THNK (Tehnika d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska THNK (Tehnika d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Uzalud P/B, P/S i ostalo kad na kraju svake godine ostane tek par tisuća kuna dobiti (par kn po dionici).
Ni ovaj izvještaj neće sigurno biti drukčiji, a sumnjam da će se i ubuduće nešto značajnije pomaknuti.

Malo je uprava poput ove koja je toliko pesimistična u godišnjim izvještajima i koja je “sretna jer nisu otišli u stečaj”.
Zato je cijena i došla ispod 200, jer se nije naziralo na koju stranu će prevagnuti (opstati ili propasti).
Sad neki očekuju da će se dogoditi revolucija u rezultatima, ali opet kažem jako teško da će se tu P/E značajnije popraviti, a svih ovih godina (i 2016.) je u najmanju ruku katastrofalan.

A zarada je jedina bitna za svakog dioničara, sve ostalo je nula!

uprava je konzervativna i realna bila do sada u skladu sa kretanjem na tržištu.
iznosili su i očekivanja za oporavkom u zadnjem izvješću zar ne?
revolucije u rezultatima nema,sa tsunamijem poslova je na putu.
nestrpljivi neka ugrabe druge bolje prilike gdje će citius altius fortius.
neka se vrate ovdje jednog dana kada će biti za njih dovoljno crnog na bijelo.
osobno se veselim tom dolasku,imat ću dionica za prodati 🙂
zarada za dioničare nije samo isplata dividende već i rast cijene dionice koje može prodati danas po 200% većoj cijeni od dna,a oni koji su prodali morat će prvo kupiti da bi opet prodali,bolje za njh da ne mogu prodati ono što jo nisu kupili.
za očekivati je nastavak trenda rasta cijene na srednjeročnoj skali.
kratkoročno može i dole i gore.
neki čekaju da prodaju a neki da kupe.
svakome po vlastitom izboru.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


Naravno da nema, Hanfa bi trebala oformiti poseban odjel za ovakvo navlačenje.
Nevjerojatno u što se pretvorio ovaj forum, moderator očito veze nema sa TK, kad pušta ovakve sulude postove i to od korisnika koji je član foruma od 2006. godine.
lp

Neka si ti nama procijenio što je suludo,, a što ne pa nam je sada srce svima na mjestu.
Ajd ti meni živ i veseo bio!

La vita e bella!



Naravno da nema, Hanfa bi trebala oformiti poseban odjel za ovakvo navlačenje.
Nevjerojatno u što se pretvorio ovaj forum, moderator očito veze nema sa TK, kad pušta ovakve sulude postove i to od korisnika koji je član foruma od 2006. godine.
lp

Neka si ti nama procijenio što je suludo,, a što ne pa nam je sada srce svima na mjestu.
Ajd ti meni živ i veseo bio!
[/quote]

Tko ste to vi, da pišeš u množini, koga zastupaš osim sebe, ima još netko da vjeruje u ovu tvoju formulu haha .. možeš mi to pojasniti?
Zbog ovakvog posta gdje jeftino navlačiš trebali su ti pobrisati nick, vidiš da opet dolaze vremena kada nema šale ( Trump ) i baš mi je drago zbog toga, pa pripazi malo , bio bi to dobronamjeran savjet od mene naravno..

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Prije nego se praviš pametan pred svima NAMA, bilo bi dobro da najprije pročitaš postove na koje se referiraš.
Da pročitaš sa razumjevanjem.
Da prepoznaš što je originalan post, a što je tumačenje napisanog od drugog forumaša.
I tako… imaš još puno posla.

A savjet, čak i kada je dobronamjeran, može biti besmislen. PA tako i tvoj.

La vita e bella!


Prije nego se praviš pametan pred svima NAMA, bilo bi dobro da najprije pročitaš postove na koje se referiraš.
Da pročitaš sa razumjevanjem.
Da prepoznaš što je originalan post, a što je tumačenje napisanog od drugog forumaša.
I tako… imaš još puno posla.

A savjet, čak i kada je dobronamjeran, može biti besmislen. PA tako i tvoj.

Nisam ja nista tumacio, moja formula je identicna tvojoj jer se nazivnik pokrati. Ako je N broj dionica:

P = mcap / N
B = kapital / N
S = prihodi / N

P/B * P/S = (mcap/N)/(kapital/n) * (mcap/N)/(prihodi/N)

pokratite N i dobijete: mcap^2/(kapital*prihodi)

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

@ Posjedon

Nemoj se izvlačiti, jer znaš da se kod mene ne možeš izvući, umjesto da si se polopio po ušima i ušutio ti se pokušavaš opravdati za nešto za što nema opravdanja.

Na ovaj sam se tvoj post referirao tj. dio posta:

Dakle, dok je BV sam za sebe nedovoljan pokazatelj (osnovno pravilo je da se pri financijskoj analizi nikada ne smije oslanjati samo na jedna pokazatelj!!!), naročito kod kompanija kod kojih bi se dalo raspravljati o stvarnoj tržišnoj vrijednosti imovine koju posjeduje, kao što je to izraženi slučaj kod Tehnike, postoji bolja procijena (dakako, ne savršena!) je li neka kompanija podcjenjena ili ne. Ako u obzir uzmete tržišnu cijenu te ih dovedete u vezu sa dva kriterija (kapital i prodaju koju ostvaruje kompanija), time s jedne strane umanjujete nesavršenost BV kao kriterija, ali istovremeno povečavate snagu procijene koliko tržište vrednuje sposobnost kompanije da ostvaruje prihod.Umnožak tih brojeva je kod THNK trenutno na nevjerovatnih 0,08!
Za uspredbu: Ledo: 2,55; ARNT: 3,64; RIVP: 7,19, a TUHO: 17,51
Za DDJH ovo uopće nije moguće izraziti jer ima negativni kapital!

Pametnome dosta!

Daj mi molim te reci … pa kako te nije sramota?

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

@ Crobiz16

Moram priznati da ne razumijem smisao tvog pitanja.
Dakle, kod svih relativnih valuacija kompanija, u koje spadaju i multiplikatori, podatke možemo zapisati na dva načina: vrijednosti po dionici i vrijednosti na razini cijele komapnije.
Ja sam ponudio zapis po dionici, a ti si to preoblikovao na razinu kompanije (zato ti između moje i tvoje formule stoji znak jednakosti) i pitaš kojeg to ima smisla.

Evo ti odgovora:
I moj i tvoj zapis formule imaju jednako smisla jer su u pitanju isti pokazatelji.
E sad, za mene oni i tekako imaju smisla i vrlo rado ih koristim kada radim svoje analize.
Kolega Plavi u tome ne vidi smisao.

No, postoji bitna razlika između Plavog i mene.

Ja sam svoju analizu ponudio u dobroj vjeri. Tko vidi u njoj vrijednost koristiti će ju, a tko ne, ne mora.
Za razliku od toga, Plavi nije ponudio ništa a uz to je jedan obični drznik koji se usudi drugim forumašima u ovom javnom prostoru govoriti da su njihove ideje “sulude” te pazi sad (!) poziva moderatore da se ukine nick.
K tome još prijeti sa Trumpom! Ha-ha. Ja ne znam na čemu je Plavi, ali izgleda da dok je gladan, nije sasvim svoj.


@Plavi

Jedina osoba koja bi se mogla i trebala sramiti u ovoj našoj maloj raspravi si TI.
I zbog stila i zbog poruka koje šalješ u javnom prostoru.

Za mene je ova priča završena.

La vita e bella!

@Posejdon, smisao mog pisanja je da ispravim tvoju rečenicu kako sam ja “tumačio” tvoje pisanje pritom implicirajući da je ono što sam napisao različito od onog što ste vi napisali. Nisam ja ništa tumačio, moj post je svojim sadržajem istovjetan tvom. A dali je po dionici ili gledano ukupno je irelevantno.

Nadalje, ja nisam pitao ima li smisla moje tumačenje formule nego koji je smisao te formule općenito. Na to ste dali svoje objašnjenje i ti i @lopina kojega prihvaćam.

lp

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Formula uopće nije loša. Ona govori o cijeni u odnosu na osnovnu vrijednost i prodaju. Skroz neloše.
Što je taj omjer manji to dioničari mogu očekivati veću dobit firme i rast cijene dionice u slučaju poboljšanja tržišnih okolnosti, tj. povećanja marži. Čemu se sad upravo nadamo i očekujemo.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Formula uopće nije loša. Ona govori o cijeni u odnosu na osnovnu vrijednost i prodaju. Skroz neloše.
Što je taj omjer manji to dioničari mogu očekivati veću dobit firme i rast cijene dionice u slučaju poboljšanja tržišnih okolnosti, tj. povećanja marži. Čemu se sad upravo nadamo i očekujemo.

Bravo, haha
Nema veze je li dobit pri tome milijun milijardu ili je gubitak milijun ili milijardu.
OMG

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Zašto je dobit namjerno izostavljena iz ovakve valuacije sam izričito napisao.
To ima svoj razlog.

Samo ti ne čitaš postove!

Što da ti ja radim?

Proglasi ih suludim i dalje budi najpametniji.

La vita e bella!

Tehnika je dobra tvrtka koja je i u najtezim godinama uspjevala odrzati glavu iznad vode, a takva informacija dugorocnim dionicarima znaci dosta. Ostaje im biti malo optimisticniji, ambiciozniji i hrabriji sto se poslova tice, a sve ostalo je ok.

New Report

Close