TPNG (Tankerska Next Generation d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TPNG (Tankerska Next Generation d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ne ma još kolega BudFox osim porasta od 20% u 10 dana…jer im to još nije u interesu…pokušat će skupiti što je moguće više po 66 kn a kad skupe onda ide napad na ask….osim dokapa trenutno ne ma razloga za ovako agresivnu kupnju od strane  TPL a vidjet će se već na Q3 idu li na bildanje rezultata i bildanje cijene za dokap…tik tak….

Nije mi baš jasna ta računica. TP sada otkupljuje od fondova po 66 kuna da može ići u dokap po 100 kuna? Kakva je to logika? Zašto im onda sada fondovi prodaju po 66 kuna?

Ako delistiraju firmu sa burze, moraju ostale dioničare isplatiti tromjesečnim ponderiranim prosjekom. To nije 100 kuna.

Ja mislim da će ovdje kada trezor otkupi od fondova što je naumio zavladati nelikvidnost i to je to. TP je uvjerljivo najveći vlasnik i firmu će voditi kako želi. Znači dividende neće biti. Dobit će se skrivati kreativnim knjigovodstvo, a kada su dobri dani će se kupovati vlastite dionice kao sada.

TP sada otkupljuje od fondova po 66 kuna

A koji to fondovi prodaju kolegice Marielena…ni jedan fond nije prodao ni jednu dionicu.Molim Vas radi korektnosti da iznosite točne podatke.

Ako delistiraju firmu sa burze, moraju ostale dioničare isplatiti tromjesečnim ponderiranim prosjekom

 

Zašto bi dokupljivali po 20% većoj cijeni ako su željeli delistirati i naj taj način povećavali ponderirani prosjek i bez dokupa su to mogli napraviti jer imaju nadpolovićnu većinu?

Ja mislim da će ovdje kada trezor otkupi od fondova što je naumio zavladati nelikvidnost i to je to. TP je uvjerljivo najveći vlasnik i firmu će voditi kako želi. Znači dividende neće biti. Dobit će se skrivati kreativnim knjigovodstvo, a kada su dobri dani će se kupovati vlastite dionice kao sada.

 

Trenutno likvidnost u porastu još od cijene od 42 kn(by the way,ako pričamo o delistu ond su to mogli učiniti u puno povoljnijem trenutku).Da li će biti dividenda to će mo vidjeti sljedeće godine.

Trenutno imaju mogućnost dokapa koji je objavljen na GS u iznosu od max 200 mil.kn.

Tko bi išao u dokap ako razmišlja o delistu.

A dokap rade fondovi koji bi si by the way s dokapom oko 100 kn znatno povećali i vrijednost dosadašnjeg ulaganja.

Tako da kolegice Marielena ne bih ja kao vi bio tako siguran u vaše navode i tvrdnje.

Po asku bi se moglo zaključiti da do 66 kn ima raspoloživo između 12 do 15 tisuća dionica…sad zamislite što bi se desilo da TPL sad svaki dan pokupi 20 000 komada sa aska…već bi bili preko 80 kn debelo….zato sam mišljenja da će još malo pričekati i da će po asku udariti nakon Q3 izvješća.

Budu li izvrsni poslovni rezultati, a budu, dokap kao opcija će pasti u zaborav, jer će imati dosta svoje love na računu za što god budu htjeli. Dokap je ionako stavljen kao moguća opcija, a ne kao nešto što će se sigurno desiti.

 

To što TP kupuje dionice TPNG ne mora imati nikakvu dublju pozadinu. Naprosto žele uvećati udio svog vlasništva u firmi, a sad imaju novaca za to.

Pratim prepisku iz prikrajka pa bih iskomentirao dvije stvari.

 

Konstatacija:

“Tko bi išao u dokap ako razmišlja o delistu.”

Komentar:

Odluka glavne skupstine gdje se ovlascuje Uprava za dokap je samo protokolarne naravi, ne govori o namjeri skorog dokapa. To je odluka koju imaju svi nasi brodari, ovlastenje se daje na 5 godina i redovno po isteku produzuje. TPNG je tu odluku imao u statutu i prethodnih 5 godina, a imat ce i sljedecih 5. Malo je neozbiljno samo tako “jump to conclusion”.

 

Konstatacija:

“A dokap rade fondovi koji bi si by the way s dokapom oko 100 kn znatno povećali i vrijednost dosadašnjeg ulaganja.”

 

Komentar:

To bi svakako povecalo iznos ulaganja fondova, ali to ne podrazumijeva da je i vrijednost tog ulaganja automatski povecana. Volio bih da mi netko pojasni zasto je mudrije za nesto platiti punu cijenu ako mozda mozes to dobiti i u pola cijene. Da bih sinpodigao vrijednoat ulaganja? Ne, time si dizes ulozeni iznos, ali vrijednost ulaganja bi sigurno bila veca da sam to platio u pola cijene…

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Usto, svi vide da na burzi postoji netko tko je spreman pljunuti 66 kuna po dionici, i to valjda s nekim razlogom, a oni prodaju po 63 kune, umjesto da se na asku svi maknu na 66 kuna i više. Ima svakakvih ulagača na ovoj burzi.

Komentar:


Odluka glavne skupstine gdje se ovlascuje Uprava za dokap je samo protokolarne naravi, ne govori o namjeri skorog dokapa. To je odluka koju imaju svi nasi brodari, ovlastenje se daje na 5 godina i redovno po isteku produzuje. TPNG je tu odluku imao u statutu i prethodnih 5 godina, a imat ce i sljedecih 5. Malo je neozbiljno samo tako “jump to conclusion”.



Mitko ne tvrdim da će dokap ići sigurno..ali s obzirom na ovaj dokup dionica a koji je “velikodušno ponuđen 20% iznad cijene na marketu” i stanja na tržištu …moguće je da su se odlučili na kupovinu još kojeg broda….do sada TPL nije još nikad povećavala svoj udio u TPNG a u slučaju dokapa to mora napraviti ako hoće ostati iznad 50%….sad im je idalna situacija za dokap …barem po meni…vidjet će mo.

Povećanjem odobrenog kapital do iznosa od 200 milijuna kuna, omogućit će Društvu da pravovremeno osigura potrebna financijska sredstva za eventualne akvizicije dodatnih tankera. Ovakav vid financiranja proširenja flote, stabilizira financijsku poziciju društva u smislu održavanja željeni omjer duga i kapitala uz osiguranje potrebne fleksibilnosti I promptnosti u realizaciji investicija.

Osobno da imam slobodnog kapitala počistio bih sve do 66 kn što se ponudi jer sam uvjeren da će se plaćati uskoro više od ovih 66 kn. …ja sam svoju količinu kupio 25.08.2022.

@tin

 

I dalje mi nije jasno zasto mislis da oni moraju sada na burzi kupovati da bi ostali iznad 50%. Na burzi ni ne mogu kupiti toliku kolicinu, osim ovako u dogovorenim blok transakcijama. Zasto bi si agresivnom kupnjom na burzi dizali cijenu, umjesto da svoj vecinski udio odrze tako da i sami sudjeluju u tom eventualnom dokapu? Tko im brani da i sami sudjeluju u dokapu?

 

Puno oportunije bi bilo da raspisu dokap po nekoj maloj cijeni, daju prvenstvo postojecim dionicarima, iskljuce ili nekako drugacije onemoguce sudjelovanje manjiskih i drugih koji im nisu pozeljni, mirovinci je pitanje bi li uopce za takav dokap bili zainteresirani (bransa je jako volatilna i nesigurna, dolazi recesija, ovdje su vec pogubili dosta novaca), to bi sigurno sve prethodno sa mirovincima iskomunicirali… i kroz takav dokap ne samo da odrze vec i povecaju svoj vlasnicki udio, i to sve u pola vrijednosti NAV-a. Pa gdje ces bolje od toga. Nisu Zadrani od jucer, nije nikada cilj kupiti nesto po fer cijeni, u tome nema vrhnja.

 

Druga stvar, jel bi bilo nevjerojatno da su neki od velikih postojecih dionicara odlucili jednostavno smanjiti izlozenost u ovoj dionici sada kada se tamni oblaci nadvijaju nad ekonomijom, a istovremeno su povoljni uvjeti u brodarstvu i Tankerska ima interes i mogucnosti (novaca) povecati svoj udio u TPNG dogovornim otkupom takvih dionica. Jednostavno jedni sada vide priliku za izlaz, a Zadrani vide priliku za povecati udio po cijeni bitno ispod vrijednosti NAV-a. Velikim investitorima je u pravilu nemoguce izaci iz pozicije na drugaciji nacin osim ovako prodajom u bloku kada se za to stvori prilika ili nekakvom eventualnom peodajom cijele kompanije, pogotovo kod ovakvih nelikvidnih izdanja.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close