THNK (Tehnika d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska THNK (Tehnika d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

da,kolega Miami,bilo bi logično ali mnogi od drveta ne vide šumu

Ma je sad će još ispast da je Viadukt u konzorciju , a da je Tehnika potencijalni kooperant , prestrašno. Jaka vam je priča , za popiz….

Ne sjećam se kada sam vido ovakvo istresanje na THNK i to uz najveći promet na ZSE (bar na otvaranju) cca 300.000kn u 15 min. i najveći pad naravno, preko 5%.
Pa nije baš toliko rasla zadnja dva dana da se ovako naglo vraća!??

zadnji dan u crobex-u, takoder ne sjecam se da je ikada bila prva po prometu na otvaranju, kuda nakon sto se indexni fondovi "istresu"?

Heaven or Las Vegas


zadnji dan u crobex-u, takoder ne sjecam se da je ikada bila prva po prometu na otvaranju, kuda nakon sto se indexni fondovi "istresu"?

Da se ispravim trgovalo se (istresalo) točno do 10:05:45 i poslije tajac.
Danas je zadnji dan, pa ta vijest je stara već koji tjedan, a i da nije zaista ne vidim tu razlog za istresanje!?
Sad znači od ponedeljka može suludo rasti, a da ne poremeti ravnotežu u izračunu crobexa [lol]
[thumbsup]

P.S. Možeš mi molim te objasniti pojam "indexni fondovi" i zašto bi izlazili (ako jesu) iz dionice koja izlazi iz izračuna crobexa (zbog (pre)male likvidnosti)?
Mislim kako je ispala za 3 mjeseca isto tako može i ući!?
Ne vidim tu nešto bitno…
Hvala na odgovoru [wink]

@mavan,

da bi indexni fondovi ostvarivali prinose "identicne" (cim blize) indexu potrebno je da im je portfelj bude indentican sastavu samog indexa, ukratko kod revizije crobexa za ocekivati je da ce npr otp indeksni kupovati one dionice koje po novom ulaze u crobex i prodaju one koje izlaze, zar ne?
nije ti cudna likvidnost na THNK u zadnjih par dana?

http://www.poslovni.hr/87930.aspx

"Udio dionica u Fondu, odnosno izloženost hrvatskom dioničkom tržištu, neće biti manja od 90% imovine Fonda

Fond će za postizanje svojih ciljeva koristiti pasivnu strategiju ulaganja u indeks hrvatskog tržišta kapitala. Kao usporedna vrijednost za vrednovanje povrata koje će Fond ostvarivati koristit će se CROBEX, indeks Zagrebačke Burze. Pasivna investicijska strategija Fonda i prihvaćanje CROBEX-a za usporedbu povrata koje će Fond ostvarivati u budućnosti podrazumijeva da će Društvo imovinu Fonda ulagati pretežito u dionice koje se nalaze u sastavu CROBEX-a te sukladno omjerima koji su njime određeni. "

Heaven or Las Vegas

Hvala na informaciji!
Samo jbm ti takve fond menagere pa prije 2 mjeseca je dionica 2 puta više vrijedila, a nije bilo teško predvidjeti super male promete općenito na zse ne samo na THNK (dolazile su loše vijesti sa svih strana u valovima) i da bi ova mogla ispasti iz crobexa.
Izlaze sada kada su konačno došle prve dobre vijesti i iz USA i iz EU i kod nas (bar za THNK) jer su čekali zadnji dan. Ulazit će vjerojatno opet na 3xxx. Tja! Zato je meni draže samom upravljati svojim portfeljom [wink]

Nije istina da je ovo zbog takve vrste iskrcaja , pa nije valjda da ti fondovi imaju samo par stotina dionica , i danas to ne mogu riješiti , a mogli su baš ovu vijest iskoristiti za izlazak na 1500 jer bilo je jako vidljivo da bi se sa lakoćom došlo do te cijene. Ovo je ipak kočnica za jeftiniji ukrcaj , a nekakva priča koja to opravdava se uvijek nađe.

Čini se da će iskrcaj fondova potpuno anulirati dobiveni posao u CG jer je prije te informacije cijena bila 1119kn.
Baš me zanima kretanje idući tjedan…
[huh]


Nije istina da je ovo zbog takve vrste iskrcaja , pa nije valjda da ti fondovi imaju samo par stotina dionica , i danas to ne mogu riješiti , a mogli su baš ovu vijest iskoristiti za izlazak na 1500 jer bilo je jako vidljivo da bi se sa lakoćom došlo do te cijene. Ovo je ipak kočnica za jeftiniji ukrcaj , a nekakva priča koja to opravdava se uvijek nađe.

Nemam ništa protiv ni da je tako kako ti misliš [wink]

Klasičan primjer kako izgubiti cca.16 % u jednom danu(sa 1390 na 1200) prema starom pravilu ko zadnji magarac !!

Na trzistu dionica sam od "hocu internet i dionice t-ht-a" i bio sam mlad i naivan, medjutim uspio sam vremenom (kroz svoje vlastite gubitke) prepoznati kad nije vrijeme za ulaganje i kako izgleda forumsko "drukanje" koje mi je odnijelo dosta novca. U tome prepoznavanju jos nisam dobar, niti cu ikad biti, ali to drukanje se ponavlja u valovima i vjerojatno neko stvarno pobere mast, medjutim – svi mi manji igraci tu samo gubimo iz prostog razloga jer tu lovu za pucanje u dionice negdje moramo zaraditi i nemamo vremena proucavati 100% vremena ko kome sta.
Klasican primjer navlacenja se dogodio pred par dana sa TEHNIKOM sa svime sto ide uz to. Da to prvi put vidim – kupio bih dionice tehnike isti cas, medjutim cijelo to vrijeme – cinjenice su bile i ostale iste: novaca nema, a posla nema bez novaca.
Sky office ide na cekanje, z3 (veliki stambeni objekt u izgradnji) ide za sada samo na 2 dilatacije, kupljena zemljista cekaju (resnik, senj, croatia baterije…) Crna gora? Pa hadje, nadjite u referencama koliko je tehnika poznata po niskogradnji? Sve ide preko kooperanata, uzme se sitna marza. Od 3 milijarde, ne ostane 2! Ali i opet – ko ce ovo platiti? Ko je investitor u CG?
Kao sto je rekao luki007 na par stranica prije, stanje je lose. Filipec je sam rekao – 3-4 mjeseca smanjene place, nakon toga krecu cekanja, posla jos ima malo! Ko ne vjeruje nek provjeri: place zaista padaju vec 2 mjeseca sluzbeno, a pojedini sektori se "nesluzbeno" spremaju za cekanja. Treca faza su (kao u devedesetima) otkazi.
Ja sam tehniku kupio na 11000, HDEL na 2100 (da!!!), sveukupno sam na cca 10% ulozenog. Ovo pisem za sve one koji se zanesu.
a za one koji vise vole misljenje ekonomista:
Vaš link
ja mislim da jos nije vrijeme za kupovinu, medjutim – ja, kao sto vidite – ne znam s parama, tako da moje razmisljanje nema neku tezinu, ali razmislite sami – da li je ovo "up up up" nesto sto ste vec vidjeli i prije?

New Report

Close