TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/1413-08-TNPL_protuprijedlog.doc

posebno mi se svidio odgovor Uprave na tocku 1.2:

Prijedlog pod II da se pojedinim dioničarima uz dividendu isplati i dodatna naknada nije dopustiva jer diskriminira dioničare.

Koji su to moralni stubovi drustva [lol]

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje




Danas se uprava očitovala da će trezor za 34 mil kuna moći kupiti od 1 do 1,5% dionica tj.da će po
dionici trebati platiti od 3.600 do preko 5.400 i to bi se kupnja trebala obaviti nakon Glavne skupštine
koja se održava 29.08.2008.A kada se uključi trezor moglo bi to i skuplje.

Jesi siguran da će kupovat na burzi? Ne bih baš rekao, vjerojatno će pakete preuzimat van burze i nećemo znati po kojoj cijeni su ih kupili. IMHO
[/quote]
Negdje će ih kupovati,a ako bude van burze tada se te dionice ne mogu pojaviti i na burzi,pa će i to
indirektno podići cijenu.Međutim,zar mislite da će se to van burze moći kupiti jeftinije.Pa ti veći
prodavaći mogu tražiti fair cijenu,a ona je daleko više od sadašnjih smješnih 3.450.U svakom slućaju
može biti samo bolje,naravno za vlasnike.
[/quote]
Ako sam dobro shvatio dionice će se koristiti za nagradu članovima Uprave pa je moguće da se te dionice pojave na burzi ti to na strani prodaje. Ne bih se ja hvatao za tu kupnju u trezor, to neće održat ili podignut cijenu dionice na burzi.


ne bi se htio hvaliti ali moje prognoze oko prihoda i dobiti su skoro kao ostvarenja (npr. na strani 226 zadnje progonoze)
zaključak: dobit u 2q (ne u cijelom polugodistu) je ono sto se trebalo ocekivati s obzirom na visoke vozarine u 2q- znaci sve ide svojim tijekom
malo kvari 1q pa 2q nije tolko dosao do izrazaja u vijestima, a mogla bi i uprava nesto reci umjesto ponavljati do besvjesti o stabilnom poslovanju
uz to rolling P/E je 9,5 uz cijenu 3400


P/E u brodarstvu se treba predviđati unaprijed.U I Q dobit po dionic bila 114 kn,a u
II Q 136 tj.bila je veća za 19 %.S obzirom na rast US$ i trogodišnji maksimum BDI u srpnju treći
kvartal bi trebao ostvariti dobit od preko 150 kn po dionici ,a sa uključivanjem novih tankera
ide prema 200.I to bi na kraju ove godine trebalo iznositi 600 kn po dionici.

3.400:600= 5,67 , a ne 9,5 . Sve ovo iz osnovnog posla.Minimalna cijena bi trebala biti 5500 do 6.000 samo prema ovim pokazateljima.

A budućnost je izvrsna s obzirom i na četiri nova handyseize,što dodatno diže očekivanja/cijenu/





Danas se uprava očitovala da će trezor za 34 mil kuna moći kupiti od 1 do 1,5% dionica tj.da će po
dionici trebati platiti od 3.600 do preko 5.400 i to bi se kupnja trebala obaviti nakon Glavne skupštine
koja se održava 29.08.2008.A kada se uključi trezor moglo bi to i skuplje.

Jesi siguran da će kupovat na burzi? Ne bih baš rekao, vjerojatno će pakete preuzimat van burze i nećemo znati po kojoj cijeni su ih kupili. IMHO
[/quote]
Negdje će ih kupovati,a ako bude van burze tada se te dionice ne mogu pojaviti i na burzi,pa će i to
indirektno podići cijenu.Međutim,zar mislite da će se to van burze moći kupiti jeftinije.Pa ti veći
prodavaći mogu tražiti fair cijenu,a ona je daleko više od sadašnjih smješnih 3.450.U svakom slućaju
može biti samo bolje,naravno za vlasnike.
[/quote]
Ako sam dobro shvatio dionice će se koristiti za nagradu članovima Uprave pa je moguće da se te dionice pojave na burzi ti to na strani prodaje. Ne bih se ja hvatao za tu kupnju u trezor, to neće održat ili podignut cijenu dionice na burzi.
[/quote]
Dobro ste shvatili da idu za nagrade.Samim time budući vlasnici mogu prodavati na burzi,ali redoslijed
je jasan.Najprije kupnja pa prodaja.Ipak je ovo samo špekulacija,a špekulacija u ovakvom biseru je
ono što daje dodatnu draž.Špekulacija u fundamentalno jakoj dionici,je idealna varijanta.

Ma kakvih 600 kn po dionica dobiti, možda 450 ako bude sve kako treba.


OK ajmo zaozbiljno
posto se blizi FI i svi iscekuju rezultate ajmo prognozirati sto se biti u tom izvjestaju
ja sam vec prije mjesec dana naveo da bi prihodi iz inozemstva trebali biti 285 milj. kuna bas prema gornjem grafu odnosno 520 milj. kuna u h1 (4% povećanje u odnosu na isto razdoblje prosle godine)
za rashode nemam pojma ni blizu pa cu reci iz rukava profit u 2q 90 milj. kuna odnosno 1h 162 milj. kuna (7% povećanje u odnosu na 1h 2007.)

Pohvale kolegi Styxu.
To se zove biti realan i znati znanje.
Ostali bi se trebali ugledati

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE

Promjene u top 10, 25.7.-8.8.
1. SILBA PARTICIPATIONS B.V. 519.104 82,87 Osnovni račun
2. FINTRADE D.O.O. 17.081 2,73 Osnovni račun
3. PBZ D.D. 10.664 1,70 Skrb. račun +343
4. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 10.064 1,61 Skrb. račun -629
5. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.679 0,59 Skrb. račun -22
6. NAVA BANKA D.D. ZAGREB 1.472 0,23 Osnovni račun
7. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 1.301 0,21 Skrb. račun
8. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 1.085 0,17 Skrb. račun
9. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D. 829 0,13 Skrb. račun
10. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 821 0,13 Skrb. račun
Ukupno: 90,38
Zanimljivo je u istom razdoblju protrgovano s ukupno 668 dionica

ZB Invest prodaje sve u 16 a krcao je milijune i milijune po 5150 i po 6000 ako se sjecate.
Preuzeo sve sto je onaj strani Hypo imao.

A oni nemaju problema sa udjelnicarima.

Ovo mi uzasno smrdi

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


Ma kakvih 600 kn po dionica dobiti, možda 450 ako bude sve kako treba.

U prvom i drugom kvartalu ostvarena je dobit od 250 kn po dionici.U srpnju su vozarine/BDTI/bile na
trogodišnjem maksimumu,a skočio je i US$ što garantira sigurno veću dobit u trečem kvartalu.Ako je
u drugom bila 136 kn po dionici u trečem bi trebala s obzirom na navedene pozitivne momente preko
150 kn .Sa dva nova brodića od 166.000 DWT dobit u četvrtom kvartalu/a to je inače mjesec sa največim vozarinama za tankere projekcija od 200 je pesimistična.I to je 600 kn po dionici.Manje jedino,ako vozarine žestoko padnu.

Preporučio bih vam da prolistate predhodne postove pa čete utvrditi da sam točno predvidio
dobit u II Q i to jednostavno koristeći obične računske operacije.Vrlo jednostavna računica.


ZB Invest prodaje sve u 16 a krcao je milijune i milijune po 5150 i po 6000 ako se sjecate.
Preuzeo sve sto je onaj strani Hypo imao.

A oni nemaju problema sa udjelnicarima.

Ovo mi uzasno smrdi


Kolega blueman možeš li isto tako potvrditi da nemaju neku drugu po njihovom mišljenju bolju priliku pa se malo rješavaju Tnpl…,a ako se zaista žele riješiti svih 10000 kom nek se jave upravi pa da i to rješimo bezbolno,jer na ovaj način trajati će mjesecima.Ipak mislim da im to nije cilj,igraju se igrice,pamet u glavu.


Izvješće je dobro, ali ipak je ovo i dalje najskuplji hrvatski brodar

Najskuplji brodar TNPL?Možete to obrazložiti i argumentirati.Ja inaće volim kupovati jeftino i prodavati skuplje.Za sada smatram da ću uz ovakve cijene to najlakše napraviti na TNPL,koja je moj favorit i koju stalno dokupljujem,jer je najpodcijenjenija od svih brodara.

navesti ću samo neke pokazatelje:
1.200.000 DWT :626.385= 1,92 DWT po dionici 1,91:3,45=o,55
dakle,za 1.000 kn postajemo vlasnici o,55 tona brodskog prostora

ATPL 875.000:1.395.520=o,63 po dionici : 2,41 = 0,26

ULPL 350.000:580.000=o,60 :2 o,30

LPLH 260.000:2 = 130.000 /50% vlasništva brodarstva pripada holdingu/
130.000:662.416=1,96:0,36 =o,54 /vrlo stara flota koja vrijedi puno manje/

JDPL je posebna priča jer je država vlasnik i neću ga uspoređivati.

Dakle za isti novac ako kupujete TNPL dobijate u vlasništvo dvostruko veći prostor,nego kod ATPL i ULPL,a odnosu na LPLH imamo ekvivalent novo za staro.

Međutim,TNPL je čak manje zadužena od ostalih brodara.
Ovaj izračun se zove Bestiale banalni izračun,ali ja smatram da je vrlo opipljiv.Ovo ti dođe kao BV u
kubicima.

Normalno ,da kao posljedica većeg prostora postoji mogućnost i većih dobiti.Pa nebi bilo razumno
očekivati da mađioničari iz ATPL,ULPL u dužem vremenskom razdoblju zarađuju duplo više po 1DWT
od TNPL.I u pojedinim segmentima brodarstva postoje ciklusi:dobri ,ali i loši.Mislim da će eventualna
loša vremena onaj koji ima duplo više lakše prebroditi.TNPL ima iza sebe loše razdoblje.Pa 2.007.
je bila najgora godina za tankere u ovih zadnjih desetak godina.Niski dolar,a i niske vozarine.Pa di ćeš gore.Ali već sada u ova dva kvartala imamo dobit od 250 kn ,s time da imamo pozitivan
smjer tj.porast dobiti od 114 kn u IQ po dionici na 136 u IIQ i to iz osnovnog biznisa.

3.340:136=25,37/sadašnja cijena podjeljeno sa dobiti iz IIQ/

To znaći da bi ti ostali "podcijenjeni" brodari trebali ostvariti dobit iz osnovnog posla u IIQ:

2.410:25,37=95 kn po dionici iz osnovnog poslovanja za ATPL

2.200:25,37=87 kn po dionici ULPL

360:25,37=14,20 LPLH

Naravno sve ove dobiti bi trebale biti ostvarene bez prodaje brodova.Ali upravo u izvještajima
IIQ 2008. neće biti registrirane prodaje brodova pa će ovo biti lako usporedivo.Uskoro izlaze FI.
TNPL se sada nalazi u fazi prosperiteta,bez obzira na sezonski pad BDTI,a dionica je smješno nisko.
Ostali brodari će teško postići ovakve rezultate,ne zbog toga što loše rade,već jednostavno nisu
toliko podcijenjeni kao TNPL.

A tema novogradnje /budućnost/je najveća prednost TNPL u odnosu na ostale brodare.

Dobro Lopina, vidim da imaš određeno znanje što naravno poštujem. Ali gle – sam si iznio podatak koliko treba biti dobit pojedinih brodara da se barem izjednače sa Tankerskom. Dakle, ATPL 95 kn po dionici – Atpl će imati na polugodištu puno višu dobit i bez prodaje brodova (oko 173 kn po dionici). ULPL treba imat 87 kn po dionici, a imat će oko 120 kn. LPLH treba imat 14,2 kn po dionici, a imat će oko 45 kn.

Eto sam si pokazao da je TNLP najskuplji

New Report

Close