THNK (Tehnika d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska THNK (Tehnika d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Meni nije jasna jedna stvar, koji je vrag bio ovima u Tehnici da sastave ovakvu bilancu… nevjerojatno!

Pongo, na što konkretno misliš?

La vita e bella!


Pongo, na što konkretno misliš?

pongo misli na toliki gubitak… a to što su godinama prije nariktavali da budu koliko-toliko u plusu, umjesto da su pomalo otpisivali taj Agrokor, to nikom ništa?
građevina je specifična djelatnost i tu s privremenim situacijama možete raditi čuda, odgađati prihode i rashode (ili ih priznavati u tek. razdoblju) kako vam paše
uglavnom – naštimaljka!


Pongo, na što konkretno misliš?

Evo kolega accountant je umjesto mene odgovorio. Pa nije taj lex agrokor crta izmedu zivota i smrti, na kraju krajeva kako otpisivati cjelokupni iznos, pa gdje to ima. A gdje su im prijasnje rezervacije, a koliko tu jos ima stvari a ne ovako “preko koljena”.

Nije li negdje pisalo da su uzeli konzultante da im pomognu s restrukturiranjem? Ako je tako onda su im najvjerojatnije to oni savjetovali (bio sam konzultant pa znam taj način razmišljanja) – iskažite sad sve loše, napravite clean sheet pa ćemo od sad raditi kako ja kažem. A u pravilu se nakon toga stvari počnu popravljati i konzultant može pokazati “Ovo je bilo prije mene (loše), a ovo je nakon mene (rast). Odlična referenca, a i često podloga za bonus.

@rambo5
Cudio bih se tim konzultantima (ako uopce sudjeluju) u sadasnjoj situaciji Tehnike… jel netko siguran da ce se docekati “clean start”

@Pongo Konzultante obično ne uzimaju firme koje posluju dobro (pogotovo ne kod nas) nego one koje su u ozbiljnim problemima, pa mene to uopće ne čudi…

Zlatko Sirovec, struč.spec.ing.građ.
Glavni direktor Tehnike d.d.

Potrebno je
razdrmati firmu
od vrha do dna

http://www.tehnika.hr/wp-content/uploads/2017/12/Tehnika-1112_2017.pdf

Kakve veze ima konjuktura i povećanje poslova u građevini sa Tehnikom DD ?

barikb@

agrokor je rezerviran i sada ostaje samo pitanje koliko će se odrezervirati u nekoj budućnosti.

prošlost na burzi nije od primarnog značaja a sadašnjast je na burzi također prošlost jer ako smo ovdje da bi zaradili tada je bitno što kvalitetnije predvidjeti budućnost 6 mj ili više unaprijed.
radi toga sam postavio pitanje:

večina poslova koji se zavšravaju ugovoreni su u vrijeme kada su građevinari pod pritiskom prihvačali poslove sa nultom maržom.
svjedoci smo da je teško i ispratiti sve te nove poslove mjerljive na skali u mlrd.ama kn i osim što je realno za očekivati da će se marže povečavati,odnosno da smo tek na početku nove građevinske konjukture koja će trajati godinama te je izgledno kako će vrijeme prolaziti će se i povečavati marže za građevinare nova je i okolnost da se to otvoreno najavljuje od uprave.
kako komentirate izjavu iz FI 4Q

e)tekuće poslovanje

“Napominjem na kraju da je u ugovorenim radovima za 2018. i 2019 godinu kalkuliran znatno veći postotak marže,te je za očekivati da bi se poduzete mjere restrukturiranja i reorganizacije(ukidanje neprofitabilnih pogona,značajno smanjenje neproizvodnih radnika,poboljšanje organizacije rada,itd)trebao postići pozitivan i puno bolji rezultat poslovanja nego 2017. godini”(sirovec)

ovdje su upotrebljene “teške” formulacije koja ako bi se nekom dijelu ostvarile bile bi nemalo soli na velike oportune rane?
možda i griješim nebi bilo…

tehnika je bila predvodnik sektora visokogradnje NE niskogradnje gdje se zna kako se je radilo i dogovaralo,zapela je u krizi koju nebi preživjela da nije akumulirala veliku dobit.
ta se je dobit istopila temeljni kapital od 900 kn po dionici je ostao i počinje nova građevinska konjuktura i malo je hrabrih koji to i dalje negiraju a bilo je nemalo takvih,ismijavali su nas koji smo to najavljivali.
nije teško naći koji su to bili zar ne?
ti su propustili rast sa 200 na 900(350%) na godinu dana pa i nedavno rast 90% na mjesec dana.
danas sa odmakom znamo da je bilo bolje prodati na 800-900,nisam a nije tajna zašto nisam.
što će budućnost donjeti?
svima nama po našem izboru,za poštenije neznam,nebi tražio,niti dao a posebice onima koji u drugima traže krivce za ono što po vl izboru jesu ili nisu.
ali im želim da ugrabe bolje prilike ako im to thnk nije ali oo količini prisutnosti i utrošenoj energiji,teško mi se oteti jednom dojmu.
možda griješim,nebi bilo…..

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Pa nije taj lex agrokor crta izmedu zivota i smrti, na kraju krajeva kako otpisivati cjelokupni iznos, pa
gdje to ima. A gdje su im prijasnje rezervacije, a koliko tu jos ima stvari a ne ovako “preko koljena”

pongo@
kolega to ja zovem željom za čistim računima,uprava želi clean start a u budućnosti će se u nekom dijelu odrezervirati dio rezervacija.
kojem dijelu?nitko nezna ali je vrlo izgledno da su deseci mil kn u pitanju?
posljedice?
na tekuće poslovanje ne presudno ali značajno po bilancu.
apsurd bi mogao biti da će ta odrezervacija biti više nego je cijelokuna TK thnk danas.
možebitne posljedice?
naki kažu” vrlo pozitivne”
neki kažu “nula”
neki kažu da thnk i sa time ne vrijedi “25 kn”
neki kažu da je nebi uzeli ni da je badava
koliko ljudi toliko čudi,investitorskih procjena…
a netko griješi,živi bili…..
rezime sljedi

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

100% da se otpise i dalje imas 18% poreznog zaklona.. ali to su detalji jednokratnih dogadaja, operativno stvar vec godinama ne hoda…

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

operativno kako hoda danas znat ćemo za 3-6 mj.
za 3-6 mj vrlo izgledno se neće moći ovako kako je u prilogu.
oni koji vjeruju da će toobiti manje strpljivo će čekati a oni koji vjeruju da će to biti više ti su kupili ili će kupiti.
moja subjektivna percepcija je da je ovdje optimizam strpljiviji od pesimizma pa je jedan scenarij izgledniji kada se za to steknu uvijeti.

ono što po meni igra značajnu ulogu to je tek početak nove građevinske konjukture koje će trajati godinama a u takvim okolnostima strpljivost ima veće izglede da će biti naplačena.
za sada sve izgleda loše ali su i valuacije jako niske a o risk reward ratio-u nema smisla jer to svi vidimo drugačije.
gledajući valuacije turizam je bio jako rizičan,danas nije,brodari su bili jako rizični,danas nisu,građevinari su danas jako rizični a sutra?
moje je iskustvo da se isplati kladiti protiv percepcije večine i protiv sudbine večine.
na građevinarima možda ima i veću pokrivenost u nekretninama nego je to turizam imao a valuacije niže nego na turizmu nekad?
a sad ako se ne vjeruje da će nova građevinska konjuktura donjeti građevinarima ono što je turizmu donjelo što?
ulazak u EU po meni prije svega kao garancija sigurnosti turistima koji su spremni tadaplatiti više a što se je nadovezalo na tuđe nesigurnosti.
ulazak u EU će donjeti dodatnih >100mlrd kn poslova za građevinare,
posredno će preko turizma donjeti nikad veće investicije u turizmu
i nije to sve,nije teško naći…
sve su to procesi koji traju ali ako će biti tako u nekom dijelu tad će ove iznimno niske baze donjetii…
a svi oni koji misle da će retraktivno neka pogledaju malo u prošlost pa će naći brojne zanimljive primjere.

p.s.
DA rizici postoje,zar bi se moglo kao u prilogu da ih nema?
dali su rizici takvi da opravdavaju prilog?
time will tell

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

New Report

Close