THNK (Tehnika d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska THNK (Tehnika d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@Filija
Dakle, nisam ja ni rekao da ti očekuješ bogatstvo u 2009. Dalje, logika ako je nešto vrijedilo 12 000, prije recimo godinu dana, a sada vrijedi 1500 kuna, mora da je jeftino, je pogrešna logika, pogotovo ako radiš sa dionicama. Također to je vrlo opasna logika, opasna po tvoj novčanik. Uvjerit ćeš se.

Naime primjeti, recimo, kako je u periodu od 1996-1999 mnogo različitih dionica, koje su pripadale soju "internet" dionica, poraslo u vrijednosti abnormalno. Znaš li da je 99 posto tih dionica izgubilo i do 99 posto svoje vrijednosti, te da se nikada nisu, niti neće oporaviti? Zamisli onog investitora (naivnog) koji tamo 2001 kupuje dionice neke tehnološke kompanije, jer eto misli da je jeftina jer je pojeftinila 10 ak puta, rezonirajuć .. pa vrijedila je 500 dolara pred godinu dana, sada košta 20 dolara, mora da je jeftina.. ? Ne može niže ? .. Dobronamjeran savjet, što prije odbaci tu logiku, te prihvati logiku procjene vrijednosti dionica prema sljedećim općenitim smjernicama…

1. nešto što danas "realno" vrijedi 100 kuna tj ti procjeniš da toliko vrijedi,a ako je bear market, te je tržište iracionalno, onda spusti procjenu niže, jer u panici ništa ne vrijedi koliko "realno" vrijedi.

2. procjeni koliko nešto vrijedi analizirajući fi, stanje u industriji, pokazatelje, peer grupu itd…

3. cijenu dionica koje ne isplaćuju dividendu tjera prema gore jedino očekivanje neke buduće povećane zarade te potencijalne dividende u budućnosti, što je za ovaj sektor sada kakvo?

4. što se tiče filipeca i njegovog razmišljanja, ovih natpisa o rastu cijena stanova itd, mislim da su to sve priče za malu djecu. prema mom skromnom mišljenju sektoru građevinarstva slijedi usporavanje, te u slučaju iole ozbiljnije recesije velik pad cijena nekretnina, svih profila, poslovnih prostora, te stabenih jedinica, a u slučaju da ipak od cijele priče o recesiji ne bude ništa, tada vjerujem u blaži pad cijena, a svejedno usporenu građevinsku aktivnost.

prva polovica 2009, će pokazati što će se odvijati sa prihodima tehnike, te će u slučaju da se pokaže da tehnika može zadržat profitabilnost u redu veličine od 50 milijuna kuna dobiti na godinu, to bi dionicu moglo dovest na nešto više razine. uz eps od 350 kuna cirka, te moguću dividendu od maks 150 kuna, te činjenice da se ne može očekivat neki značajni rast obujma poslovanja u narednih godinu dvije, cijenu ove dioncie po meni stavilo na 3000, al to se po meni neće obistinit, već će biti dobro ako procjene pokažu solidnu nulu. (već sada tehnika izgara kapital iznutra te prikazuje dobit krivo)


@duser

tehnička analiza na ovim prometima naprosto neće imati smisla, likvidnost bi morala biti ipak puno veća, da bi to sve skupa dobilo na težini.

za početak želio bih vidjeti pozitivno testiranje ovog sma 50 kojem se pribiližavamo, te zadržavanje iznad njega. onda uz povoljnu klimu ostatka tržišta zagrebačke burze, tehnika može prema gore. iako ponavljam likvidnost je pre niska.

vidimo prema asku, da netko sa 150 000 kuna može podić dionicu na razinu od 2300 kuna (kad nebi bilo blokade od strane zse naravno), što dakle (uz pretpostavku da nema skrivenih naloga na prodaji) jasno opisuje kako je bilo kakva tehnička analiza na ovakvim prometima, promašena, te potpuno podložna manipulaciji.

PS: prema meni je KODT-R-A prava prilika za investiranje, pogotovo ako se dogodi još jedan bear run, to bi bilo savršeno uzimat ispod 1000. ovakve dionice poput tehnike su previše gnjavaže, rizik, “ako ovo -> onda ono sistem” itd. al opet to je samo moje, skromno razmišljanje…

Obey Ferengi Rules of Acquisition

Slažem se sa tvojim viđenjem FerengiHR, naročito sa točkom " 4. što se tiče filipeca i njegovog razmišljanja, ovih natpisa o rastu cijena stanova itd, mislim da su to sve priče za malu djecu. prema mom skromnom mišljenju sektoru građevinarstva slijedi usporavanje, te u slučaju iole ozbiljnije recesije velik pad cijena nekretnina, svih profila, poslovnih prostora, te stabenih jedinica, a u slučaju da ipak od cijele priče o recesiji ne bude ništa, tada vjerujem u blaži pad cijena, a svejedno usporenu građevinsku aktivnost."
Mislim da su priča za malu djecu, no konačno je došlo doba i raslojavanja, da se vidi tko i kako ulaže u dionice, sada je vrijeme po malo kupovati, no 2009 će biti naopaka, recesija, pad standarda i dr, tako da rasprodaja nije gotova. Čekamo pad pa opet dokup, a onda zaboravimna njih nekoliko godina, malo dividende, i to je to.
Pozdrav fiorumašima

Tehnika u zadnjih 14 dana narasla točno 25% sa 1400 na 1750 kn
KODT-R-A narastao u istom vremenskom razdoblju točno 0,3% sa 1260 na 1265 kn
"Mudre" savjete treba potkrijepiti i brojkama [lol]
No naravno treba znati kada izaći, a i kada ući…
A o sektoru građevine se nešto treba i znat -prvi osjete recesiju ali su i prvi u oporavku slično brodarskom sektoru…
Kad sam se već dotakao brodara ATPL narasla cca 40% u 14 dana, tko je dobro ušao i na vrijeme izađe… [thumbsup]

"PS: prema meni je KODT-R-A prava prilika za investiranje, pogotovo ako se dogodi još jedan bear run, to bi bilo savršeno uzimat ispod 1000. ovakve dionice poput tehnike su previše gnjavaže, rizik, "ako ovo -> onda ono sistem" itd. al opet to je samo moje, skromno razmišljanje…"

Primjeti boldanu riječ. Imaš li ideju šta to znači uopće ta riječ ? Ovo što ti pričaš se inače svrstava pod TREJDANJE, tj špekulativnu trgovinu dionicama. Ovakve tvoje "mudre" postove, o svojoj uspješnoj špekulaciji imaš pravo govoriti, ali kad ovako potpuno promašiš smisao, ispadaš smiješan i nije poželjno kad ja pričam o jabukama da ti počneš o kruškama.

"Naravno treba znati kada izaći, a kada i ući"…. samo ti ulazi i izlazi, sretno ti bilo u špekulacijama [lol]

Građevina će u oporavak među prvima, ali kada do oporavka dođe, a to je pitanje kada će biti, možda sutra, a možda za godinu i pol. Pa sad ti razmisli kakve gluparije pričaš tj pišeš.

Obey Ferengi Rules of Acquisition

http://www.tehnika.hr/merc.pdf

18.12.2008 SVEČANO JE OTVOREN NOVI TRGOVAČKI CENTAR MERCATOR U KOPRIVNICI U četvrtak 18. prosinca 2008. godine svečano je otvoren Trgovački centar Mercator u Koprivnici, kojeg smo izgradili u rekordnom vremenu. Ovom prigodom, u skladu s blagdanskim darivanjem, donirali smo određena sredstva u humanitarne svrhe.

U četvrtak 18. prosinca 2008. godine, na prigodnoj svečanosti otvaranja Trgovačkog centra Mercator u Koprivnici okupio se veliki broj uzvanika i gostiju iz Tehnike d.d., Mercatora, grada Koprivnice, poslovnih partnera, te građana Koprivnice. Trgovački centar zauzima površinu od oko 10.000 m2 prodajnog i parkirališnog prostora, a izgradili smo ga u rekordnom vremenu od samo nekoliko mjeseci. Ovaj svečani trenutak obilježen je i humanitarnim aktivnostima, pri čemu smo donirali po 25 tisuća kuna Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Podravsko sunce iz Koprivnice i Centru za rehabilitaciju Stančić iz Dugog Sela. Donacije je ravnateljima tih centara gospođi Kseniji Vukić i gospodinu Ivanu Vrgoču, uz prigodni govor, uručio naš direktor Proizvodno tehničkog sektora gospodin Besalet Mulović, koji je ovom prilikom zamijenio glavnog direktora gospodina Filipa Filipeca.

Heaven or Las Vegas

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=29571526&postcount=1010
SOT update

Heaven or Las Vegas

@ FerengiHr

Vidio ja tvoju riječ investiranje ali mislio da je šala [lol]
U ovako volatilna vremena to i djeluje kao šala… novci prolaze pored tebe sa svih strana, a ti sjediš i čekaš u nekoj eutanaziranoj dionici da oporavak krene i kada likvidnije potegnu 50-60% ti još na čekanju [lol]
Sretno s takvim razmišljanjem, trebat će ti [lol] [lol]
Ja tebe neću vrijeđati, imaš pravo na svoje mišljenje, želju i plan da zarađuješ super sigurno i super polako [thumbsup]
Svi mogu zaraditi na gotovo svemu kada cijelo tržište kontinuirano raste…
…kupiš-čekaš-prodaš jednostavno [lol]
Samo sada je malo drugačija igra u pitanju, nije za svakoga [wink] može se puno izgubiti ali i …
Ko šta voli… [thumbsup]


http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=29571526&postcount=1010
SOT update

Hvala na informativnim postovima i sada i inače [thumbsup]

Prosinački broj naših novina upravo je pred blagdane izašao iz tiska. Iako preporučam da u najnovijoj „Tehnici“ pročitate sve članke, jer je svaki na svoj način koristan i zanimljiv, ipak neke izdvajam. To je ovom prilikom razgovor s glavnim direktorom mr. Filipom Filipecom, koji govori o nadolazećoj krizi, o graditeljstvu u otežanim okolnostima, o Tehnici i našem načinu prevladavanja svih iskušenja. Ono što se tijekom razgovora moglo osjetiti jest svojevrstan optimizam, unatoč neizvjesnoj 2009. godini.

Nadalje, tu su i ostali redovni prilozi i rubrike koje rado čitate, a na duplerici je ovom prilikom raspodjela radnog vremena za 2009. godinu. Uz čestitke i dobre želje iz našeg Uredništva, šaljemo vam i poruka da i dalje budete naš čitatelj i posjetitelj Tehnikinih web stranica. I.M.

http://stari.tehnika.hr/vstandard/tehnikinlist/doc/list234.pdf

Heaven or Las Vegas

Nisi napisao što je doktor preporučio za visoki tlak i dali ima šahovski problem.Te novine su raritetni primjer socijalističkih tvorničkih novina.Žalosno da dioničari iz takvog izdanja moraju iščitavati poslovne namjere rukovodstva firme.Jerković iz Atlanske se barem sjetio svojih dioničara pa im je čestitao Božić.To će Tehnika dosegnuti za jedno 20 godina.Sretan Božić svim djelatnicima Tehnike


"PS: prema meni je KODT-R-A prava prilika za investiranje, pogotovo ako se dogodi još jedan bear run, to bi bilo savršeno uzimat ispod 1000. ovakve dionice poput tehnike su previše gnjavaže, rizik, "ako ovo -> onda ono sistem" itd. al opet to je samo moje, skromno razmišljanje…"

Primjeti boldanu riječ. Imaš li ideju šta to znači uopće ta riječ ? Ovo što ti pričaš se inače svrstava pod TREJDANJE, tj špekulativnu trgovinu dionicama. Ovakve tvoje "mudre" postove, o svojoj uspješnoj špekulaciji imaš pravo govoriti, ali kad ovako potpuno promašiš smisao, ispadaš smiješan i nije poželjno kad ja pričam o jabukama da ti počneš o kruškama.

"Naravno treba znati kada izaći, a kada i ući"…. samo ti ulazi i izlazi, sretno ti bilo u špekulacijama [lol]

Građevina će u oporavak među prvima, ali kada do oporavka dođe, a to je pitanje kada će biti, možda sutra, a možda za godinu i pol. Pa sad ti razmisli kakve gluparije pričaš tj pišeš.

kolega, ti očito imaš KODT a nemaš THNK, i zato o tim dionicama "obrnuto proporcionalno" što je i razumljivo. SRETNO I TEBI I MENI:::uživaj kolega…

pametan čovjek vidi zlo i skloni se...


@ FerengiHr

Vidio ja tvoju riječ investiranje ali mislio da je šala [lol]
U ovako volatilna vremena to i djeluje kao šala… novci prolaze pored tebe sa svih strana, a ti sjediš i čekaš u nekoj eutanaziranoj dionici da oporavak krene i kada likvidnije potegnu 50-60% ti još na čekanju [lol]
Sretno s takvim razmišljanjem, trebat će ti [lol] [lol]
Ja tebe neću vrijeđati, imaš pravo na svoje mišljenje, želju i plan da zarađuješ super sigurno i super polako [thumbsup]
Svi mogu zaraditi na gotovo svemu kada cijelo tržište kontinuirano raste…
…kupiš-čekaš-prodaš jednostavno [lol]
Samo sada je malo drugačija igra u pitanju, nije za svakoga [wink] može se puno izgubiti ali i …
Ko šta voli… [thumbsup]

1. ajme koliko samjlića u jedom postu …

2. ja nisam nikoga vrijeđao, nego konstatirao da su gluparije ako ja pričam o jednom, ti o desetom i još se rugaš …

3. špekulacije me ne interesiraju previše …

4. ja ne čamim u niti jednoj dionici … 95 posto onoga što namjeravam investirati nije trenutno u dionicama, ali bi moglo biti uskoro …

5. ove novine su malo u banani, jer prikazuju uvijek sve nekako previše optimistično po meni
[smiley]

6. šta nije da FilipF ima leukemiju, u neko blažem obliku, tako mi je rekla nedna osoba relativno bliski suradnik sa dotičnim…?

7. kolega filija hvala na dobrim željama, evo stotka …

8. svima koji slave božić, sretan božić. a onima koji to ne slave, njima samo sretna nova
nadam se bolja 2009 godina.. [lol]

Obey Ferengi Rules of Acquisition

New Report

Close