TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ATPL vs TNPL, BDI vs BDTI

1) Zarada ATPL vezana je prvenstveno uz stanje na tržištu vozarina i pratimo je uglavnom kroz BDI index.

2) Zarada TNPL vezana je također uz stanje na tržištu vozarina, a nju pratimo također kroz Baltic Exchange index, naravno tankerski BDTI.

3) Ono što se događa na BDI indeksu danas događalo se na BDTI prije 3.5 godine. Gotovo identično.

4) Nakon konstantnog rasta od ljeta 2004. dosegnut je ATH tankerskog indeksa na dan 17/11/2004, a iznosio je 3194 bodova. Tada je to značilo da je rast od prvog dana ljeta 2004 (datum uzet proizvoljno) do ATH (17/11/2004) iznosio 121 %. 21/06/2004 BDTI iznosio je 1445 bodova.

5) ATH BDI indeksa od 11039 bodova imali smo 13/11/2007. Slično kao kod BDI. Rast od prvog dana ljeta (1445) do ATH iznosio je 94 %.

6) U vremenu rasta BDI-a od prvog dana ljeta do ATH (nešto manje od 5 mjeseci) dionica ATPL narasla je s 1650 kuna na 3300 kuna, tj. točno za 100 %.

7) U vremenu rasta BDTI od prvog dana ljeta do ATH (također nešto manje od 5 mjeseci) dionica TNPL narasla je s 375 kuna na 1250 kuna, tj. za 233%.

8) Ovdje je bitno za napomenuti da je ATH BDI-a u apsolutnom iznosu (TCE) bio izraženiji nego BDTI.

9) Naravno nakon svakog vrhunca dolazi do neminovnog pada.

10) Mjesec dana nakog ATH tankerskog indeksa imamo korekciju BDTI od 40 %. 17/12/2004 iznosi 2290. U istom periodu (mjesec dana od ATH) dionica TNPL prolazi kroz korekciju od 23 % (sa 1250 na 1020).

11) Ovom točkom dolazimo do činjenice koju je spomenuo kolega asdfgh123 da je index BDI korigiran 35 % od ATH (2 mjeseca), a dionica ATPL 18 %.

12) Nakon 17/12/2004 BDTI index i dalje nastavlja padati i svakim danom tone sve dublje sve do 31/01/2005. Na dan 31/01/2005 BDTI je 1357, a korekcija indeksa od ATH iznosi 35 % (koje li koincidencije).

13) Međutim, u vrijeme korekcije BDTI indexa sa 23 % na 35 % od ATH dionica TNPL rasla je, a ne padala. I to 80 %. Vrijednost dionice 31/01/2005 iznosila je 3800 kuna. Vijesti objavljene o kupnji novih brodova i prodaji starih već su bile objavljene kroz 2004-u prije ovog rasta, a financijsko izvjesce izašlo im je nakon rasta. Koje li opet koincidencije, i ATPL prodaje stare, a u fazi je naručivanja novih brodova.

14) Ostalo je povijest, TNPL danas je 6700, a dotakla je i bila preko 8000 kuna, što je 550 % (odnosno 740 %)više od vremena kad su se tresle gaće zbog pada BDTI indeksa, kao što se danas mnogima tresu zbog pada BDI.

15) Pod točkom 15. forumaši su slobodni izvesti svoj zaključak iz ove analize, odnosno mišljenje dali je povijest učiteljica ili nije.

Ima tu još mnogo faktora o čemu će ovisiti cijena u budućnosti obje dionice.Super analiza,ali opet si se samo vezao uz indekse.

Da li možete kolega Derby usporediti trend kretanja BDI i BDTI s cijenom ATPL i TNPL i to na godišnjim razinama na onim godišnjim grafovima indeksa koje ste dali,da vidimo koliko zapravo prate jedan drugog?


Da li možete kolega Derby usporediti trend kretanja BDI i BDTI s cijenom ATPL i TNPL i to na godišnjim razinama na onim godišnjim grafovima indeksa koje ste dali,da vidimo koliko zapravo prate jedan drugog?

Mogu i planirao sam to, ali stvarno nemam vremena. Evo link za indexe, cijene dionica znas gdje ces naci. Nadam se da si malo bolji s vremenom od mene. Nebi bilo zgorega da se i netko treci ukljuci u ovaj nas dijalog. Ja sam stvarno u guzvi, rjesavam da ujutro brzinski sredim jedan oveci kredit za dokup JDPL i ATPL. TNPL mi je jos skupa…Preskupa. Kad napravis graf vjerovatno ces skuziti i zasto. Evo linkovi:

BDI:
Vaš link

BDTI:
Vaš link

Hvala ti,ali ovdje su grafovi koma,želio sam vidjeti kakve su oscilacije indeksa unutar godine,takve stvari obično osciliraju unutar godine.Sretno s JDPL i ATPL.

Šta je Derby jesi li se nakupovao brodara,nešto se ne javljaš?


Hvala ti,ali ovdje su grafovi koma,želio sam vidjeti kakve su oscilacije indeksa unutar godine,takve stvari obično osciliraju unutar godine.Sretno s JDPL i ATPL.

Na linkovima imas indekse za svaki dan unazad zadnjih 5 godina, prebaci u excel, napravi graf…BTW, imam jos malo nadokupiti slijedeci tjedan stoga sutim o dobrim vjestima kao riba…A ima ih…Mislim na JDPL i ATPL. Kod TNPL isto pozitiva kod suhih.

evo
1. bdi vs bdti
2. bdi vs bdti MAV30

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Hvala vipy,ovaj BDI je puno volatilniji,vidim sad da su manje više indeksi sezonskog karaktera (najjači su 10-11 mj),no zanimljivo je da indeks prati cijenu,tj. prvo ona ode gore ili dole,pa tek onda indeks za njom.Şi ti siguran Derby da brodari još neće padati (pogotovo ATPL i JDPL).

hm, po meni su oba volatilna:

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


evo 1. bdi vs bdti 2. bdi vs bdti MAV30

Zahvaljujem Vipy. E sad bi trebalo u graf staviti cijene dionice ATPL i TNPL u istom periodu za izvesti zakljucak. Ako nije problem…

Kolega Derby ja Vas cijenim,ali se ne mogu oteti dojmu da predimenzionirate značenje indeksa i 2004. g. je BDI u apsolutnom iznosu bio i do 3 puta jači od BDTI pa ATPL nije vrijedila k…. za razliku od TNPL.Evo to je moj zaključak o grafu koji je dao kolega Vipy.Ok može se to protumačiti kao vrijeme krcanja insajdera i većih igrača dionicama ATPL na razinama od 20-30 Kn,u saznanju da će se dogoditi ovo što se kasnije dogodilo.No to je sad prošlo svršeno vrijeme i treba predvidjeti budućnost,a ne se osvrtati za onim što je bilo.
Kakvu vi vidite korelaciju između toga što je BDI između 2003. i 2007. (ako gledamo dno i vrh) porastao cca 5-6 puta a cijena ATPL otišla sa 20 Kn na skoro 4000 Kn?

New Report

Close