TISK (Tisak d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TISK (Tisak d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Baš me zanima tko će sutra imati hrabrosti postaviti se na kupnju

ja



Baš me zanima tko će sutra imati hrabrosti postaviti se na kupnju

ja
[/quote]
i ja al ispod 100 kn [lol] [lol]



POBUNA DOMAĆIH TVRTKI ZBOG VELIKOG PADA VRIJEDNOSTI DIONICA
Todorić s burze skida Agrokorove dionice Autor Snježana Mlinarević

Ivica Todorić skinuo bi s burze barem one dionice koje imaju mali ‘free float’ i već je uputio takav zahtjev Zagrebačkoj burzi
Foto: Patrik Macek

Financijska kriza koja je najprije slomila Zagrebačku burzu pretvorila ju je u njezinu suprotnost. Drastično smanjena vrijednost dionica, i do 90 posto, smanjila je i dovela do aspurda vrijednost i tržišnu kapitalizaciju tvrtki koje kotiraju na Zagrebačkoj burzi.

Pervan: Loše za male dioničare

Todorić smanjio plaće menadžerima 10 posto

Burza i aktivnosti na njoj trenutačno se temelje samo na jednom parametru – nedostatku kapitala kod ulagača, i to malih, jer su se veliki povukli silom prilika u državne vrijednosne papire. Ceh su platile dionice svih tvrtki bez iznimke, velike, male, dobre, loše…

Takav razvoj događaja zabrinuo je vlasnike i uprave kompanija koji tvrde da im burzovna kotacija osim troškova donosi samo izravnu štetu – iskrivljenu i lažnu sliku vrijednosti poduzeća, pad rejtinga i loš imidž kod kreditora.

Erupcija nezadovoljstva
Nastupila je prava erupcija nezadovoljstva, a burzi se upućuju zahtjevi da se njezine dionice delistiraju sa ZSE. Takav zahtjev uputio je Ivica Todorić čijih šest tvrtki kotira na ZSE – Jamnica, Ledo, Konzum, Belje, Tisak i Zvijezda. U Agrokoru kažu da cijene dionica nemaju veze s vrijednošću poduzeća koja su i 2009. godinu započela rastom prihoda.

U potpuno suprotnom smjeru krenule su cijene dionica, pa Agrokor hoće povući iz kotacije barem one tvrtke koje imaju mali “free float”, od nekoliko postotaka dionica u trgovanju. O sličnom potezu razmišlja i Ericsson Nikola Tesla, brodarske kompanije, građevinari… Već prije to je zatražilo Belišće i još neke tvrtke. Bijeg od burze na kojoj su se svi voljeli gledati samo do prije godinu dana sada je masovan trend.

Nema pravilnika
Neki to ne mogu učiniti, ako ni zbog čega drugog, onda zbog IPO-a kojim su privukli nove dioničare. Emil Tedeschi, predsjednik uprave Atlantic grupe, kaže da on ostaje na burzi, i to u najzahtjevnijoj prvoj kotaciji, bez obzira na to što ni cijena njegove dionice ne daje pravu sliku stanja. Atlantic grupa ima tisuće malih dioničara i osjeća odgovornost prema njima redovitim izvještavanjem.

Novi zakon o tržištu kapitala omogućuje tvrtkama delistiranje jer su one silom zakona (a to su sve s najmanje 30 milijuna temeljnog kapitala i 100 dioničara) bile prisiljene ući u posebnu JDD kotaciju. Ta obveza iziskivala je promptno izvješćivanje burze o poslovnim rezultatima, odlukama nadzornih odbora, prodaji dionica… Novi zakon ukida takvu obveznost, ali još nema pravilnika burze i Hanfe koji bi omogućio bijeg tvrtki s burze.

A kako se zahtjevi množe, čini se da će biti sve manje žurbe u vezi s pravilnikom. Ipak, službenim delistiranjem dionice neće nestati s burze, njima će dioničari i dalje trgovati, ali uz puno manje informacija.

Uz to, komplicira se puno toga, od fondova do mirovinaca koji imaju posebna pravila za ulaganje, a ona ne poznaju dionice koje su same tvrtke delistirale. Burza i Hanfa morale bi imati pune ruke posla zbog tog problema jer je očito da je tržište kapitala u posljednjih godinu dana, čak i ako izuzmemo rušilački utjecaj svjetske krize, zapušteno i nepripremljeno za nove izazove.


pitanje je kako bi se to odrazilo na nas male dioničare?da li netko zna primjer delistacije,i kako to utječe na male dioničare i cijenu dionice?
[/quote]
Nitko ne odgovara kolegi, a i mene ovo zanima. Netko iskusan Vlad, Ententinis, Febo,Twixer, bilo tko…

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima




Baš me zanima tko će sutra imati hrabrosti postaviti se na kupnju

ja
[/quote]
i ja al ispod 100 kn [lol] [lol]
[/quote]
taj bi morao biti mentalno retardiran da ti proda tisak po toj cijeni,meni se ne žuri,ja ću ga još nadokupiti i držati koliko god bude potrebno…nema žurbe,a i ne vidim razlog zašto bi bilo tko sutra prodavao kad se ništa promijenilo nije,dapače,donesen je zaključak od uprave da je cijena smiješna ili tragična,kako god hoćete…ne znam na koju logiku vi sutra aludirate na pad vrijednosti dionice?

Ne treba biti genije za zaključiti što se događa ukoliko se dionica izlista s burze. Potreban je Banak za prodati je. Pozitivno je što se ne može dalje urušavati cijena.

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.


Ne treba biti genije za zaključiti što se događa ukoliko se dionica izlista s burze. Potreban je Banak za prodati je. Pozitivno je što se ne može dalje urušavati cijena.

možeš li to malo bolje objasniti?IMAM 150 KOM I NE MISLIM IH SVAKAKO PRODAVATI NAREDNIH 2-5 GODINA,ALI ME IPAK ZANIMA TO USPOREDNO TRŽIŠTE I RADI NEKE DRUGE DIONICE..A ŠTA JE SA KUPNJOM?banak?

dajte ljudi to je napisala ona baba što je bila u otvorenom prošle godine u 4. mjesecu sa samodolom…
barona, šefa i sanča shvaćam ozbiljnije od nje.


Baš me zanima tko će sutra imati hrabrosti postaviti se na kupnju

ja

I'LL BE BACK





Baš me zanima tko će sutra imati hrabrosti postaviti se na kupnju

ja
[/quote]
i ja al ispod 100 kn [lol] [lol]
[/quote]
taj bi morao biti mentalno retardiran da ti proda tisak po toj cijeni,meni se ne žuri,ja ću ga još nadokupiti i držati koliko god bude potrebno…nema žurbe,a i ne vidim razlog zašto bi bilo tko sutra prodavao kad se ništa promijenilo nije,dapače,donesen je zaključak od uprave da je cijena smiješna ili tragična,kako god hoćete…ne znam na koju logiku vi sutra aludirate na pad vrijednosti dionice?
[/quote]

kolega, i ja ću se postaviti ispod 100, doduše i na 200(jer stojim već tjednima pa ništa) i na 150. Ne podcijenjujte moć budala.

I'LL BE BACK

moj ujak je govorio–nije bleso lud..ti što su dosad obarali dionice,50% ih dobro zna radi čega su to napravili,ja ću se postaviti na 222,22 ali tek kad dođem sa posla,da zaokružim na 200 komada,i one idu u škrinju,pa ću reći–mama spremi i moje…stavit ću na škrinju katanac,tko je takne-magarac…



Baš me zanima tko će sutra imati hrabrosti postaviti se na kupnju

ja
[/quote]

I ja ću se postaviti na bid….
Samo malo niže, jer mislim da će biti paničara, pa je šteta ne iskoristiti priliku.

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.



dajte ljudi to je napisala ona baba što je bila u otvorenom prošle godine u 4. mjesecu sa samodolom…
barona, šefa i sanča shvaćam ozbiljnije od nje.

[/quote]
Slažem se. Već sam postao da je to obična patka, tj. moguć pritisak na vladu RH.
A koliko znam (nije da znam predobro), postoje gadni pravni problemi da se to provede.
Ako ima koji pravnik nek nam podrobnije objasni.


dajte ljudi to je napisala ona baba što je bila u otvorenom prošle godine u 4. mjesecu sa samodolom…
barona, šefa i sanča shvaćam ozbiljnije od nje.

Slažem se. Već sam postao da je to obična patka, tj. moguć pritisak na vladu RH.
A koliko znam (nije da znam predobro), postoje gadni pravni problemi da se to provede.
Ako ima koji pravnik nek nam podrobnije objasni.
[/quote]
I ja se slažem da je ovo isključivo pritisak na Vladu, pokazivanje moći. Očigledno hoće da mu rebalansom proračuna ne smanje poticaje.
Inače, kad Todorić tvrdi da su njegove dionice znatno podcjenjene neka izvoli moje dionice otkupiti po "realnoj" cijeni od 1000 kn, pa neka mu je sa srećom.
Zašto on jedini ne kupuje trezorske dionice, mogao bi podignuti cijenu Zvijezde za 40-50% sa 100 komada dionica.
Htio bi da dionice vrijede, a ništa ne čini na njihovoj promociji,… ne isplaćuje dividende, zamraćuje dobit, radnici slabo plaćeni,… vrlo loše informira nas dioničare …
Čovjek se umislio da je Bog hrvatske ekonomije i da ga treba bespogovorno slijediti…

Pravi dioničar drži dionice barem 100 godina u svom portfelju.

New Report

Close