THNK (Tehnika d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska THNK (Tehnika d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Klasičan primjer kako izgubiti cca.16 % u jednom danu(sa 1390 na 1200) prema starom pravilu ko zadnji magarac !!

…ma ovo izgleda ima samo kod nas…boim se da će već u pon-uto biti opet po 1050. sramota da dobre vijesti traju dva dana a loše po nekoliko tjedana…a što da radimo…svi se boje krize…pa ako padne dokupljivaćemo…a što drugo…ili sada prodati pa čekati niže itd…

pametan čovjek vidi zlo i skloni se...

medjutim cijelo to vrijeme – cinjenice su bile i ostale iste: novaca nema, a posla nema bez novaca.

…iako sam ovim tekstom i ja postao druker, da ne ispadne sve tako crno: tehnika je devedesetih nadzivjela i gortan i tempo i industrogradnju i novogradnju i sijaset drugih. eto, to je jedna dobra misao za rano jutro 🙂


medjutim cijelo to vrijeme – cinjenice su bile i ostale iste: novaca nema, a posla nema bez novaca.

…iako sam ovim tekstom i ja postao druker, da ne ispadne sve tako crno: tehnika je devedesetih nadzivjela i gortan i tempo i industrogradnju i novogradnju i sijaset drugih. eto, to je jedna dobra misao za rano jutro 🙂
[/quote]

Osobno mi se sviđa tvoje plašenje kupaca jer sam i sam na kupnji a ne volim gužve.

filija
zašto nebi izložili i 3.varijantu koja je optimistična.
Najme,dogovoren je ogroman posao,čini se,na državnoj razini,ugovori će sasvim sigurno biti potpisani jer su to oba premijera javno obznanili.Ne sumnjam ni u zatvaranje financijske konstrukcije jer je tu Jure Rradić nenadmašan.A THNK
iako je niskogradnja,ima dovoljno znanja i iskustva,a sav višak radne snage sa domaćih gradilišta bit će preusmjeren na ovaj projekt.
Dionica THNK je trenutno u nemilosti trejdera i sveopćeg straha koji vladaju ZSE,ali uskoro će pokazati svoju pravu vrijednost
sretno svim dioničarima i više strpljenja


Na trzistu dionica sam od "hocu internet i dionice t-ht-a" i bio sam mlad i naivan, medjutim uspio sam vremenom (kroz svoje vlastite gubitke) prepoznati kad nije vrijeme za ulaganje i kako izgleda forumsko "drukanje" koje mi je odnijelo dosta novca. U tome prepoznavanju jos nisam dobar, niti cu ikad biti, ali to drukanje se ponavlja u valovima i vjerojatno neko stvarno pobere mast, medjutim – svi mi manji igraci tu samo gubimo iz prostog razloga jer tu lovu za pucanje u dionice negdje moramo zaraditi i nemamo vremena proucavati 100% vremena ko kome sta.
Klasican primjer navlacenja se dogodio pred par dana sa TEHNIKOM sa svime sto ide uz to. Da to prvi put vidim – kupio bih dionice tehnike isti cas, medjutim cijelo to vrijeme – cinjenice su bile i ostale iste: novaca nema, a posla nema bez novaca.
Sky office ide na cekanje, z3 (veliki stambeni objekt u izgradnji) ide za sada samo na 2 dilatacije, kupljena zemljista cekaju (resnik, senj, croatia baterije…) Crna gora? Pa hadje, nadjite u referencama koliko je tehnika poznata po niskogradnji? Sve ide preko kooperanata, uzme se sitna marza. Od 3 milijarde, ne ostane 2! Ali i opet – ko ce ovo platiti? Ko je investitor u CG?
Kao sto je rekao luki007 na par stranica prije, stanje je lose. Filipec je sam rekao – 3-4 mjeseca smanjene place, nakon toga krecu cekanja, posla jos ima malo! Ko ne vjeruje nek provjeri: place zaista padaju vec 2 mjeseca sluzbeno, a pojedini sektori se "nesluzbeno" spremaju za cekanja. Treca faza su (kao u devedesetima) otkazi.
Ja sam tehniku kupio na 11000, HDEL na 2100 (da!!!), sveukupno sam na cca 10% ulozenog. Ovo pisem za sve one koji se zanesu.
a za one koji vise vole misljenje ekonomista:
Vaš link
ja mislim da jos nije vrijeme za kupovinu, medjutim – ja, kao sto vidite – ne znam s parama, tako da moje razmisljanje nema neku tezinu, ali razmislite sami – da li je ovo "up up up" nesto sto ste vec vidjeli i prije?

Dakle da rezimiramo… ti si se nakrcao tehnike i Hdela na ATH, 90% si na gubitku al na ovim cijenama preporučaš da se ne kupuje. Kralju [smiley]

I'LL BE BACK



Na trzistu dionica sam od "hocu internet i dionice t-ht-a" i bio sam mlad i naivan, medjutim uspio sam vremenom (kroz svoje vlastite gubitke) prepoznati kad nije vrijeme za ulaganje i kako izgleda forumsko "drukanje" koje mi je odnijelo dosta novca. U tome prepoznavanju jos nisam dobar, niti cu ikad biti, ali to drukanje se ponavlja u valovima i vjerojatno neko stvarno pobere mast, medjutim – svi mi manji igraci tu samo gubimo iz prostog razloga jer tu lovu za pucanje u dionice negdje moramo zaraditi i nemamo vremena proucavati 100% vremena ko kome sta.
Klasican primjer navlacenja se dogodio pred par dana sa TEHNIKOM sa svime sto ide uz to. Da to prvi put vidim – kupio bih dionice tehnike isti cas, medjutim cijelo to vrijeme – cinjenice su bile i ostale iste: novaca nema, a posla nema bez novaca.
Sky office ide na cekanje, z3 (veliki stambeni objekt u izgradnji) ide za sada samo na 2 dilatacije, kupljena zemljista cekaju (resnik, senj, croatia baterije…) Crna gora? Pa hadje, nadjite u referencama koliko je tehnika poznata po niskogradnji? Sve ide preko kooperanata, uzme se sitna marza. Od 3 milijarde, ne ostane 2! Ali i opet – ko ce ovo platiti? Ko je investitor u CG?
Kao sto je rekao luki007 na par stranica prije, stanje je lose. Filipec je sam rekao – 3-4 mjeseca smanjene place, nakon toga krecu cekanja, posla jos ima malo! Ko ne vjeruje nek provjeri: place zaista padaju vec 2 mjeseca sluzbeno, a pojedini sektori se "nesluzbeno" spremaju za cekanja. Treca faza su (kao u devedesetima) otkazi.
Ja sam tehniku kupio na 11000, HDEL na 2100 (da!!!), sveukupno sam na cca 10% ulozenog. Ovo pisem za sve one koji se zanesu.
a za one koji vise vole misljenje ekonomista:
Vaš link
ja mislim da jos nije vrijeme za kupovinu, medjutim – ja, kao sto vidite – ne znam s parama, tako da moje razmisljanje nema neku tezinu, ali razmislite sami – da li je ovo "up up up" nesto sto ste vec vidjeli i prije?

Dakle da rezimiramo… ti si se nakrcao tehnike i Hdela na ATH, 90% si na gubitku al na ovim cijenama preporučaš da se ne kupuje. Kralju [smiley]
[/quote]

…čovjek je barem iskren…a ne kao neki što drukaju i gle čuda svi uđu na minimumu a iskrcaju se na maximumu… jeste da mi je malo čudno toloko čekanje sa 11000 pa do ovih nizina, ali…razumijem strah i nadu…sada ti se i ne isplati previše prodavati jer iako padne neće toliko da bi ti bitnije naštetilo, kad već nisi do sada… i ja sam na thnk u -. sada sam prodao kad je išlo značajno gore, ali ne ne vrhu, jer mislim da će se malo korigirati dole prije ponovnog uzleta. Nadam se da ću pogoditi blizu dna…ali hvala na iskrenosti. zato 100-ka

pametan čovjek vidi zlo i skloni se...

Može se filozofirati dali treba ući sutra ili za mjesec dana ali ako za dionicu koja je bila 12000kn nije dobar ulaz na 1000-2000kn (a firma normalno posluje) onda zbilja neznam šta je dobar ulaz.
Naravno da će biti još vrludanja u cijeni ali gledajući samo jednu godinu u naprijed ili će se firma ugasiti ili će oni koji kupuju na ovim razinama za godinu dana višestruko oploditi uloženo. U USA najveće banke prvi puta u ovoj krizi objavljuju dobitke zanči bar u epicentru je kriza na kraju ili bar blizu kraja (realni sektor će i kod njih još malo pričekati kao i kada se ulazilo u recesiju). Ako preživi, a nema razloga za ne, neće preko noći doći do ATH ali da za godinu dana može doći na tamo gdje je bila još prije 5-6 mjeseci nije baš tako nemoguć scenario. Tko bi prije godinu i po vjerovao da može pasti 95%, vjerojatno bi ste završili na promatranju u specijaliziranoj ustanovi da ste to onda tvrdili.
Ko kupuje na duži period sada ne može fulati makar još padala, naravno tko ide na tjedno trejdanje mora biti puno oprezniji.

Složio bih se sa kolegom Duserom (2 str. ranije) o razlozima velikog iskrcaja i stopiranju rasta prošla 3 dana usprkos dobivenom velikom poslu.

Istinski problem cijele ZSE je trenutno likvidnost (direktno povezano sa problemima državnih financija) ali kada poraste likvidnost nekima će biti žao što kasne…

Hmmm, dali je dobar ulaz na 5-8% ATH, u firmu koja posluje kao i prije pada vrijednosti i još sudjeluje u dobivanju najvećeg vanjskog posla u građevini naših firmi ikad??
Stavite na stranu paniku i strah i probajte na trenutak realno sagledati odgovor…

Imam nešto sitno dionica THNK (nije mi strano ni trejdanje na kraći period ni duže čuvanje) pa sam moguće subjektivan iako sam se trudio što objektivnije opisati sadašnju situaciju, na mogućoj subjektivnosti (ako se negdje potkrala) se ispričavam.

"Prošloga su se tjedna dionice domaćih građevinskih kompanija IGH i Tehnike našle na meti ulagača, nakon objave hrvatske Vlade da je konzorcij predvođen Konstruktorom dobio posao izgradnje autoceste Bar-Boljare u Crnoj Gori", kaže Goran Nimac, analitičar u odjelu Ekonomskih istraživanja Hypo-Alpe-Adria grupe.

Cijene dionica građevinskih kompanija ostvarile su stoga znatan rast. Pritom je cijena dionice IGH skočila 22,51 posto, na 2.150 kuna. Dionice Tehnike poskupjele su 2,82 posto, na 1.203 kune, Dalekovoda 7,27 posto, na 285 kuna, a Ingre 10,4 posto, na 43,5 kuna.

Taj posao u Crnoj Gori mogao bi se vrlo lako pokazati kao dobra izvozna prilika za još neke domaće građevinske kompanije, primjerice, Dalekovoda, kaže Nimac.

Ističe, međutim, da je jedno od ključnih pitanja koje se nameće u tome poslu pitanje osiguranja sredstava za uspješno zatvaranje financijske konstrukcije tog projekta, budući da domaći konzorcij financira više od trećine projekta.

"S obzirom na sve dublju recesiju koja zahvaća regiju, pogoršanje fiskalnih očekivanja, te činjenicu da autocesta kroz Crnu Goru, iako od iznimne važnosti za tu zemlju, ipak nije dio niti jednog važnijeg europskog pravca, sudionici ovog projekta mogli bi se suočiti s poteškoćama u financiranju uslijed sve težeg pristupa kreditima", ocjenjuje Nimac.

Također, uzimajući u obzir tender koji je zamišljen u obliku javno-privatnog partnerstva s fiksiranim troškovima, profitabilnost ovog projekta mogla bi se pokazati nezadovoljavajućom, budući se sav dodatni trošak prebacuje na leđa domaćeg konzorcija, ističe Nimac.

"No, veći rizik od potencijalno nezadovoljavajuće profitabilnosti projekta dolazi od mogućih nepovoljnih uvjeta financiranja, koji bi mogli dovesti do još veće nelikvidnosti domaćeg građevinskog sektora", upozorava Nimac.

"I idućega tjedna ulagači će većinom pratiti zbivanja na najvažnijim stranim burzama, kao i dosad. Na domaćem tržištu, mogli bi svjedočiti intenzivnijoj dinamici pristizanja poslovnih izvješća kompanija za prošlu godinu", zaključuje Nimac.

* Zaposlenici odjela Ekonomskih istraživanja u Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. te članovi njihovih obitelji posjeduju dionice Dalekovoda i Tehnike.

[smiley]

Hypo prije dolaska na naše tržište bio smiješno mala ustanova, a kod nas su se obogatili enormno na nekretninama (pogotovo u Istri) sve na rubu zakona, korupcije… mnogo se pisalo i pričalo u medijima o tome prošlih godina.
Takvima je teško vjerovati i kad darove nose [undecid]


Dakle da rezimiramo… ti si se nakrcao tehnike i Hdela na ATH, 90% si na gubitku al na ovim cijenama preporučaš da se ne kupuje. Kralju [smiley]

upravo to je bila poanta! dakle, nakon sto sam citajuci forume pred godinu-dvije i prateci "UP UP UP" i periodicni nagli rast koji je pracen sa "upravo sada ko nije kupio, taj se zaje…" ulupao dosta (za mene) novca, dakle – zivog novca, ne margina, ne nasljedstva – koji sam pushio. I sad prepoznajem istu tu istu situaciju i opet svi drukaju UP UP UP. Zasto nisam prodavao? Pa zato jer je firma normalno poslovala i to se valjda vidi i na FI-ovima (za one koji to znaju citati) sa uobicajenim ritmom i ocekivao sam da je normalno da moze samo rasti. Da se razumijemo – dionica i dalje moze rasti! Ali da su normalna vremena! Jesu li? Banke dizu kamate, jel to znak da je kraj krize? Filipec smanjuje place. Jel to kraj krize? Projekti se pauziraju. Jel mozda to? Drzava gleda prema MMF-u. Jel to?
I sta ce se sad desiti – past ce sve, mozda na 1000 ili mozda cak i 600 (lupam bezveze jer to niko ne zna), a iz prostog razloga sto kriza nije evo sad, bas ovaj cas zavrsila pa ajmo sad je i 1200 premalo jer je 10%ATH! Onaj koji drzi kesu – taj kontrolira gradnju, a gdje je taj – ne znam ni ja ni onaj ko se bavi ekonomijom 30 godina.
Jedino sto je pozitivno jest da je tehnika vec jednom prosla sve ovo devedesetih i da joj (jednom kad krenu poslovi) nece biti problem naci posao.



Dakle da rezimiramo… ti si se nakrcao tehnike i Hdela na ATH, 90% si na gubitku al na ovim cijenama preporučaš da se ne kupuje. Kralju [smiley]

upravo to je bila poanta! dakle, nakon sto sam citajuci forume pred godinu-dvije i prateci "UP UP UP" i periodicni nagli rast koji je pracen sa "upravo sada ko nije kupio, taj se zaje…" ulupao dosta (za mene) novca, dakle – zivog novca, ne margina, ne nasljedstva – koji sam pushio. I sad prepoznajem istu tu istu situaciju i opet svi drukaju UP UP UP. Zasto nisam prodavao? Pa zato jer je firma normalno poslovala i to se valjda vidi i na FI-ovima (za one koji to znaju citati) sa uobicajenim ritmom i ocekivao sam da je normalno da moze samo rasti. Da se razumijemo – dionica i dalje moze rasti! Ali da su normalna vremena! Jesu li? Banke dizu kamate, jel to znak da je kraj krize? Filipec smanjuje place. Jel to kraj krize? Projekti se pauziraju. Jel mozda to? Drzava gleda prema MMF-u. Jel to?
I sta ce se sad desiti – past ce sve, mozda na 1000 ili mozda cak i 600 (lupam bezveze jer to niko ne zna), a iz prostog razloga sto kriza nije evo sad, bas ovaj cas zavrsila pa ajmo sad je i 1200 premalo jer je 10%ATH! Onaj koji drzi kesu – taj kontrolira gradnju, a gdje je taj – ne znam ni ja ni onaj ko se bavi ekonomijom 30 godina.
Jedino sto je pozitivno jest da je tehnika vec jednom prosla sve ovo devedesetih i da joj (jednom kad krenu poslovi) nece biti problem naci posao.
[/quote]

sve te činjenice moraš staviti u direktnu konfrontaciju s cijenom dionice na burzi. Ako to ne učiniš okači to sve mačku o rep. To što ti nabrajaš bi imalo smisla da PE nije 3,5 i PB 0,4. Disclaimer: ja ne kažem da cijena ne može još pasti, ali marža sigurnosti na ovim razinama u odnosu na potencijalni prinos na long signalizira BUY. Kada si ti kupovao signalizirao je SELL iako je okruženje djelovalo bajno. Ili loše drukaš ili dosta neznaš. Rizik kupovanja THNK na ovim razinama na srednji do dugi rok je jedino stečaj i gubitak kompletnog uloga. Diverzifikacija portfelja na sektore i različite kompanije umanjuje rizik te vrste. živio.

nemam THNK i ne mislim je kupovati jer imam svoje favorite [thumbsup]

I'LL BE BACK


To što ti nabrajaš bi imalo smisla da PE nije 3,5 i PB 0,4

to sto ti kazes bi imalo smisla da ja to isto nisam citao i na: "PE je 15! a bio 20,30!!" pa onda "PE 10 ljudi, 10!!!"
lazem li?

New Report

Close