THNK (Tehnika d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska THNK (Tehnika d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja sam početkom svibnja prošle godine kupio tehniku po 12.000 kn. Do tada je ta dionica rasla otprilike 2 – 2,5 puta godišnje. Da sad vidimo koliko su pametni oni koji upravljaju tom firmom: – Da su se kojim slučajem, umjesto negiranja svoje krivnje primili posla i odmah ljudima sagradili one 3-4 porušene kuće, što ih ne bi stvarno koštalo ni 100.000 €, naravno uz ogradu da to nije priznavanje krivnje već samo jedna humana gesta, a itekako su imali za to razloga, jer su upravo oni s onim svojim teškim kamiončinama, danonoćno prolazeći dupkom natovareni, dobrano uzdrmali cijelu Kupsku ulicu. Da su bili imalo mudri, ne bi vjerojatno bilo nikakvih sankcija. Ovako, samo sam ja na padu vrijednosti dionica izgubio oko 50.000 kn. A ja sam samo jedan sićušni investitor. Draga gospodo, na oporavak te dionice – zaboravite!!

ma kakva kupska ljudi,o čemu vi pričate,ovo je klasična navlakuša za male,ja sam imao vijadukt pa ga prodao 10 dana prije nego što je narastao 80%..ja sam čvrsto odlučio ostati u ovoj dionici,pa di god da puklo..jednostavno..za burzu treba imati strpljenja..i sami znate da dionica u jednom danu može narasti za 25%,i to pogotovo kad je neopravdano pala,a to je slučaj sa tehnikom..za 10 dana opet nadokupljujem da smanjim ulaz…[thumbsup]


Ja sam početkom svibnja prošle godine kupio tehniku po 12.000 kn. Do tada je ta dionica rasla otprilike 2 – 2,5 puta godišnje. Da sad vidimo koliko su pametni oni koji upravljaju tom firmom: – Da su se kojim slučajem, umjesto negiranja svoje krivnje primili posla i odmah ljudima sagradili one 3-4 porušene kuće, što ih ne bi stvarno koštalo ni 100.000 €, naravno uz ogradu da to nije priznavanje krivnje već samo jedna humana gesta, a itekako su imali za to razloga, jer su upravo oni s onim svojim teškim kamiončinama, danonoćno prolazeći dupkom natovareni, dobrano uzdrmali cijelu Kupsku ulicu. Da su bili imalo mudri, ne bi vjerojatno bilo nikakvih sankcija. Ovako, samo sam ja na padu vrijednosti dionica izgubio oko 50.000 kn. A ja sam samo jedan sićušni investitor. Draga gospodo, na oporavak te dionice – zaboravite!!


@imrsi25

Reci mi zašto bi se zbog jedne Kupske, zaboravilo na oporavak, razvitak i još bolje poslovanje jedne Tehnike koja iza sebe ima tradiciju, iskustvo i kadar?

Ne vidim ikakvog razloga zašto bi cijena dalje padala, pogotovo nakon odličnih dogovora s Adrisom, s kojim upravo dogovaraju suradnju za jedan komplex u Zagrebu.

Također gubitak je vrlo realtivna stvar, pogotovo, zato jer ti nisi izgubio sve dok ne prodaš vrijednosni papir, a drugo je ono što ti u mislima kruži, što je zapravo svojevrsna blokada rada mozga.
Iako imam više ‘ udjela ‘ u Tehnici od većina članova na forumu, ne žalim se na njezinu korkeciju, te se potajce spremem za dokup, dok većina tuguje, jer naprosto ne shvaćaju da treba pozitivno djelovati, te da svako novo (ne)ugodno iskustvo donosi napredak u svakom pogledu i transparentnost diže na višu razinu.

Neš ti firme.
Da Bandiću ne treba svako malo popravit sušaru za špek ili dozidat kat na vikendici
nebi Filipec imao šta raditi.
Dobro je dok im se ruše objekti.
Barem imaju šta popravljati

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE

ha ha ha dva suprotna drukera. Ali kome vjerovat pitanje je sad ?[lol]


Dan nakon prve objave u dnevniku o zabrani radova zbog Kupske pobjegao sam iz ove dionice zauvijek po 7.100,00 kn (iako da sam bio malo spremniji mogao sam i povoljnije za koju stotinu kuna). Novce sam tada uložio u IGH po 11.700,00 kn. Tada sam čitao po forumu da su to gluposti i da je dionica odlična za kupovinu zbog fundamenata. Iako sam od cijelog portfelja na Tehnici najviše bio u minusu, a također sam ušao zbog tih istih fundamenata po daleko većoj cijeni, nisam imao živaca gledati kako će svaki put kad se spomene Kupska ona padati bez obzira na rezultate. Tako je bilo i danas i puno sam sretniji što se više ne znojim s Tehničarima koji u ovim situacijama počnu ponovo razglabati o fundamentima koji više nikoga ne interesiraju. Sretno! [bye]

Upravo zbog ovakvih kao ti, cijena je tu gdje je. NHF, ali nisi li upravo napisao da si paničar?

I ponovo 25 crveno! Izgleda da 25 crveno uvijek dobiva!

lakalova,ne znam bas da li si mudro postupio

iznos za koji su tuzeni svi skupa je 300 tisuca. to je apsolutno nista i kada bi tehnika to morala sama platiti to je manje nego sto potrose na jedan domjenak

a odgovornost je na projektantu, ne na izvodacu

gubitak ugleda?

pogledaj koje je sve simbole zagreba tehnika izgradila u zadnjih 60 godina…

mogu ti i nabrojati – otvoreno sveuciliste, poglavarstvo grada zagreba, vatroslav lisinski, hotel international, zagrebacki velesajam, tv toranj, vjesnik, autobusni kolodvor, inina zgrada, nsb, importanne centar, usa ambasada, hypo centar, toranj kontrole leta, kaptol centar

to bi trebalo biti dovoljno za procjenu ugleda tehnike…

btw, ja sam kupio puno thnk u zadnje vrijeme, od 4800 do 5100… i apsolutno vjerujem u ovu dionicu

24g - liberel, ateist, anarhist, kapitalist...

Na burzi se nikad ne zna tko je mudriji dok se god ne usporedu dva različita ulaganja u istom vremenskom razmaku. Zato sam ja trenutno zadovoljniji od vas koji mislite da sam paničar jer sam izašao s tolikim minusom, iako se sve to može u dalekoj budućnosti promijeniti. Slažem se da sam malo paničan u ovakvim slučajevima, jer na cijenu počnu utjecati razni prilozi s TV-a, a uprava ih pokušava stopirati (prvi put), umjesto da se odmah očituje na njih. Zato smatram da je cijena pala zbog njih, a ne zbog mene i meni sličnih! [cool]

Rupu kopaju Slovenci
Piše: Tomislav Novak, Velibor Panić
Foto: Mila Batinica, Bruno Konjević, Goran Mehkek/CROPIX
——————————————————————————–

Hrvatski građevinarski fakulteti ne mogu kopati jer su u sukobu interesa, a IGH je pak kontrolirao kvalitetu betona u Kupskoj. Stanarima, kažu, i dalje prijeti opasnost od urušavanja pa će biti među glavnim svjedocima istrage

Svi hrvatski građevinski fakulteti i Institut građevinarstva Hrvatske zbog sukoba interesa ne mogu i ne smiju provoditi iskapanja i vještačenje nove rupe u Kupskoj pa se kao vještaci predlažu stručnjaci s ljubljanskog Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, stoji u istražnom zahtjevu Državnog odvjetništva. Razlog je to što su među devet osumnjičenika u prekjučer pokrenutoj istrazi za urušavanje i dva zaposlenika Građevinskog fakulteta u Zagrebu.

Zagrebački fakultet tijesno surađuje s fakultetima u Osijeku, Splitu, Rijeci i Geotehničkim fakultetom u Varaždinu pa se, stoji u zahtjevu, i njih mora zaobići. IGH je pak kontrolirao kvalitetu betona na gradilištu u Kupskoj, a ostali osumnjičenici tijesno su surađivali s tim institutom prilikom gradnje koja je stala 23. rujna, kada se dio ulice s jednom kućom urušio.

Prijeti opasnost

Tako će rupu kopati slovenski vještaci, a stanari Kupske ulice, obitelji Jaklović, Drazga i Kumer, bit će među glavnim svjedocima u istrazi. One su prve primijetile pukotine na kućama pa će ih se ispitati koga su o tome obavijestile i kako su institucije reagirale na njihova upozorenja. Stanari će morati detaljno opisati događaje koji su prijepodne 23. rujna prethodili urušavanju.

Željko Jaklović kaže da im i dalje prijeti opasnost od pada nadstrešnice, a dvorište im je pretvoreno u močvaru. Poziv na sud nisu dobili, no o događajima prije i poslije urušavanja rado će govoriti.

– Prve znakove urušavanja uočio sam već u nedjelju oko dva sata ujutro. Nekoliko sati prije propadanja cijele ulice primijetili smo pukotine na susjedovoj kući. Ubrzo nakon toga počelo je pucati i moje dvorište, a oko podneva sam vlastitu ogradu gledao kako nestaje. U to je vrijeme policija već osiguravala ulicu i izvela nas iz vlastitih kuća – kaže Jaklović.

Uz stanare će, među ostalima, svjedočiti i svih pet članova HEP-ova povjerenstva koje je pratilo financijske troškove i vrijeme izvođenja radova u Kupskoj. Jedan od članova HEP-ova povjerenstva, koji je htio ostati anoniman, kaže da im je glavna zadaća bila praćenje tijeka gradnje.

– Još nisam pozvan na sud. U povjerenstvu sam pratio formalno-pravne stvari jer sam pravnik po struci. Kao timu, zadatak nam nije bio nadzor gradnje, nego praćenje rokova i troškovnika. Često smo održavali sastanke.

Održavali bismo i izvanredne sastanke, primjerice, održali smo jedan kada smo na gradilištu pronašli cijevi za grijanje. U povjerenstvu nas je bilo više, a bili smo podijeljeni prema funkcijama. Svi članovi povjerenstva već su saslušani u MUP-u, a očekujem da će mi i na sudu biti postavljena ista pitanja – kaže naš sugovornik.

Na popisu istražitelja kao svjedoci su navedeni i Ivan Mravak, predsjednik Uprave HEP-a, te Splićanin Marin Vilović čije bi svjedočanstvo moglo biti ključno jer je osobno sudjelovao u pripremanju za radove na HEP-ovu poslovnom objektu. Vilović bi mogao ponuditi odgovore na pitanja zašto je izmijenjen glavni projekt i je li izmještanje instalacija doista bilo potrebno.

– Već sam bio na saslušanju u MUP-u, no smatram da nemam previše veze sa slučajem. U projektu sam bio mjesec dana, i to prije nego što je gradnja počela. Otišao sam čim je HEP dogovorio posao s drugom stručnom tvrtkom – rekao je Vilović ekskluzivno za Jutarnji. Kao ni ostali svjedoci, Vidović još nije dobio poziv Županijskog suda

I ponovo 25 crveno! Izgleda da 25 crveno uvijek dobiva!

Devetorka na optuženičkoj klupi
Istražni zahtjev protiv odgovornih osoba i triju tvrtki

Nenad Bach, glavni projektant – ovjerio izvedbeni projekt zaštitne jame iako je znao da nije u skladu sa zakonom

Gabrijel Kostanjevečki, Conexov voditelj radova na gradilištu

Marija Perić, inženjerka Tehnike – nije vodila radove i gradnju u skladu s dozvolom

Antun Szavitz Nossan, revident projekta – odobrio projekt o zaštiti jame iako je znao da nije u skladu sa zakonom

Tonči Glavinić, nadzorni inženjer

Zoran Petanjek, nadzorni inženjer – nisu osigurali stručan nadzor gradnje u skladu s građevinskom dozvolom

Davorin Lovrenčić, direktor Conexa – nije zaštitio jamu prema građevinskoj dozvoli

Hari Vladović Relja, direktor Interkonzaltinga – nije osigurao nadzor jame, što je protuzakonito

Meho Saša Kovačević, inženjer Građevinskog fakulteta – nije pravodobno dostavio mjerenja dijafragme

Tehnika d.d., izvođači radova; Conex d.o.o., izvođači radova;Interkonzalting, nadzor projekta

U kojim će smjerovima ići istraga?
DORH je prekjučer podnio istražni zahtjev protiv devet osoba i triju tvrtki te ga proslijedilo istražnom sucu Županijskog suda Ratku Ščekiću. Istraga će ići u nekoliko smjerova. Istražitelji će morati pribaviti svu dokumentaciju i zapisnike sastanaka Uprave HEP-a sa svima koji su uključeni u gradnju poslovnog objekta u Kupskoj.

Posebna će se pozornost obratiti na dijafragmu i odgovor na pitanje zašto je poduzeće Prizma d.o.o. zatražilo dodatna geofizička ispitivanja tla iako je već prije bilo prikupilo uzorke za laboratorijsku analizu. Od Rudarsko-naftno-geološkog fakulteta zatražit će se svi podaci o tlu na području Martinovke, posebno Kupske, i dnevnici izvođača radova. Za sve osumnjičenike, koji su trenutačno na slobodi, zatražit će se izvod s podatkom jesu li dosad kažnjavani. Zatražit će se i hidrogrami DHMZ-a o vodostaju Save na dan urušavanja te procjena ima li razlike u cijeni gradnje u Prizminu glavnom projektu i Conexovu izvedbenom projektu.

Tajna betonske dijafragme
U istražnom zahtjevu stoji da je tvrtka Geoexpert na temelju jednog uzorka betonske dijafragme nakon urušavanja zaključila kako je tlačna čvrstoća betona manja od minimalno propisane, zbog čega je došlo do urušavanja.
Betonska je dijafragma, pojednostavljenim rječnikom, pregrada koja je osiguravala iskopanu jamu. U DORH-u smatraju da na temelju jednog uzorka (više se tada zbog urušavanja nije moglo učiniti) nije moguće izvesti konačan zaključak o čvrstoći cijele dijafragme pa bi u njezinu naknadnom ispitivanju mogao ležati ključ cijele istrage. Pred istražnim sucem svjedočit će i direktor Prizme, i to o famoznoj dijafragmi

http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak/art-2008,4,24,,117158.jl

I ponovo 25 crveno! Izgleda da 25 crveno uvijek dobiva!

Sve štima, legitimno je prodati…

Nego, jel itko zna kad će naplatiti zgradu Erstea u Vukovarskoj?

Dakle, po meni je ovdje izvjesno tko je krivac za događaje u Kupskoj. Dijafragmu je radio Conex kao podizvođač Tehnike. U izvođenju dijafragme Tehnika nije bila ni projektant ni izvođač ni nadzor. Krivca treba tražiti isključivo među njima. Iz Tehnike će se na optuženičkoj klupi naći samo Marija Perić, dipl. ing. jer nije vodila radove i gradnju u skladu sa dozvolom. Na kojem dijelu – neznamo. Na temelju jednog istražnog zahtjeva protiv zaposlenika Tehnike, sumnjam da mogu donjeti presudu o zatvaranju firme na nekoliko mjeseci (o čemu se pisalo prije) ili nekakve enormne kazne. Puno lošije ovdje će proći Conex i Interkonzalting.

I ponovo 25 crveno! Izgleda da 25 crveno uvijek dobiva!

New Report

Close