TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Možda se sve to skriva iza gosp. pod br. 5 iz top tena.Tko je zapravo osnivač zaklade koja je većinski vlasnik?

S tim što je podebljao udjele u Mlinaru i Žitnjaku pa sad je upao u top 10 na Mlinaru i s dionicama na ime. A zaboravio si i da je i Akcionar d.o.o. njegova firma.


Možda se sve to skriva iza gosp. pod br. 5 iz top tena.Tko je zapravo osnivač zaklade koja je većinski vlasnik?

Mogu se skrivati iza bilo kojeg broja što se mene tiče…Ali ne vidim razlog zašto bi se uopće skrivali. Ne znam tko je osnivač zaklade i ne vidim zašto je bitno tko je osnivač zaklade kad je u pitanju očekivanje buduće vrijednosti dionice.

Koju će kreirati “čvrste ruke”.


Pa dobro koliko ona po tebi vrijedi?

Jedan od kolega sa susjednog foruma postao je analizu NAV-a na ATPL. Evo link:

Vaš link

Pristup mu je gotovo identican kao i moj, kao i rezultat, stoga i postam link.

Moje tablice koje sam napravio za ATPL, JDPL, ULPL i TNPL su u excelu, stoga ih necu postati, svojevremeno sam nesto prepisivao iz njih u forum na temi JDPL i ATPL. Svakako, ukoliko netko samo pokusa krenuti s analizom NAV-a na TNPL ja cu ga u svakom segmentu podrzati, odnosno pripomoci u analizi i donosenju konkretnog rezultata.

Moji rezultati kazu da je JDPL najpodcijenjeniji, iza njega ATPL, a da je TNPL najprecijenjenija brodarska dionica.

E da, odgovor na gornje pitanje – dionica vrijedi onoliko koliko je netko spreman za nju platiti.

Mislim da si htio pitati koliko bih ja platio za dionicu TNPL – ne preko 5.500 kuna jer je NAV vrlo blizu toj brojci.


S tim što je podebljao udjele u Mlinaru i Žitnjaku pa sad je upao u top 10 na Mlinaru i s dionicama na ime. A zaboravio si i da je i Akcionar d.o.o. njegova firma.

Nisam zaboravio da je Akcionar njegova firma jer to nisam ni znao, a nije me da ti pravo recem ni briga. Njegovo prisustvo u top10 Mlinara i Zitnjaka, ni njegovo vlasnistvo Akcionara nema nikakve veze sa kretanjem vozarina na tankerskom trzistu, niti sa ocekivanom zaradom Tankerske o cemu ja govorim.

Uostalom, kada je kupio zadnju dionicu TNPL?
– Kada je bila 2000 kuna, nakon toga nijemu palo ni na pamet. Jel se barem tu slazemo?

Onaj tko kupuje dionicu na ovim razinama grantirano nije proanalizirao TNPL, njen NAV i stanje na tankerskom trzistu.

Mislim da si htio pitati koliko bih ja platio za dionicu TNPL – ne preko 5.500 kuna jer je NAV vrlo blizu toj brojci.

Daj bože da cijena padne blizu toj brojci ja čekam s nalogom ko zapeta puška.Mislim da su prošla kretanja i FI (koliko se sjećam nikad nisu iskazali ni kvartalni gubitak za razliku o druge dvije) ove tvrtke pokazali da se radi o najstabilnijoj brodarskoj firmi u nas.Možda je to bez veze što sam rekao i što ću reći,ali mislim da i kod dionca tradicija igra određenu ulogu.Svaka čast ATPL i JDPL (iako svi misle da je podcijenjen,nemoj zaboraviti da se još uvijek vode postupci protiv bivših članova uprave i on po mojoj nekoj logici mora imati diskont na svoju neku podcijenjenost,dok ne spere ljagu sa svog imena,to je naprosto tako,mislim da još uvijek kod dosta ulagača nosi image “lopovske firme”).Veliki pozdrav.

Tankerska je ne tako davno (meni se čini ne tako davno jer vrijeme brzo leti) ostvarivala ne kvartalni nego godišnji gubitak od 20 milijuna dolara (a dolar onda nije bio 5 nego 8 kuna) i tako par godina zaredom, tako da sa gornjom tvrdnjom nisu u pravu, ali to je iza nas sada. Ono što želim reći je da je stanje na tankerskom, tj. dry cargo tržištu ono koje pokreće sve, a ako je ono loše onda je to plodno tlo za afere, sudske postupke i sl.

Ovo drugo što si rekao apsolutno si u pravu. Image TNPL je vrlo visok za razliku od JDPL, i to je prilika za sve koji imaju nos da naprave swap dioncama TNPL za JDPL, jer image se lako promjeni.

Meni se čini da je ovo jučer bilo:

S. Banić, bivši direktor Tankerske Plovidbe:
Nikad se nisam smatrao prorokom, ali ovoga puta ispalo je da sam bio u pravu. Kad je tankersko tržište u pitanju, 2001. godina zaista nam donosi daleko bolja vremena. Za razliku od prethodne dvije godine u kojima smo ostvarili po 20 milijuna dolara gubitaka, u 2000 godini naše je poslovanje …

Vaš link

S Papić, direktor Jadroplova:
Jadroplov štive pune dolara
U svojoj šezdesetoj godini života “Jadroplov” izgleda – nikada bolje. “Jadroplov” je danas uspješna i konsolidirana tvrtka. Štoviše, i vrlo poželjna udavača. Dok novi vlasnik ne dođe, radit ćemo normalno, ulagati u kupnju brodova, te uz suglasnost aktualnih vlasnika, ulagati i u nove aktivnosti u vezi s turizmom…
Gotovo je nezapaženo u široj javnosti prošla i vijest kako je prije dvije godine ova splitska tvrtka proglašena i najboljom brodarskom kompanijom u jugoistočnoj Europi.

Vaš link

Mene samo zanima jesi li ti 100 % uvjeren da je ovo dionica s potencijalom rasta zbog toga sto ima dobar image i mislis li stvano da je ona imuna na pad u slucaju loseg stanja na tankerskom tržištu?

Mene samo zanima jesi li ti 100 % uvjeren da je ovo dionica s potencijalom rasta zbog toga sto ima dobar image i mislis li stvano da je ona imuna na pad u slucaju loseg stanja na tankerskom tržištu?

Naravno da se to odražava na cijenu.Mislim da je to dobar sekundarni razlog za držanje ove dionice (dobar image),pogotovo ako imaš dosta niži ulaz od sadašnje cijene,mislim da je TNPL pokazala na duži rok najkonzistentniji rast i najmanju sklonost oscilacijama od svih brodara,a uvijek je po meni opasnije kupiti dionicu od koje se puno očekuje i to po mogućnosti na ili blizu ATH,a koja ovisi faktički o dnevnom tečaju kakav ima BDI.Nego jedno logičko pitanje koliko je BDI indeks rastao u 2007.,a koliko je rasla ATPL?


… jedno logičko pitanje koliko je BDI indeks rastao u 2007.,a koliko je rasla ATPL?

Pitanje je nadasve logicko…

Godina 2007. pocela je sa BDI indeksom 4421, zavrsila sa 9143, znaci rast od 107 %. ATPL je pocela godinu sa 902 kune, zavrsila na 3500, znaci rast od 288 %.

Znaci faktor odnosa rasta BDI indexa u odnosu na rast cijene dionice ATPL u 2007-oj je 2.69.

Hajdemo sada nastaviti logickim slijedom…koliko je BTI (Baltic Tanker Index) indeks rastao, a koliko je rasla TNPL?

Godina 2007. pocela je sa BTI indeksom 1316, a danas je 1411, znaci rast od 7%. TNPL je pocela godinu sa 3505 kuna, a danas je na 6750, znaci rast od 93%.

Znaci faktor odnosa rasta BTI indexa i rasta cijene dionice TNPL od pocetka 2007 do danas je 13.3.

Ukoliko usporedimo ova dva faktora dolazimo do nevjerovatne cinjenice da je cijena dionice TNPL rasla za 394 % vise od ATPL uspoređujući te dvije dionice s pripadajućim Baltic Exchange Indexima.

Ako nesto radite logički, onda istu logiku primjenjujte uvijek…Samo tako doći ćete do pravih zaključaka.

Dobro kolega,ali se može stvar postaviti i na drugi način.

1./ Kao što znate Atlantska ima avio kompaniju i bavi se turizmom,da li onda znači da takav “mali faktor odnosa rasta” ATPL u ondnosu na TNPL znači da joj te dvije djelatnosti čine totalni gubitak ?
2./ Postavlja se pitanje nakon Vašeg izračuna koliko upoće kretanje indeksa vozarina ima veze sa cijenom brodarske dionice (glupo zvuči,ali ispada tako).


Dobro kolega,ali se može stvar postaviti i na drugi način.

1./ Kao što znate Atlantska ima avio kompaniju i bavi se turizmom,da li onda znači da takav “mali faktor odnosa rasta” ATPL u ondnosu na TNPL znači da joj te dvije djelatnosti čine totalni gubitak ?
2./ Postavlja se pitanje nakon Vašeg izračuna koliko upoće kretanje indeksa vozarina ima veze sa cijenom brodarske dionice (glupo zvuči,ali ispada tako).


Pitanje je pod kakvim su uvjetima sklapani ugovori, spot ili duže vremensko razdoblje. Osim toga i TNPL ima 15% nosivosti u drybulk segmentu. Itd… Samo pitanje je zašto Derby različitim očima gleda naše brodare? Dry segment se isto strovalio i pitanje je gdje je tu kraj? Recimo Drys je bio na nekih 12 dolara još prije godinu dana, pa je došao na 120, pa opet pad od 50%, sad se vrti oko 60 s tendencijom daljnjeg pada. Šta bi rekao Derby da ATPL recimo sa 3800 rokne na 1900, ne bi li mu zaigralo malo u želucu?

New Report

Close