THNK (Tehnika d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska THNK (Tehnika d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

K-PAX,

ne gube oni vrijeme na ovoj temi zato jer ne vjeruju u perspektivu naših građevinara nego jednostavno jer bi još jeftinije…
inače odličan post, samo uglavnom upućen krivoj publici [thumbsup]

Heaven or Las Vegas


Svi koji predviđaju krah građevinske industrije su u velikoj zabludi. Građevinska industrija u HR ima slijedećih 10-tak godina toliko posla da će teško to i odraditi sa ovim kapacitetima i radnom snagom.
Toliko velikih projekata je u pripremi da tu sigurno faliti posla neće.

Posla ima to nitko ne negira. Nema para. Nitko ne govori (barem ja ne) da je naša građevinska operativa loša. Međutim, ova zemlja je postala "mala bara sa puno krokodila". Kako je ekonomija u banani u cijelom svijetu pitanje je trenutne količine invisticija i vani gdje naši građevinci moraju ići sa teškim dumping cijenama da bi eventualno nešto uhvatili. Tome treba pridodati da će svaka zemlja štititi svoje firme kao i da su troškovi rada u stranoj zemlji znatno veći nego u matičnoj.

Što se tiče HR, nije problem posao kao takav. Problem je, i biti će sve veći, naplata odnosno premošćavanje ovog kriznog perioda gdje nisam siguran da će svi uspjeti preživjeti.

Keš je trenutno princ, do kraja godine biti će kralj a u 2010 car ili diktator!

I zaboravih, dodatni problem u ovom sektoru je ogroman omjer duga i kapitala. Svi su poprilično zaduženi. Sve je OK dok im banke to toleriraju i reprogramiraju dugove. Ali kamate neminovno trenutno jedu dobit. Pogledajte malo te omjere pa će vam biti jasnije. Glavni investitor HAC je na koljenima i u ogromnim dugovima. Država reže sve a kasica prasica je prazna. Odakle će im naplatiti već izvedene radove također je vrlo upitno. Da ne govorim koliko će teško i skupo biti dobiti kredite za daljnje investicije. 2.2 mlrd eura za autocestu u CG – kolika će biti cijena tih kredita i u konačnici kolika će biti zarada? A radi se o tehnički vrlo zahtjevnoj dionici. U prvi tren to je zvučalo kao jako dobra vijesti no nameće se pitanje da nije to prevelik zalogaj koji bi mogao dovesti do gušenja?

Q2 još pomozi Bože ali Q3 i Q4 će biti izuzetno zanimljivi za vidjeti. Tu bi se već moglo nazirati tko će preživjeti a tko ne.

Keš je trenutno princ, do kraja godine biti će kralj a u 2010 car ili diktator!

Veliki građevinari (THNK, INGR, HDEL, VDKT..) koji su preživjeli zadnjih par desetljeća preživjet će i ovo razdoblje, a propast će masa malih građevinara – kooperanata koji se samostalno ne mogu izboriti za veće poslove pa moraju raditi za veće igrače za sitnu lovu, tek toliko da si pokriju troškove. Naši veliki građevinari preživjeli su godine rata, godine tihe bloakde dok je Tuđman bio na vlasti, pa ne sumnjam da će preživjeti i ovu krizu jer je i državi i bankama to u interesu, a na mjesto malih koji propadnu doći će drugi mali. Velika riba jede manju, tako je bilo i bit će…

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

vidim priče o preživljavanju. OK, budite sigurni da ako će itko preživjeti, to će biti Tehnika.

I'LL BE BACK

Opa vrlo vjerojatan i drugi posao u Crnoj Gori. Pročitati zadnji odlomak!

http://www.poslovni.hr/121246.aspx

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/infrastruktura/gradevinska-dozvola-za-prvu-dionicu-bar-boljare-vec-danas,50986.html

[i]Sve što pišem to je samo moje osobno mišljenje i nije nagovor na k/p.[/i]

Ma gdje mi je sad onaj Mavan………………………sigurno čeka na bidu, al uzalud [kiss]

Ova dionica je pravi fenomen, na najavu solidne dividende od 80 kn pala je s 1900 na 1500 kn [huh]
Ali ništa zato, pametni znaju čemu služi dokup [wink]
Kako se skupština i ex-div. day budu približavali, THNK će sve više rasti, po meni barem na početne pozicije 1900-2000 kn

moje pisanje je moje osobno mišljenje i nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica!


Ma gdje mi je sad onaj Mavan………………………sigurno čeka na bidu, al uzalud [kiss]

Da, sve u svemu ćudan neki lik . Ispada da je odjedanput izgubio interes za Tehniku ?????

Uzeo par komada za stare dane, dobra FA, cjena debelo ispod booka, dobar potencijal za rast.

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.



Ma gdje mi je sad onaj Mavan………………………sigurno čeka na bidu, al uzalud [kiss]

Da, sve u svemu ćudan neki lik . Ispada da je odjedanput izgubio interes za Tehniku ?????

[/quote]

Tema je već duže vrijeme poprilično aktivna pa nema potrebe da pisanjem provociram nečiji odgovor da malo živne diskusija.
Nema nekih posebnih novosti zadnjih dana za komentirati bar dok ne dođe izvješće za 2.Q
Čitam, gledam, navijam… [wink]
U Zg grade stambenjake (Z3) redovito 6 dana u tjednu to eto mogu iz prve ruke potvrditi. [thumbsup]

New Report

Close