TISK (Tisak d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TISK (Tisak d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


… vidim da vorda ne shvaća neke stvari.p rimjerice još nismo vidjeli kamo je otišlo par milijuna eura od prodaje nekoliko etaža stare tiskare vjesnika na cvjetnom trgu hoto-grupi za izgradnju lifestyle-centra…

Pa u izvanrednim prihodima ima 11,5M kn. Zašto misliš da to nije od prodaje ovih neketnina?



Ja vjerujem da Tisk može u srednjem roku (1-3 godine) početi ostvarivati redovnu dobit veću od 100 mil. godišnje i da će se ta cifra ponoviti i ponavljati (iz operativne dobiti).

Nema teoretske šanse, a čak i da ima to bi pri cijeni od 730 kn dalo PE 18. To je previše i za današnju cijenu, a da ne spominjem nebuloze od 2000 do 5000 kn za dionicu.

[/quote]

Da li je P/E 18 skupo za retailera sa 70% market share-a, nula duga i nula problema s likvidnošću?
Tja… pa nećeš valjda i ti onu P/E x P/BV =22

I'LL BE BACK

TISAK će teško VIŠE vidjeti KEŠ lovicu, pošto će TODA KRPATI RUPE NA SITU ( s tom lovicom – samo imam osjećaj da ima previše rupica! ) [bye]


Da li je P/E 18 skupo za retailera sa 70% market share-a, nula duga i nula problema s likvidnošću?

nije 😀

U jednoj americi, zahvaćenoj recesijom, koja će u 2009. tek kulminirati zajedno sa nikad viđenim padom potrošnje građana (i teško pojmljivom i firmama i građanima naviknutima na ovaj 7-8 godišnji rast jedinstven u povijesti), retaileri se trže uz sličan P/E, premda duga uglavnom i preko duplo u odnosu na kapital, prodaja već bilježi stagnaciju a do kraja godine svi očekuju blagi pad (a 2009. tek slijedi najgore, neki priznaju neki još uvijek zatvaraju oči pred stvarnosti). I to standardno ide bez problema P/E 15-18! (i relativno još veći P/S u odnosu na Tisak – Tisak tek treba povećati profitne marže, tako da i to opravdava visok P/E)

Hrvatska ipak nije Amerika – ali Tisak jest firma svjetskog ranga!!

U hrvatskoj se ove godine nakon rekordne 2007. očekuje blago usporenje osobne potrošnje, a unatoč kojem Tisak (kao i Konzum) bilježi ubrzani rast prodaje!

U 2009. se već očekuje stabilizacija nakon čega sigurno slijedi daljni stabilni rast, sporijim tempom nego zadnjih godina porastom kamatnih stopa i padom kupovne moći uslijed posljedica i inflacije iz 2008. a koja će ostati i dalje relativno više nego do sada.

U ovakvom okruženju Tisak, Konzum… sigurno da će poslovati bolje od "konkurencije" a Tisak pogotovo razvojem i novog spektra proizvoda/usluga praktički je nemoguće da ne doživi daljnji i stabilan rast prodaje (uz dugoročno popravljanje i profitnih marži!).

Sve ovo izgleda (kao i u većini zemalja u razvoju) puno bolje nego u razvijenim zemljama – tako da obzirom na "stabilno makroekonomsko okruženje", "stabilan gospodarski sustav" (premda su to malo upitne stvari, ali dobro otom potom) – nema razloga, ako čemo i na taj način promatrati, da se naše firme iz ove branše trže po jednakim ili nižim multiplama nego u razvijenim zemljama, više multiple su sasvim realne.

A ovdje je najvažnije od svega: uprava!, njena sposobnost koja je dokazana a čiji se daljnji rezultati i dalje očekuju, puno se može još napraviti izlaskom i u nove segmente, maštovitim iskorištavanjem prekrasne, velike, sveprisutne mreže Tisak kioska.

P.S. Nemam Tisak izravno samo posredno, jer imam Adris – osobno držim Tisak jednim od 2-3 najbolja ulaganja ikad napravljena, usedmerostručiti ulaganje u 5 godina… to je jako lijepo 😉 Najljepše je što niti sljedećih 5 godina ne bi trebale biti loše 😉 Za koju godinu će nam dividenda od Tiska biti jednaka/veća od ukupnog ulaganja – e zato se treba ulagati u keš-mašine (što Tisak unatoč malim marginama karakterističnim za industriju ipak jest!), a sve ostalo su "apstrakcije", samo keš se broji, što može stvarati keš to jedino vrijedi!

Tko je jamio je jamio. Jučer se dalo finu količinu kupiti na 730. Prodaja se razbježala lagano. Prvi opravak tržišta i vraća se tisak na 1000 kn.

TISK-R-A
Kupnja Prodaja
717,00 13
716,12 50
715,02 1
715,01 13
712,00 12
711,11 15
710,00 5
702,06 13
702,01 30
702,00 14

754,90 50
754,96 25
756,00 20
757,95 60
785,00 2
788,89 32
789,98 5
791,00 107
800,00 73
810,00 7


TISAK će teško VIŠE vidjeti KEŠ lovicu, pošto će TODA KRPATI RUPE NA SITU ( s tom lovicom – samo imam osjećaj da ima previše rupica! ) [bye]

Kakve ti gluposti pišeš pa to nije istina.To o čemu ti pričaš je kao prvo protuzakonito. A tu je i Adris. Što s njim? Hoće i njima mažnjavati lovu ispred nosa? Pa nisu oni tamo fikus. Teorija da je Todorić kupio Tisak (i pritom ga poprilično platio, te pokrenuo investicijski proces) da bi krpao rupe na drugim akvizicijama je u rangu najobičnijeg birtijaškog naklapanja. Vrijeme će pokazati koliko si u pravu kad ovako lupetaš.


@Lynx
, hvala na trudu. To što ti pišeš znamo mi, ali pitanje da li zna ekipa koja ulaže prema P/E*P/BV < 22, a u Tisak su ušli špekulativno dignut 50%. E neće ići!!!

I'LL BE BACK

@lynx

Evo i ja imam Tisak i izravno i posredno. Što se tiče dividende, vjerujem da će tu Adris spriječiti Todorića da radi prelijevanje dobiti u druge firme. U velikom su investicijskom ciklusu, a nemaju dugova. I treće, iNovine i Tisak čine duopol koji surađuje, tako da sam siguran da će se profitne margine znatno porasti u budućnosti. U biti, nitko ih ne može ugroziti u budućnosti do loše uprave (a to nije slučaj).

Vrlo sam konzervativan ulagač! No do sada od dionica koje me zanimaju za ulaganje pogodio sam 75% tijek stvari! Dapaće za Tisak sam vezan jer je bila moja prva dionica, a i opet ću ući ( kada napisao sam na prijašnjim postovima ) Nažalost po mojoj procijeni bolje bi bilo za TISAK da Toda nije unutra. ( No to je samo moje mišljenje 9 Nebih želio stvarati smutnju, međutim analizama Todinih firmi ne DAJE OBEĆAVAJUĆE ulaganje! Ne servisira svoje OBVEZE!!!

hm..
ajde jedno hipotetsko pitanje?
ja imam dvije firme, jedna radi dobro, druga lose i zelim preliti malo love u drugu iz bolje.
je li nemoguce da losija firma s boljom potpise ugovore o poslovanju koji su bitno losiji za ovu "dobru" firmu?ili recimo, losa firma daje konzalting usluge dobroj, itd?
ima puno nacina za prelit iz supljeg u prazno.

adris je unutra prvenstveno da bi osigurao svoju distribuciju, to mu je glavno, jer zna da je s Todoricem gadno tikve sadit. [smiley]

nadalje, ako cemo realno, tisak sa 1200 do 700 i kusur nije spustila ekipa kratkorocnih spekulanata.netko veliki izlazi, a nema dovoljno kupnje da ga apsorbira.ovo o drhtavim rucicama je zavravanje samog sebe.

usporedba tiska i konzuma bas i ne stoji.oni jesu retaileri, ali tisak i kao firma i kao specijalizirana bransa je puno bolji.tisak je za konzum svemirski brod.uostalom, kad vidim Konzumova dugovanja, smrznem se.

Links, ovo razdoblje dobrote, niti traje 7-8 godina, niti je jedinstveno u povijesti.
2000 je USA bila u recesiji.ciklusi u kapitalizmu sa pojavama recesije mogu trajati 5-15god, dakle nista novo.
sto se tice rasta dionica, ako si na to mislio, sta onda reci za Clintonovo razdoblje?90ih?

sto se tice USA i HR usporedbe, na nasem plitkom trzistu nema raspodjele ko u US, tamo uvijek mozes naci cijeli sektor koji raste, kod nas kad pada, pada sve i kad raste, raste sve.
uostalom, pogledaj nase brodare, pa ce ti sve biti jasno o cemu pricam?
ATPL nakon onakvog izvjestaja na 2400?pa to je za umrijet..od muke ili smijeha svejedno!

da zakljucim, Tisak jest firma sa odlicnom perspektivom.on zaista jest cash mašina i sigurno ce obradovati svoje vlasnike.osobno ne mislim da ce nas Todoric castiti sa nekim lijepim dividendama, ali neka kapitalni dobici budu visoki, pa ce biti svi zadovoljni.iluzorno je naci logicno objasnjenje zasto je sad tu, dokle ce ici i zasto.

trenutno ga nemam (iako mi je vrlo jeftin na ovoj cijeni) imao sam ga preko nekoliko puta i sigurno ce biti jedan od mojih dugorocnih pickova kad se trziste smiri.

[cool]

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM

MIG 29

Slažem se u većini TVOG razmišljanja! Sada se kod nas pojavljuje i jedn od ključnih pitanja za TRŽIŠTE KAPITALA i općenito za ulaganja:
PRAVNA SIGURNOST! = 000
Pogodovanje lokalnim šerifima, trgovački lobi, na NIVOU DRŽAVE!
Država PDV-a nema BUDUČNOSTI, samo kratkotrajne koristi za Šukera i DUGOROČNO za Todorića.Osobno ( iz druge ruke ) znam za pojedince preko bare koji imaju neograničenu količinu dolarčeka za ULAGANJE. NEMA TEORIJE DA DOĐU U HRVATSKU! Ma šta političari pričali i trkeljali o tome!

Prema TA slijedeća stanica je 600.
Mislim da bi to bila fair cijena nakon onakvog užasnog izvješća.
Možda malo kupim kad padne

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE


Links, ovo razdoblje dobrote, niti traje 7-8 godina, niti je jedinstveno u povijesti.
2000 je USA bila u recesiji.ciklusi u kapitalizmu sa pojavama recesije mogu trajati 5-15god, dakle nista novo.

razdoblje o kojem govorim jedinstveno je zbog toga što se radilo o jednom od najvećih bumova osobne potrošnje u povijesti USA, kao i najvećem rastu cijena nekretnina i sl. anomalija koje sada dolaze na naplatu, jedna po jedna… (jer je sav rast bio potpuno umjetan, na račun potrošnje pogonjene kreditima, zaduženost i države i stanovništva je probila sve povijesne maksimume ikada viđene ne smo u USA nego i šire, viđene samo u državama koje su doživjele potpune gospodarske slomove kao posljedicu: nemoguće je rast temeljiti na beskonačnom povećavanju deficita robne razmijen, to nigdje nema i nikada nije takva država završila drugačije nego u totalnom kolapsu)

Jedinstvenost/posebnost cijele situacije je u tome što se to događalo za vrijeme kada je realno gospodarstvo zapravo bilo slabije "nego ikada", konkretno: recesija 2001-2003 nikada nije niti završila za stvarno, u tome je sav apsurd ovih 7 godina. Imali smo potpuno umjetan uzlazni dio ciklusa, zbog toga bi ovaj "novi spust" trebao biti puno bolniji od onoga prethodnog, e tako to završi kada se nastaoji "umjetno utjecati na prirodne cikluse"!

Apokoaliptičari spominju 30-e godine u komentaru sadašnje krize, ja sam možda ipak umjereniji: za mene je ovo ništa drugo nego recesija iz 70-ih, dakle nakon 30+ godina ponovno jedno malo trežnjenje, očito da svaku generaciju mora nešto takvo zahvatiti. Nadam se da ovo ipak nije stoljetni događaj pa da se ponovno mora preživaljavati ’29., iskreno se nadam da je ovo samo "događaj generacije", ali svakako odbijam ideju da je ovo normalni silazni trend nakon normalnog ulaznog zadnje 4 godine – ove 4 godine nikako nisu bile normalne, niti u kojem smislu.

New Report

Close