupne podatke .Dopunio bi da sve
informacije prihvačaju sa sumnjom,i službene,a naročito,ove forumske.

Hvala na suradnji!


ASHRAK, koja je uloga te famozne ZAKLADE u TNPL-u i gdje i kako je registrirana, što im ona znači?
Tko nadzire tu instituciju i kako je osnovana?
Danas se u businessu govori o tim sredstvima Zaklade koje se daju za dobre programe, ima li to veze s TNPL-om , ili je ta njihova ZAKLADA , kao udruga.? Pitam to, jer sam čitala materijale , i malo
prljavog veša oko privatizacije , izmjena na top 10- uloge Hypo AABanke, otkupa dionica od radnika
itd..sad ispada da im je Zaklada svetinja, a ipak traže načina , kako bi se Uprava domogla dionica
mimo burze,Je li njima u interesu puniti zakladu dionicama, ili puniti društvo dionicama, ili dobiti
dionice za sebe i staviti u zakladu da budu pojedinačno još jači u vlasništvu ?
Ako su radnici uzimali kredite da bi otplatli dionice, kako to piše na raznim portalima od 2005.g.
kako to da su ih prodali Upravi ? ili Zakladi…kako tom piše u protuprijedlogu.
Hvala na dokumentima….pozdrav

Cijela priča o privatizacija je malo zamršena, ali famozna zaklada o kojoj pričaju je u stvari SILBA PARTICIPATIONS B.V. (u izvješću navede kao stranog vlasnika trust i neki broj).

Nemam ovdje izvješće o reviziji privatizacije, ali priča ide nekako ovako.

Nakon pretvorbe oko 40 % vlasništva su stekli zaposlnici a ostalih 60 % država preko svojih fondova s kojim dionicamaje dalje rapolagala,( plaćala dugove itd), tako da su veće udjele u vlasništvu stekli Istarska i dalmatinska banka.

U razdoblju od 1996.g. do kraja 2000.g. s istim dionicama kako se trguje na burzi, tako da u istom razdoblju Tankerska plovidba d.d. stječe oko 60 % upisanih dionica pod opravdanjem zaštite od neprijateljskog preuzimanja.

Tada se pojavljuje VCP grupa (austrijska tvrtka) iza koje stoji šestorica kupaca koja daje prijateljsku ponudu za preuzimanje kojoj uprava prodaje ovih 60 % s opcijom prijenosa ovih dionica na zakladu osnovanu u korist nakon povrata uloženog novaca i kamate, a koji im je usput rečeno vraćan i isplatama dividende. Ugovorom je bilo određene da se nakon 4 godine iste vratiti u zakladu osnovanu u korist svih zaposlenika društva. Nakon javne ponude VCP stječe 82 % temeljnog kapitala.

Iste dionice prije vremena, krajem 2001.g. VCP prenosi novim kupcima sve tvrtke registrirane u Amsterdamu, koje je zatim (ovo sve sukladno nekom ugovoru zaključenom između ovih društava, VCP i zaklade koju je osnovao VCP) trebalo prenjeti Zakladi ili društvima koja ona odredi. Ove dionice su u konačnici sve prenesene na Silbu, pa u stvari ona predstavlja zakladu koja se spominje.

Zanimljivo je da se ova privatizacija dogodila za vrijeme uprave Stanka Banića, ovoga što se sada preko novina protivi prijedlogu uprava.

On spominje da bi po prijedlogu dionice za nagradu zaposlenicima išle iz Zaklada (ne trezora) pa mi isto nije baš najasnije, iako bi isto moglo značiti da je ove dionice danas kupovala Silba koja će ih zatim ugovorm prenijeti na trezor.

Ovo sve pišem po sjećanju pa je moguća koja greška, nemam uvid u registraciju Silbe, ali faktički ispada da je Silba u stvari zaklada pod kontrolom i većinskim vlasništvom uprave.

Kako je osnovana, koliko je zaposlenik u njoj ostalo, itd. ne mogu znati budući ugovori o osnivanju nisu dostupni.

E sada, jasno je da ovima iz uprave dosada nije bilo bitno koja je cijena dionice i Sakai vas je upozoravao na vrijeme.

O P/BV, NAV-u, P/E i ostalim fundamentima je lijepo raspravljati, ali prije toga vrijedi upoznati vlasničku strukturu i upravu firme u koju se ulazi.

Zbog gornjega sam toliko čekao i možda s ostatkom planiranog uloga budem još malo.

Međutim, kako je ovo prva godina kada bi trebali za nagradu dobiti dionice, a ne novac kao prijašnjih godina, cijena dionica bi ih poslije 29.08. ili par dana iza trebala malo početi interesirati.

25.8.2008
Vlasnik računa Stanje [%] Promjena
1. SILBA PARTICIPATIONS B.V. 519.104 82.87
2. FINTRADE D.O.O. 17.081 2.73
3. Skrb.: PBZ D.D. 10.664 1.7
4. Skrb.: ZAGREBAČKA BANKA D.D. 9.254 1.48 -152
5. Skrb.: ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.662 0.58
6. NAVA BANKA D.D. ZAGREB 1.472 0.23
7. Skrb.: RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 1.301 0.21
8. Skrb.: SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 1.085 0.17
9. Skrb.: PBZ D.D. 868 0.14 5
10. Skrb.: HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D. 829 0.13
Ukupno: 90.25

broj 4. pao je na 9254 komada,a ako je on prodavao ova zadnja 3 dana onda ima još oko 4200 dionica manje, tj. moguće da je sada na oko 5000 komada, a to bi današnjim tempom značilo: 2 dana prodaje i gotovo. Ja sam danas kupio jer u pravilu slijedim velike kad kupuju u korekciji, kao što je danas bio slučaj. Ako TNPL ode još malo dolje, bit će i dokupa. [wink]

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

Međutim,ovakav vaš pristup je jako opasan.Kažete da se ovom dionicom trgovalo po 8.000 i da će se
to kod ove dionice dogoditi opet.Ovakav pristup može čitaoce dovesti u zabludu da će se i ostale
dionice vratiti svojim vrhuncima.Ja vjerujem da će ova dionica biti i viša,ako firma bude i dalje
poslovala kao i do sada.

Da, rekao sam da se trgovalo po 8000+kn i da će jednom opet porasti sa ovih razina jer ima do sada i stabilno poslovanje i fundamente i ako se tu ništa kardinalno ne poremeti,trebala bi rasti.E sad hoće li to biti na 4000,6000 ili 10 000 kn i kad će točno to biti to ovdje ne može nitko sa sigurnošću reći.
Nisu ni poslovanje ni fundamenti sve, ima tu i drugih faktora koji debelo utječu na cijenu dionice npr. stanje tržišta,trendovi,politička situacija i sl.,i sve se to odražava na cijenu ,al ovo prvo bi prvenstveno trebalo biti zadovoljeno.Ako sam se krivo izrazio ili doveo nekog u zabludu,sorry,moj lapsus,nije mi to bio cilj.


25.8.2008
Vlasnik računa Stanje [%] Promjena
1. SILBA PARTICIPATIONS B.V. 519.104 82.87
2. FINTRADE D.O.O. 17.081 2.73
3. Skrb.: PBZ D.D. 10.664 1.7
4. Skrb.: ZAGREBAČKA BANKA D.D. 9.254 1.48 -152
5. Skrb.: ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.662 0.58
6. NAVA BANKA D.D. ZAGREB 1.472 0.23
7. Skrb.: RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 1.301 0.21
8. Skrb.: SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 1.085 0.17
9. Skrb.: PBZ D.D. 868 0.14 5
10. Skrb.: HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D. 829 0.13
Ukupno: 90.25

broj 4. pao je na 9254 komada,a ako je on prodavao ova zadnja 3 dana onda ima još oko 4200 dionica manje, tj. moguće da je sada na oko 5000 komada, a to bi današnjim tempom značilo: 2 dana prodaje i gotovo. Ja sam danas kupio jer u pravilu slijedim velike kad kupuju u korekciji, kao što je danas bio slučaj. Ako TNPL ode još malo dolje, bit će i dokupa. [wink]


Prema informacijama iz komentara Tomislava Petrova na Poslovnom dnevniku jučerašnji veliki kupac
je institucionalni ulagač.Dakle,za sada to nije trezor,ali je možda priprema dionica za trezor.Međutim,
to je još premala količina da bi bile zadovoljene potrebe trezora jer je to tek trećina potreba trezora.
Čak da se danas obavi razmjena ovog ostatka od ovih 5.500 kom koje bi trebao imati ZABA skrbnički
ne bi bilo dostatno.Naravno,da je dobro da se u igru uključio institucionalni ulagač,koji će kada se
nakrca biti zainteresiran za rast kako bi trezor plačao što skuplje.U svakom slućaju možemo
uskoro očekivati novu veliku razmjenu.

Ovako velike transakcije za neku dionicu,ali i za cijelo tržište je znak da se pojavljuju veliki kupci jer
im se otvaraju dobre prilike.Što bude više dionica sa ovako velikim prometima znaći da smo blizu dna,
jer novi kupci koji imaju keš kupuju da bi zaradili,jer im se ćini da je jeftino.

Opreza nikada dosta.I ZABA skrbnički je kupovao ovu dionicu od 7.000 do 4.200,a sada prodaje na
3.150.To je najniža cijena u zadnje tri godine.Biće da su i oni htjeli zaraditi.Vjerovatno bitni
razlog prodaje po ovako niskim cijenama je izvlaćenje udjela i ZABA fondova,koji prodavaju ono
gdje najmanje gube.Jer za prodati ovoliku količinu ,na ovom našem nelikvidnom tržištu ,gdje je jučer TNPL ostvarila preko 25% redovnog prometa, neke druge dionice bi pale ne o,5% dnevno ili 7,5% u toku
cijele sedmice nego bi to palo…ohoho!.

S obzirom na veliki promet TNPL ulazi u žižu.Prije nego što se odlučite na kupnju dobro proučite
predhodne komentare.Imate niz korisnih informacija.Neki od nas su natemelju postoječih informacija
o vozarinama,tećaju dolara,cijeni nafte,a neki i na temelju konkretnih ugovora za pojedine brodove
nastojalo predvidjeti dobit za 2Q.Šokirati ćete se koliko je to bilo precizno.Kao da se radi o insiderima.Dakle,ne radi se o drukerima već o ozbiljnim analitičarima,kao što su Styks i Zmrklic.
Ja sam u ovoj dionici vrlo aktivan.Neko će reći druker,netko će mi biti zahvalan,ali se trudim
biti korektan.
Ponavljam već nekoliko puta da ovo nije dionica za daytredere.Da se razumijemo .I ja to ćesto radim.
Već tri mjeseca ovdje imate stalan pad,sa rijetkim kupnjama po prodaji.A kako imamo stalnog
prodavača koji hrani kupnju,već smo se naučili da kupnju stalno spuštamo.I dionica klizi a dayrederi
ne mogu izaći.To sam primjetio i jučer.Neki su kupili po niskoj cijeni od 3.150 stavili se odmah na
prodaju na 3.250,a već pri kraju dana smo imali prodavača na 3.150.Dakle,gubitak.Onaj koji je
ne može zadržati dionicu barem do petka/glavna skupština/,a čak i do FI 3Q2008.bilo bi bolje da se suzdrži od kupnje.Zasada su dnevni špekulanti loše prolazili.Dao Bog da griješim!
A kada se smjer okrene nećete imati vremena za pobići.Sve će biti pometeno u trenutku.Tako
je barem bilo u ovih dvije godine .Bit ćete frustrirani jer ste uzeli malo ,a mogli puno ste više.
Svima puno uspjeha!


A kada se smjer okrene nećete imati vremena za pobići.Sve će biti pometeno u trenutku.Tako
je barem bilo u ovih dvije godine .Bit ćete frustrirani jer ste uzeli malo ,a mogli puno ste više.
Svima puno uspjeha!

Lopina, citam Vase komantare i slazem se u velikoj vecini napisanog (pogotovo brojkama) , ali mi se ipak cini od kad ste se usidrili u ovoj dionici gubite objektivnost.
I ja sam imao TNPL , ali sam ga cijelog prodao na 4500kn i jos cekam…pisem ovo jer smatram kako bi pametni investitor(spekulant) ipak trebao priznati ako je nesto kupio na 4500kn, a cijena probije 4000kn prema dolje trebao razmisliti o prodaji dionice!
Pa nije dionica auto koji se ne moze mijenjati svaki dan! Bar se dionica moze i treba prodati AKO PADA!
Sta znaci 3150 kn?? Da je jeftina? Hvatati noz koji pada je izuzetno opasno i daleko od sigurnog ulaganja.
Gledano preko TA graf je jako los, iako poslije ovog velikog volumena postaje zanimljiva TEK ZA ANALIZU !

Lopina, pusti fundamente ako trziste ide dolje.

Pozdrav!

Pa dobro kolega lopina do koje cijene ćete vi pričati da će nam pobjeći, da smo trebali kupiti više,da će nas sve pomesti, itd,itd.
Svaka čast Styxu ali zmrklic je vama ozbiljan analitičar?!
Pa majku mu staru stvarno ste ga pretjerali

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE

Oće li biti dividenda ??? [bye]

Nadam se da ste štedili za crne dane. Nebo se upravo zacrnilo.

@ ententinis – takes one to know one [lol]

Ja bar priznam kad nešto ne znam, ti si najveća prevara na forumu, pogotovo kad glumiš analitičara [lol]

Priznajem da je Mrzli ispocetka bio jako bezobrazan (i to mu nikad necu zaboravit [wink]), al njegov info sa Lloyds-a o mikro vozarinama su jako korisni

New Report

Close